Kůň a jeho chlapec

Kůň a jeho chlapec https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76790/bmid_kun-a-jeho-chlapec-Dcr-76790.jpg 4 1837 164

Letopisy Narnie série

Narnie… kde koně mluví… kde se rodí zrada… kde čeká osud. Dva uprchlíci spojí své síly k zoufalému útěku. Ačkoli jejich jediným cílem je uniknout svým tvrdým, nesvobodným životům, ocitnou se brzo v samém středu strašlivé bitvy. Je to bitva, která rozhodne o jejich osudu i o osudu celé Narnie.

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Orbis pictus (ČR)

The Horse and His Boy , 1954

gratia
03.04.2022 5 z 5

Pro mě asi nejoblíbenější díl celé série. Slovy Aslana: "Každému vyprávím jen jeho příběh"

Verunka289
14.01.2022 3 z 5

Po knížce Lev, čarodějnice a skříň pro mě docela zklamání a celá první půlka knihy mě nudila. Zajímavé to začalo být teprve v okamžiku, kdy jsme se dostali do Narnie. Tam už byl svět opět v pořádku :)

18LenkA12
09.01.2022 5 z 5

Opětovně krásný příběh, plný nástrah a dobrodružství s vypětím všech možných sil. Bylo skvělé putovat s hlavními hrdiny a dočkat se závěru a vysvětlení životních osudů hlavních hrdinů. Knihu opětovně doporučuji.

anonymní.Ilja
31.12.2021 5 z 5

Za mne jednoznačně nejlepší kniha celé série, která mne nejvíc chytla za srdce a nepustila ani po odložení knihy. Tento příběh dostává do celé série nový vítr, když ukazuje velikost a rozmanitost světa, kterou mi ani Plavba Jitřního poutníka nedokázala ukázat. Útěk chudého chlapce, urozené dívky a mluvícího koně.

ondra295
10.12.2021 5 z 5

Těžko se mi vysvětluje proč, ale tato kniha je mou vůbec neoblíbenější z celé série. Možná je to tím, že se dostáváme za hranice Narnie samotné a trochu více poznáváme okolní svět, ale četlo se mi to opravdu velice dobře. Samozřejmě, zase narážíme na to, že jako dospělý bych se k této knize asi již stavěl jinak, protože úrovní jazyka to z větší části není stavěno pro dospělé, ovšem kniha je to velice pěkná a jako dítěti mi z celé série v paměti utkvěla nejvíc.

alabra
15.11.2021 4 z 5

Příběh se rozšiřuje o další postavy, zpracovává trochu jiné prostředí, spojovacím prvkem je zde lev, vládce a zachránce hodných a pronásledovaných. Trochu jednodušší a sevřenější příběh, nicméně pokračuji, co dalšího se zde objeví.

Nicolka77
20.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Zase skvělý díl, jen jsem teď trošku na vazkach jestli jsem tento díl neměla číst už dávno, kdy se zde objevuje Petr,Zuzana, Lucie a Edmund..no nevím.. :)
Jediné co bych vytkla byl konec..asi mě více zajímalo do hloubky jak to bude s Korem/Šastou a s Aravis, jak to bude s Brím a Hwin, konec mi přišel takový hodně usekly, co se týče těchto postav! :)

Miliarda
08.09.2021 4 z 5

Kompletní změna postav pro mě nepředstavovala zásadní problém, nicméně trochu ubrala z "narnijského kouzla". I přesto se jedná o velice solidní fantasy a povedené pokračování dílů předchozích, které mě navnadilo na čtení dalších z Letopisů Narnie.

Eeper242
02.08.2021 5 z 5

dobra jniha veľmi sa mi páči :)

JulianaH.
13.06.2021 5 z 5

Tomuhle dílu jednoznačně dávám přednost před „Lvem, čarodějnicí a skříní“. Je bohatší, dynamičtější a promyšlenější. Možná kromě jediné věci: co se asi stalo s tajemníkem Aravisina otce, který kvůli ní zfalšoval dopis? Má dobrodružný příběh, byť předvídatelný. (Jeho nepravděpodobnost by se ovšem asi dala vysvětlit tím, že všechno řídí Aslanova prozřetelnost, takže o náhodách se vlastně nedá mluvit.) A hrozně se mi líbí realismus, s jakým Lewis píše. Na dlouhé cestě se neprchá celou dobu tryskem, nýbrž klusem a chodem; lidé a koně se docela obyčejně potí; hrdinové se nepolepšují pouhým napomenutím...

„Koně a jeho chlapce“ Lewis založil na kontrastu severu a jihu. Na jedné straně stojí nordická Narnie, která je jakousi ideální Anglií (lidé se světlou pletí a „převážně plavými vlasy“, podnebí mírného pásma, krajina s vřesovišti a loukami, křesťanství, liberální monarchie). Na druhé straně máme orientální Kalormen (snědá pleť, otrokářská despocie, vezírové, zahnuté šavle, ritualizované smlouvání, vypravěčství jako specializované umění atd.). Přičemž Narnie je zemí zaslíbenou, do níž smí z Kalormenu prchnout několik vyvolených. — Nabízí se samozřejmě otázka, proč všemohoucí a dobrotivý Aslan trpí existenci země, kde je legální dětská práce, otrokářství, sňatky proti vůli nevěsty a podobné neřády. Jenže Lewis (alespoň v tomhle dílu) nenabízí žádnou teodiceu: zlo, které se děje ostatním, je součástí jejich vlastního příběhu, jemuž my nemáme právo rozumět.

