Lord Mord

Lord Mord https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1024/bmid_lord-mord-QW7-1024.jpg 4 532 88

Román se odehrává v 19. století a sleduje osudy lehkomyslného, zhýralého a zchudlého hraběte Arca, jemuž příchod moderní doby sebral jeho nejmilejší hračky - ženy, a nabídl zábavu novou: heroin. Praha před koncem 19. století. Asanační násilí páchané na městě se odráží ve vyvražďování prostitutek v židovském ghettu. Souvislost mezi úmrtími je však třeba teprve hledat, po stopě zločinců jde jednak policie, jednak Karel Adam, hrabě Arco, jejž se smrt dívek dotýká osobně a který je sám stravován těžkou nemocí dýchacích cest. Do neklidného období protivládních demonstrací a konfidentských provokací přijíždí z jedné strany, z Tyrol, Adamův bratránek Mani, a ze strany druhé, z Moravy, neznámý stařec doprovázející neskutečně krásnou dívku, o níž se v Praze začíná šeptat jako o židovské princezně, ale kterou Adam při prvním setkání nepozná. Navíc se ve městě objeví Felix Hofman, lékař a chemik z Bayerových závodů, který s sebou přivezl zázračný lék proti černému kašli a souchotinám, prášek plný heroické síly a smrtelného nebezpečí. Hrabě Arco se k němu snaží dostat, zároveň se pokouší zachránit alespoň jeden barokní dům na rozhraní Starého Města a Josefova, k tomu soupeří s policií v tom, kdo dříve odhalí vraha prostitutek a jeho motivy. Mezi tím se pod nátlakem moderních bouracích strojů poroučí jeden dům za druhým a v ruinách Židovského Města se po nocích zjevuje legendární fantom z dětských báchorek, Masíčko, před jehož dlouhým nožem je lépe co nejdál uprchnout.... celý text

renefer
04.03.2021 2 z 5

Nevím, co jsem čekala, ale tohle asi ne. Příběh o vysídlování Židů ze staré Prahy za asistence jejich strašáka Masíčka. Taková napůl detektivka, napůl historický román, ale s hodně rozvláčným dějem.

Kaci.
15.02.2021 4 z 5

Vypravěč; mladé hrabátko žijící převážně z kapesného, vydržující si mladé "d(í/ě)vky", polykající pilulky heroického prášku nebo sužovaný záchvaty kašle; mě velmi pomalu uvedl do děje. Provedl mě zapadlými zákoutími staré Prahy a zdánlivě nudnými pasážemi mě připravoval na velkolepé finále, které by bez toho dlouhého úvodu ztratilo velkou část své pointy.

Cimeřan
22.12.2020 4 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se ke knize dostal. Nový Urban už totiž není co býval a u téhle starší "tutovky" jsem dlouho váhal. Ale stálo to za to! Tohle JE starý dobrý Urban ještě v plné síle.

Atmosféra jako z Meyrinkova Golema, všudypřítomný drogový a absintový opar, politické intriky, lehká erotika a velmi uvěřitelný a přesto napínavý příběh z doby asanace pražského židovského ghetta. To vše z Lorda Morda dělá jeden z Urbanových nejlepších počinů.
- - -
P.S.: Zkoušel jsem chvíli audioknihu načtenou samotným autorem, ale radši jsem si to dočetl sám. Urban je uspávač hadů. :)

Kalidor
14.10.2020 2 z 5

Moje první knížka od M.Urbana a bohužel zklamání. Jediné pozitivum bylo prostředí, ve kterém se to odehrávalo, ale i přes veškeré úsilí jsem se do příběhu nedokázal začíst, prostě mě to nudilo. V příběhu se častěji vyskytovaly pasáže nezajímavé, u kterých se hůř udržovala pozornost. Určitě by knížce více slušelo "proškrtat" a soustředit se více na hlavní dějovou linii. Když je atmosféra prostředí mnohem zajímavější než samotný děj, tak je něco špatně. Věřím, že má M.Urban lepší knížky a ty už mě, jako čtenáře, potěší.

Ziriath
11.08.2020 4 z 5

Stínadla se boří, mnoho let předtím, než je pan Foglar mohl vůbec vidět, a také oplývající dobrodružstvími, o jakých by rozhodně nepsal - totiž poněkud syflovitého charakteru. A do této bourací mizérie navíc ještě někdo začne mordovat zprostředkovatelky dohodnutelných náklonností.
Tady bych začla zívat, ale to by nesměla být knížka od Urbana. Mordy se dějí spíše na pozadí a hlavní uchrchlanec je pozorovatelem krátkého úseku dějin, kdy ta pro některé romantická, pro jiné nezdravá část Prahy zmizí, a kdy se tam objeví tzv. heroický prášek, přijede první auto...
Detektivní linka opět není nejsilnější, nicméně tohle v Urbanových knížkách ani nehledám. Líbí se mi, že autor vymyslel fiktivní setkání s významnou postavou lékařské historie a popisuje, jak ty drogové závislosti, tehdy ještě bez stříkaček, vlastně začaly, ač těžko říct, jak moc se zde držel reality.

