Macbeth

Macbeth https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373227/bmid_macbeth-Y93-373227.jpg 3 1065 340

Je to nejlepší polda, jakého kdy měli. Když se nepodařený zátah na dealery zvrhne v krveprolití, přichází inspektor Macbeth se svým týmem rychlého nasazení, aby zachránil situaci. Macbeth je však i vyléčený feťák s problematickou, trýznivou minulostí. Za jeho úspěchy ho čeká odměna. Peníze. Moc. Respekt. To všechno má na dosah. Jenže chlap s jeho původem nemůže dosáhnot až na vrchol. Nebo může? Macbetha pronásledují halucinace a paranoidní představy o tom, jak mu osud brání v oprávněném vzestupu. Jak se má dostat k tomu, na co má právo? Tak, že začne vraždit. Z anglického překladu Dona Bartletta překlad do češtiny Jana Jašová.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Práh

Macbeth , 2018

dasvos
22.04.2018 3 z 5

Tak do poloviny mě kniha nebavila, do konce už to mělo trochu spád. Celkem jsem byla zklamaná, tolik negativních postav, že si teď musím přečíst nějakou oddechovku.

radek.kubicek
21.04.2018 4 z 5

Na začátku jsem se musel několikrát přesvědčit, že opravdu čtu Nesbøho a ne Hunger games. Bohužel, fakt jsem ho četl.
Po první třetině jsem pořád čekal, kdy se objeví Harry a začne se tam konečně něco dít, ale to byl jen takový vlhký sen. Neříkám, že to bylo vyloženě trápení, ale něco mi tam nesedělo. Celkem zajímavý příběh o tom, kam až se člověk může dostat v cestě za mocí, obzvlášť pokud jde přes mrtvoly. To potom taky může zjistit, že z přátel jsou najednou nepřátelé, navíc hlavně z těch, co už jsou přece dávno mrtví.
Nicméně, příběhově to špatné není a nějaká zápletka tam je, bohužel postavy jsou divné, až neuvěřitelné. A když se k tomu přidají ještě drogy, je vymalováno.
Za mě něco mezi 3-4*, ale dávám 4, protože i přes to, že jsem se s tím pořád nějak nemohl srovnat, stránky ubíhaly jedna za druhou. Tohle se Nesbømu musí nechat, poutavě on psát umí.

Nora_Viky
20.04.2018 3 z 5

Nesbo je vždy noční bojovka. Tak tohle bylo čtrnácti večerní trápení. Vlastně tam nebyla jediná postava, kterou bych si oblíbila. Dávám 3* jen že je to Jo.

Dixinka
20.04.2018 5 z 5

Beavo, litovala jsem, že už jsem na konci. Moc pěkné.

Strnady095
20.04.2018 3 z 5

je "to" Nesbo...?...není "to" Nesbo...?...to vůbec nevadí...stojí to za "to"!...a ještě jsem si musel oživit originál

toulkar
18.04.2018

Přečetl jsem všechny Nesbovi kniky, tahle se mi jeví jako nejméně povedená. Vnímámám určitou svázanost původním Macbethem.

jaroslav8984
18.04.2018 5 z 5

trochu jiný Nesbo, ale opět excelentní

felia
17.04.2018 1 z 5

Od autora jsem očekával lepší dílko. Toto je sice napínavé, leč hloupé. Podobné knihy vycházely před válkou. Ani to, že jde o převyprávěného Shakespeara nemůže ospravedlnit chudobu této knihy.

tlllk
17.04.2018 3 z 5

Charakterový herci túžia hrať krivákov, aby tak ukázali svoj skutočný talent. Platí to aj u spisovateľov ?

Chcel by som vidieť výraz Maturitnej komisie, pri takejto prezentácii Macbetha....

kruppe
16.04.2018 3 z 5

Ne, ne a ne. Prostě to nebylo ono. Nesedělo mi prostředí ani postavy. Děj se odehrává v místě, které jako by vypadlo z Mechanického pomeranče. Postavy všechny téměř záporné (kladné se jen mihnou, a to jen proto, aby byly obratem zabity). A ani to počáteční nadšení, kdy jsem identifikoval repliku z Shakespearova originálu, mi nevydrželo dlouho.

jejeja
16.04.2018 4 z 5

Taková temná verze klasiky. Prohnilost, tma, korupce ... nevím, jestli bych to chtěla vidět zfilmované. Hlavní hrdina záporák a vlastně žádná z důležitých postav nebyla vysloveně kladná. Přes tohle všechno se mi to četlo velmi dobře, bylo to napínavé, základní dějová linka zůstala víceméně zachovaná, jen je přesunutá do modernějšího prostředí.

lencin
16.04.2018 3 z 5

Za mě zklamání. Jen drogy, špína, korupce. Naděje není žádná. Moderně převyprávěný Mackbeth

Didi15
16.04.2018 3 z 5

Dávám tři hvězdy. Protože Nesbo je Nesbo, těšila jsem se. Ale místy jsem se nemohla začíst , místy to bylo napínavé. Mám rozpoluplné pocity. Pokud vemu v potaz to, že to mělo být trošku jinak odvyprávěné Shakespearovo dílo, budiž.
Každopádně Harry Hole je Harry Hole.

