Kytice

Kytice https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482257/bmid_kytice-Hgv-482257.jpeg 4 9202 9202

Kytice, původně vydaná pod názvem Kytice z pověstí národních, je stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena. Je to jediná původní kniha, kterou kdy vydal. Jedná se o sbírku 13 skladeb inspirovaných lidovou slovesností poukazující na hodnotu mezilidských vztahů. Kytice obsahuje 13 básní: Kytice / Poklad / Svatební košile / Polednice / Zlatý kolovrat / Štědrý den / Holoubek / Záhořovo lože / Vodník / Vrba / Lilie / Dceřina kletba / Věštkyně... celý text

archivářka115
25.04.2021 5 z 5

Naposledy jsem jí četla ve škole, ale pamatuju si, že se mi líbila. Klasika se nezapomíná.

CiaKawlone
20.04.2021 4 z 5

Za mě moc drsné, ale pořád pěkné. Prostě klasika.

peprenka12
15.04.2021

klasika, mnoho del je z kytice zpracovano i filmove, i kdyz jsem nic z toho nikdy nevidela. knihu jsem cetla k maturite, asi nejvice se mi libil vodnik, svatebni kosile nebo polednice (vlastne ty nejznamnejsi povidky). v nekterych pasazich jsem se doslova ztracela a musela jsem neco cist i vicekrat, ale urcite doporucuji, kytici by si mel precist urcite kazdy.
hodnotim 4/5

jes09
13.04.2021 5 z 5

Klasika ke které se člověk musí vracet.

Pippi
12.04.2021 5 z 5

Četla jsem na střední škole. Pamatuju si to příjemné mrazení :)

Pain
07.04.2021 5 z 5

Tuto knihu jsem četla dříve než jsme ji měli jako povinnou četbu na SŠ.

Loriss
05.04.2021 5 z 5

Klasika, ke které se pravidelně vracím celý život a která asi zapříčinila mou slabost pro pohádkové hororově laděné příběhy.

marhoul
03.04.2021 5 z 5

Erbenova Kytica ve slovenském překladu Ľubomíra Feldeka a s ilustracemi Kataríny Vavrovej je dech beroucí! Měla jsem obavu, že číst cosi tak notoricky známého v jiném jazyce, přestože blízkém, nebude ono, opak je pravdou! Překlad nemá chybu! Nakladatelství Perfekt mi vyrazilo dech, kniha je to nádherná jak vizuálně, tak obsahem, doporučuji všem milovníkům krásných knih, kousky s ilustracemi Kataríny Vavrovej jsou ozdobou mé knihovny, byl to nádherný dárek.

Len2očka
28.03.2021 5 z 5

Kytici mám několikrát přečtenou a přesto stále rozečtenou.

Knihomol170
27.03.2021 3 z 5

Kniha se mi moc nelíbila, ale v té době, ve které byla kniha vydána, se lidem kniha určitě líbila. Jedna se o uznávané a známé české dílo. Knihu jsem četl jako povinnou četbu k maturitě.

Amneris
26.03.2021 5 z 5

Naprosto geniální dílo skvělého českého básníka a sběratele lidových pohádek, balad a pověstí. Erbenovy verše jsou snadno zapamatovatelné a asi není nikdo, kdo by neznal alespoň jednu z balad. Můžeme být hrdí, že česká literatura skýtá takový Poklad.

bafometamendes
26.03.2021 4 z 5

Stará česká klasika se ničemu nevyrovná ;)
Nesmrtelná poezie Českého národa...

SanynkaZ
26.03.2021 5 z 5

K. J. Erben je pro mě Pan básník a Míla Fürstová Paní malířka. Jedinečné spojení, které bude mít navždy místo v mé knihovně

leny.wood
19.03.2021 5 z 5

Dokonalost.

Pattinsongirl
14.03.2021 5 z 5

Pro mě zásadní kniha, nádherné verše, příběhy, které nikdy nezevšední a nezapadnou...

Maevie
12.03.2021 4 z 5

Ke Kytici, jakožto jedné ze dvou nejznámějších českých básnických děl, je těžké napsat něco, co již nebylo řečeno. Jako na mnoho ostatních čtenářů na mě Erbenovy básně působí tísnivě. Lidová moudrost v nich obsažená následuje bez výjimek po ukázce špatného lidského chování nebo po provinění proti mravním zásadám, přírodním zákonům a mateřské lásce. Přestože Erben popisuje děj neúplně, občas pouze zkratkovitě, způsob, jakým používá jazyk, dělá z Kytice nesmrtelnou ukázku krásy českého jazyka.

PetrCepek
11.03.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsme četli na gymnáziu tzv. "povinně". Parádní horory a ještě se to rýmuje. Co více si přát? :-)

zouharov
10.03.2021 5 z 5

Básně plné děsu, krásné verše, do dneška srozumitelné a čtivé. Poklad české literatury.

Jara.v
08.03.2021 5 z 5

Nutné zlo při učení básní na základní škole. Teď velice oblíbené čtení, jejichž texty už nelze zapomenout. Kdykoli si přečtu kteroukoli báseň znovu a nikdy mě to nebude nudit.

Jackline5
04.03.2021 5 z 5

Je to soubor mých nejoblíbenějších básní. Miluji jak básně tak filmové zpracování. Pokud máte rádi horory tak je tato kniha přímo pro vás.