Šnek86
17.03.2020 3 z 5

Příběh o takovém pražském Jacku Rozparovači, atmosféra vykreslená jak z filmu From Hell. Absinth, opiáty, lehké děvy.Ze začátku je to ovšem celkem velká nuda bez kapky akce. Vše začne dostávat spád až po půlce knihy. A však závěr vynahradí pomalý rozjezd, kde všechno do sebe začne zapadat.

princesse
05.02.2020 4 z 5

Perfektní popisy staré Prahy, skvěle propracovaný děj. Místy brutální, místy nechutné a hrůzné. Jestli to tak skutečně vypadalo a zřejmě ano, tak jsem ráda, že v té době nežiji. Moc takových knih jsem nečetla a asi ani číst nebudu, ale jsem ráda, že tuto jsem si nenechala ujít.

March
19.12.2019 3 z 5

Vůbec jsem se do knihy nemohla zacist, to se mi běžné nestává... četla jsem díky tomu, že jsem byla zvědavá, kdy se" rozjede " detektivní zapletka, ale to bylo hodně okrajově... asi jsem od knihy čekala víc? Moje prvotina od autora, ale určitě se k němu někdy vrátím.

reddwarf358
15.11.2019 4 z 5

Jeden z dalších Urbanů, který mě hodně bavil. Postava hlavního hrdiny i Kleinfleische je prostě neuvěřitelně dobře napsaná, atmosféra obrodného procesu v Praze sladkobolná, tajemno tajemné a kašel jako byste opravdu slyšeli. Mimochodem to fanouškovsky načetl jistý Gabryš a kdo to slyšel, ten jen žasnul... Kdepak je mu dnes konec? Knihu rozhodně doporučuji, Urban ukázal, že zkrátka umí.

Corso
09.09.2019 5 z 5

Nocne lampy rozpadajuceho sa Josefova, dekadentny slechtic, pociatky heroinu, dekadentne nevestince, zidovske strasidlo, seriove vrazdy. Co viac si zelat? Moja "Prva kniha" od autora. Pre mna dosial neznamy. Ako sa ale mne tato kniha trafila do momentalnej nalady!! Mam strach ze ak ju budem citat znova o 10-15 rokov (ak dozijem), uz to nebude to co dnes. Stihol som popri nej este dalsiu knihu, ale ja tak citam. Toto som si daval doslova po kvapkach, kuskoch. Neviem to pomenovat, ale tento clovek pise v obrazoch. Je to presne tak napisane, ako o tej dobe chcem citat a ako ju citim ked na nu myslim. Ako by miestami bola hlavnou postavou len ulica, cas, dom, tmave kuty. Josefov v tomto romane je tajomny kut sveta, nieco ako Stinadla, ale zasmradene a plne prodejnych poletuch. A hlavny hrdina nie je prave sympatak, ruku by ste mu nepodali uz len pre tie suchotiny. :) Dlho som vahal medzi 4 a 5 hviezdami. Objektivne asi na 4, ale za to ako som si to uzival a ako dobre sa to cita, ked za oknami prsi a popijate kafe, plnych 5. Nebudem vychvalovat do neba, ale vsimol som si jednu vec. Su tam pasaze, kapitoly, keby som nevedel kto je autor, a dali by mi hadat, tipoval by som kludne Pereza-Reverteho, Eca, Ruiza Zafona.

Dáma s hrnstjm
07.06.2019 5 z 5

Velice oceňuji (opět) autorovu badatelskou přípravu ke zpracování historické problematiky; informace z knihy jsou ověřitelné a neznalého čtenáře můžou pobídnout k doplnění mezer ve vzdělání. Na pozadí asanace Židovského města, Badeniho jazykových nařízení a všudypřítomné rakousko-uherské špionáže se rozvíjí životní epizoda lehkomyslného hrdiny, který nebere nic moc vážně, ale kolem něho se dějí vážné věci. Do života mu vstupuje nemoc i zázračný "lék" (i zde oceňuji historickou věrohodnost), úhlavní nepřítel, intriky a snad i láska. V knize je pěkně naznačen pozvolný konec šlechty v dřívějším slova smyslu, a vlastně i konec jedné éry - éry staré Prahy se vším dobrým i zlým. Dějová linie místy slábla v heroinovém oparu a Kleinfleisch mohl dostat klidně větší prostor, linku s "židovskou princeznou" považuji za postradatelnou. Ale "schůzka" na Letné? Neskutečně napínavé čtení!
Krásná stará Praha, krásné malby, na které se autor v závěru odkazuje!

cevafa
05.06.2019 3 z 5

Knihu mohu doporučit jako součást povinné četby do školy. Dá se přečíst celkem rychle (o což dle mých zkušeností mnoha školákům jde) a vnímat při tom děj.

