Lord Mord

Lord Mord https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1024/bmid_lord-mord-QW7-1024.jpg 4 532 88

Román se odehrává v 19. století a sleduje osudy lehkomyslného, zhýralého a zchudlého hraběte Arca, jemuž příchod moderní doby sebral jeho nejmilejší hračky - ženy, a nabídl zábavu novou: heroin. Praha před koncem 19. století. Asanační násilí páchané na městě se odráží ve vyvražďování prostitutek v židovském ghettu. Souvislost mezi úmrtími je však třeba teprve hledat, po stopě zločinců jde jednak policie, jednak Karel Adam, hrabě Arco, jejž se smrt dívek dotýká osobně a který je sám stravován těžkou nemocí dýchacích cest. Do neklidného období protivládních demonstrací a konfidentských provokací přijíždí z jedné strany, z Tyrol, Adamův bratránek Mani, a ze strany druhé, z Moravy, neznámý stařec doprovázející neskutečně krásnou dívku, o níž se v Praze začíná šeptat jako o židovské princezně, ale kterou Adam při prvním setkání nepozná. Navíc se ve městě objeví Felix Hofman, lékař a chemik z Bayerových závodů, který s sebou přivezl zázračný lék proti černému kašli a souchotinám, prášek plný heroické síly a smrtelného nebezpečí. Hrabě Arco se k němu snaží dostat, zároveň se pokouší zachránit alespoň jeden barokní dům na rozhraní Starého Města a Josefova, k tomu soupeří s policií v tom, kdo dříve odhalí vraha prostitutek a jeho motivy. Mezi tím se pod nátlakem moderních bouracích strojů poroučí jeden dům za druhým a v ruinách Židovského Města se po nocích zjevuje legendární fantom z dětských báchorek, Masíčko, před jehož dlouhým nožem je lépe co nejdál uprchnout.... celý text

Fuksinka
02.09.2016 5 z 5

Konečně můžu po druhém přečtení napsat komentář. Lord Mord je první kniha, kterou jsem od Urbana četla a díky ní jsem se do jeho knih zamilovala. Baví mě ty jeho mírně absurdní, více či méně zvrhlé příběhy se skvělou atmosférou. V Urbanových knihách se většinou stává architektura skoro samostatnou postavou, kolem které se točí veškerý děj. Zároveň tvoří i neopakovatelnou atmosféru. V Lordovi se nejedná o konkrétní budovu, ale o celou starou Prahu. Prahu takovou, jakou už ji nikdy neuvidíme a díky Adimu a jeho přátelům se můžeme projít jejími uličkami. Zároveň se otřeme i o politickou situaci konce 18. století. Dobu, kdy Češi stále snili o vlastním státě.
Grafická úprava knihy je úchvatná.

aralka
27.02.2016 5 z 5

Pro mě jako milovníka staré Prahy je tohle klenot! Perfektně vykreslená ponurá atmosféra židovského města a jeho křivolakých uliček, nevěstinců, dláždění, kašny, temná zákoutí, pár vraždiček, zkrachovalý hrabě "feťák"... prostě literární delikatesa!! Miluju ho!

Vilas1979
27.02.2016 4 z 5

Česká fantastika si mne dokonale podmanila, sáhl jsem tedy po další knize od Miloše Urbana. Lord Mord je hodnocen lépe než Sedmikostelí a tím jsem byl nadšen, zdálo se tedy, že volbou této knihy jsem nemohl udělat chybu. Hlavní hrdina, hrabě Arco, jakoby opět vypadl z povídek Edgara Allana Poea a toho já tuze rád, místo opia nebo laudána však koketuje s mladým panem heroinem. Byl jsem zvědav, jak tenhle flirt dopadne. Nu, kniha má velmi pomalý rozjezd, příliš dlouho se děje příliš málo, měl jsem pocit, že zhruba v jedné třetině zcela ztráci dech a znovu ho nabírá až někde před polovinou, ale je to dech krátký a mělký, jako dech hraběte Arca. Stále jsem si nebyl uplně jist, o čem kniha vlastně je, jistě, opět tu máme obžalobu moderní doby a jejích vymožeností, které každého romantika naplňují odporem, čistá detektivka to však není a potenciál heroinové závislosti mi připadal také poněkud nevyužit, mohla z toho být variace na Trainspotting z přelomu 19. a 20. století. Takže tu máme od každého trochu a nic pořádně, bavilo mne to, ale čekal jsem trochu víc, Sedmikostelí se mi četlo mnohem lépe.

