Máj

Máj https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/114210/maj-114210.jpg 4 5943 5943

Výchozím zněním pro toto vydání Máje je edice Karla Janského v knize Karel Hynek Mácha, Básně a dramatické zlomky z roku 1959. Báseň je vydána s drobnými grafickými úpravami. Svými monotypy báseň doprovodil výtvarník Oldřich Hamera.

Literatura česká Poezie
Vydáno: , Triáda

Máj , 1836

JessieEx
31.12.2019 4 z 5

K Máji se vracím moc ráda, tentokrát jsem se rozhodla už si ho konečně pořídit na doma. Dokonce jsem z něj maturovala, tehdy to bylo nejtěžší téma ale děs a hrůza se změnil ve skvělý požitek.
Poezii běžně nečtu ale v takovýchto případech dělám výjimku. Při každém čtení tu objevím něco jiného. Ódu na vlast a přírodu zde střídá až cosi erotického a později téměř hororového. V Máji toho lze najít hodně. Jak si autor pohrál se slovy je už jen třešnička na dortu.
Tentokrát jsem četla do výzvy.

oblakaknih
31.12.2019 2 z 5

Máj je už dlouho mým nepřítelem. A po přečtení celé této básně se vůbec nic nezměnilo.
Ano, je to klasika. A bezpochyby je to také nádherně napsané umění. Mně ale báseň vůbec nesedla.
Je těžké vytvořit si názor na klasiku.
Přiznávám, že kdybych nevěděla, o čem báseň je před přečtením, nejspíš bych ji ani nepochopila.
Autor ovšem nádherně popisuje přírodu, to jsem si při čtení opravdu užívala.

skableska
30.12.2019 3 z 5

Hodnotné dílo, v dnešní době asi ne uplně oceňované. Mácha byl umělec.

dontbullshitme
29.12.2019 3 z 5

Není to úplně můj šálek kávy, ale říkala jsem si, že není na škodu si to přečíst a nakonec se mi to i docela líbilo, ale zase ne tak, že bych se k tomu chtěla vracet, má to ovšem své kouzlo, to ano. :)

Mánička178
28.12.2019 3 z 5

Těžko říct, jestli současný člověk dokáže docenit tuto "klasiku" - asi ne úplně zcela. Některé pasáže a metafory působí nádherně i dnes, některé úseky se však zdají být asi už příliš vzdálené a odcizené, třeba svým "neznámým" jazykem a obraty, které aby dnes člověk pohledal... Průměrný středoškolák podle mého názoru absolutně nedokáže rozklíčovat hodnotu této básně, proto bylo fajn se k ní vrátit v dospělosti a alespoň trochu se jejímu porozumění přiblížit. Doslov vydavatele s komunistickými agitacemi raději hned mažu z paměti...

markyticka
27.12.2019 4 z 5

Četla jsem Máj po letech a vůbec nechápu, že jsem zas zapomněla, jaký je to drsný příběh. Cituje se z něj jen to zamilované, co vzbuzuje úplně jiné očekávání od příběhu básně.

kaja77
27.12.2019 3 z 5

Tak jako pro většinu letošních čtenářů Máje, byla sbírka celkem pochopitelnou volbou ve čtenářské výzvě 2019... některé části básně jsou velmi známé a citované (z pochopitelných důvodů, uším skvěle znějící verše) jiné části sbírky jsou celkem náročnější...no můj šálek kávy to není, ale připomenutí klasiky není nikdy na škodu ????

fénix56
27.12.2019 4 z 5

Knihu jsem po letech přelouskala kvůli čtenářské výzvě a jsem ráda, že jsem to udělala. I když to není jednoduché a lehce pochopitelné čtení, má své kouzlo a básnický styl K. H. Máchy je skvostný.

jean_ralphio
24.12.2019 5 z 5

no tak asi jedina basnicka sbirka (pokud nepocitam ty joanny newsom, cavey, coheny, charlixcxy atd), ktera se da precist a vlastne je moc dobra. i kdyz mozna jeste vic se mi libila dobova kritika.

Monika_cz
23.12.2019 3 z 5

Již čteno ve škole před několika lety, teď kvůli výzvě. Bylo to horší čtení, musela jsem na několikrát, i když je to krátké. Je to pro mě takový střed, spíš klasické drama o lásce a smrti. Krásná čeština.

jprst
22.12.2019 5 z 5

Jedna z knih, jejichž hodnocení se většinou odvíjí od čtenářova věku a nějakou dobu to trvá, než se dopracují k pěti hvězdám. Odpozorováno na vlastní rodině.

pavel9410
18.12.2019 3 z 5

Precetl jsem to diky ctenarske vyzve jako e-book (diky Mestska Knihovno!). Prekvapilo mne jak je to slozite na cteni. Znal jsem jenom zacatek, to mi vzdycky prisla jako nejaka sladka romantarna, ale nakonec ze z toho vyvine vlastne docela dobry drastak. Koho ten Vilem vlastne zabil a proc byl lesu pan? Tot otazka!

twigxi
14.12.2019 5 z 5

Stara dobra klasika a stale stejne krasna.

Percabethka
10.12.2019 3 z 5

Moc se mi líbí máchova čeština, ale samotný Máj mě nevím proč nebavil. Asi hlavně kvůli tomu příběhu...

Dimas
09.12.2019 2 z 5

Mrzí mě to, ale tenhle Máj prostě není pro mě...

Peti081
03.12.2019 3 z 5

Klasika,ke které jsem se vrátila od dob studia poprvé, rozbor básně jsem opravdu nemusela,ale verše v Máji jsem si opět přečetla ráda.

Alex.rrr
03.12.2019 3 z 5

No... ze srdce mi tu zde níže mluví Terimila... Nemám ráda básně, nemám ráda poezii, nemám ráda popis krajin a rozplýváním se nad tím. Nejsem cílová skupina, ale zařekla jsem se, že to přečtu. Nebylo to špatné, věřím, že na svou dobu to bylo obdivuhodné dílo, ale není to nic pro mě.

tereza5413
27.11.2019 5 z 5

V knize panuje krásná ponurá atmosféra. Děj je sice jednoduchý, ale přesně u takovéto knihy to vůbec nevadí a ba naopak, děj zde není důležitý. Důležité je, jak to Mácha myslel a také si uvědomit, co byl Mácha za osobu, jeho chování i povahu a až poté, si myslím, jde naprosto s přehledem Máj pochopit a možná si ho dokonce i zamilovat.

marhoul
19.11.2019 5 z 5

Když poslouchám Máj (LP z roku 1968, kterou recituje Václav Voska), pokaždé mě dostane, že to napsal tak mladý člověk. Mě Máj v mládí nebavil, ale už jsem do něj asi dorostla. :) Závěr je naprosto strhující. „Na tváři lehký smích, hluboký v srdci žal.“

Prske
18.11.2019 4 z 5

Díky čtenářské výzvě jsem se dostala k této povinné maturitní četbě, kterou jsem snad jako jedinou během střední školy minula. Na poezii moc nejsem, ale pro cílovou skupinu to asi musí být skvost :)