Máj

Máj https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/114210/maj-114210.jpg 4 5929 635

Výchozím zněním pro toto vydání Máje je edice Karla Janského v knize Karel Hynek Mácha, Básně a dramatické zlomky z roku 1959. Báseň je vydána s drobnými grafickými úpravami. Svými monotypy báseň doprovodil výtvarník Oldřich Hamera.

Literatura česká Poezie
Vydáno: , Triáda

Máj , 1836

HaD542
19.06.2020

Knížku jsem musela číst do školy jako povinnou četbu. Rozhodně by si ji měl každý přečíst, protože je to must have české literatury, ale mě to jednou stačilo. Moc mi nevyhovovaly zastaralé výrazy a někdy jsem si musela přečíst celou stránku znovu. Pan učitel nám v hodině pustil film a rozhodně víc doporučuji knihu. Film se mi vůbec nelíbil, ale kniha byla vlastně vcelku pěkná.

Virga
19.06.2020 3 z 5

Koncept knihy zajímavý, ale přímo napsaný příběh se mi moc nelíbil. Vím, že to má být poetické, ale občas jsem vůbec nerozumněla, co se stalo. Části, kde byly duchové, se moc nehodily do toho světa, ale byly zase zajímavé

Michaela.S
15.06.2020 3 z 5

Tuto knihu jsme četli již na základní škole, ale tehdy jsem ji absolutně nerozuměla a nechápala, co je na tom tak skvělé, že si ji každý čte. Teď, když se nad tím člověk víc zamýšlí, tak tomu rozumí víc a víc.

Andrrew
12.06.2020 5 z 5

Byť mi bylo toto dílo, spolu s dalšími kanonickými díly naší literatury, od základní školy vnucováno, tudíž předem odsouzeno k nezájmu, přesto jsem si ho oblíbil a našel si k němu cestu, respektive ono si našlo cestu ke mně. Nejprve mě z něj „tasila‘‘ češtinářka u maturity a později se stalo předmětem jedné ze zkoušek na vysoké škole. Zpětně ho dokážu ocenit a vnímám ho jako jedno z nejzajímavějších, které ve své době vzniklo.

Petraxxx
07.06.2020 5 z 5

Krásná

m_martina
22.05.2020 5 z 5

Báseň jsme se učili nazpaměť už ve škole. A i když si ji už nepamatuji, vybavuji si, že se mi líbila.

kika 13
01.05.2020 5 z 5

Máj přečteno dnes a mám o čem přemýšlet.

Vecerkova
21.04.2020 5 z 5

Máchova eufonie, volby slov jako jevil vonný vzdech; z venku větru vání; lebka bledá; ticho té temnosti; lazurným se pláštěm krylo na mě útočí.
Také to, jak Mácha užívá barvy a barevné kontrasty, nejčastěji modrou, bílou a zelenou – nad modré temno hor brutnaté slunce rudě zasvitnulo (...) v jezeru zeleném bílých je ptáků sbor; růžový nebe klín; černý mrak; zeleně zakvítá, vždy zeleněji prosvítá; rudá zář bledou barví tvář. To můžu.

terka2296
18.04.2020 5 z 5

Doporučuji si knihu přečíst i v situaci, kdy nejste nuceni ji číst, třeba kvůli maturitní zkoušce. Na Máj se potom budete dívat jinak.

anak.anisek
16.04.2020 3 z 5

Máj jsem četla kvůli hodinám literatury. Předtím jsem o něm samozřejmě slyšela, ale nebýt školy, asi bych ho nikdy nečetla.
Teď k samotnému hodnocení knihy. Máchovi se nepochybně podařilo napsat nezapomenutelnou skladbu pojednávající o životě i smrti a všelijakých dalších kontrastech a rozporuplností. Přesto tady - pro studenta, který literatuře nerozumí tak, jako odborník - vyvstává otázka. Je toto dílo opravdu tak dobré, jak se říká?
Nepochybně ano - z literárního hlediska. Ale pro mě - jako studenta, ač mě literatura neskutečně baví a nevadí mi se jí zabývat podrobněji - jde o dílo, které čtu pouze z nutnosti a ve výsledku mi vlastně nic neříká, přestože napsané je nádherně a bezesporu jde o jednu z největších lyrickoepických skladeb.
Nelituji toho, že jsem Máj musela číst, neboť z hlediska literárního mi hodně dal, ale k dílu se asi nevrátím, leda bych opět musela, ale kdyby ta situace nastala, nenadávala bych.
Šance přečíst si takové dílo se moc často nenaskytuje...

