Kytice

Kytice https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/455207/bmid_kytice-cjK-455207.jpg 4 9186 991

Snad nejznámější česká sbírka balad 19. století je natolik nadčasová, že oslovuje čtenáře již neuvěřitelných 150 let. Verše plné tajemna, mystiky a poučení jdou až do hloubky české duše. Jejich aktuálnost navíc podtrhují křehké a citlivé ilustrace současné známé české malířky a grafičky Míly Fürstové, která se svým smyslem pro detail a jemnou poetikou svých děl dokonale napojila na myšlenkový proud Karla Jaromíra Erbena. V tomto díle se dva umělecké proudy stávají jedním, jedinou Kyticí.... celý text

Hanka_Bohmova
11.04.2016 4 z 5

Ráda čtu v přírodě a co jiného si vzít na dovču v Hořicích než Kytici... Ona není jen do omrzení omílaná, ona je také velmi krásná. Kdybych si měla jednu z básní vybrat, byl by to asi Poklad.
Moc se mi líbí sledovat, s jak málo slovy lze budovat atmosféru a děj. A sedět v šedivém a podmračeném dni na Byšičkách a číst Svatební košile - to je úplně jiný zážitek než pohodlné čtení doma v posteli.

Enforcer
24.03.2016 4 z 5

Národní obrození nemusím, Kytice jednou z mála čestných výjimek. Vodník, Svatební košile či Polednice, to je česká hororová klasika.

bakjo95
23.03.2016 4 z 5

Povinná četba, ale i tak to šlo, nejlepší byla Polednice :)

asanita
20.03.2016 5 z 5

Díky povinné četbě jsem Kytici konečně přečetla celou a rozhodně nelituji. Tato sbírka balad přináší spoustu děsivých, zvláštních a dobře zpracovaných básní k zamyšlení. Kytice, Polednice, Vodník, Svatební košile a Poklad se řadí mezi mé nejoblíbenější. Film jsem viděla a navíc jsem byla i v kině na nově zpracované Polednici s Annou Geislerovou a to byl teprve zážitek. :-)

Babsie
17.03.2016 4 z 5

Jedna z nejlepších knížek z povinné četby. Básně jsou čtivé a velmi dobře napsané, příběhy se mi opravdu líbily. Nejoblíbenější jsou Vodník, Zlatý kolovrat a Svatební košile. Film se také povedl:)

emkejta
15.03.2016 5 z 5

Už od mala je to má oblíbená poezie, která je krásná díky své děsivosti.

kmotrkCZ
14.03.2016

Snad jediná poezie, kterou si rád přečtu znova. Kytici mně vždy četla babička, tak si to aspoň pamatuji. Ale z některých básní mně i teď běhá mráz po zádech :D

Džena
01.03.2016 4 z 5

Veľmi podarená zbierka, dobre sa to čítalo a ide pekne do hĺbky.

Xena011
27.02.2016 5 z 5

Sbírka balda, které se učí na základní škole a jsou v povědomí každého.

LimedkaMikki
24.02.2016 4 z 5

Poezie není zrovna něco, co bych měla ráda. Vlastně, nemám ji ráda. Většinou bývá napsaná tak, že ani autor vlastně netuší, co tím myslel. Tohle však má děj, takže verše nejsou překážkou ale zpestřením. A kdo by si nepamatoval polednici, či nějakou její studentskou verzi :-)

Nikolka001
23.02.2016 5 z 5

Doporučuji.

jitka7
18.02.2016 4 z 5

Skvělá knížka

Rade
16.02.2016 5 z 5

Kytici mi v dětství předčítal tatínek a v rámci literární osvěty mě tedy nijak nešetřil, když si uvědomím, jaké jsou to vlastně horory. Nejraději jsem ale měla Poklad, asi pro ten výjimečně dobrý konec.
Kdo pamatujete hororovitou dětskou hru "na Krvavý koleno" (podotýkám, že to byla ryze lidová dětská hra, nic vymyšleného dospělými) ve stylu "Kdo jsi?" "Krvavý koleno", "Čím se živíš?" "Lidským masem…", pak i zde je zřejmá inspirace Kyticí: "...Jedna hodina odbila a lampa ještě svítila, druhá hodina odbila a lampa ještě svítila, třetí hodina odbila...." při strašidelném odpočítávání, kdy si Krvavý koleno přijde pro dítě. Joj, to jsme se báli, i za bílého dne….

DK197
16.02.2016 4 z 5

Kytici jsem četla na střední a musím říct, že nejspíš do konce života budu mít pod kůží zaryté úryvky z Vodníka, Svatbní košile a mnoha jiných!

rencovav
07.02.2016 3 z 5

Jste klan Kytice nebo klan Máj? Já rozhodně Kytice! Polednici znám už od raného dětství a ostatní balady mě taky vždycky bavily.

Liliana2006
05.02.2016 5 z 5

nejlepší je kytice knížka je nej nej nej

kari1
27.01.2016 3 z 5

Milá knížka

anna2449
25.01.2016 5 z 5

Kytici jsem milovala,i presto ze jsme ji povine cetli ve skole ja si ji neustale stejne pujcovala v knihovne.Ja byla proste hororovy fanousek uz od mala.A kytici jsem hltala.Moje nej :Zlaty kolovrat,Vodnik,Svatebni kosile,Polednice

Nikol117
16.01.2016 5 z 5

Povinná četba základních škol, zajímavá, poutavá sbírka básní. Nejvíce mám ráda Vodníka a Svatební košili. Film je taktéž zajímavý.

LadyCharlene
16.01.2016 3 z 5

Poprvé jsem celou knihu přečetla k maturitě, jinak mě jednotlivé básně provázely v podstatě celým dětstvím. Byla bych ji ohodnotila pěti hvězdičkami, jen kdyby autor netrestal ve svých básních z 90% jen ženy. Zvlášť v básni Vrba a Lilie, to mi přišlo až absurdní, jak chce Erben do básně za každou cenu nacpat "počin a trest"... Dále velmi známá Svatební košile. Chudák holka netuší, že je její milý po smrti a kvůli spontánně vyřčené modlitbě v záchvatu smutku, je chudinka tažená "zombíkem" na věčnost. Vzhledem k tomu, že byl Erben mimo jiné i právník, jsou ty jeho trestané činy dost povrchní. Zkuste si porovnat třeba Vodníka se Záhořovým ložem.... Chudák holka si jde vyprat a za to ji čeká osud, který by jí určitě nezáviděla žádná dívka/matka, zatímco loupežníkovi a vrahovi ze Záhořova lože autor jen tak odpustí za 100 let modlení. Pokud by Erben trestal muže stejně jako ženy, čekalo by ho lože pořádně rozpálené do běla...