Miluj bližního svého

Miluj bližního svého https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30621/miluj-blizniho-sveho-30621.jpg 5 1128 106

Jeden z nejangažovanějších a nejznámějších Remarquových románů vznikl jako odezva na politické události v Evropě třicátých let minulého století, jako obžaloba nacistického totalitního režimu. Autor v něm pranýřuje fašismus ve všech jeho projevech a současně nastavuje pravdivé zrcadlo i tehdejším západoevropským vládám a jejich farizejskému jednání. Děj nás zavádí do jemu dobře známého prostředí německých emigrantů, kteří byli nuceni opustit své domovy a nevěří, že se ještě někdy vrátí zpátky. Jedním dechem sledujeme pohnuté osudy nedostudovaného medika Ludvíka Kerna a jeho velké lásky, židovské dívky Ruth, kteří jsou pro svůj rasový původ štváni napříč Evropou, příběh levicového poslance Josefa Steinera, jeho ženy Marie a dalších běženců, kteří zalidňují onu dramatickou scénu, již vytvořily samy dějiny v předvečer druhé světové války.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Melantrich

Liebe Deinen Nächsten , 1939

DominaCZ
31.01.2019 1 z 5

Nejsem barbar, chápu poselství a tíži děje, ale je fakt, že je to skutečně jen o přechodu hranic a věčném testování a tápání kdo migrant je nebo není a kdo koho udá, neudá.
I ta láska je plná ano/ ne, schovávaček v křoví a po ošlivých hotelech a je také plná nečekaně chápajících lidiček, kteří jim sypou peníze a pomocnou ruku horem dolem.

Ne, nehodlám tomu dávat dobrý hodnocení jen proto, že to napsal člověk kýmsi vynášenej do nebíčka.
Ale třeba příště to bude lepší.

LuT
16.01.2019 5 z 5

Krásná kniha...musím si jí zas přečíst :)

marcela8908
08.01.2019 5 z 5

Prostě můj nejoblíbenější autor a jedna z nejlepších

mikryn
24.11.2018 5 z 5

Do knihy jsem se dokázal vžít a putoval jsem Evropou s hlavnímy hrdiny. Tuto knihu by si měli přečíst lidé, kteří se honí za penězi a majetky. Také lidi, kteří jsou věčně s něčím nespokojeni. Dokáži více milovat kouzla okamžiku, který strávím se svou přítelkyní a máme se jen pro sebe.

KnihovniceVěra
08.11.2018 4 z 5

Dojemná a pravdivá, není co dodat, všecko už bylo řečeno v komentářích ostatních čtenářů.

Aquagirl
07.10.2018 5 z 5

Tohle bylo kdysi moje první setkání s Remarquem. Skvělé dílo. Skvělý spisovatel. Co víc k tomu dodat.

pupak13
27.09.2018 4 z 5

Po přečtení knihy "Nebe nezná vyvolených", která je dle mého názoru trošku slabší, jsem měl obavy zda i tato kniha nebude v podobném duchu. Naštěstí se moje obavy rozplynuly. Knihu jsem přečetl jedním dechem. O smyslu knihy není třeba diskutovat. Předválečné období v Německu nebo vlastně v celé Evropě, byla jedna velká hrůza, kterou si dnes ani neumíme představit. I když téma migrace je dnes aktuální, tak s tou tehdejší se to srovnávat nedá. Člověku, který se o tuto dobu nezajímá, to může připadat doslova jako sci-fi - neuvěřitelné, nemožné. A přece taková doba existovala a jsem rád, že existuje někdo, kdo tu dobu popíše tak mistrovsky jako právě Remarque. Jediné, co u Remarqua nemám v knížkách rád, je to jeho občasné filizofování. Naštěstí zde toho nebylo tolik. Občas mi také neseděla logika u některých postav a přílišné dějové skoky, ale to asi smyslem knihy nebylo.

esterkucerova
31.08.2018 5 z 5

Kdo nečetl Remarqua, nežije.
jeho příběhy mají neskutečnou sílu mě zasáhnout v samém nitru duše tak hluboko, že o tom přemýšlím další týden po dočtení a s každou další přečtenou knihou mě o tom přesvědčuje víc a víc.
Krásný příběh o lásce a přátelství. O pomoci ostatním, i když sám nemám nic. O obětování všeho pro osobu, kterou miluji.
To, jak Remarque dokáže do jeho příběhů zakomponovat velde té děsivé hrůzy i momenty štěstí a radosti z naprostých maličkostí, nad kterými my máváme rukama jako nad naprostou samozřejmostí, je mistrovské.
I když byl konec také na jednu stranu smutný, byla v něm cítit určitá naděje v lepší zítřky pro hlavní hrdiny, kteří se bohužel provinili tím, že se narodili...

