Kytice

Kytice https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482257/bmid_kytice-Hgv-482257.jpeg 4 9204 9204

Kytice, původně vydaná pod názvem Kytice z pověstí národních, je stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena. Je to jediná původní kniha, kterou kdy vydal. Jedná se o sbírku 13 skladeb inspirovaných lidovou slovesností poukazující na hodnotu mezilidských vztahů. Kytice obsahuje 13 básní: Kytice / Poklad / Svatební košile / Polednice / Zlatý kolovrat / Štědrý den / Holoubek / Záhořovo lože / Vodník / Vrba / Lilie / Dceřina kletba / Věštkyně... celý text

katka.oo
16.01.2021 5 z 5

Tohle vydání Kytice s ilustracemi M.Fürstové jsem musela mít, nádhera, krásné!

Dominik_13
16.01.2021 5 z 5

Kniha stará přes 150 let, a přesto není jen předmětem k uctívání či recitování.
Člověk bude asi provždy Erbenovým tajemným světem fascinován, přestože je tak krutý a neodpouštějící. Snad je to právě jeho ponurá spravedlnost, která nás přitahuje, snad neotřelá kombinace pohádky a hororu, snad ty dokonale vybroušené verše a jazyk, který hladí a konejší.

PetraKysova
12.01.2021 5 z 5

Nuž čo dodať, detom sa to pred spaním asi nečítalo. Ale niektoré básničky boli naozaj dobré. A na to že nečítam básne, sa mi kniha čítala úplne ľahko.

Carolyn
08.01.2021

viz goodreads

kolacky
07.01.2021 5 z 5

Neodolala jsem a koupila a znovu přečetla i novou ilustrovanou verzi... a váhala jsem, jestli přidat ve Výzvě do nadpřirozených bytostí nebo do ilustrací. Ty obrázky jsou tak úžasné, že vyhrály! A mezi námi, klidně jich mohlo být mnohem víc.

VeruMalfoy
06.01.2021 5 z 5

Od první chvíle, kdy jsem tuhle sbírku básní četla na škole a učila jsem se tehdy Vodníka nazpaměť , ji miluju!

handmadebyM
04.01.2021 5 z 5

Tahle kniha nikdy neomrzí. Tohle by jsi měl přečíst každý... ke knize se neustále co rok vracím

RHorse
04.01.2021 5 z 5

Klasika, některé verše prostě nelze zapomenout.

Monas123
30.12.2020 5 z 5

Tohle je prostě klasika, kterou by si měl přečíst každý.

matej7245
28.12.2020 5 z 5

Tá čeština je krásna! :)

booksforterez
28.12.2020

Toto je kniha, kterou čtu skoro každý rok a stále mě baví a snad nikdy neomrzí

Petra185
27.12.2020 5 z 5

Kytici jsem objevila už na základní škole a dodnes patří mezi mé nejoblíbenější knihy. I když jsem balady četla snad milionkrát, nikdy mě neomrzely. Skladby jsou mnohdy tak děsivé, že mi ne jednou běhal mráz po zádech.

ninano
27.12.2020 5 z 5

Nádhera.

LenkaWal
26.12.2020 5 z 5

Prostě perfektní. Miluju kytici. Svatební košile je Top.

danny_21
26.12.2020 3 z 5

Ač nejsem milovníkem veršovaných slov, v případě Káji Erbena je nutné udělat výjimku a uznat, že jeho hororově laděné balady mají hloubku a kvalitu a dotýkají se v podobenstvích běžných lidských trápení - Vodník, Svatební košile, Záhořovo lože. Některé zase tolik povedené nejsou, ale jako celek to vidím na solidních 65 %

janina74
25.12.2020

Četli jsme se synem, ten chtěl pořád dokola Vodníka...

Pine
25.12.2020 5 z 5

Čtenářská výzva se protnula s dárkem od Ježíška. Kytice s ilustracemi od Míly Fürstové.
Kolikrát se nám v běžných knížkách nedaří začíst a děj se vleče. Erben nejenže nás neochudil o děj, ale ještě si vyhrál s veršovanou podobou. Mrazení, gradovaní napětí, poučení. Klobou dolů! Mojí nejoblíbenější básní sbírky je Svatební košile.

tanuki
23.12.2020 3 z 5

Nepřísluší se mi hodnotit dílo nesmrtelného klasika, ale pár poznámek přece jen s pokorou učiním. Naposledy jsem Kytici četl ve školním věku, kdy o internetu vědělo jen pár zasvěcených (alespoň v ČSSR) a dnešní děti ve stejném věku již zápisky do čtenářských deníků skenují a posílají do Google učebny. Co jsem tím chtěl říct: svět se mění, Kytice zůstává.

Jednotlivé balady mám rozdělené přibližně na dvě poloviny. Tu první hltám zas a znova se zatajeným dechem, kdežto tu druhou konzumuju vlažně a bez valného nadšení. U první poloviny mám pocit, že verše samovolně tryskají do výšky jako gejzíry na Islandu, v druhé jen líně pobublávají a zvláštní skupinu tvoří těžkopádné Záhořovo lože a obrozenecká Věštkyně, které si dokážu úplně odpustit bez pocitu, že jsem o něco přišel.

Kytice patří k našemu základnímu kulturnímu dědictví a kdo nečetl Kytici, není Čech. Dobře, mohl ji taky poslouchat na Spotify nebo vidět na YouTube. Svět se mění, Kytice zůstává. Ale to jsem už asi říkal.

Terkishead
17.12.2020 5 z 5

Provází mě od dětství, kdy jsem uměla polovinu zpaměti, přesto se k ní ráda vracím. Mrazivě krásné!

nicolettkaa
17.12.2020 4 z 5

Sbírku těchto vesměs depresivních balad mám ráda, četla jsem ji už několikrát a určitě si ji přečtu zase, přesto ne všechny jsou na pět hvězdiček. Proto v celkovém hodnocení jednu ubírám.