Kytice

Kytice https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482257/bmid_kytice-Hgv-482257.jpeg 4 9185 991

Kytice, původně vydaná pod názvem Kytice z pověstí národních, je stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena. Je to jediná původní kniha, kterou kdy vydal. Jedná se o sbírku 13 skladeb inspirovaných lidovou slovesností poukazující na hodnotu mezilidských vztahů. Kytice obsahuje 13 básní: Kytice / Poklad / Svatební košile / Polednice / Zlatý kolovrat / Štědrý den / Holoubek / Záhořovo lože / Vodník / Vrba / Lilie / Dceřina kletba / Věštkyně... celý text

stejsdan
14.09.2021 5 z 5

Ke knížce jsem se vrátila před návštěvou divadelního představení v Národním divadle, abych si tohle skvělé dílko "oživila". Nádherné, dokonalé, nadčasové verše, které jsem přečetla jedním dechem. Prostě úžasné.

Samery
11.09.2021 4 z 5

Kytici mám ráda. Četla jsem několikrát a pokaždé na ni mám jiný pohled. Jsou však příběhy, co mi nic neříkají. Těžko bych však vybírala nejoblíbenější. Vodník, Zlatý kolovrat, Mateřídouška... jsou moc dobré a snadno se mi čtou. Dokonce si úryvky z nich pamatuji zpaměti. Vrbu však vždycky jen přetrpím.

Nymfadora.T.
06.09.2021 4 z 5

Sáhla jsem po ní po létech díky Výzvě. Klasika, ve zralém věku si ji člověk vychutná ještě lépe.

Miškus
18.08.2021 5 z 5

Tato kniha nikdy neomrzí. Čtu už po několikáté a nejvíce se mi líbí: zlatý kolovrat,a svatební košile. Doporučuji.

katasokolov
08.08.2021 5 z 5

Když už je na databaziknih ve čtenářské výzvě téma: Kniha vydaná před 100 a více lety, tak jsem si řekla, že osvěžit si Kytici nebude vůbec špatný nápad. Navíc jsem si koupila tohle nové krásné kapesní vydání.

Temné hororové příběhy, které svému čtenáři přináší i poučení.
Ztráta, smutek, zrada, vykoupení, hamižnost, závist, víra, láska, osud či odplata. Je libo jedno nebo dokonce všechny ?

Rozhodně doporučení těchto starých balad v novém hávu !!!!!

Oblíbené: Zlatý kolovrat, Vodník a Svatební košile.

Jinak to filmové zpracování je taky skvělá lahůdka, doporučuju všemi deseti !!

RADOST
27.07.2021 4 z 5

Opět jeden z mých návratů do dětství. Něco na způsob čtení Před (na začátku života) a Potom (po prožití mnoha desetiletí). Porovnání: V dětství mě ty verše děsily, byly náročné, přesto mi mnohé utkvěly v paměti. Nyní dovedu ocenit autorovu dovednost, nacházím v nich hodnotu, ale stále mě děsí. První dojem prostě zůstává a brání dát nejvyšší hodnocení.

Ešína
25.07.2021 5 z 5

Kytice...Co napsat... Skvělé Erbenovo dílo. Četla jsem jí už tolikrát a nikdy mě neomrzí. To vím jistě. Doporučuji úplně všem.

Vendy1993
19.07.2021 4 z 5

Dávám o jednu hvězdu méně, protože jsem si Kytici přečetla s tím, že jí musím přečíst kvůli maturitě. Takže to byla trochu četba z donucení, ale na druhou stranu je to klasika, kterou by měl znát každý Čech...

Anastazie0810
17.07.2021 4 z 5

Naprostá klasika!

KatkaSvanda
20.06.2021 5 z 5

Pokud by byla Kytice napsána autorem, který by psal kupříkladu anglicky, tak by se stala světovým literárním odkazem! Je neuvěřitelná, magická a musí být čtena. Já ji miluji od školních let.

Bmisarova
11.06.2021 3 z 5

Kytice je ten druh knihy, kterou když nepřečtete, jako byste nikdy nečetli. Básně nejsou můj šálek kávy, ale občas je dobré zkusit jinou literární formu. Přečetla jsem to, líbilo se mi to, ale nijak mě to ne oslovilo.

raty
31.05.2021 5 z 5

Kytici jsem si v rámci letošní čtenářské výzvy vybrala jako vzpomínku na milovanou babičku, která na sklonku života nevěděla, co měla ten den k obědu, ale uměla odrecitovat celého Vodníka a Polednici. Sbírka mě mile překvapila, i když to nebylo naše první setkání. Prostě na některé věci je třeba dozrát.

PS: Polednici jsem uměla celou ve čtyřech letech. Skoro se divím, že to na mně nezanechalo následky :-)

Vjeerus
18.05.2021 4 z 5

Tak i já jsem se konečně dokopala k nějaké té klasice. Jistě, Kytici jsme probírali ve škole, ale ruku na srdce, kolik z nás to zajímalo.
Musím říct, že text je krásně srozumitelný a člověk v tom to poučení najde, i když opravdu extrémně a morbidně pojaté. Ale nějak jsem kdysi měla pocit, že těch se špatným koncem je tam víc a tak jsem byla příjemně překvapená, že většinou hrdinové z básní dojdou odpuštění.
A velká třešnička na dortu jsou pro mě ty nádherné ilustrace ve vydání z roku 2020. Opravdu je to takový šperk v mé knihovně.

Štěpinambura
17.05.2021 5 z 5

Tohel byl můj šálek čaje. Hororové příběhy s pointou.

Lily-fairy
11.05.2021 5 z 5

Prostě klasika.

VeDny
11.05.2021 5 z 5

Neskutečné umění. Je to morbidní, poučné i plné mystických prvků, to je něco pro mě. Umím si představit, že Kytice tématem nesedne všem, ale už jenom pro tu lehkost a plynulost krásných rýmů ji snad musí ocenit každý.
Všechny jsou krásné, ty nejznámější jsou samozřejmě nejuchopitelnější a nejdramatičtější. Pokud jste neviděli filmové zpracování určitě doporučuji, viděla jsem to už jako malá a docela horor. :)

baji42
01.05.2021 5 z 5

Klenot české poezie.

Imor
26.04.2021 2 z 5

I když tato kniha patří mezi naše nejvýznamnější díla, nemohu o těchto pesimistických a morbidních baladách, především zaměřených na matky a děti, napsat nic pozitivního. Po každé vině prostě následuje trest, tak si dávejme pozor.

archivářka115
25.04.2021 5 z 5

Naposledy jsem jí četla ve škole, ale pamatuju si, že se mi líbila. Klasika se nezapomíná.

CiaKawlone
20.04.2021 4 z 5

Za mě moc drsné, ale pořád pěkné. Prostě klasika.