3nitka
24.06.2018 5 z 5

Remarque - pri jeho knihách si vždy uvedomím, v akom blahobyte žijeme. A mrazí ma z toho, ako si to nevážime.

Renek
26.04.2018 5 z 5

Mistrná kniha od jednoho z mých nejoblíbenějších autorů vůbec. Remarque se dokázal vcítit do osudů porobených takovou měrou, že člověku při čtení až zamrazí. Přečteno prakticky na jeden nádech.

Maanna
09.04.2018 5 z 5

Silný příběh o osudech lidí vyhoštěných z Německa, kteří museli putovat Evropou bez šance na řešení své situace. Remarque je jako vždy velmi silný ve vylíčení atmosféry beznaděje, kterou tu a tam prozáří jiskra světla v podobě krátkodobého povolení k legálnímu pobytu, lidské sounáležitosti nebo lásky. Někdy se nevyhne patosu, ale výpověď o světě, který důsledně dodržuje zákony a nechává tak lidi umírat hladem, má i dnes svou důležitost - on vlastně nikdo nic tak špatného neudělal jen...

Langosh
06.04.2018 5 z 5

Výborně napsaná čtivá kniha plná napětí. Popis hrozné doby ve 30. letech v Evropě. Je hrozné, jak vyhoštěnci z Německa byli prakticky mrtvé duše. Nikde je nechtějí, z každé další země je vyhošťují do jiné, kde je opět vyhostí a tak dokola, pořád jen v ilegalitě. Zároveň příběh o tom, jak emigranti drželi při sobě. Přátelství mezi Steinerem a Kernem, vzájemná pomoc, pocit, že aspoň na někoho se lze spolehnout.

petrucha86
06.04.2018 5 z 5

V době povinné četby ve škole jsem se u autora nezastavila, byla to tedy má první jeho kniha. A jsem naprosto fascinovaná! Za prvé tím, co bylo v té době možné, ta beznaděj, nejistota, přehazování osob mezi státy...a za druhé tím, jak krásně Remarque dokázal o tom všem napsat. Neuvěřitelně čtivé, nic není řečeno navíc, ale zároveň nic nechybí. Místy velmi smutné čtení, smutná doba, a smutné je vlastně i to, jak to všechno hlavní postavy berou jako normální stav. Zároveň sem tam prosvitne i jakási naděje, lidské hodnoty se posouvají a radují se z těch nejběžnějších maličkostí. Rozhodně doporučuji, určitě sem nečetla naposledy.

AliStejsy
25.03.2018 5 z 5

Doporučuju! Byla to první kniha, u které mi tekly slzy. Silný a nezapomenutelný příběh

RH faktor
14.02.2018 5 z 5

Krásně se to čte, protože Remarque umí, ale je to hrůzný, jak jen hrůza už hrozná umí být...

fojtikjirik
19.11.2017 5 z 5

Většině čtenářu bude příběh ze začátku připadat jako naprosto neuvěřitelný. Těžký život lidí de facto bez domova v podobě neustálého vyhošťování a utíkání z místa na místo. Něco takového si obyčejný člověk dokáže jen těžko představit.

otesánek
08.11.2017 4 z 5

Do pokoje se vplížil večer a zvenčí, od dveří bylo chvílemi slyšet vyzývavé Steinbrennenovo zakašlání. Máriin dech zeslábl, pak byl trhavý, s prodlevami. Nakonec se ztišil a ustal jako slabý vánek,který usne. Steiner držel její ruce dokud nevychladly. Umíral s ní......Já nevím vlastně co napsat je mi tak nějak smutně. Pocity.....no je to kniha, která by se měla přečíst. Kniha o světě a životě, který nikdo z nás nechce poznat natož dobu ve které se děj odehrává. Dám jen o jednu hvězdičku méně, protože má dušička asi čekala nějakou trošičku akčnější zápletku, ale to je jen subjektivní a vlastně nepodstatný pocit..... Četla se hezky poklidně.Asi se k ní časem vrátím.

hnilda3
07.07.2017 5 z 5

Remarqua jsem si oblibila uz kdyz jsem do povinne cetby cetla Nebe nezna vyvolenych a Na zapadni fronte klid. Pote jsem pokracovala Tremi kamarady. Jeho knihy me zatim nikdy nezklamali, a to ani tato.

linhi22
19.03.2017 5 z 5

Po obsahové stránce si kniha 5 hvězdiček zaslouží, zato redakční práce (Ikar, 2010) by dostala sotva jednu. U takového díla bych přece jen čekal trochu víc pozornosti a možná i úcty k autorovi...

intelektuálka
14.03.2017 4 z 5

Ano, to je pravda, zde opravdu mladí mají výhled do budoucnosti. Jinak bývá autor skeptický. Zřejmě věděl proč, nacismus nic pěkného nepřinesl.