Mobil

Prvého októbra bol ešte Boh na svojich nebesiach, trh s akciami fungoval, väčšina lietadiel odlietala načas a Clayton Riddell, výtvarník z malého mesta v americkom štáte Maine, si veselo vykračoval, div že neposkakoval, po Boylston Street v Bostone. Práve získal výbornú zmluvu na komiksový román, ktorá by mala jemu aj jeho rodine po rokoch živorenia zabezpečiť dobré živobytie. Manželke už kúpil malý, no drahý darček, vie, čo obstará synovi, a sebe chce dopriať aspoň chvíľu oddychu v bostonskom verejnom parku. Budúcnosť vyzerá ružovo. To sa však veľmi rýchlo zmení. Udalosť, ktorá sa stane známou pod menom Pulz, zasiahne ničivou silou každého, kto má tú smolu, že vlastní - a od istého okamihu použije - mobilný telefón. A Clay, ktorý mobil nemá, sa ocitne uprostred pekla plného vraždiacich šialencov, donedávna usporiadane žijúcich, mobilmi vybavených spoluobčanov. Z nočnej mory niet úniku. Alebo azda áno? Zdá sa, že hŕstky tých, ktorí sa akoby zázrakom vyhli smrteľne nebezpečným mobilovým šialencom, sa odkiaľsi dozvedeli o bezpečnom mieste, kde ich čaká záchrana. Vedú ich k nemu záhadné nápisy a prísľub, že tam budú môcť nažívať v pokoji, aj keď život na modrej planéte sa nenávratne zmenil. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/72_/72223/mobil-72223.jpg 3.8748

Cell (2006)

Literatura světová, Horory
Vydáno:, Ikar (ČR)

Stanas513
předevčírem

Souhlasím s komentářem "pedroK". Chtěla jsem se dozvědět, kde se to vzalo a proč...Na knihu jsem se těšila, ale jsem trošku zklamaná. Určitě se dá hodně přemýšlet o tomto příběhu. Dnes máme mobil téměř všichni, od malých školáčků počínaje po starší babičky a dědy. Používáme je celý den, máme v nich Internet, potřebujeme vědět, co se děje ve světě, čteme si maily, hrajeme hry, navštěvujeme různé weby. Asi bychom také měli smůlu...

Davidsonová

Tento příběh mě velmi sedl. Strašně se mi líbí ta atmosféra, ty následky a konec samotný. Už jsem tuto knihu četla dvakrát a mám pocit, že ani potřetí nebude naposledy. Vřele všem doporučuji, ikdyž jsem si vědoma, že ne všem se bude líbit. Mrazivá je věta:
"Civilizace uklouzla na louži krve a upadla do druhého období temna."

Eumenida

Puls nemám ještě kompletně dočtený, ale v průběhu mi stále naskakovala otázka - jak bych se zachovala já a mí známí či rodina, v tomto případě? Byli bychom beznadějně ztraceni, nebo bychom zkusili pokračovat? A jak bojovat s novými lidmi, kteří ovládají i naše vlastní myšlenky? Celá situace se mi jeví jako velmi zoufalá. Přesto, už jsem téměř na konci románu, se zablýsklo světélko naděje. Jestli to bude jen mrknutí světla, které pak zhasne, se dočtu brzy.
Trochu mi román evokuje šílený svět Živých mrtvých.
(Závěrečný koment zkusím upravit po dočtení knihy)

