Kytice

Kytice https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482257/bmid_kytice-Hgv-482257.jpeg 4 9204 9204

Kytice, původně vydaná pod názvem Kytice z pověstí národních, je stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena. Je to jediná původní kniha, kterou kdy vydal. Jedná se o sbírku 13 skladeb inspirovaných lidovou slovesností poukazující na hodnotu mezilidských vztahů. Kytice obsahuje 13 básní: Kytice / Poklad / Svatební košile / Polednice / Zlatý kolovrat / Štědrý den / Holoubek / Záhořovo lože / Vodník / Vrba / Lilie / Dceřina kletba / Věštkyně... celý text

kotasbk
08.12.2020 3 z 5

Je zajímavé, že všichni hodnotí Kytici plným počtem hvězdiček, ale samotné básně už tak hodnoceny nejsou. Šest básní má modré hodnocení, zbytek (sedm) básní má červené hodnocení. To zkrátka nemůže být plný počet hvězd! Přečetl jsem všechny básně a troufám si říct, že né všechny básně si zaslouží plný počet hvězd. Snad jediná, která se zdá být na 87% je Vodník. Tahle báseň nemá v celé sbírce obdoby. Je přímo skvělá. Vždy při čtení si vybavuji vodníka od Josefa Lady, jak sedí na topole nad jezerem (ačkoliv u Lady sedí vodník na vrbě, ale to je detail). Zkrátka a dobře. Celá sbírka je taková průměrná. Jediná báseň, která mě nějak výrazněji zasáhla, u které jsem pocítil mráz, chlad a jistou formu emocí, byla Vodník. Ostatní proletěly kolem mě a nic nezanechaly. Možná jen to, že některé byly složitější na čtení a pochopení. A to by se dalo čekat, že básně z dob poloviny 19. století jsou jaksi zastaralé. Ovšem Karel Havlíček Borovský, který byl o 10 let mladší jak Erben, psal své básně daleko čtivější a srozumitelnější.

JKDelaney
06.12.2020 5 z 5

Krásné až mrazí. Místy hororové básně pana Erbena. Spojení s filmem nelze z hlavy u nasnímaných básní dostat a vždy jen domalují atmosféru při jejich čtení. Číst Kytici je opravdu zážitek.

Niu
05.12.2020 5 z 5

Nemůžu hodnotit jinak než pěti hvězdičkami. Klasika. A i když znám film, tak jsem byla překvapena, že součástí sbírky jsou i další příběhy, které jsem neznala. U příběhu Poklad mě mrazilo po celém těle a cítila jsem vše, co hlavní postava. Brrrr. Neskutečné, jak autor byl schopen zveršovat tak hluboká a smutná témata. U některých básní jsem měla problém pochopit, o co šlo, ale celkem mi pomohl dovětek na konci sbírky. Opravdu se mi to líbilo.

Havrnka
04.12.2020 4 z 5

Jsem ráda, že mě výzva dovedla až k této sbírce K.J.Erbena. Po desítkách let jsem si připomněla krásné básně.

Kontryhelka
02.12.2020 5 z 5

Erbenova Kytice se mi vryla pod kůži už jako holce. Milovala jsem ty básničky s nádechem hororu. A knihu miluju doteď. Pro mně něco neskutečného a oblíbeného až do dospělých let. Za mně jedno z nejlepších skvostů české literatury. Krása, nádhera.

genie
02.12.2020 4 z 5

Kytice je jediná básnická sbírka, do které jsem byla ochotná v rámci ČV jít a kterou jsem byla schopná přečíst ... Velkým dílem se o to zasloužila povinná školní četba, kdy na mě (to už je hodně dávno) Erben skutečně zapůsobil (navíc k tomu přispělo filmové ztvárnění některých z básní).