Hledala jsem slíbené narážky na Platóna a jediné, čeho jsem si všimla, byla Luciina účast ve válce, zatím co Zuzana zůstala na Cair Paravelu — u Platóna také vojensky nadané panny válčí po boku mužů. (Pravděpodobně bych toho našla mnohem víc, kdybych znala Platóna lépe.) Každopádně aluzí je tu asi hodně. Mě zaujala ta na muslimskou basmalu („ve jménu Taše neporazitelného, neúprosného“ = „ve jménu Alláha milosrdného, slitovného“) + Castor a Pollux, které zmiňuje jeden z komentářů pode mnou. I tak by ale zřejmě byla chyba vidět v „Koni a jeho chlapci“ spíš filosoficko-literární alegorii než dobrodružný příběh pro děti, jímž je v první řadě. A mně se upřímně líbí. Hlavně proto, jak je laskavý.

zirafinec
27.05.2021 5 z 5

Narnie... Prostě nádhera. Doporučuji. Jediné, co mě mrzí, je, že se v příběhu méně vyskytují Petr, Zuzana, Edmund a Lucie.

VeruMalfoy
17.05.2021 5 z 5

Tenhle díl mi přišel zatím nejlepší ze všech dílů, které jsem dosud četla. Byl propracovanější a lépe vystavený, než dosud přečtené díly. Neodehrával se sice v Narnii, ale to nevadí. Autor zde konečně šel více do hloubky a ne jenom po povrchu.

pepa4081
25.04.2021 5 z 5

Příjemná jednoduchá detektivka. Zápletka i pachatel jdou celkem brzy uhodnout, ale knížka se mi dobře četla. Nevystupuje zde zbytečně mnoho osob, takže jsem nemusel přemýšlet, kdo je kdo. Osobní život hlavní hrdinky série je líčen v menších dávkách, a neotravuje, jako u některých jiných autorů. Knihy paní Pospíšilové se mi líbí stále víc. Doporučuji a jdu na další díl.
Velmi uspokojivé.
Poznámka k různým vydáním Letopisů Narnie.
Na doporučení jedné naší milé paní knihovnice jsem si sérii přečetl ve dvou různých překladech, abych je mohl porovnat.
O starší překlad se postarala paní Renata Ferstová. Zdá se mi, že použila až příliš hovorový jazyk (především v přímé řeči), který mi k tajemné a vznešené Narnii tak docela nesedl. Ale možná bude dnešním mladým čtenářům bližší?
Novějšího překladu se ujala paní Veronika Volhejnová. Její styl mi vyhovoval více. Zdálo se mi, že lépe vystihuje atmosféru příběhů.
Protože jde o knihy určené především dětem, zhodnotím ještě různé ilustrace pomocí hvězdiček.
Renata Fučíková – 1, Ondřej Laštůvka – 3, Pauline Baynesová – 5.
Vše je pouze věc osobního vkusu. Já doporučuji knihy v překladu paní Volhejnové, s ilustracemi paní Baynesové.
P.S. Bez ohledu na vydání, jde o skvělý zážitek.

Nora759
17.03.2021 5 z 5

Téhle díl byl super!

Ailee
23.01.2021 4 z 5

Kompletní změna hlavních postav, ačkoliv se tam objevila Zuzana, Edmund i Lucie, i když jen letmo, rozhodně pomohla. Další pohodová, trošku naivní a hloupoučká pohádka. Ale je to pro malé děti, takže vlastně přesně tak akorát.

anna.zahy
20.01.2021 4 z 5

Na začátku a uprostřed to bylo skvělé a četla jsem až do noci, jak to bylo napínavé. A na konci už mě to moc nebavilo.

PeterBahn
17.01.2021 5 z 5

Pátý díl série zavede do Orientu. Exotická a pro sérii neobvyklá krajina a způsoby, kde informace se předávají pomocí příběhů. Pro ty, komu je smutno za první čtveřici hrdinů nasává další šok, že děj knihy začíná naprosto od nich odtržen, dokonce i od hrdinů novějších. Autor ale pěkně zakompiloval do příběhu, co asi „vyváděli“ právě první čtyři hrdinové v období zlatého věku Narnie.
Za mě asi druhý nejpovedenější díl disponující jak humorem, tak i téměř permanentně přítomným napětím. Píšu to s plným vědomím i s tím, že u mnohých jsem se dopustil intelektuální sebevraždy…:-)

Jiřina18
03.01.2021 4 z 5

Tento díl Narnie se mi zatím líbil asi nejvíc

Gabriela_K
27.11.2020 4 z 5

Kniha nebyla špatná. Chápu, že nebyla zfilmována, i proto, že hlavní postavy předchozí knihy byli tentokrát více v pozadí. Oproti předchozí knize jsme se bitvy zúčastnili, sice trochu, ale byla jsem spokojenější než minule. Jinak to nebude kniha, kterou bych opravdu doporučila, ale přečtení nelituji.

vmatusko
04.11.2020 5 z 5

Pohodové čítanie peknej rozprávky.
Chlapec sa dozvie, že jeho otec ho našiel v košíku keď bol malý a teda nieje jeho skutočný otec - rozhodne sa že utečie. Do úteku sa pridá aj hovoriaci kôň. Kôň rozpráva o čarovnom mieste Narnia - kde sa snažia utiecť.
Pri úteku sa stretnú s dievčaťom, ktoré tiež uteká a má aj ona hovoriaceho koňa. Uteká kvôli tomu že ju chcú vydať za niekoho, koho neľúbi.
Útek sa im napriek všetkému podarí. Zažívajú rôzne zaujímavé situácie.