Macbeth

Macbeth https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373227/bmid_macbeth-Y93-373227.jpg 3 1063 1063

Je to nejlepší polda, jakého kdy měli. Když se nepodařený zátah na dealery zvrhne v krveprolití, přichází inspektor Macbeth se svým týmem rychlého nasazení, aby zachránil situaci. Macbeth je však i vyléčený feťák s problematickou, trýznivou minulostí. Za jeho úspěchy ho čeká odměna. Peníze. Moc. Respekt. To všechno má na dosah. Jenže chlap s jeho původem nemůže dosáhnot až na vrchol. Nebo může? Macbetha pronásledují halucinace a paranoidní představy o tom, jak mu osud brání v oprávněném vzestupu. Jak se má dostat k tomu, na co má právo? Tak, že začne vraždit. Z anglického překladu Dona Bartletta překlad do češtiny Jana Jašová.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Práh

Macbeth , 2018

loskatos
15.05.2018 2 z 5

Na začátku jsem si myslel, že knihu odložím a ani nedočtu. Nicméně se až do konce jen zlepšovala a nakonec jsem rád, že jsem vytrval. Přiznávám, nečetl jsem Shakespeara, takže pro mě byla motivace některých osob překvapením. V ději je postav jak na orloji, dobře polovinu knihy jsem si na ně zvykal.
Už se těším na nějakou "normální" detektivku - od Nesba si na dlouho odpočinu :-)

jendoslav
14.05.2018 4 z 5

Mám pocit, že řada zdejších hodnocení vlastně kritizuje spíš předlohu, než uchopení příběhu od Jo Nesboa. I když jsem také párkrát nespokojeně pozdvihl obočí (hlavně v momentě bleskového přerodu totálního klaďase na záporáka), celkově tuto norskou verzi shakespearovské klasiky musím hodnotit veskrze pozitivně...

Fifth Element
14.05.2018 2 z 5

Nevim jak většina čtenářů, ale za sebe říkám, že jsem Nesbem skoro nepolíbená, takže nemůžu a nebudu srovnávat s "ostatními" knihami autora. Ale stejně tak, jako mě nezaujala jiná z jeho knih, nezaujal mě ani Macbeth a četl se mi hodně, hodně těžko. Nevím, proč bych měla srovnávat jak s jinými, tak s původní klasikou, knihy mají vyvolat nějaké pocity, každá svůj vlastní, jedinečný a ne, že musím hned porovnat s něčím jiným. Můj pocit dobrý nebyl, ale věřím, že každý čtenář má jiný. A teď mě ukamenujte ;)

saez
14.05.2018 5 z 5

Skvěle zpracované pojetí původní látky. Pro klasické Nesbeho čtenáře to jistě není ono, ale kdo zná původní Shakespearovu verzi, ten musí uznat, že se látky autor zhostil se ctí.

pkweb.eu
13.05.2018 4 z 5

Těžko hodnotit...
Z pohledu základní vize projektu „Shakespeare 400“ (přiblížit myšlenky Shakespeara dnešním čtenářům) je Macbetha povedený kousek. V porovnání s dalšími knihy autora (série Harry Hole) je však slabší příbuzný. Přímočařejší a předvídatelné.

orchidea
11.05.2018

Tato kniha je trošku jiná, než jsme na autora zvyklá, četla jsem již lepší.

PepaS409
10.05.2018

Těšil jsem se na knihu. Ale musím říci, že na rozdíl od jiných knih autora mi kniha dala zabrat. Mám rád knihy o HH, chápu, že tohle je trochu mimo, ale není to můj šálek kávy.

iška
08.05.2018 4 z 5

Nejsem čtenářkou Nesbeho, ale poctivě sleduji projekt Shakespeare 400. Myslím, že Nesbo ho zpracoval velice dobře (zatím si jej řadím těsně za Kus temnoty od M. Atwoodové).

Ivuska.09
08.05.2018

Macbeth se od předchozích děl tohoto autora značně liší. Přesto nechápu, proč má tak špatné hodnocení (alespoň ve srovnání s předchozími knihami). Všichni čtenáři by si měli uvědomit, že autor se inspiroval Shakespearovým Macbethem. Takže to opravdu není jen tak ledajaký příběh. Zdá se mi, že spousta čtenářů je klasikou nepolíbená a právě proto tuto "novinku" příliš nepochopili. Asi by neuškodilo si nejprve přečíst Shakespeara a pak Joa Nesbøho. Pak pochopíte, protože "mezi řádky" je to stále starý dobrý Jo Nesbø.

astra3
07.05.2018 3 z 5

Tato kniha mi moc nesedla. Nesba čtu ráda, ale tohle byl jiný šálek čaje.

Ankavi
07.05.2018 1 z 5

Nesbø byl pro mě až dosud zárukou perfektní krimi. Snad je tato kniha kýženou výjimkou, která potvrzuje pravidlo. V životě jsem neodložila mnoho knih, ale toto je bohužel jedna z nich. Absolutně nezaujala, úvod mě zahltil, množství postav se stupňovalo geometrickou řadou a nakonec jsem si řekla, že můj čas je příliš drahý na to, abych ho ztrácela prokousáváním knihou, která mě prostě nebaví. Snad se pan Shakespeare neobrací v hrobě...

