Kříďák

Kříďák https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390150/bmid_kridak-hrk-390150.jpg 4 2908 877

Všichni máme tajemství. Před některými utíkáme, ale ona si nás najdou. A některé hry končí vždycky stejně… Mysteriózní thriller Kříďák je tu – a nedá se před ním utéct. Cítíte to v lese, ve škole i na hřišti, cítíte to v domech a v lunaparku. Cítíte to na většině míst v malém městečku Anderbury… strach, že vás někdo nebo něco sleduje. Začalo to na pouti roku 1986, kdy se stala ta nehoda. Toho dne potkal dvanáctiletý Eddie pana Hallorana – pana Křídu. Ten přivedl Eddieho na myšlenku nevinné hry pro něj a partu jeho přátel: za pomoci křídových kreseb si mohli nechávat vzkazy. Byla to docela zábava – dokud je křídoví panáčci nedovedli k tělu. Mrtvému dívčímu tělu, rozřezanému na kousky. Tahle událost se jim nesmazatelně vryla do nočních můr. A třicet let poté najdou v dopisních schránkách záhadnou obálku – s panáčkem a kusem křídy. Strašáci z dětských let totiž možná stále dokážou zabíjet.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kalibr

The Chalk Man , 2018

saez
12.11.2018 4 z 5

Nebylo to špatné, vůbec to nebylo špatné. Zajímavý nápad, zápletka, překvapivé rozuzlení. A i když mi pořád tak trochu něco chybělo, četlo se to svižně. Jsem zvědavá, zda bude mít tato autorka vzestupnou tendenci.

Lotka
11.11.2018 3 z 5

Líbila se, ale jen nějak částečně. Zápletka zajímavá, postavy propracované, rozuzlení poutavé....i přesto tomu něco chybělo. I tak doporučuji.

85098211
11.11.2018 5 z 5

Tak tato kniha mne - narozdíl od předchozí Šelmy - nezklamala. Právě naopak! ;-) Doslova mě uchvátila, protože je strhující a neskutečně čtivá. Stránky jen létají a konec mne tentokrát hodně překvapil. Vůbec jsem takové rozuzlení nečekala a to jsem si myslela, že se už nic nového objevit nemůže ;-). Kniha asi není pro každého, takže doporučovat ji raději nebudu, ale já za sebe jsem ráda, že se mi dostala do rukou, protože jsem si příběh neskutečně užila :-).

ptoček
07.11.2018 3 z 5

Kříďákovi dávám palec nahoru za obálku - pecka. Za námět taky, nápad dobrý, to ano. I anotace zněla slibně tajemně. Jen mi tam něco chybělo. To waaaauuu. Rozuzlení zvláštní. Nepřišla jsem mu na chuť.

Anna 13
06.11.2018 5 z 5

APLAUS!!

Jsem nadšená, že na thrillerovou literární scénu vstoupila tak famózní žena, jakou je C. J. Tudor...
Její debut Kříďák jsem zhltla během dvou dnů a těšila se na každou volnou chvíli, kdy jsem se ke knize mohla uvelebit... Bavilo mě retrospektivní vyprávění, které se mistrně střídalo a fantasticky doplňovalo... Stejně tak jsem byla nadšená atmosférou městečka Anderbury a dětstvím osmdesátých let...

Ti, co tvrdí, že je kniha navrátila k nostalgii hororového Ta, mají pravdu.
Námět si autorka vypůjčila od mistra, avšak zpracovala si ho již podle sebe... Partička těchto dětí měla hodně blízko k bandě Smolařů z již jmenované knihy. A i odkaz na demonstrace proti potratům je z Kingova díla Nespavost.
Mně to ale nevadilo... Naopak tleskám autorce za tak dramatický příběh, který opravdu nemá jedinou nudnou stránku...
Její styl psaní je návykový a to, že každou kapitolu ukončuje tak, že musíte načnout další, je opravdu výsledek jejího talentu a nedozírné fantazie...

Vše se rozplétá pomalu, tajuplně, nečekaně a závěr knihy vyvrcholí v těžký kalibr, kterého jen tak někdo nedosáhne.
Samotný epilog je sladkou tečkou nakonec, která otrlým čtenářům může připadat bizarní a neuvěřitelná... Jako mně.

Každopádně pochybujte a věřte, že to, co vás bude napadat jako první při řešení hrůzných zločinů, bude to mylné...

A velmi chválím příhodnou obálku, která přitahuje zraky všech nadšenců thrilleru a dokonale vystihuje vnitřek knihy.

Trustty
06.11.2018 2 z 5

Ta obálka je opravdu pěkná, ale známku Světový bestseller? To snad ne.
Nelituji, že jsem knihu přečetla, určitě se k ní v budoucnu už nevrátím.
Dlouho jsem čekala než se začne něco dít a k samému konci na mě čekalo tolik překombinovaných situací, že jsem si říkala " to snad ne, co to jako je? Jako proč?"
Žádnou stopu ve mě příbeh nezanechal.

Szekynka
05.11.2018 2 z 5

Nechala jsem se unést a žádné WOW se nekonalo. Musím si zapamatovat, že nálepka Bestseller dobrou knihu zkrátka nedělá !!