eraserhead

Tohle opravdu napsal King? Ale tak chápu, že když autor přestane chlastat a fetovat, jeho tvorbu to změní... Pro mě další potvrzení, že krátce po začátku nového milénia se cesty Kinga a mé prostě začaly jaksi rozcházet. Jaká a o čem je tahle kniha vám paradoxně jasně prozradí již úvodní věnování. Ta dvě jména vám o knize řeknou prakticky všechno, aniž by kniha oběma dosáhla alespoň po paty. Tak jo, King si řekl, že to zkusí taky. Že si napíše postapozombie román, ale protože moc dobře věděl, jak je tento žánr vycucaný jako mozek živáka zástupem zombie chlemtounů, rozhodl se to jako tak trochu "nápaditě" očůrat. Místo toho však jen vykradl své vlastní Svědectví a stejně jako Zeman v televizi, nepokrytě a okatě mrkal po několika klasikách. Nebýt několik zajímavých scén (které však nijak nezvyšují celkovou kvalitu knihy, nevychází totiž z ní ale z Kingovy schopnosti vymyslet zajímavé scény nezávisle na daném příběhu), nějakýma hvězdičkama bych se ani neobtěžoval. Ano, s Kingem se naše cesty postupně rozcházejí (rád trávím čas s horrorovým Kingem 70., 80. a 90. let - mileniální výjimkou je Pytel kostí a tak trochu Ostrov Dumma Key - kde však King opět jen vykrádal sebe samotného, ale na rozdíl od Pulsu mu to vyšlo), přesto si myslím,ž e tato kniha ho není hodna. Nuda, šeď, a srandovní, opravdu srandovní (ovšem podle všeho nechtěně) závěr. Měl jsem co dělat, abych tu knihu dočetl, posledních padesát stran bylo opravdu utrpení. Dočetl jsem jen s úcty ke Kingovi a mé chorobné dočítavosti. 1.5*

pedroK

Dobrý postapo. Čtivé, napínavé, ale...chybělo mi vysvětlení, odkud se vzal Puls, co to vlastně bylo, kdo ho vypustil a proč. Jakoby chyběl druhý díl, kde to vysvětlení zazní. Jak pokračoval Johny a Jordiho parta, proto ubírám hvězdu za jakousi nedodělanost.

Michal156

Až na nedořešený konec velice zajímavá a čtivá kniha. Bylo by dobré napsat pokračování.

slaska77

Měla jsem jako audioknihu a byla celkem fajn. Jen mi přišlo, že po nedávném čtení podobné tématiky od pana Neffa (TMA) je to nějaké plošší. Kde se braly všechny ty zabalené potraviny, konzervy a balená voda ještě týdny po Pulsu, jakto, že nikdo nechytil žádnou infekční nemoc, kde se brala čistá voda a jakto, že "normálům" nikdy nedošly baterky? Jako horor dobrý, ale jako katastrofický román by to chtělo trochu přidat na věrohodnosti.

Annettas

Super klasika od krále hororů.

petrarka72

Pro mne jedna z nejdepresivnějších a nejméně vypočitatelných Kingových knih. Od první stránky se člověk dlouho veze na adrenalinové vlně, boj o přežití na postapokalyptické pouti je konkrétní, proto působivý - ale pak se to začne komplikovat a je čím dál hůř... V závěru Jordanova "počítačová" teorie sice leccos vysvětlí, ale není zdaleka tak vyčerpávajícím způsobem objasňující (a tím pádem uklidňující a naději nabízející) jako třeba klaunský motiv v Tom, satanský v Nezbytných věcech nebo mimozemšťanský v Pod kupolí. Možná proto dost věcí působí nedokončeně - ale nejsem si jistá, zdali bych chtěla znát pokračování.

Makoves

Zajímavé, ale skoro bych očekával pokračování. Přišlo mi tam dost věcí nedořešených.

ludek.n

Kingova post apokalyptická road movie světem krvežíznivých zombie, ve které se proměnili lidé zasažení Pulsem, není špatná nebo snad málo čtivá (to by snad ani nebyl King), přesto jsem tomuto příběhu nepodlehl, tak jako jiným autorovým knihám. Po celou dobu jsem byl jednou nohou venku a ne a ne do toho rozjetého vlaku naskočit. A nespravilo to ani finále. Po masakru na Gaitenské akademii se to celé začalo ubírat hodně podivným směrem. Čtyři hvězdy za oblíbeného autora a čtivost.

gemi

Jaký je Puls? Inu, vezměte Svědectví (právě to se mi neustále při čtení vybavovalo) a osekejte jej o veškeré vedlejší vyprávění a hluboké charakteristiky postav až na samotnou akčně-hororovou dřeň a zbude Puls. V obou románech je nosným prvkem putování postapokalyptickou krajinou. Na rozdíl od většiny ostatních Kingovek se Puls nepárá s nějakými sáhodlouhými popisy, vysvětlováním a charakteristikami, ale jde rovnou na věc. Akce začne na první stránce a skončí na poslední, žádný oddech, žádná slabá místa, ale konstantní akce a napětí. Pokud máte rádi romány, kde se jde bez zbytečných řečí "rovnou na věc", pak berte Puls jako povinnou četbu.

