Mobil

Mobil https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72223/mid_mobil-65f08f01d291d.png 4 1144 156

Prvého októbra bol ešte Boh na svojich nebesiach, trh s akciami fungoval, väčšina lietadiel odlietala načas a Clayton Riddell, výtvarník z malého mesta v americkom štáte Maine, si veselo vykračoval, div že neposkakoval, po Boylston Street v Bostone. Práve získal výbornú zmluvu na komiksový román, ktorá by mala jemu aj jeho rodine po rokoch živorenia zabezpečiť dobré živobytie. Manželke už kúpil malý, no drahý darček, vie, čo obstará synovi, a sebe chce dopriať aspoň chvíľu oddychu v bostonskom verejnom parku. Budúcnosť vyzerá ružovo. To sa však veľmi rýchlo zmení. Udalosť, ktorá sa stane známou pod menom Pulz, zasiahne ničivou silou každého, kto má tú smolu, že vlastní - a od istého okamihu použije - mobilný telefón. A Clay, ktorý mobil nemá, sa ocitne uprostred pekla plného vraždiacich šialencov, donedávna usporiadane žijúcich, mobilmi vybavených spoluobčanov. Z nočnej mory niet úniku. Alebo azda áno? Zdá sa, že hŕstky tých, ktorí sa akoby zázrakom vyhli smrteľne nebezpečným mobilovým šialencom, sa odkiaľsi dozvedeli o bezpečnom mieste, kde ich čaká záchrana. Vedú ich k nemu záhadné nápisy a prísľub, že tam budú môcť nažívať v pokoji, aj keď život na modrej planéte sa nenávratne zmenil.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Ikar (SK)

Cell , 2006

Ivan Kučera
17.03.2021 2 z 5

Strašne slabá kingovka. King (najmä v poviedkach, ale nielen) často bravúrne dokázal do podoby príbehu rozviesť úplne absurdnú myšlienku resp. zápletku (vraždiaci prst, zabijacka zubná protéza...), ale nápad o lietajúcich zombies súvisiacich s mobilným signálom je pritiahnutý za vlasy už i na jeho pomery. Vôbec to nepôsobí dojmom, že to písal ten človek, ktorý to písal. Čudné vykreslenie divného sveta (možno umelecký zámer, ktovie, každopádne na mňa to nefungovalo), mdlé postavy, scény bez napätia a šťavy. Povedal by som, že je to strašne skratkovité, ale možno by ma Stephen vypočul a napísal by novú verziu dlhšiu o 500 strán a to by som nemusel prežiť. Karma asi existuje, nakoľko film s Johnom Cusackom a Samuelom L. Jacksonom (ktorí sa v minulosti stretli už v kingovke 1408) z roku 2016 dopadol rovnako blbo.

grizlinka
16.03.2021 3 z 5

(SPOILER) Cela kniha me bavila.I kdyz některé pasáže mi občas připadaly roztahane,tak kratke kapitoly me stale udrzovaly ve čtení. Zklamal mě však konec,ani ne co se týká jeho syna a cele situace ale spise zbytku skupiny,ktera se rozdelila a pribeh ostatnich nebyl nijak .....ukončen...

dominika8192
23.02.2021 3 z 5

(SPOILER) Je to příjemné čtení, ale těch nadpozemských kvalit Kinga prostě nedosahuje. Mělo to výborný potenciál, dobře vystavěné postavy, ale... není to ani katastrofická novela, ani horor. Je to jen taková rádoby akční záležitost, kde se partička "přeživších" pokouší přežít ve světě, kde je tři čtvrtě lidstva vygumováno telefonním signálem. Ale o přežití vlastně ani tak nejde, protože všude je dost zásob, je kde spát, a určitě by bylo i kde se vykoupat, aby hlavní hrdinové nesmrděli na dálku. Konec už mě spíš nudil a dost by mě uspokojilo, kdyby se Clay nakonec vrátil ke svým přátelům (rozuměj skoro rodině), protože to byli oni, kdo mu pomáhali, a on jim. Jedna ze slabších Kingovek.

MončaMD
19.02.2021 5 z 5

Je to úžasná kniha, moc mě to bavilo. Pár nečekaných zvratů, a jeden který byl pro mě největší. Sice konec už jsem tak nějak překousávala, ale i tak úžasné. Hodně akce, ale taky pasáže kde se nedělo nic.

n.ezn.amy
18.12.2020 4 z 5

Když se přes mobilní telefony začne šířit Puls, tak se díky tomu lidstvo přiblíží zkáze. Pár přeživších se vydává na cestu za nadějí. Kniha na počátku nabere strhující tempo, které bohužel ovšem upadne a vše se točí pouze kolem putování hlavního hrdiny a jeho přátel. Ale i přesto se mi kniha líbila, protože mám rád postapokaliptické knihy a jen doufám, že se King v téhle své fikci nepřiblíží realitě jako se mu to celkem podařilo se Svědectvím.