Har.Monika
01.12.2020 5 z 5

Čas od času přečíst klasiku a navíc žánrem poezii - příjemné zpestření. Některé básně a sloky jsou notoricky známé, jiné méně nebo vůbec. Nicméně je to velmi čtivé právě díky rýmům. Nejraději mám verš obkročný (ABBA). Kniha je navíc doplněna nádhernými kolážemi od M. Huptycha.
Výborné čtení s dospívajícími při souběžném zhlédnutí Brabcovy Kytice aneb Jak poutavě přitáhnout omladinu k poezii.
Ráda si knihu přečtu znovu. Ideální na krátké čtení, kdy se nechcete měsíc probírat jedním dějem - v tom má poezie plus.

jejda.majda
30.11.2020 5 z 5

Kytice je jedna z těch knih, ke kterým se mohu vrátit kdykoli. Mám ji přečtenou skrz naskrz několikrát a stejně si ji klidně přečtu i po sté!

ddkk
27.11.2020 5 z 5

Nádherný počin Odeonu k významnému výročí K.J.Erbena. Neodolala jsem a zakoupila si luxusní vydání Kytice v předstihu jako dárek sama sobě k letošním Vánocům.

Kniha je opravdu luxusní ve všech směrech, nejvíce však k její kráse přispívají bezkonkurenční ilustrace Míly Fürstové. Doslova se jimi kochám...a k tomu přiložený grafický list - v mém případě hlavní ilustrace k Vodníkovi (ach jo, kdo mi ho však v dohledné době zarámuje?).

Překrásná kniha. Doporučuji, byť je, pravda, trochu nákladnější...

Abako
25.11.2020 5 z 5

Kytice je odjakživa moje láska. Jestli vytáhnout něco z národního obrození jako zásadní dílo, tak jednoznačně Kytici. Mám několikero vydání. Moje nejoblíbenější je z roku 1970 ve velkém formátu s extrémně strašidelnými ilustracemi. Strach, hrůza, dojetí, víra, tradice, pověry, lidské chyby, špatná rozhodnutí, láska, tajemství, smrt,... všechno tam je! Letos je to 150 let od Erbenovy smrti, Kytice vyšla poprvé před 167 lety a pořád nás přitahuje a pořád se u ní aspoň trochu bojíme. Je to literární poklad!

SueD
23.11.2020 5 z 5

Jako dítě jsem se u této knihy bála, v pubertě se dokonce dojímala, a teď už si ji především užívám! Mistrovské dílo!!

Phoenix16.cz
18.11.2020 4 z 5

Bylo příjemné připomenout si známé příběhy ze školních lavic. A myslím, že teď jsem je ocenila mnohem víc, než tehdy, což mě opět přivádí k přemýšlení, jaký význam má povinná četba ve škole.

Fambo
15.11.2020

Ačkoli je kniha velikou klasikou naší literatury, tak se mi opravdu nelíbila, jelikož všechny básně jsou velice podobné (hřích a následný trest) a po chvíli Vám připadá, že čtete stále to samé.

Amifa
15.11.2020 5 z 5

Jako vzdy, nezklamala. Klasicka klasika - mam ty basne, i pres jejich pochmurny ton, rada.

2032
10.11.2020 4 z 5

Asi jako každá jsem ji musel přečíst na škole a od té doby mě leží v knihovně. Samozřejmě teď s odstupem ji vnímám jako klasické dílo české literatury a jsem rád že v mé knihovně je.

morienhithwen
08.11.2020 5 z 5

Co se týče příběhu, tak se mi nejvíc líbí balada Záhořovo lože, co se týče atmosféry, tak mám nejraději Svatební košile.

Shanib
04.11.2020 4 z 5

Povinná četba ze střední školy, ke které jsem se díky čtenářské výzvě vrátila. Vzpomínám si, když jsem se nazpaměť musela učit Polednici. To bych už znovu absolvovat nechtěla :D ale ráda jsem se ke sbírce zase vrátila

eva3433
04.11.2020

Po létech jsem se k ní opět vrátila - a některé texty lépe pochopila

Irsaf
01.11.2020 4 z 5

Některé básně známé, jiné trochu míň...
Klobouk dolu, tohle ze sebe vypotit...
Skvělá sbírka...

Zelvicka03
31.10.2020 4 z 5

Od Erbena je tohle nejlepší sbírka básní.