Vlk.kh
31.12.2017

Začátek působil velmi nadějně a čekal jsem napínavou apokalyptickou jízdu, ale pak mě to postupně přestávalo bavit. Knihu jsem dočetl, ale není to přesně to, na co jsem od Kinga zvyklý. Možná by mi to sedlo více, kdyby se autor držel více při zemi. Apokalypsa způsobená něčím, co se šíří mobliní sítí - proč ne. Ale další věci, jako telepatie, levitace, to už ne.

StephenKingje
04.12.2017

Ze začátku kolísavá kvalita, ale od poloviny se to rozjelo.Od poloviny je to dobře napsaný příběh se simpatickými hrdiny a nesimpatickými telefoňáky.Vřele doporučuji sci-fi milovníkům kterým nevadí hororový příběhy.A mám pro vás radu:Nepoužívejte mobily.Vīte, co se stane.

Gordonlord
27.03.2017

...Takový "Zombie horor", ve kterém nejsou zombíky oživlé mrtvoly, ale pouze živí lidé. Zajímavá myšlenka, zajímavý příběh i postavy. King umí dobře a originálně zpracovat i takovýhle post-apo nápad. Není to nic, z čeho bych skákal do stropu, nevyrovná se to Kingovým mistrovkým dílům, ale zase je to stokrát lepší, než spousta jeho propadáků :-) Hlavně mě potěšil svižný děj, srdcervoucí zvraty a dokonce mi nevadil ani vcelku předvídatelný konec, protože byl prostě dobře a poutavě napsaný.

katushah
24.03.2017

První Kingova kniha a zůstane mi v mysli asi navěky. Tato kniha má super děj a příběh, baví mně taková ta nejistota, že nikdo nic neví a tak se seberou a někam jdou s nadějí, že budou moudřejší a přitom prdlačka. Navíc má otevřený a trochu nejasný konec, proto často přemýšlím, jak to mohlo dopadnout. Vynikající kniha!

Skripi
14.03.2017

Kingovi asi neprídem na chuť. Jeho knihy mi prídu ako scenáre pre filmy a často aj sú. Na Cronina sa napríklad nechytá ani týmto námetom... :(

Metroušek
09.02.2017

Stručnější, a pro mne daleko lepší zpracování nápadu ze Svědectví. Prostě výborné, moderní (napadá mne, že se King opravdu bál, že mu toto téma někdo sebere, a tak psal nezvykle stručně), svižné a úderné postapo. Pokud nemáte sílu číst velmi slušné, ale šíleně rozvláčné Svědectví, toto je pro vás možná více než náhrada. Zfilmování obou románů se bohužel nepovedlo, jak je u adaptací Kingových románů až na výjimky zvykem. A to je škoda. Jenže výborní režiséři se zpracování Kingových románů kupodivu vyhýbají. Puls nebo Žhářka by si však lepšího režiséra vskutku zasloužily.

renefer
07.11.2016

Líbilo se mi to, typický King. Psychedelické obrazy omezeny na minimum, jen by se lidé nemuseli chovat jak stádo ovcí. Ale i tak to dobře dopadlo.

SedllY
26.09.2016

Nápad super, ale podle mě z toho měl Mistr udělat buď krátkou povídku a nebo román ve stylu Svědectví, kde by se mohl pořádně rozepsat a čtenáře pořádně vtáhnout do postapo světa.. :) Začátek i konec byl strhující a skvělý, ale těch cca 200 stránek mezi tím mi přišel na Kinga slabý odvar.. Za mě druhá nejhorší Kingovka hned po Holčičce, která měla ráda Toma Gordona.