DaymondeuX
26.10.2020 3 z 5

Puls je jedna z kratsich mene znamych Kingovych knih, podobne jako napriklad Z buicku 8. Nabizi tak ctenarum prilezitost zkusit neco jineho, nez tisicistrankove eposy typu To nebo Svedectvi, nebo klasicke hororove kousky, zname i nejsirsi verejnosti (a nekdy pohrichu jen diky jejich filmove verzi). Uvodni desetina je rychla, brutalni a prvni vyhrezla streva se objevi driv, nez byste rekli "svec". Asi jako kdyby se King rozhodl opisovat od Kulhanka. V teto fazi jsem se tesil na klasickou zombie-apokalypsu tak, jak je zname a mame radi. Bohuzel prilis brzy kniha preradi na neutral a zacne rozvijet temata, ktera celkovy zazitek znacne pozmeni a dle meho bohuzel k horsimu. Telepatie, evoluce, lidstvi... a napeti je pryc. Nejvejsi problem knihy je, ze prostrednich cca 80 % (cirka od momemtu, kdy se ze zombiku stale telepaticka entita, ktera uz hlavni hrdiny NECHCE zabit) se vytrati veskere napeti a strach o zivot hlavnich postav. Kniha tak hlemyzdim tempem speje k zaveru, ktery znaveny ctenar uvita jako milostivou kulku do cela, nebot konecne prinasi konec. Bohuzel zaver knihy celkovy dojem nenapravil. Je totiz prekvapive nelogicky v kontextu temer vsemocnych telepatickych bytosti, schopnych ovladat vuli ostatnich. Pripada mi to, jako by se King, ktery casto pise stylem zahradnik, nikoliv architekt, dostal vlastni fantazii do uzkych a na konci uz sam nevedel, jak z toho ven. Konec je proste divnej, stejne jako cela knizka.

Lo3ce
19.09.2020 5 z 5

Takový Den trifidů po kingovsku. Mě to bavilo, ostatně jako všechny knížky pana Krále :)

vencamf
31.08.2020 4 z 5

Kdyby tenkrát King tušil, jaké zombie z nás mobily udělají o pár let později :-)

pinkstrom
22.08.2020 4 z 5

Mě kniha prostě bavila. Při vyjmenovávání nejlepších knih Kinga bych si na ni asi nevzpomněla, ale děj byl fajn, napětí tak akorát, postavy mě bavily.

veronika0382
16.07.2020 3 z 5

Celá parta přeživších „normálů“ v Pulsu mi byla sympatická a já si užívala celou cestu s nimi, i když byla místy zdlouhavá a já se chvílemi dost nudila. Ale i přesto jsem ráda, že jsem si knihu mohla přečíst. Na Osvícení a Doktora Spánka sice Puls nemá, ale pokud máte rádi postapo, pak byste si neměli nechat tuto knihu ujít. Více v mojí recenzi zde v záložkách - Veru, Knihy na cestách

ADE138
06.06.2020 3 z 5

Puls se neumístí v mém osobním top ten Kingovek, ale protože mám knihy SK prostě ráda, tak nelituji ani toho, že jsem si knížku přečetla.

Greenfingers
28.04.2020 3 z 5

Začátek knihy mě upoutal svým zajímavým námětem. Pak se ale děj rozplizl do poněkud nudného popisu putování hlavního hrdiny a jeho parťáků z jednoho místa na druhé. Dočetl jsem jenom kvůli tomu, abych se dověděl jak vše skončí a zda mě čeká nějaká překvapivá pointa. Nestalo se...
Knize by prospělo zestručnění na polovinu, těch hluchých míst tam bylo opravdu hodně.

karol.cadex
25.04.2020 4 z 5

Jedna ze slabších Kingovek. Četla jsem ji asi ve třinácti letech poprvé, tak jsem si znovu chtěla Kingův postapo svět připomenout po patnácti letech, když si svou mini apokalypsu zažíváme i my teď.
Výjimečně mi zde nejsou postavy úplně blízké a sympatické, nějak jsem si k nim nedovedla udělat vztah. Prakticky ani k prostředí a příběhu. Samozřejmě, že je to masterpiece a podobnou knihu neznám. Ale na Kinga kladu jiné nároky než na ty “druhé” knihy.