Mira7
05.05.2018 5 z 5

Dosud jsem přečetl všechny krimi romány Nesbøho přeložené do češtiny. Takže ani Macbetha jsem si nemohl nechat ujít. Kniha nezklamala. Svižné, rychlé, napínavé…. Kdybych knihu četl bez znalosti autora, asi bych si po pár stránkách řekl „Nenapsal tohle Nesbø?“ :-) Jeho styl psaní už je pro mne asi opravdu nezaměnitelný. Nejraději mám sérii s Harrym Holem, tu řadím v rámci autorovy tvorby z hlediska příběhů a čtivosti nejvýše. Z„odboček“ se mi ale Macbeth spolu se Synem četl nejlépe.

PetK
04.05.2018 4 z 5

Od první stránky jsem měla pocit, že se nacházím v Gothamu, v temném komiksu... A ta atmosféra mě moc bavila. Přesto plně chápu, že kdo čekal klasiku JN, mohl být zmatený, možná i zklamaný.
Pokud totiž od začátku přijmete myšlenku, že tato kniha je poctou božskému Shakespearovi a je inspirována jeho středověkou divadelní hrou, pak vám to všechno najednou začne dávat smysl. Nemusíte být přímo znalcem díla WS (i když je to výhoda), ale stačí si před otevřením téhle knihy přečíst nějaký stručný výtah obsahu původního Macbetha. Ideálně i tu hru, ve které nenajdete žádné psychorozbory, ale jednoduchou režijní poznámku "zešílí". Shakespeare se s tím prostě nemazal, a v souvislosti s touto knihou vám to může mnohé vysvětlit. A pak si to, myslím, začnete i užívat.
Nesbo nemá dobrou pozici, pokud chce napsat něco jiného než HH, podobně jako když se herec stane obětí jediné role (viz chudák filmový Vinetou). Jeho čtenáři očekávají od každé další knihy typickou holeovinu. Už v Půlnočním slunci a Synovi se pokusil vybočit a reakce byly spíše vlažnější, i když ty knihy jsou moc fajn. Tady zase udělal Nesbo krok do ještě úplně jiného směru.
Osobně oceňuju, jak dokázal využít původní hru a přetvořit ji do současné (i když kdo ví kde a kdo ví kdy jsme) podoby. Šílenství nahradily drogy, panoše policisté. Moc je pořád moc, láska je stále mocná čarodějka, na tom se nic nemění. Shrnuto, podtrženo - dost jsem si to užila.

Klarinecka
04.05.2018 5 z 5

Já jsem si to teda fakt užila. Ale chápu, že toho, kdo čekal něco ve stylu HH, to muselo zklamat. Bylo to pěkné psycho, docela ujetá záležitost, ale fakt skvělá.

DanaSitta
04.05.2018 5 z 5

Fantastická knížka. Aktualizovaná verze Shakespeara do detektivní podoby. Očekávala jsem hrůzu a knihu brala do rukou s obavou, ale absolutně nelituju toho, že jsem si jí koupila a doporučuju všem!

3DD!3
03.05.2018 5 z 5

Vnikající reimaginace Shakespearovy klasiky. Macbeth otevírá mnohem temnější svět než ten, kterým bloumá děravý Harry. Ulice jsou nasáklé fetem, oběti škemrají v každém druhém koutě o drobáky na dávku, za kterou by nejenom prodali svou babičku, ale třeba i vlastní oko. Přerod titulního hrdiny ze sympatického vrhače dýk a klaďáka každým coulem je vlastně uvěřitelný jen díky závislosti. Pletichy Lady i atmosférické scény s hlavním loutkařem, Nesbo prokládá ráznou akcí a místy sklouzává vyloženě k hororu (tělíčko v krabici). Sedlo mi to víc než Sněhulák. "Není to vlastně divný, že říkáme lidský, když se mluví zrovna vo dobrotě a soucitu? Dyž si vzpomenete, co všecko jsme v dějinách jeden druhýmu prováděli?"

Modrina
03.05.2018 2 z 5

Jelikož patřím k neznalcům Shakespearova originálu, nejspíš mi spousta věcí unikla. Kdyby tohle byla první kniha, kterou jsem od Nesba četla, po další bych rozhodně nesáhla. Až si doplním vzdělání, možná se k tomuto hodnocení vrátím a změním ho. :)

dagmar0959
03.05.2018 3 z 5

Není to detektivka, je to variace na Shakespeara, vtipná. Kdo nezná nebo nemusí Shakespeara, bude zklamán.

vekune
02.05.2018 1 z 5

Jej, tak to bylo hodně slabé. Postavy těžko uvěřitelné, ty vraždy taky, zápletka někam odešla hned na začátku. Děj předvídatelný (tím myslím, kdo je práskač a kdo ne). Vadily mi faktické chyby a třeba i to, že Macbeth abstinuje, nebere drogy, ale najednou v půlce knihy si zapálí, protože se to hodilo do opisu děje a pak už zase nic. Pro mě nedokonalý, nedotažený a mám pocit, že si to autor po sobě ani nepřečetl.

Jarka 55
02.05.2018 4 z 5

Není to H.H. ,ale zle to nebylo . Pro mě je ale stejně nejlepší kniha od tohoto autora Lovci hlav a tam H.H. také není .