Kůň a jeho chlapec

Kůň a jeho chlapec https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76790/bmid_kun-a-jeho-chlapec-Dcr-76790.jpg 4 1837 164

Letopisy Narnie série

Narnie… kde koně mluví… kde se rodí zrada… kde čeká osud. Dva uprchlíci spojí své síly k zoufalému útěku. Ačkoli jejich jediným cílem je uniknout svým tvrdým, nesvobodným životům, ocitnou se brzo v samém středu strašlivé bitvy. Je to bitva, která rozhodne o jejich osudu i o osudu celé Narnie.

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Orbis pictus (ČR)

The Horse and His Boy , 1954

Wasdy
02.09.2020 5 z 5

Tady se my líbil příběh Arvis.

Knihomolka506
29.08.2020 5 z 5

Asi nejlepší příběh ze série Narnie !! Proč? Z půlky je to o mých oblíbených zvířatech - koních, jejich povahach a vlastnostech. Ale taky o království Narnie a dalším dobrodružství, které potká dalšího mladého člověka na útěku .

Didi15
08.08.2020 5 z 5

A tohle mě bavilo víc než stříbrná židle, takže jsem zvědavá na další díl :)

Luigi1
17.05.2020 5 z 5

Škoda,tento díl se moc nepovedl,ale dobrý.

Ninjer
04.05.2020 3 z 5

Poměrně ambiciózní díl Letopisů Narnie. Tentokrát žádné cestování z našeho světa do tajemných říší, Kůň a jeho chlapec je o klukovi, který už v jednom takové magickém světě dávno bydlí. Konkrétně jde o jakési pouštní království ve stylu pohádek Tisíce a jedné noci. Jenže chlapec Šasta tam moc spokojený není, a tak se vydává spolu s mluvícím koněm do Narnie. Útěk se stává čím dál dramatičtějším, protože se ukáže, že hodný Šasta může být dokonce zachráncem Narnie před ďábelským plánem krále pouštního království...

Začátek, kdy vidíme chudého Šastu a trochu nafoukaného koně, které spojí společný cíl, mě bavil hodně. Postupně ale začne přibývat postav - holka, která má také mluvícího koně, dvojník Šasty, kamarádka holky s koněm, zlá šlechta z pouštního království... A ne že by v tom byl úplný zmatek (trochu je, protože se mi blbě pamatovala jejich exotická jména a pletl jsem si je občas), ale spíš je problém, jak se autor přestává pořádně věnovat postavám a jejich interakci a spíš se soustředí na příběh, který není až taková bomba. Dokud to byla spíše komorní záležitost, jak naznačuje i název knihy, bylo to fajn, ale ten jakoby epický konflikt začne postupně nudit.

Jako vedlejší postavy se zde objeví hlavní děcka z Lva, Čarodějnice a skříně (která tu jsou vyobrazená jako už dospělá královská rodinka) a samozřejmě nesmí chybět lev Aslan. Ten se tu opět chová "božsky", například tím, že má v zásobě nekonečnou zásobu triků, všichni jsou z něj u vytržení a taky se rád plete do cizích záležitostí a neštítí se i nějaké té manipulace, aby někomu uštědřil lekci. No, nemám ho rád.

Slušně rozjeté fantasy, které bohužel přestane být zajímavé, když se nakupí příliš mnoho postav s nepříliš zajímavým dějem.

Šest mluvících koňů z deseti.

Cress
25.04.2020 4 z 5

Začátek této knihy byl trochu slabší a trvalo mi se začíst, ale po cca 50 stranách jsem se začetla a užila si to stejně jako předchozí díly.

kamila5406
07.04.2020 5 z 5

Další díl o Narnii dobrodružné, čtivé, trochu slabší

Tereziee
24.03.2020 3 z 5

Do příběhu jsem se ze začátku nemohla vůbec začíst, ale nakonec se mi to povedlo. Podle komentářů je tohle nejslabší díl série, ale i tak mě ke konci hodně bavil.

domihruzkova
06.02.2020 3 z 5

Upřímně, tenhle díl mě za všech bavil asi nejméně, je ale důležitý k pochopení navazujících dílů, takže jsem to nakonec zvládla :)

smejkalova.m
02.01.2020 3 z 5

Moc mě nebavila, spíš to pro mě bylo překlenutí než se konečně dostanu ke knize, kde bude vyprávění o sourozencích a Aslanovi.

smazenaryba
12.11.2019 4 z 5

O kus bohatší a košatejší príbeh, ktorý nielen taží z už vybudovaného, ale hlavne pridáva veľa nového. Ak prvý príbeh bol vysvetľujúci a druhý zoznamujúci, tak tento tretí je už silné, samostatné dobrodružstvo.