Janet11
26.02.2016 3 z 5

Asi jsem od knihy čekala něco trochu jiného. Příběh jako takový se mi líbil, stejně tak pěkně vylíčené pražské prostředí a rozuzlení příběhu. Nicméně jsem měla trochu problém se stylem psaní a mnou neoblíbenými vleklými popisy všeho možného i nemožného, což můj dojem z tohoto dílka trochu srazilo.

rencovav
07.02.2016 4 z 5

O Miloši Urbanovi jsem nikdy předtím neslyšela a tenhle dokonalý román pro mě byl velmi milým překvapením. :-)

DooFooS
03.01.2016 5 z 5

Postupné budování atmosféry s popisem i těch nejtitěrnějších detailů je úžasná práce. Jako detektivní příběh to rozhodně nevnímám, to je jen doplněk úžasného světa, kde jsem hned zatoužil chvíli pobýt, tedy jako minimálně šlechtic, samosebou. Příběh je vláčný, pomalý, postupně stavěný a u jiných knížek bych vytkl slabý děj, ale tady ne. Tady mělo všechno svůj smysl a řád a nic mě nenutilo hltat stránky, už abych se dozvěděl, kdo, nebo co je hybatelem a v klidném tempu jsem si vychutnával každou stránku. Klobouk dolů!

blimba
18.10.2015 4 z 5

Měla jsem jako audioknihu načtenou Urbanem. Dost mě to bavilo. Myslím si, že znalec reálii asi chytil daleko více skrytých vtípků a narážek...škoda pro mě. Já se aspoň bavila bratránkovými idiomy a veselou parafrázi Jakešova projevu.

Air15
07.07.2015 3 z 5

Vůbec mi to nesedlo. Autor sice má velkou slovní zásobu a chvílemi to je opravdu dobré čtení, ale dvě třetiny je opravdu úmorných a vleklých. Hlavní hrdina mi byl mimořádně nesympatický, až tak, že jsem mu přál aby přišel Masíčko a udělal s ním krátký proces. Bohužel.

Gothard
13.06.2015 4 z 5

Výborná kniha; Miloš Urban opět dokázal, že pokud najde nosné téma a dokáže ovládnout své fabulační mánie a snahu zkombinovat i nemožné do jednoho konglomerátu (často nepříliš fungujícího), pak je to pan spisovatel, který umí napsat kvalitní a přitom čtenářsky přitažlivý román. Hrabě Arco je de facto ostudná existence, kterou není snadné si oblíbit: nevěnuje se žádné rozumné činnosti, pije, většinu času tráví v nevěstincích (a krom toho si vydržuje milenky), neudržuje kontakt s rodinou a nestará se o rodinné statky. V okamžiku, kdy začne bojovat proti asanaci, mu však chtě nechtě musíme držet palce. Protože pohled hraběte Arca je vlastně náš (a samozřejmě autorův) pohled: to, co kdysi vnímali jako rozhodný krok k modernímu městu, jako příklad progresivity, jako odstranění špíny a hygienické závadnosti, to my chápeme jako necitlivé zasažení do historické podoby města a jako barbarství, kterému padlo za oběť mnoho úžasných stavebních památek. Protože asanace byla mnohdy opravdu plošná a jejím vykonavatelům bylo jedno, zda ničí chudinskou čtvrť nebo domy sahající svým původem do renesance. Netýká se samozřejmě jen Prahy a Paříže, ale i dalších měst, třeba Brna. Urban naprosto úžasným způsobem vylíčil nejen tento boj a příchod "moderních" časů, ale i atmosféru Prahy té doby, národnostní boje, byrokratický duch habsburské monarchie, působení tajné policie i úpadek (samozřejmě nejen finanční) šlechty jako stavu. A přirozeně i prostředí, ve kterém se pohyboval vrah jménem Masíčko; obě linie vyprávění se báječně proplétají a nakonec se ukáže, že spolu souvisí způsobem více než významným. Pokud pomineme poněkud podbízivý název, pak jedině závěrečné odhalení a role Manyho je poněkud přitažená za vlasy (vždyť i on byl šlechtic a přes veškeré osobní problémy by jistě nepřekročil určité společenské hranice). Na druhou stranu díky za poměrně realistické zakončení románu.

sosna
09.04.2015 4 z 5

Prach ze stavebního ruchu asanace pražského židovského města, zhýralost bezstarostného šlechtice, nenasytnost pražských radních a pach syrového masa z přízračného Masíčka. To všechno cítíte díky Urbanově vypravěčského umu jako na vlastní kůži.

Séboun
22.10.2014 5 z 5

Praha, fin de siecle a příběh s prvky hororu? To je kombinace podle mého gusta.