Celkově jsem od Kříďáka čekala mnohem víc….Pozor Spoiler!! Co bych knize uznala jako plus je obálka, nápad na kterém autorka stavěla a docela chytlavý začátek.
Mínusů má, ale mnohem víc. Prvních 40 stránek bylo fajn a stále jsem čekala, že se bude příběh rozvíjet, spojovat a nakonec vygraduje. Co jsem ale nečekala a vůbec se mi nelíbilo, byla absolutní překombinovanost, která hlubší smysl postrádala.
Autorka hodila do éteru několik událostí, u kterých jsem doufala, že budou mít nějakou návaznost. Jako smrt Murpyho, Seana, Dráťáka a Kolotočenky. V závěru to vše byla pouze shoda náhod a svým způsobem se kamarádi pozabíjeli navzájem a psa omylem otrávila matka.

Závěr, kde vlastně vyplulo napovrch, kdo vzal hlavu mi přišel hodně zcestný, možná to autorka myslela dobře, ale mě to tak tedy nevyznělo. To, že nebyl nijak očištěn p. Halloran mě zklamalo.

Ajuszka
03.11.2018 2 z 5

,,Tak tohle byla pěkná srágořina vážení"..Cituji větu z knihy..Dokonale ji to totiž vystihuje.Nepostřehla jsem tam žádné napětí,kniha mě nebavila,hlavní hrdinové mě nezaujali.Podle obálky a reklamních boomů jsem čekala totální trhák. A ono to je mezitím totální propadák.. Jdu si spravit chuť na novou Cobenovku,ten snad nezklame.

Ivuska.09
03.11.2018 2 z 5

Musím napsat, že tato kniha je podle mě velmi slabá. Podlehla jsem obrovské reklamě. A i když mě děj nebavil, četla jsem dál a dál a čekala na nějaké to pověstné "wau". Bohužel jsem se nedočkala. Souhlasím s tím, že některé pasáže k sobě prostě nepasují. A také mi chybí pořádná vysvětlení některých událostí. Mezi thrillery jsou mnohem lepší díla. Možná měla autorka s vydáním ještě chvíli počkat, potenciál v sobě určitě měla, jen ho nakonec nedokázala využít ve všech směrech.

Rauser.
02.11.2018 3 z 5

Napínavá kniha, vtáhne rychle do děje. Příjemně se zpomaluje a stupňuje napětí díky prolínání linky v minulosti a dnes. Rozhodně není děj předvídatelný a během čtení mrazí. Ale. Závěr je trochu "jednoduchý", pro náročnějšího (a hlavně zápletky hledajícího) čtenáře až nudně obyčejný a nevysvětlený. Navíc je v knize několik momentů, které mi přišly hooodně přitažené za vlasy, některé pasáže jsou jakoby k sobě nepasovaly (na jedné straně neví, kdy má kamarád - se kterým se stále stýká - narozeniny, ale na další ví, co dělal přesně dva dny před nimi).

Sigricka64
02.11.2018

Pprvnich tricet ctyricet stfanek se mk cetlo nejlip, uplne jsem ale zapomnela, ze ctu thriller. Co se oddhravalo o mnoho let pozdeji, to melo taky pekna mista, ale i zmatena. A ze zaveru jsem byla dost zmatena zase ja. Myslim, ze jednodussi by bylo pusobivejsi.

Sabča92
29.10.2018 4 z 5

Tento thriller byl skvělý! Velmi se mi líbilo střídání časových linek, kdy jsme sledovali děsivé události v životě dvanáctiletého chlapce a potom naopak následky v době, kdy hlavnímu hrdinovi bylo přes čtyřicet.
Zápletku jsem neuhodla. Jen závěr mi bohužel přišel trošku přetažený za vlasy. Jinak doporučuji :-)

Sirius
27.10.2018 2 z 5

Tahle knížka od prvních stránek přetéká úžasnou atmosférou - parta dětí, malé město, prázdniny... celé to připomíná to nejlepší od Kinga. Jenže se tu nepobíhá klaun, ale řeší se tu několik let stará vražda. Hlavní hrdina je sympaťák, řeší svoje osobní problémy a minulost (ve druhé dějové lince). Autorka dokáže skvěle vtáhnout a v hlavě mi pořád běhalo, jak moc chci pokračovat ve čtení... a vlastně jsem zjistil, že mě bavil ten příběh z dětství a že ty kapitoly z budoucnosti / přítomnosti mě tolik nebraly... bohužel, co Tudorová skvěle rozehrála na začátku, to se jí ke konci rozpadlo pod rukama. Jako takový retro o prázdninách, dětství a zločinu by to bylo dost super. Napětí je tu málo, pátrání je tu spíš, aby se neřeklo a působí dost nezáživně. Škoda tý překombinovanosti...

Vee1718
27.10.2018 4 z 5

Napínavá až do konce. Závěr zamotanější, ale rozuzlení se dočkáme. Určitě stojí za přečtení pro ty, kdo mají rádi tajemno.

Babouš
26.10.2018 5 z 5

Letošní podzim je fakt thrillerový, protože takováhle nálož napínavých knih tady ještě nikdy nebyla. Šelma, Není úniku a teď Kříďák, který vychází z nevinné dětské hry, ale převrací ji naruby. Čím je Kříďák výjimečný? Dostane vás hned první věta. A pak to rozplétání 30 let starých zločinů. Víme jenom to, že souvisí s křídovými panáčky, kteří se teď začnou zase objevovat sami od sebe... Atmosféra, která mi připomněla To od Stephena Kinga, Stranger Things (hlavně tím, že tam je ta parta dětí) nebo Temné kouty Gillian Flynnové, je na jedničku!

Luca287
23.10.2018 4 z 5

Skvěle se četlo..

ivana1975
10.03.2018 4 z 5

Hm... celkom zaujimava a dost zamotana kniha... Po precitani som ostala mierne zaskocena.