Lov

Lov https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479226/bmid_lov-61z-479226.jpg 4 626 151

Martin Servaz série

Ďalší mrazivý triler s detektívom Martinom Servazom v hlavnej úlohe V opare mesačného splnu sa z lesa vynoril jeleň. Zviera má ľudské oči. No nie je to divé zviera, na ktoré poľujú v temných lesoch Ariege... a nie je to ani prvá poľovačka. Ale je to prvá obeť, ktorá neplánovane skončila pod kolesami auta a vyniesla na svetlo božie sériu hrôzostrašných vrážd, o ktorých dosiaľ nikto ani len netušil. Napínavé vyšetrovanie, pri ktorom Servaz opäť bojuje nielen o svoju česť, ale napokon aj o holý život.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Lindeni

La Chasse , 2021

milanříský
11.03.2022 3 z 5

První thriller, který se mi dostal do ruky a do jehož děje se promítá pandemie koronaviru a policisté řeší, co dělá člověk v noci venku ve chvíli, kdy platí zákaz vycházení. K popisu postav se navíc velmi často a otravně připojuje, zda má onen výtečník nasazenou roušku.

Ze série s Martinem Servazem jsem přečetl jen pár knih a v Lovu mě nepříjemně překvapilo, jaký se z něj stal rutinér sypající z rukávu sice čtivý, ale poměrně jednoduchý text plný žánrových klišé. Nalákala mě anotace o složitých otázkách úpadku společnosti a dotýkající se morální, sociální a politické krize, ve finále jsem však dostal thriller o témata se jen velmi lehce otírající. Výrazná linka se naopak dotýká letitého problému Francie s muslimskou menšinou a otázkou nepokojů symbolizovanou hořícími auty v okrajových no-go zónách. A samozřejmě obecného vnímání policistů jako absolutních rasistů, což se Minier snaží rozbít, byť jimi nechá podusit i místního starostlivého prodavače kebabu.

Lov je ve výsledku čtivou knihou, byť postrádající jakoukoliv hloubku a po naznačených tématech spíš jen okrajově klouže. V jádru se stále jedná o hon na zločince, jejichž lídr je pouze nudnou skládačkou stokrát omletých zločineckých archetypů, samozřejmě doplněnou flashbacky do dálné minulosti, nutných k pochopení onoho vražedného citu pro spravedlnost. Ale skupinka lidí beroucí spravedlnost do vlastních rukou už tady byla mnohokrát, Minier ani tuto občanskou bojůvku, rekrutovanou z určité vrstvy společnosti, nevyužil ani jako hrůzný nástroj pomsty děsící soudem osvobozené zločince v kraji.

jana9674
10.03.2022

Moc jsem se těšila ale zatím se mi to zdá jakési slabé… navíc na každé stránce minimálně dvakrát zmínka o tom, že má někdo roušku…jako vážně? Já neříkám aby “pandemii” uplně popřel, ale vážně je třeba to v knize neustále omílat když to nemá žádnou souvislost s dějem?

petrarka72
10.03.2022 5 z 5

Mám pocit, že každý Servazův případ se odehrává v noci, ve které hoří ohně, vybuchuje násilí, je slyšet střelba, která kosí bez rozdílu, a policisté, oslepeni tmou, se potácejí od jedné překážky ke druhé... Zde navíc muži se zvířecími hlavami loví ve jménu spravedlnosti sobě rovné... A z řádků vystupuje obraz společnosti, v níž poskytovatelé informací totálně ztratili důvěru, zastánci práva a pořádku možnost prosadit spravedlnost a s tím i soudnost a nastává zatím skrytý, o to víc však brutální teror...

ddkk
09.03.2022 5 z 5

Je to trochu jiný příběh než ty Servazovy předchozí, ale stejně dobrý a napínavý, aktuální, nabitý emocemi, většinou negativními, ale se světlem naděje na konci...a také s trochu otevřeným koncem. Jakoby sám autor pochyboval o tom, co je vlastně dobře a co ne.

Je v něm toho spousta k zamyšlení:

"...Spravedlnost této země /Francie/ připomínala Vikingy, kteří 450 let okupovali Grónsko a kteří vymřeli proto, že se odmítli vzdát svých zásad. Mezi ně patřila skutečnost, že nejedli ryby. A tak, ačkoli je obklopovaly nevyčerpatelné zdroje potravy, vymřeli hladem kvůli svým zvykům a odmítali napodobit Eskymáky, kteří takové zásady neměli..."

"...Servaz ze své zkušenosti věděl, že když se Zlo považuje za Dobro, je to o to nebezpečnější. Žádný zločinec nevystavuje na odiv svou krutost, jen ten, který svých zločinů zneužívá a prohlašuje, že koná dobro...Protože jde o spravedlivé poslání, říkají. Kolikrát projevili lítost? Kolikrát požádali o odpuštění oběti, k nimž došlo následkem jejich nenapravitelné slepoty?"

Je to aktuálnější, než autor zřejmě původně zamýšlel. Pro mne výborná četba, kterou mohu doporučit.

astroweb
09.03.2022 5 z 5

Trochu jiný Minier, víc současný se vším všudy, za mě posunul laťku ještě výš, než jindy, skvělé !

Katulinka69
08.03.2022 3 z 5

No čekala jsem teda více. Nějak mi v tom chyběla šťáva. Každopádně, krátké kapitoly a a sladká tečka na konec. Uvidíme co bude dál

Jenny46
07.03.2022 5 z 5

Hon na muže uprostřed lesa...
Hodně aktuální téma manipulace, násilí atd. dobře zpracovaná zápletka,
Autorův styl mám ráda čte se mi dobře, velitel Servaz sympaták - 4,5*

iveta3689
07.03.2022 4 z 5

Nebylo to špatné, ale nemělo to takovou šťávu jako v minulých dílech. Zápletka byla průhlednější než obvykle. Servaz stárne. To je fajn hlavně proto, že z něj už není nezranitelný superman jako v minulých dílech. Minier skvěle popsal dobu. Se všemi covidovými omezeními, rouškami, zákazem vycházení. Stejně tak i nepokoje v ulicích, kdy jsou Francouzi schopni demonstrovat kvůli čemukoliv a často se to zvrtne v dost nehezké situace. Atmosféra popsaná suprově, děj lehce nadprůměrný, čte se dobře. Hodnotím jako slabší 4*.

Ilona
06.03.2022 5 z 5

Pro mě jeden z nejčtivějších dílů celé série, spousta nitek, které spolu zdánlivě nesouvisí, se v samotném závěru dokonale spojí. Autor na pozadí tajemných vražd připomíná citlivá celospolečenská témata. Když jsem si všechny i jen náznaky představila, běhal mi po těle slušný mráz.

encyklopedie
05.03.2022 5 z 5

...není potřeba nic psát...Servaz se vrátil v plném bojovém nasazení
100%

Dashmo
03.03.2022 1 z 5

Politika, pandémia, nepokoje, stav polície, história, trošičku vyšetrovania.. a tak stále celá kniha dokola. Veľké sklamanie. Miniera a jeho Servaza zbožňujem od prvej knihy. Ale toto čo bolo?…veľmi vzdialené predchádzajúcim častiam. Ja ani neviem, čo viac k tomu napísať. Tak 1/3 knihy tvorili reálne vyšetrovania, ak vôbec.

Bernard Minier
francouzská, 1960