Lov

Lov https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479226/bmid_lov-61z-479226.jpg 4 626 151

Martin Servaz série

Ďalší mrazivý triler s detektívom Martinom Servazom v hlavnej úlohe V opare mesačného splnu sa z lesa vynoril jeleň. Zviera má ľudské oči. No nie je to divé zviera, na ktoré poľujú v temných lesoch Ariege... a nie je to ani prvá poľovačka. Ale je to prvá obeť, ktorá neplánovane skončila pod kolesami auta a vyniesla na svetlo božie sériu hrôzostrašných vrážd, o ktorých dosiaľ nikto ani len netušil. Napínavé vyšetrovanie, pri ktorom Servaz opäť bojuje nielen o svoju česť, ale napokon aj o holý život.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Lindeni

La Chasse , 2021

Rihatama
12.04.2024 5 z 5

Bernard Minier tentokrát nenapsal pouze kriminální thriller. Lov nese silný otisk jednoho z největších socioekonomických problémů Francie, který úzce souvisí s její koloniální minulostí. Na rozdíl od Houellebecqa se však nesoustředí na kritiku obtížně přizpůsobivé francouzské muslimské (zatím ještě) menšiny, ale na popis všech negativních průvodních jevů do většinové společnosti nezačleněné, hrubě nespokojené mladé generace muslimských přistěhovalců. Vzhledem k nálepkám rasismus, diskriminace, nadřazenost, nenávist atp. dochází k paradoxním projevům typicky spojeným s pocity viny, kolektivní viny. Francie tak platí za své hříchy minulosti, ale i současnosti, protože snášet urážky a obviňování ze strany nespokojené mládeže bez ohledu na příčinu a situaci vyvolává jen další a další neadekvátní reakce. A to na obou stranách. Policie je pak ideálním fackovacím panákem. A to vše v aktuálním kontextu pandemie kovidu, roušek a všudypřítomných zákazů a omezení vycházení, které následně vyvolaly epidemie násilí a ve Francii - jako obvykle - taky spoustu automobilových pochodní.

S Martinem Servazem se tak čtenář posouvá do doby zcela nedávné, doby kovidu s vyčerpanými zdravotními i bezpečnostními službami a zcela frustrovaným obyvatelstvem. Naplno se přitom státní aparát musí potýkat s kriminalitou, jejíž podhoubí se rozrostlo zejména v okrajových čtvrtích, tady Toulouse, obydlených ze společnosti vyčleněnou skupinou přistěhovaleckých klanů. A nejen s kriminalitou, ale i nezměrnou nenávistí, namířenou proti francouzské policii. Ta se nemůže zavděčit všem, natož spravedlivě prošetřovat kriminální aktivity muslimských spoluobčanů, kteří policii obratem obviní z rasismu nebo společnost např. z toho, že upřednostňuje právo na majetek před právem na bydlení. A tak se legitimizuje nejen násilí, ale třeba squaty. Není přitom moci, která by squattery z obsazených domů vypudila.
Problémy se tak vrší jeden na druhý. Francouz/ka např. nemůže veřejně prohlásit, že je hrdá/ý na to, že je Francouz/ka. Může tím vyvolat reakce rozhořčení, že se hlásí k neokolonialismu, k nadřazené rase. Specifickou skupinou jsou francouzští učitelé, kteří u svých muslimských studentů omlouvají i ty nejhorší zločiny a de facto legitimizují násilí jako prostředek poukazování na nespravedlnost, které jsou tito mladí přistěhovalci vystavováni, protože vyrůstají v těchto čtvrtích, a protože nejsou bílí. Rasistická Francie má podle nich dluh vůči potomkům otroků, nebo lidem z kolonií, který je nesplatitelný... A tak se mění francouzská kultura, kdy muž odmítá respektovat, prodat ruku a mluvit se ženou, natož aby mu žena říkala, jak se má ve škole chovat jeho syn.

Minier sepsal poměrně děsivý politický thriller (otázkou je, kde se láme realita a fikce), kde dochází ve světle výše popsaného fenoménu k protestům uvnitř francouzské společnosti, tady ze strany otloukané policie a všudypřítomné nespravedlnosti. Ve stávajícím systému se tak nedosažitelná spravedlnost stává hnacím motorem pro vzpouru a vzetí spravedlnosti do vlastních rukou. Minier však nenabízí dvoubarevný obraz. Vina, právo a spravedlnost jsou málokdy jednoznačně na jedné straně. Musím říct, že se autor s tímto nelehkým dědictvím Francie na případu hledání spravedlnosti, zcela však mimo zákonné limity, vypořádal dobře. Není snadné v takovém případě určit, co je správné a co nikoliv. Minier tady stojí na straně policie. Ale které její části? Je spravedlnost totéž, co právo? Je padouch ten, co chce spravedlnosti zabránit? No ano, asi to nebude tak složité vzhledem k použitým prostředkům, ale problém Minier zajímavě rozkrývá. Přes výraznou politickou linku - pro mě další rozměr autorovy literární tvorby - si nemůžu stěžovat na upozadění klasické kriminalistické práce nebo nedostatek napětí. Za mě vzhůru na lov!

