Macbeth

Macbeth https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373227/bmid_macbeth-Y93-373227.jpg 3 1063 1063

Je to nejlepší polda, jakého kdy měli. Když se nepodařený zátah na dealery zvrhne v krveprolití, přichází inspektor Macbeth se svým týmem rychlého nasazení, aby zachránil situaci. Macbeth je však i vyléčený feťák s problematickou, trýznivou minulostí. Za jeho úspěchy ho čeká odměna. Peníze. Moc. Respekt. To všechno má na dosah. Jenže chlap s jeho původem nemůže dosáhnot až na vrchol. Nebo může? Macbetha pronásledují halucinace a paranoidní představy o tom, jak mu osud brání v oprávněném vzestupu. Jak se má dostat k tomu, na co má právo? Tak, že začne vraždit. Z anglického překladu Dona Bartletta překlad do češtiny Jana Jašová.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Práh

Macbeth , 2018

stehlicek
05.06.2018 3 z 5

A se spolčí s B proti C. B se spolčí s D proti A. C se spolčí s A proti D, ale zakročí E, které je spolčené s B…. A to jsme teprve v polovině příběhu. Hlavní hrdina je tak nesympatický, že mu člověk prostě nemůže fandit a tak nějak je jedno, jak to s ním dopadne. Nene, tohle není to, co bych po geniální sérii s Harrym H. očekávala.

Lenka.Vílka
02.06.2018 3 z 5

Nesbo je pro mě synonymem těžce strávitelného textu. A to na něm mám ráda. Moc jsem toho od něj ještě nepřečtla, ale zatím jsem každý kousek začínala na několikrát, abych si to potom užila. To se mi s Macbethem nestalo. Začala kniha, začala jízda. Skončila kniha, skončila jízda. Přišlo mi to strašně podbízívý, aby zacílil na co největší skupinu čtenářů. Fanoušek Nesba si to koupí kvůli jménu. Ti druzí čtenáři si to koupí, aby se mohli na internetu rozčilovat, jak to ten Nesbo buď totálně zvoral nebo se mu to povedlo. Dnes jsem Švýcarsko, protože nechci narovinu vypsat, kolik procent tenhle pr&@€er zvaný Macbeth obsahuje, hodnocení stačí.

veselaa
31.05.2018 3 z 5

Na knihu jsem se těšila,ale nenaplnila úplně mé očekávání,ale chápu,že se spisovatel musel držet určitého scénáře Shakespeara .Kniha je jiná než HH,ale to už se dalo očekávat dle názvu.. touha po moci, dobro a zlo v jedné osobě,ochota udělat pro lásku cokoliv..je to projekt Shakespeare 400 .Kdyby šlo přidat k mému hodnocení hvězdičku udělila bych ji.

hana1070
30.05.2018 5 z 5

Nesbøho Macbeth se od toho Shakespearova moc neliší. Zlí jazykové dokonce tvrdí, že to Nesbø prostě celé opsal. Nebudou daleko od pravdy, celé je to totiž o tom, že tenhle příběh je totálně nadčasový. Je jedno, jestli je Macbeth nejprve generálem a pak králem, nebo šéfem speciálních jednotek s aspirací na místo starosty. Čarodějnice se klidně může stát transvestitou pracujícím v drogovém byznysu – omámit dokáže v každém případě. Touha po moci, po získání neomezených prostředků a přízně davů, ta je stejná jak v roce 1606, kdy Shakespeare tragédii Macbeth napsal, tak v roce 2018. Jen si to v těch téměř současných kulisách umíme lépe představit. Macbeth se čte jako skvělá detektivka, byť spíš než krimi se jedná opravdu o žánr tragédie či psychologický román. Temné prostředí, detaily, které Nesbømu tak jdou, krutost a zlo. Dobré.

Terkasp
30.05.2018 4 z 5

Jedinou výtku mám k editaci a korektuře: jsou tam gramatické chyby, hlavně i/y, občas chybí ve větě slovo (např. předložka), ale zejména přemíra použití slova "vtom", je to snad na každé druhé straně. Škoda, že se v rámci editace na tohle slovo více nezaměřili, přitom je to při čtení více než do očí bijící... a čeština nabízí tolik jiných alternativ.... díky častému opakování jednoho slovo na každé straně mě většinou čtení knihy dost otráví.

Jinak je děj sám o sobě skvělý....

maizy
30.05.2018 2 z 5

Jo Nesbø je jedním z mých nejoblíbenějších autorů, ale touto knihou mě docela zklamal. Zmatky v postavách (bylo jich moc, nemohla jsem si zvyknout), až příliš ponurý děj protkaný korupcí, plné stránky čistě popisů bez přímé řeči...
Tohle zkrátka nebyla knížka pro mě.

zpevSusannah
29.05.2018 5 z 5

Jo Nesbo? Já ho prostě ŽERU! A to i v této nezvyklé podobě.
Novodobý Shakespearovský Macbeth ukazuje, že nic není černobílý a že lidské duše jsou směsí dobra a zla. Je jen na nás, která ta část se chopí vedení.
Za mě zase parádní kousek do mé sbírky :-).

