Kytice

Kytice https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482257/bmid_kytice-Hgv-482257.jpeg 4 9185 991

Kytice, původně vydaná pod názvem Kytice z pověstí národních, je stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena. Je to jediná původní kniha, kterou kdy vydal. Jedná se o sbírku 13 skladeb inspirovaných lidovou slovesností poukazující na hodnotu mezilidských vztahů. Kytice obsahuje 13 básní: Kytice / Poklad / Svatební košile / Polednice / Zlatý kolovrat / Štědrý den / Holoubek / Záhořovo lože / Vodník / Vrba / Lilie / Dceřina kletba / Věštkyně... celý text

Indriel
21.11.2021

zavzpomínala jsem si na mládí a povinnou četbu.

Meda77
19.11.2021 4 z 5

Ačkoliv nejsem fanda poezie,prózy ani básní,tenhle klenot české tvorby by měl být povinný jak z historického tak morálního hlediska. Nevím proč by měla česká mládež číst kdejakého zahraničního jelimána místo vlastních umělců. Už vidím jak se v USA vyučuje na středních školách literární tvorba ČR.

Maky33
17.11.2021 5 z 5

Klasika bez básněmi.

Marianna496
15.11.2021 5 z 5

Neverili by ste ale knihu som dostala ako malé dievčatko v roku 1958 (2 roky po jej vydaní ).Viem to preto,že je tam venovanie od mojej kamarátky Lily s dátumom .Dnes sa už venovania do kníh nepíšu ale bol to pekný zvyk.Samozrejme bála som sa jej a tak trochu sa jej bojím dodnes.Ale je krásna,vrúcna a bolestná plná poézie...často v nej všetko odvial čas tak ako moje priateľstvo s Lily...

jeany23
08.11.2021 4 z 5

Klasika. Poetická, strašidelná, nezapomenutelná. Asi jediná básnická sbírka, ke které se ráda vracím - ať už v psané, komiksové nebo filmové podobě. V dětství jsem některé balady nechápala (např. Záhořovo lože), a ani dnes mě tolik neoslovují, jiné ale i dnes dokážu odrecitovat slovo od slova.

lukaskmn1
07.11.2021 5 z 5

Geniální.

papeha
06.11.2021 5 z 5

Klasika české literatury, kterou můžete vidět nyní i ve zpracování Národního divadla. Její nezapomenutelné verše jsou v nás už od školních let. Příjemné připomenutí jak v divadle, tak znovu i u samotné knihy.

Eistee
06.11.2021 5 z 5

Žena, vina, trest. Typický Erben.

lenyleny
31.10.2021 4 z 5

K této knize jsem se vrátila přesně po padesáti letech a to nejen kvůli čtenářské výzvě. Zjistila jsem, že si některé básně nepamatuji a to jsem je uměla skoro všechny. No čas zapracoval a paměť nepracovala. A tak bylo nutné si tuto klasiku připomenout . (ale již se je neučím nazpaměť). A ještě musím napsat, že se mi sbírka líbila o mnoho víc než na střední škole.

KatyM.
23.10.2021 4 z 5

Díky Čtenářské výzvě jsem zavzpomínala na studentské léta a českou klasiku.

JustWomen
22.10.2021 5 z 5

Přečteno posté kvůli čtenářské výzvě a pořád dobrý.

Zuzu1402
17.10.2021 5 z 5

:) Česká klasika. Na střední škole nedoceněná.

heavy66

Erbenova Kytice
Školní četbou tu je!

Kanylka
14.10.2021 4 z 5

Sbírka poezie, ke které se ráda vracím.

Obelix15
02.10.2021 4 z 5

Soubor je většinou znám jako dlouholetý "strašák" většiny maturantů. Za mě klasické dílo, které by si měl přečíst každý. Hlas vichřice podoba :)

brunettlibrary
29.09.2021 4 z 5

Nestárnoucí klasika, která bude bavit každou generaci.

Hakate
26.09.2021 5 z 5

Nesmrtelná sbírka poezie. Právem v povinné četbě. Tajemné příběhy, které neomrzí.
Mezi mé nejoblíbenější patří vodník, zlatý kolovrat a svatební košile.

faba
22.09.2021 5 z 5

Nevím, jestli jsem někdy v minulosti tuto knihu přečetl, tak jako včera a dnes (ve dne, v noci bych se po.... bál). :-)
Jasně. Každý zná Vodníka, Polednici, Zlatý kolovrat ..., ale málokdo si vzpomene na Záhořovo lože, Poklad, Vrbu. (Pro mě je asi nej Poklad, Záhořovo lože, Svatební košile, Vrba, Lilie.)
Knihu jsem si včera vzal z knihovny, kde ležela od vánoc. Přinesl ji Ježíšek (je to vydání s lepty Míly Fürstové) a rozhodl jsem se, že si to konečně celé přečtu.
A objevil jsem opět nové verše.
Jako ty nadčasové z Věštkyně.

Kdos uši dostal, aby jima slyšel,
proč si je palcem zacpáváš?
A komu rozum z vysokosti přišel,
proč po něm nohou šlapáváš?

Tisíc let ušlo, co své milé syny
svornosti učil Svatopluk,
však neproniknul dotud, do hodiny,
moudrého slova zlatý zvuk!

vemrazik
22.09.2021 5 z 5

Kytice nestárne. Příběhy o provinění a nepřiměřeném trestu, staré zvyky a pověsti a pokaždé nějaké to poučení. Často mám problém s rýmovaným textem, tady to ale rozhodně není na závadu, naopak místy text dokresluje dojem (zvukomalba?). Právem patří na čestnou poličku v knihovně.

Sixao
17.09.2021 5 z 5

Oprášeno díky výzvě a po letech od základky tuhle klasiku dokážu mnohem více ocenit.