šipek
09.04.2024 3 z 5

Za mě nejslabší kniha této série. Ani bych neřekl, že to byla detektivka, spíše takový politický thriller. Rozhodně autora ale nezatracuji, prostě mi tato kniha nesedla.

koki.veru
06.03.2024 4 z 5

Tohoto autora a tuto sérii mám moc ráda a všechny díly byly super,ale u této knihy jsem se pořád nějak nemohla úplně začíst a něco mi tam chybělo. Za mě tedy jeden z nejslabších dílů,ale to mě neodradí od přečtení další knihy,snad se to tam zlepší.

hanzmb
04.03.2024 3 z 5

Na každého přijde slabší chvilka a autora to potkalo nyní. A to hned z několika důvodů. Podle data vydání to psal za covidu a byl ve velmi špatném rozpoložení, jak vyplývá z jeho popisu té doby. Současně ani nedostal nápad na pořádnou krimi zápletku. Tohle je proti jiným jeho knihám jen slabý odvar. Asi to sám cítil a tak tam zakomponoval tajnou organizace. To je dle mého to poslední, nejzoufalejší řešení. A i když se snaží ukazovat na zoufalou situaci ve Francii, je to jen povrchní. Jakoby měl strach naplno napsat, proč to všechno vzniká. Že si za to mohou Francouzi, jako jeden ze 2 vůdčích států EU sami. Nelze přitáhnout miliony nevzdělaných emigrantů a současně likvidovat zemědělství a těžký průmysl, ve kterých jedině tito mohou najít uplatnění.

Tída
28.02.2024 5 z 5

Tentokrát to nebyl tak úplně detektivní příběh, ale velmi dobře napsaná sociologická studie dnešní Francie. A popravdě, docela mě překvapilo, že v současné hyperkorektní náladě něco takového vyšlo. Palec nahoru za odvahu napsat to, co si mnozí myslí, ale málokdo to řekne nahlas.

Martule44
27.02.2024 3 z 5

Nebyl to špatný díl, to co autor vymyslel, bylo zajímavé, v představách děsivé, ale mě to nějak všechno nedokázalo vtáhnout do děje tak, abych v napětí očekávala konec a řekla si ....to bylo něco. Prostě jsem jen přelouskala knihu.

Mirek240
20.02.2024 5 z 5

Minier je u me jak na houpacce, nektere knihy skvele, nektere zas az tak ne. Musim se priznat, ze Lov me opravdu bavil, aktualni temata, spad a tempo, zname i nove postavy. Realnost knihy moc neresim, chtel jsem se bavit a bavil jsem se.

TaJeMa
09.02.2024 odpad!

Tato kniha nemá žádnou literární hodnotu. Je to slátanina, roztažená na spoustu stránek. Všimněte si, jak je text rozložen na spoustě stránek, velké řádkování, samá volná stránka, má to snad ospravedlnit u kupujících její cenu? Kdyby se prachbídný text napsal hustěji, náhle to bude tenká kniha a cena by musela být mnohem nižší.
Ale co je ještě horší, že v knize není nic, co by stálo za zmínku. Neuvěřitelně natahovaný "děj", hlouposti a zbytečnosti. Některé momenty byly naprosto hloupé: hlavní padouch začne čichat, odejde, že se pro něco musí vrátit, přestřih na komando, které čeká v úkrytu, policistka, vyčítající kolegovi, že použil moc vody po holení, po pěti stránkách opravdu autor musí vysvětlit, že hlavní padouch zná přesně vody po holení svých kumpánů a tudíž je tam někde policie........takový primitivní způsob psaní, jako by čtenář byl úplný hlupák. Celý příběh je jedno velké "Béčko".
S tímto autorem, od kterého jsem již dost přečetla, končím, je vidět jasná křivka směrem dolů. Knihu je mi hloupé dát i do antikvariátu.

Mrňous1
08.02.2024 5 z 5

Bernard Minier prostě umí, nebojí se popsat citlivá témata, poukázat na problémy společnosti, záporné postavy nejsou tak úplně záporné a kladné nejsou tak úplně kladné, nic není černobílé, nic není jasné, prostě realita života.