Grety
28.05.2018 3 z 5

Co všechno je ochoten udělat muž pro lásku ženy a pro moc ? Vzdát se zásad, zapomenout na svědomí..Při čtení jsem někdy nevěděla, zda mu fandit nebo ho proklít.

margaretz
26.05.2018 5 z 5

Za mě skvělý retelling Shakespeara. Originál jsem neznala a proto to bylo nové a neokoukané. Další mé postřehy si můžet přečíst zde: http://knizniholky.blog.cz/1805/jo-nesb-macbeth

Domkar9116
25.05.2018 4 z 5

Je potřeba překonat trochu krkolomný začátek. Prvních cca 50 stran a pak už to jede a od knihy jsem se nedokázala odtrhnout. Ale začátek - to jsem myslela, že to vzdám. Ale vydržte! Super kniha, krásně kopíruje originální Shakesperovskou předlohu, vč. jmen a pozic (Duncan - král, u Jo Nesba vrchní komisař). Macbeth je zkrátka antihrdina, nevíte zda mu fandit, nebo mu přát smrt..Láká mě další kniha od tohoto autora :-)

ilčidlo
24.05.2018 4 z 5

To je snad první kniha po dlouhé době kterou jsem vzdala. Začala jsem jí číst po "Čarodějnici od Camilly Lackberg" I po 120 stranách jsem se do ní nezačetla. Zkusím ji číst zase někdy později.

nemeckovatereza
23.05.2018

Na mě byl příběh až moc neuvěřitelný, ujetý do dnešní doby. Jeden člověk spáchá takový masakr a postaví se mu jen pár vyvolených od tamní policie... Když už dnešní doba, tak kde je vidět větší pomoc posil od sousední policie, armády atd. Ke konci jsem už přeskakovala řádky, abych to dočetla.

JIVaJaH
20.05.2018 4 z 5

Vyplatí se "vydržet"70 prvních stran.Zmatek v ději, postavách se později urovná. Není možná na závadu nakouknout do původního Macbetha, aspoň mně to pomohlo. Pak na příběh člověk kouká jinak...možná začne obdivovat, že se někdo pustil do přepisu, zasadil stejný masakr do nám blízké doby. Pak Jo Nesbovi člověk odpustí ošklivost postav, jen zrnka krásna, bezcitnost ve většině situací. Za mě ano, tento autor nezklamal.

Skaut01
19.05.2018 4 z 5

Přesně to vystihla Bustedka. Také jsem očekával něco ve stylu H.H. jak píší jiní, ale nakonec se mi kniha líbila hlavně asi pro její odlišnost.

Petule.k93
18.05.2018 3 z 5

Trochu mě knížka zklamala. Čekala jsem něco ve stylu H.H. , ale už od prvních stránek bylo zřejmé, že to bude něco jiného. Takže nesrovnávat s H.H. Nepřekvapivý, nezáživný děj, ze začátku jsem moc nevěděla o čem vlastně čtu a o čem to má pojednávat. Asi až v půlce se to trošku rozjelo. Takže 3 hvězdičky a to jen proto, že mám jinak ráda knihy od Nesba s H.H.

nplzakova
18.05.2018

Nemůžu si pomoc, ale mně přišel špatný překlad...nevím, jestli změna nakladatelství nebo překlad z angličtiny, ale věty byly těžkopádné, špatně čtivé. Příběh dobrý, ale tak špatně se mi to četlo.

Dani25
18.05.2018 4 z 5

Podľa mňa sa Nesbo veľmi dobre popasoval so Shakespearovou predlohou. Dosť veľa mŕtvych, ale k tomuto druhu kníh to patrí. Zaujímavo vykreslené povahové črty jednotlivých postáv. Takže Nesbo opäť nesklamal. :)

ewkat
17.05.2018 4 z 5

Prvních asi sto nic moc, jiné jeho knihy se čtou lépe. Asi výhodou je nemít přečtené původní dílo.

Bustedka
16.05.2018 5 z 5

Podle mě má kniha tak malé hodnocení proto, že to není Harry Hole, není to detektivka, není to ta klasická Nesbovka, na kterou jsme zvyklí a na kterou jsme natěšení hned, jakmile se dozvíme, že vychází další titul. A taky nejspíš proto, že někteří čtenáři vlastně netuší, že se jedná o projekt Shakespeare 400 a že úkolem bylo přepracovat shakespearovského Macbetha do moderního hávu.....Nemusíte mít klasického Macbetha ve čtenářském deníku. Stačí vědět o čem ta hra je a co nám ukazuje.

Klasický Macbeth je šlechtic, hrdina, opěvovaný za své činy. Jenže okusí moc a postupně ustupuje ze svých zásad, až se dopustí i vraždy. Dostane se na královský trůn, ale aby si svou pozici ochránil, vraždí dál. Ve hře se objeví Malcolm, Duff i Lady.

Nesbo udělal z Macbetha policejního komisaře, zasadil ho do moderní doby, kdy se střílí samopaly a drogové kartely rozkládají město. Když to vezmeme kolem a kolem, tak toho Nesbo vlastně moc vymyslet nemohl, osnovu měl danou.
Ale já mu za to převyprávění v moderní době tleskám.

Macbeth není detektivka. Spíš takový psychologický nástin duše. Musíte trochu číst mezi řádky, protože někdy motivace postav nejsou úplně 100% dobře odhaleny. Nesbo samozřejmě útlého krátkého Macbetha pořádně natáhl, takže by se kniha mohla zdát trochu nekonečná, ale na druhou stranu proč ne. Jediné co mi zprvu vadilo byly dost barvité popisy prostředí, které ale já obecně moc nemusím, Kniha ale gradovala, vyvíjela se... takže palec nahoru

Hana62
15.05.2018 3 z 5

Trochu zklamání... Měla jsem problém ztotožnit se s nějakou hlavní postavou, jak to při četbě potřebuji. Když jsem našla "klaďáka", četla se mi knížka líp, hledala jsem chvilky, kdy se k příběhu můžu vrátit. Ale přestože Nesbovy knížky mám ráda (nejen Harryho), toto nebyl můj šálek kávy. Možná jsem moc velký optimista a tento svět prolezlý korupcí a nenávistí byl už moc, doufám, nereálný.