????????Přes polovinu knihy trvá, než se dostanete k nějaké slibované “akci” a když už máte pocit, že se to rozjelo, zase se to vrátí do původního stavu. -nic moc pro milovníky akce
????????Dějově ale velmi zajímavá kniha, kterou doporučuji přečíst, už jen díky zajímavému popisu tehdejší Prahy a zaniklého Židovského města. -něco pro milovníky historie a detailního (avšak rozhodně ne nudného) líčení okolností

KuroHaru
24.05.2019 4 z 5

Trochu mi tam chyběla pevně daná zápletka. Přišlo mi, že děj jde tak nějak od ničeho k ničemu. Jinak atmosféra staré Prahy byla zachycena zdařile a celkově hodnotím jako fajn knihu, i když žádný zázrak :)

likaf
03.05.2019 5 z 5

Skvělé čtení. Mladý hrabě, zhýralý hejsek. Nakonec velmi kladná postava. Báječně popsaná stará Praha. Knihy pana Urbana mě hodně baví a Lodr Mord není výjimkou. Doporučuji k přečtení

slawa.cap
06.04.2019 3 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Lepší než Sedmikostelí, ale oproti němu mi tu chybělo to silné erotické napětí. Tady se sice mluví o sexu, ale až na výjimky to není sexy. Detektivní a mysteriozní linky jsou na pozadí a vlastně ani nevím o čem to je, snad jen o bourání Prahy a Adyho přátelství.
Špatné to nebylo, ale třeba Mlýn na mumie - vlastně skoro o tom samém, se mi líbil mnohem víc.

Martina99
01.03.2019 5 z 5

Knihu jsem četla podruhé a opět mě uchvátila. Vím, že se tam píše o špíně a nemoci, ale ráda bych se tím Starým městem prošla.

gimli35
30.01.2019 5 z 5

Neskromně si troufnu tvrdit, že svého první Urbana jsem zvolil dobře. Ačkoliv děj - minimálně v první polovině - nikam nespěchá, nejedná se o nudný příběh, neboť ho autor prošpikovává dobovými pražskými reáliemi či milými drobnostmi v podobě tehdejších novinek (náramkové hodinky, ovesné vločky), nad nimiž se dnešní čtenář pousměje. S blížícím se koncem se pak tempo knihy značně zrychluje a do cíle dojíždí velice energicky a napínavě - detektivka, jak má být. A já se jdu pustit do Sedmikostelí. :)

lilyjane2
19.09.2018 5 z 5

Skvělá, chytlavá kniha. popisované historické období mě navíc moc baví, takže pro mě tahle kniha jasná volba a nezklamala očekávání. Thrillery mám ráda, tady se detektivní linka povedla skvěle. Autora mám ráda, četla jsem od něj víc věcí, Lord Mord patří k mým nejoblíbenějším od něj.

cubeice
06.08.2018 3 z 5

Námět mě zaujal velice, dýchl na mě tajemstvím a atmosférou staré Prahy, která umírá a z níž se rodí nová, nám známá, bez tajemství a lhostejná k osudům svých obyvatel. Samotná kniha pro mě zůstala napůl cesty. Pocit zmaru ze stavebních strojů a prachu vznášejícího se nad mizejícím židovským městem postupně vyprchával s tím, jak autor znovu a znovu opakoval stejné prostředky, aby vyvolal v čtenáři ten správný dojem. Ale ono to ve mně postupně nějak zevšednělo a začal jsem lačnit po příběhu, který by strhnul, který by mi vyrazil dech svou hutnou atmosférou, jenže jsem se nedočkal. Několik epizod mi přišlo vysloveně mimo, neměly návaznost na hlavní děj a přišlo mi, že jen natahují stopáž, marně jsem čekal na to, jak souvisí s příběhem a jaké budou mít pokračování (např. záchrana ? nemocného dítěte). Ne nezajímavé, ale celkově mám pocit, že by z toho byla výborná novela nebo delší povídka do sbírky o Praze, která zemřela v minulosti. Na skutečně skvělý román sice zaděláno bylo, ale nakonec mi to přišlo až příliš rozvláčné a pomalé.

Liggy
21.07.2018 5 z 5

Působivé, tajemné, čtivé, syrové, strhující konec.
Zajímavé i z historického hlediska.