Jack Bauer
10.01.2024 3 z 5

Mnozí píší, že je to nejhorší ze Servazovy série, ale mě se to líbilo o něco víc než Údolí a autor se nebojí popsat situaci v současné Francii což může být zanedlouho i u nás. 3,5*

Ailir
02.01.2024 2 z 5

Oficiálně s Martinem Servazem končím. Celá série má sestupnou tendenci, ale poprvé jsem řádky v knize přeskakovala, tenhle díl je velké překvapení - bohužel ne v pozitivním slova smyslu. Chyběla tomu šťáva, napětí, moment překvapení, prostě energie detektivky, kdy se vám tají dech a nemůžete přestat číst. A hlavně celé knize chybí originální námět.

Filomena1961
19.12.2023 4 z 5

Tak jsem odložila vánoční přípravy a upřednostnila jsem pro tentokráte knihu Miniera Lov. Svérázný detektiv Martin patří mezi mé oblíbené, i když pro tentokráte je detektivní příběh potlačen do pozadí, vypravěčskému umění Miniéra to nijak neubralo. Pozornost se mimo jiné stočila na covidovou Francii, politické dění, sociální rozdíly, otázku migrace a na pojem spravedlnost, jak to všechno uchopit. Je to současná Francie, kterou takovým způsobem vidíme v každodenních zprávách. V této situaci vzniká skupina / společenství / lidí, která chce zachránit civilizaci. Člověka napadá myšlenka - to všechno se děje v Evropě, jak dlouho bude trvat, než se tyto problémy přesunou o pár kilometrů na východ ? Minier píše o situaci, která se může brzy dotknout i nás.

Mikky01
28.11.2023 2 z 5

To co bylo? Příšerný paskvil. Škoda, vkládal jsem do toho více nadějí. Jediný štěstí, že se to četlo rychle. Kniha potáhne z domu.

evvva
16.11.2023 4 z 5

Uf...týden do vrácení, uf to nestihnu přečíst a budu prodlužovat lhůtu...uf, za dva dny hotovo...první dvě třetiny šly samy, ta poslední poněkud vázla, konec vyloženě vypuštěný. Pasáže o nepokojích jsem ( přiznám se bez mučení) přeskakovala. Když to shrnu: první a určitě né poslední seznámení s autorem, knihu s čistým svědomím doporučím, jen s tím rozuzlením se sakra dalo daleko víc pohrát, jako by chyběl čas, jako by se někdo už už viděl v šatně...

Agnesita
04.11.2023 3 z 5

Trápila jsem se, některé pasáže přeskakovala. Bohužel...

Kopretinka784
20.10.2023 5 z 5

Lov není první kniha, kterou jsem od Miniera četla. Příběhy s Martinem Servazem se mi líbí. Dost čtenářů tento příběh označují za slabý, já bych to netvrdila. Díky společenským a politickým otázkám mi v tomto směru přijde silnější. Někdo očekává klasickou detektivku, potoky krve, velké napětí, ale svým způsobem je politika taky detektivka. A zapracování politiky a covidu do příběhu se autorovi podle mě podařilo.

Žanek_Hantec
18.10.2023 5 z 5

Špica, přelóskaný za dva dny. Zmínka o Korónyho chabrusu mně neva, Téma dobrý a jako přidaná hodnota Martinovo story vo tem, že na starý henkle svý koc úspěšně vykropil hrobku a ubóchnul si novýho darmožróta.

chrudas
17.10.2023 5 z 5

Četlo se dobře jako u předchozích dílů. Martin a jeho parta jsou sympaťaci a nejde jim nefandit. A to, že v tomto díle bylo více politiky a trošku covidu mi nevadilo. Jednou to v našich životech proběhlo, tak proč by to autor nemohl zmínit ve svém příběhu..

Libunka74
18.09.2023 5 z 5

Výborné, napínavé, nutící k zamyšlení - o spravedlnosti, rasové nenávisti, migraci, zlobě v lidském nitru a někdy zkrátka marné snahy policie stále narážející na předsudky a předpisy... Kniha se četla sama.... nenarazila jsem na žádné hluché místo. Autor je knihu od knihy lepší.

KlaraD851
27.08.2023 2 z 5

Ač thrillery jsou můj šálek kávy a Miniera hodnotím veskrze kladně, tak tady jsem se hodně natrápila. Téma je pro Francii aktuální, to nepochybně. Mě to prostě nebavilo, málo napětí a ty všudypřítomné roušky... zklamání

Bernard Minier
francouzská, 1960