Sirius
15.04.2018 3 z 5

mám z toho lepší pocit než z loňský Žízně. Taky se mi to líp četlo. Je to temný, prohnilý a drsný. Místy až zbytečně moc. Jako kdyby se Nesbo snažil psát noir, ale ono to prostě pro tu rádoby všudypřítomnou temnotu prostě moc nefunguje. Místy jsem si říkal, co si o tom mám myslet. Místy mi to přišlo hodně vtipný. Více místy to pro mě bylo natahovaný jak žvejčka - copak toho autora nemůže někdo klepnout přes prsty a říct mu, že by se mohlo něco v zájmu četby vyhodit. Některý vedlejší postavy jsou celkem ok. No a hlavní hrdina je deb... no nebyl mi moc sympatickej. Ale jako výplach mozku to je fajn. A taky se mi líbila ta česká obálka.

kytarka
13.04.2018 2 z 5

Kniha, která vyšla v návaznosti na projekt, který převypraví díla od Shakespeara do současných knih. Tedy si vybral Jo Macbetha. No a po přečtení? Mě se kniha líbila tak z 50%. Ze začátku se mi nedařilo do knihy se začíst, nějak si mě spisovatel nezískal, chybělo mi u knihy takový trn pocit, že si musím dát ještě jednu kapitolu. Po půlce knihy jsem se možná i začetla, ale ne tak moc jak bych si od knihy představila. Začátek byl pro mne zmatený, moc jsem se neorientovala v postavách. Přišlo mi to takové smíchané vše dohromady. Kdo ví možná někdy za několik let až se začtu znovu, třeba změním názor.

Nomia
13.04.2018 3 z 5

Taková dekadentnější a temnější verze shakespearovské klasiky. Popravdě řečeno bála jsem se toho, co Nesbø spáchá za "svatokrádež" na Macbethovi, ale musím říct, že ve finále mě tenhle naprostý mišmaš Nesbø & Shakespeare celkem bavil. Rozhodně se nedostavil po přečtení pocit ve stylu: Bože, někdo zprznil klasiku! Kvituji myšlenku celého projektu a těším se další taková převyprávění Shakespeara.

Jako snad každá nesbovka má i Macbeth hutnou ponurou atmosféru a trochu prohnilé hlavní postavy. Myslím, že tohle převyprávění se může líbit, jak znalcům klasiky, tak i skalním fandům autora. Ale počítejte spíš s drsnou akční jízdou, než nějakým hlubokomyslným psychologickým hloubáním.
Nesbø ani příliš neupravoval základní dějovou linku, schéma příběhu je stále stejné, ale převyprávěné do modernějšího hávu, ke kterému přidal víc vášně, drog, a lží a celé to přesunul do 70. let. Volba sedmdesátek a zpustlého zkorumpovaného města se povedla na výbornou a rozhodně podtrhla atmosféru celého příběhu.

Za jediné mínus knihy považuji, že dialogy občas působily trochu šroubovaně a u některých pasáží, vražd jsem měla pocit, že se stále opakují. Nicméně kniha jako celek je dobře napsána, je zároveň i poutavá. Nechybí pro Nesba tak typická dávka napětí, akce, ale i brutality. Pokud znáte dobře klasickou předlohu, tak budete asi při čtení postrádat kýžené překvapení, ale i tak si myslím, že Vás kniha zaujme.

EricNor
11.04.2018 1 z 5

Muj milovany Jo, proc jsi dilu tomuto tak uboze pristoupiti musel, proc zvratky pres stranky do oci mi hazis? Kazda veta smesna jest, kdyz remeslo sve na umeni povysiti touzis. Ta slova nehodi se k pribehum tvym. Ac omezen tou inspiraci, sva slova pouzivat mel bys. Pad zaslouzis si slovotepce, vsak napraviti sanci dam ti, vzdyt na chyby z nas kazdy pravo ma.

Tydvik
11.04.2018 3 z 5

Chápu, že bylo nutné napasovat příběh na předem jasně danou kostru. Zákonitě to tedy někdy brání v rozletu.
A tady možná bude ten problém. Prostě ne vždy to úplně funguje.
Na proměnu policajta ve stroj na zabíjení stačí jeho milené dvě, tři věty.
Cvak. A najednou je z něho úplně jiný člověk. Během půl stránky, jen tak.
Občas je to tedy trochu nepřesvědčivé a nedotažené.
Knize však napětí a čtivost určitě nechybí, to uznávám…
A pozor, krve je tady jak u Kulhánka.

BrozaM
11.04.2018 3 z 5

Prozrazovat děj? Vždyť to ani nejde, je to přepracované dílo - děj dodržuje linku originálního Macbetha. Nemůže Vás nic překvapit. Ale jelikož to byl záměr, nemůžu to knize vyčítat.
Každopádně se jedná o drogami, zradou, morálními zásadami a mocí prosáklé dílo, které stojí za přečtení.
Knihu si určitě užije mnohem více ten, kdo nečetl Macbetha od Shakespeare! Někdy je nevědomost k užitku. :D

encyklopedie
05.04.2018 5 z 5

...tak už můžu .......dočteno, co napsat? Nic, musel bych prozrazovat děj a to já nedělám...
Harry Hole je Harry Hole, Macbeth - to je jiný soudek prachu.....a bouchá, hodně bouchá, jenže na opačnou stranu......
100%