bookcase
20.04.2020 5 z 5

Je to prostě King. Vyděsí, znejistí, naštve, ale především potěší. Puls opět perfektní.

okeey
15.03.2020 5 z 5

Tohle byla jedna z nejlepších Kingovek vůbec. Je to naprosto mistrně zpracované postapo.
Zrychlený dech, touha, která se stupňuje s každou další stranou, dočíst knihu a už sakra konečně vědět jak to dopadne. Ano, sice přehnaně, ale velice výstižně popsáno, jak nás moderní doba a telefony ženou do záhuby. Tohle jo, tohle byla vážně skvělá kniha. Nečetls? Přečti, stojí za to.

Blaufik
09.03.2020 4 z 5

I když nás King hned od prvních vět vtáhne do světa, který se obrátil vzhůru nohama a akce střídá reakci, zhruba od poloviny se vše změní.
Již nejsme nuceni, celí dychtiví, otáčet stránky neskutečnou rychlostí. Tempo se rapidně sníží a z akčního vyprávění, které se dá číst pouze se zatajeným dechem, se stává jakýsi román o putování za rodinou.
Přesto se Puls četl dobře a já jsem byla zvědavá, jak celé putování Claye a jeho přátel, vlastně dopadne. Musím se přiznat, že se mi s nimi nechtělo moc loučit, jelikož jsem si hlavní hrdiny opravdu oblíbila.

Xandy
05.03.2020 5 z 5

Za mě doposud nejlepší kniha od Kinga kterou jsem četla. Nápad zní možná ohraně ale v jeho podání opět skvělé. V hlavě mi ležela myšlenka na knihu ještě hodně dlouho. Nemohla jsem přestat číst, dokonce i slzička ukápla.

opic 12
27.02.2020 3 z 5

Den poté...a zase trochu jinak.
Na začátku to je teda masakr.Napadlo mě,snad to nebude pokračovat ve stejném duchu až do konce.Naštěstí se to uklidnilo,na to je autor až moc originální,aby zabřednul do pochybné akce.
Jde tak spíše o slušný survival.S trochou odlišného pojetí pohledu.Telefonáci rozhodně nejsou žádnými Zombie v klasickým stylu.I když jde svým způsobem o jakousi poctu žánru.
S Kingem to mám jak na houpačce.Budto mě to semele a nebo nechá chladným.V tomto případě je to něco mezi.Zvolená forma výtečná jen to nebylo až takový psycho a námět s pulsem ne až tak pro mě zajímavý.Vliv technologií na člověka ? Když chcete,tak to tam uvidíte.Pochybuju,že nikdo nevezme poté mobil do ruky :-) Postavy a vztah k nim celkem vlažný.To pouto tam nebylo až tak osudový,spíše takový šumivý nápoj.
Celkově však je proč doporučit.Svý kvality má a silných okamžiků obsahuje celkem dost.Nehledat odpovědi na to proč a kde se to vše vzalo či kdo to na nás seslal.Hlavní motiv je přežití a reakce přeživších.Vyrovnaná patová situace.Vyústění je až příjemně netradiční a sympaticky otevřené.
Svého čtenáře si určitě najde a za přečtení rozhodně stojí.

pixiepickpocket
26.02.2020 3 z 5

"Kingovek" už mám pár za sebou (včetně Svědectví, které sdílí množství paralel s tímto příběhem). Přestože se mi Puls četl vcelku dobře, obsahově to nic světoborného nebylo. Námět fajn, hlavní hrdinové pečlivě vykresleni, ale pro mě to jsou až příliš podobné archetypy postav jako v Temné věži. V knize je hromada odkazů - růže, věž, "temný poutník" - na Kingova ostatní díla. Pro mě jsou tyto odkazy mnohokrát nepochopitelné (dodnes nechápu závěr ságy Temná věž...). Kingovy příběhy jsou většinou neuzavřené a to mi asi začíná trochu vadit. Samozřejmě je zde prostor pro vlastní imaginaci, ale neabsentuje konec v jeho knihách až příliš často?

jan37
05.02.2020 3 z 5

Od Kinga jsem četl skoro vše. Tuto knihu považuji za jednu z těch slabších. Apokalypsu mnohem lépe ztvárnil Cormac McCarthy v knize Cesta a nepotřeboval k tomu podivné zombie. Jen zničenou přírodu a boj o přežití. Taky skvěle podanou lásku otce a syna. Chvílemi sem se u Pulsu nudil a občas nepobral o co v knize jde. I přesto, docela dobře se to četlo.