Vindur
15.04.2020 5 z 5

Mácha se narodil v Čechách, a přesto by ho měl znát celý svět!!!

Sabina335
07.04.2020 2 z 5

Poezie nepatří mezi mé oblíbené žánry. Přečteno hlavně kvůli maturitě. Lidé, kteří poezii rozumí, určitě ocení. Já bohužel ne, jelikož to není můj šálek čaje.

amejzlík
03.04.2020 4 z 5

Knihu jsem četla v rámci povinné četby na SŠ. Chápu autorovo rozhořčení nad tehdejší dobou a literaturou a je mi jasné že chtěl ukázat tu druhou stranu mince a sdělit čtenáři že, láska není vždy jen růžová a může přijít také zklamání. Protože jsem ještě žádné zklamání z lásky neprožila, nenechám si o ní kazit své iluze a dílo si přečtu až nějaké to rozčarování budu mít za sebou. Prožitek z díla mi ale zajistil jazyk, kterým bylo dílo napsáno.

misatrix
31.03.2020 1 z 5

Nevím odkud se vzala představa, že Máj je romatická báseň. Jedná se o depresivní a nudné dílo autora, který zřejmě neměl všech pět pohromadě.

_Michelle_
27.03.2020 2 z 5

Rozhodně nemám pocit, že se jedná o romantickou báseň. Bylo to pro mě dost pochmurné a depresivní čtení. Musím však uznat, že autor dokázal krásně pracovat s bohatostí českého jazyka. Tíživá atmosféra se tedy dostala až ke mně do obýváku.

icezero
26.03.2020 2 z 5

Kdysi dávno na střední škole jako povinná četba mě zrovna moc nezaujala. Možná, že je to věkem, ale tentokrát jsem díky čtenářské výzvě sáhl do knihovničky znovu a musím říct ani tentokrát to nebylo lepší. I když souhlasím s tvrzením, za má Mácha vybroušený jazyk. Poezie asi nikdy nebude můj šálek kávy ač některá díla by člověk přece jen přečíst měl

KnihomolkaKatka
17.03.2020 3 z 5

Na téhle knize se mi doopravdy líbí akorát ten začátek. Možná to časem docením, ale nyní se mi to zdá průměrné, těžko čitelné a některé část i hůře pochopitelné.

zdenaR
15.03.2020 3 z 5

Lze psát komentář k Máji?
Kniha známá napříč generacemi, z té starší snad každý ještě umí některou část zarecitovat.

-markéta-
07.03.2020 3 z 5

O knize jsem přemýšlela už když jsem maturovala, ale něco mi říkalo, že to nebude taková sláva, jak všechny literární nadšenkyně říkají.
Ale přeci jenom je to klasika, kterou by měl každý za svůj život alespoň jednou přečíst.
Když jsem začala číst, musela jsem se usmát, neboť jsem si vzpomněla na základní školu, kdy jsem se nejznámější pasáž musela učit nazpaměť (kousek si pamatuji dodnes - jako každý).
Každopádně jsem o knize měla správné mínění. Není to nic extra.
Jednoduchý příběh, který je napsán zbytečně složitě.
SPOILER!!!
Ve zkratce - Příběh milenců Jarmily a Viléma. Oba tragicky zemřou. Vilém je popraven za vraždu svého otce, který sváděl Jarmilu, jakmile se to Jarmila dozví, utopí se.

Freiherr
07.03.2020 4 z 5

Na Máchovi se mi líbí především vybroušený jazyk, který, ač někomu může připadat příliš archaický, podtrhuje lyričnost díla. Nebudu nosit dříví do lesa vychvalováním příběhu a raději připojím svou oblíbenou pasáž:
Daleko zanesl věk onen časů vztek,
dalekoť jeho sen, umrlý jako stín,
obraz co bílých měst u vody stopen klín,
takť jako zemřelých myšlenka poslední,
tak jako jméno jich, pradávných bojů hluk,
dávná severní zář, vyhaslé světlo s ní,
zbortěné harfy tón, ztrhané strůny zvuk,
zašlého věku děj, umřelé hvězdy svit,
zašlé bludice pouť, mrtvé milenky cit,
zapomenutý hrob, věčnosti skleslý byt,
vyhasla ohně kouř, slitého zvonu hlas,
to jestiť zemřelých krásný dětinský hlas.