LuiCJ
20.09.2019 4 z 5

Lewisovu tvorbu mám veľmi rád. Aj napriek tomu, že som knihu pomerne dlho (viac ako dva týždne), páčila sa mi.
Celkovo som si sériu Kroniky Narnie veľmi obľúbiľ už po druhom diele. Táto ma o to viac nadchla si prečítať ďalšie. Možno sa opakujem, no svetová literatúra má tento klenot nie len tak pre nič za nič. Kniha v sebe ukrýva mnoho povedal by som až nadčasovej symboliky ako napríklad zakomponovania Božej prozreteľnosti či narážku na Dioskúriov. Presne takýto typ románu mám rád.
C. S. Lewis je majster vo vytváraní fantasy svetov. Kôn a jeho chlapec ma dostal aj práve preto. Perfektne vykonštruovaná krajina ako Tašbán či len samotné opisy Narnie (tej tu nie je až tak veľa) sú úžasné. Vedel som si to dokonale predstaviť.

Aj keď nejde o najlepšiu knihu akú som v živote čítal, stále to budem radiť medzi jedny z najlepších. Práve vďaka všetkým tým fantastickým svetom a krajinám.

Gweny
29.08.2019 5 z 5

Příběh, který se klasické sáze o Narnii částečně vymyká, na druhou stranu nás ale zavede do míst, o kterých se v ostatních knihách mluví, ale nikdy se tam čtenář fakticky nepodívá. Takže i když tu vystupují okrajově králové a královny Narnie, příběh není méně zajímavější. Možná naopak. A o to více se zvyšuje atraktivita příběhu.

Lessana
23.08.2019 5 z 5

Opäť krásne vystavaný príbeh (odvahy, priateľstva, vytrvalosti, ale i zrady a potrebnej bitky na zničenie zla), kde už od začiatku držíte novým hrdinom (Šastovi a Brí) palce a prežívate s nimi stretnutie s Aravis a Hwin a následne ich spoločné dobrodružstvá. Sympatické bolo zjavenie sa Edmunda, Zuzany a Lucky na scéne :). Ako aj komické prvky záveru s Rabadašom, príchody Aslana presne v pravý čas a napokon vysvetlenie Šastovej podoby s Korinom.
Veru škoda, že tento diel ešte nebol sfilmovaný, no ale určite raz bude :). Je to materiál veľmi vďačný (aj) na film.

Jarmila97
13.08.2019 5 z 5

Velmi pěkné pokračování škoda že to není i zfilmováne myslím si že by to bylo velmi hezké kniha mě celkově hodne zaujala :)

Mitculka
29.07.2019 5 z 5

Celá Narnie je skvělá a tohle je i sám o sobě výborný díl. Všechno do sebe pěkně zapadalo, objevovaly se zajímavé zápletky a problémy.
Byl to příjemný a milý příběh, kde nechybělo navazování přátelství, odkazy na prapůvod králů a královen Narnie, ani napravování různých špatných vlastností.
Navíc jsem chvílemi pociťovala opravdovou touhu vyhoupnout se do koňského sedla. Krásný příběh.

dancadragneel
04.07.2019 3 z 5

Mám tuhle sérii velmi ráda, ale tento díl utíkal ze všech nejpomaleji. I přesto se mi velmi líbil. Bylo zvláštní zase vidět jiný kus téhle země a číst o jiné zemi než jen Narnii.

ZuzziŠ
05.06.2019 5 z 5

Ach, ta je krásná!

PhoebePollard
19.05.2019 4 z 5

Tenhle díl není můj nejoblíbenější, ale jako skoro celá série o Narnii je skvělá. Lewisovi popisy jsou sice někdy trochu zdlouhavé a vlastně čtenáři nic moc neřeknou, ale o to je to lepší. Mám ráda knihy, u kterých si můžu víc vymyslet, než přečíst a Narnie je rozhodně jedna z nich. A i tohle bylo zábavné. Začátek možná trochu pomalejší, ale jinak super.

ReniHan
09.05.2019 5 z 5

Já mám ráda, prostě Lucinku a Edmunda. Proto se mi líbila jen ta poslední část. Miluju tu sérii.