Máj

Máj obálka knihy
Mé hodnocení:

Koupit

Výchozím zněním pro toto vydání Máje je edice Karla Janského v knize Karel Hynek Mácha, Básně a dramatické zlomky z roku 1959. Báseň je vydána s drobnými grafickými úpravami. Svými monotypy báseň doprovodil výtvarník Oldřich Hamera.

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/114210/maj-114210.jpg 3.65106
Literatura česká, Poezie
Vydáno, Triáda

Kniha Máj

MarkétaKočí

Přiznám se, že jsem četla jen kvůli výzvy a moc nepatřím mezi čtenáře teto dobývá ještě básní. Přiznám se, že tomu moc nerozumím a musela jsem se hodně soustředit, ať celou báseň pochopím a něco z ní mám.

Lucy018

Tato knížka je jedna z mála české poezie, která mě zaujala. Je trošku těžká na pochopení, ale když ji pořádně rozeberete, tak je to skvělý výběr četby k maturitě. I já sama osobě tuto knížku mám zapsanou k maturitě. Myšlenky a vůbec téma a motiv knihy jsou nepopsatelně krásné.????????Na poprvé jsem knížku moc nepochopila, ale až jsem si jí přečetla podruhé? Uff????Zamilovala jsem se do jeho slov a veršů ♥️Jeho děj a myšlenky ze života jsou tak úžasné, že je až neuvěřitelné, že někdo dokázal tak krásně vyjádřit děj do veršů ♥️ Všem tuto knihu doporučuju, i když ji nemáte jako povinnou četbu, protože si myslím, že Máj je základ naší poezie, kterou by měli všichni znát ♥️Proto dávám plný počet hvězd ⭐ ve světě poezie.♥️

Amneris

Báseň Máj je geniálním dílem básníka a rozervaného romantika Karla Hynka Máchy, který se bohužel dočkal jen opovržení a kritiky na své dílo.

Pebra

Máj je přece obraz! Mám možná štěstí, odjakživa se mi líbil, už když mi ho hrobovým hlasem předčítala starší sestra a drnkala k tomu dva akordy. Bylo mi osm, jí patnáct a byly Vánoce, sestra dostala kytaru a neuměla vůbec hrát ani zpívat a Máj vytáhla z tátovy knihovny zcela náhodou :).

leny.wood

Z Máje mám nejraději nejznámější část, kterou známe - předpokládám - všichni. U ostatního jsem se trápila.

hs777

Syn přečetl k maturitě, já v rámci čtenářské výzvy a oba jsme dopadli stejně .... své nesporné kvality určitě má, ale nám nebylo dáno je objevit.

shadowinmysoul

Úžasná poéma, moc se mi líbí.

StephenKingje

Takhle: Miluji Máj a považuji ho za jednu z nejlepších básní všech dob. Obrazotvornost Máchova jazyku je pro milovníka poezie neskutečně působivá, pro básníka neskutečně inspirativní a pro studenta (povětšinou) neskutečně odpudivá. Za to však studenty snad ani nelze kritizovat. Máj je jim vysloveně cpán do chřtánu, a to je to nejhorší, co s ním můžete dělat. Není to dobrý začátek pro to se dostat do světa poezie, není to dobrá povinná četba. Máj vyžaduje už určitou sečtělost a lásku k poezii na to, aby byl pochopen a - to především - člověk se musí k němu dostat sám. Já ho také dlouhou dobu moc neměl rád, ale jednoho dne jsem dostal chuť si ho přečíst znovu a během prvních pár veršů jsem se zamiloval jak do jeho překrásných scénerií, tak do srdceryvného, až melodramatického příběhu, tak do chytlavého rytmu celé skladby. Tedy mé doporučení: Pokud jste nuceni Máj přečíst, jaksi ho přelouskejte, ale neodsuzujte ho napoprvé hned jako odpudivý, šroubovaný text. Nedávejte mu sem hned negativní hodnocení, nepište sem hned negativní komentář. Toto dílo si vyžaduje čas. Pokud Vás stále nechytne, tak budíž. Ale být vůči němu kritický jen z důvodu, že jste jej nechtěli, ale museli číst, je neférové vůči autorovi a jeho schopnostem.