7thDevil
03.07.2016

Jak už tu několikrát padlo, souhlasím, že nápad dobrý. Ale pojetí se mi bohužel nelíbilo. Telepatie mezi "telefoňáky" byla jediná věc, co mi přišla, že do příběhu patří. Přirovnávání k počítačům pokulhávalo a trochu zklamání z nevýrazného záporáka. Za co dávám palec nahoru, jsou postavy, ty jsem si všechny zamilovala. Za to se zasloužil začátek knihy, který byl nejlepší. Chvílemi mě potom otravovala dětská teniska, která byla připomenuta při každé možné příležitosti. No a ten konec... zpočátku jsem byla zklamaná, ale pak jsem si uvědomila, že jakýkoliv jiný konec by byl ještě horší.
Co si z knihy odnesu je citát pana ředitele: "Mysl umí počítat, ale duch touží, a srdce ví svoje."

marek6463
23.03.2016

Jedna z lepších knih Stephena Kinga.

Jarvis
27.01.2016

Nevěřím že tohle psal doopravdy King.....

Romanka89
22.01.2016

Do této knihy jsem se nezačetla a nezačetla, ale přelouskala jsem jí. Nápad dobrý, ale nějak mě zpracování neoslovilo. Jinak mám Kinga ráda, ale tohle je zatím jediné dílo, které mě opravdu nebavilo.

danny_21
30.12.2015

Puls u mě bodoval hlavně začátkem, který mi námětem připomněl mé oblíbené Svědectví, leč postupem děje už nebyl tak čtivý jako jiné novely a především mě dost zaráželo časté používání pomocných berliček v podobě hodících se náhod, takže nakonec objektivně 65 %

Leusee
24.11.2015

Nebylo to špatné, jen ta zápletka - lidi měnící se skoro v zombie pomocí telefonu?? Já raději prostě jen zombie. Každopádně se to četlo dobře, postavy zajímavé a oblíbila jsem si je.
Ale ten konec...Takový konec dokáže naštvat. Člověk je napjatý, fandí hrdinovy, aby se mu podařilo získat syna zpět a najít své přátelé a pak zjistí, že na další stránce už příběh nepokračuje. To dokáže rozhodit můj den.

Pixx-73
23.11.2015

Kinga mám hodně rád, ale Puls mě docela zklamal. Některé pasáže hodně čtivé, některými se musí člověk prokousávat. A celé mi to přišlo takové nějaké šroubované a umělé.

Taťka Hraboš
09.11.2015

Určitě nepatří k nejlepšímu, co King napsal, ale hloupá tahle knížka taky není, jak by se mohlo zdát podle některých zdejších komentářů. Základní myšlenka, na které knížka stojí - mozek jako počítač s možností vymazání harddisku a samovolnou reinstalací softwaru napadeného virem (červem) - mně rozhodně připadá zajímavá. A realizace té myšlenky - to je prostě řemeslo, které King umí - i když se mi zdálo, že si tentokrát s postavami nedal tolik práce jako jindy. Četlo se to ovšem samo, posledních 100 stran u mne dostalo přednost před jakoukoli jinou činností.

ujunka
27.10.2015

Přečteno.
Kniha se četla velmi dobře. King se do toho obul hned od samého začátku. Samozřejmě ani v této knize nechyběly silné citové momenty, kdy si člověk řekne "Ale né :-( " což bývá u Kinga zvykem.
Z autorových knih je to dílo průměrně, ve srovnání s průměrem jiných autorů je ale pořád o kousek lepší. A tak za mě 4 hvězdy.

zylla
21.10.2015

Kniha nebyla špatná, četla se dobře, ale jak už tu někdo napsal byla pouze průměrná. Nejvíce mě zklamal konec, jelikož to na můj vkus žádný konec není, prostě tohle "střih a domysli si sám" nemám ráda.