5/5

stopni
25.08.2014 5 z 5

Velice pěkná "detektivka", v níž se zpočátku nic moc neděje, ale samotná zápletka přichází až o mnoho později, přesto si stojí na ni počkat..;-) Je to příběh o strmém pádu šlechty na přelomu 19. a 20. století, o zhýralosti a "nemoci židovstvím"....Vřele doporučuji milovníkům magického realismu, ke kterému Urbanova próza směle směřuje...:-)

hastings
30.07.2014 4 z 5

Báječná a skvělá. Teď se však budu kradmo ohlížet přes rameno, zda někde v posledních koutech Josefova nečíhá Masíčko..... :-)

Martinka 135
28.05.2014 3 z 5

Dobře, že to skončilo vcelku realisticky, bála jsem se, že máme opravdu tu čest se "strašidlem", to by mě asi znechutilo. Krásně popsaná atmosféra katastrofálně se odvíjející asanace, nevěstinců a především Židovského města pražského. Jen se mi stále nějak nedařilo mít ráda hlavního hrdinu, těžko říci proč. Možná pro jeho sebestřednost, vulgárnost a životní styl i postoj. Trochu mi vadilo neustálé líčení sexuálních příhod, to myslím, nebylo nutné. Některé pasáže mi připadaly úsměvné (např. když si hrabě Arco koupí pro nedostatek peněz nármakové hodinky a přepovídá jim velkou budoucnost), což přidávám k dobru. Konec vypadal, jako by se autor snažil o rychlý spád, dramatičnost, ale v závěru z toho vznikl spíš tak trochu chaos.
Každopádně milá a čtivá kniha.

efka.saf
27.01.2014 5 z 5

Další vynikající knižní počin Miloše Urbana. Nad Zelený román Lorda Morda sice nestavím, ale Vodníkovi velmi silně dýchá na zátylek :). Urban mistrně vykreslil situace ve staré Praze, především v židovské čtvrti a čím více byly domky a uličky srovnávány se zemí, tím horší pocit to ve mě vyvolávalo. Ponurá atmosféra se linula celým románem a postupně se stupňovala až do samotného závěru. A speciálně závěr zde musím vypíchnout, u některých Urbanových románů mám pocit, že právě závěr je spisovatelovou achillovou patou, u tohoto románu to však určitě neplatí. Závěr je výborný, rozhodně žádný happy end, který by v celkové atmosféře působil jako pěst na oko, přesto pro mě plně uspokojující. Děkuji také autorovi, že reálná postava velkého rebela té doby - Viléma Mrštíka - dostala v knize alespoň malý prostor v podobě jedné věty a zapojila se do dění osobně, ne jen prostřednictvím svého díla :).

bookgover
25.12.2013 5 z 5

Výborná kniha ... opět úžasná Praha ... tajemno ... jen konec jsem nějak nepobral.

LG73
07.06.2013 5 z 5

Snad nejlepší příběh Miloše Urbana. Dokázal vytvořit báječný detektivní příběh zasazený do staré Prahy. Dnes již velká část města zničená behěm asanace včetně židovské čtvrti se vám při čtení vykresluje přímo před očima a připadáte si jako byste skutečně procházeli temnými uličkami pražských čtvrtí. Dokonce i samotné vyvrcholení příběhu a odhalení skutečného vraha je strhující a překvapující.

evickakyticka
16.05.2013 4 z 5

Zprvu jsem se nemohla vžít do doby, ve které se román odehrál. Potom se karta obrátila a já nemohla odtrhnout oči. Dokonce jsem si odnesla domů dalšího Urbana, těším se.(Trochu mi to připomnělo film z Pekla)

DorianGreene
08.03.2013 5 z 5

V knize Lord Mord Urban nejen dovedl k dokonalosti svůj přesný jazyk, tentokrát plný ideálně využitých archaismů, ale dokázal napsat kvalitní historický román, který se na českém trhu dlouho neobjevil. Ze stránek přímo kape dekadentní atmosféra českého fin de siecle, ponurost staré Prahy (konkrétně Josefova, ve kterém v té době vrcholila asanace), ale i vztahy mezi Čechy, Němci a Židy. Za nejlepší pasáže knihy považuji kapitoly, ve kterých se hlavní postava elegantního dandyho ocitá v pražských nevěstincích. V nich čtenář nenásilnou formou poznává každodenní život marginálních vrstev tehdejší společnosti. Takto podrobně a barevně vykreslit mentalitu určité epochy se leckdy nepodaří ani profesionálním historikům. Tentokrát se Urbanovi vydařil i nečekaný závěr, který bývá v jeho jiných knihách menší slabinou. Lorda Morda jsem přečetl jedním dechem za jediný den a všem ho jednoznačně doporučuji. Navíc pro ctitele Jiřího Karáska ze Lvovic, Oscara Wilda, Karla Hlaváčka, J. K. Huysmanse a ponurých obrazů Jakuba Schikanedera je tato kniha skoro povinností.

KarlaP
30.12.2012 5 z 5

Tak mě se tato kniha velmi líbila, řeší se v ní mnoho zajímavých problémů, od asanace Prahy, přes heroin, až po tajemného vraha jménem Masíčko. A nakonec všechno se vším souvisí. Opravdu se mi to líbilo, myslím si, že si každý přijde na to své. A dokonce jsem se i trochu bála. :-)