Kříďák

Kříďák https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390150/bmid_kridak-hrk-390150.jpg 4 2912 877

Všichni máme tajemství. Před některými utíkáme, ale ona si nás najdou. A některé hry končí vždycky stejně… Mysteriózní thriller Kříďák je tu – a nedá se před ním utéct. Cítíte to v lese, ve škole i na hřišti, cítíte to v domech a v lunaparku. Cítíte to na většině míst v malém městečku Anderbury… strach, že vás někdo nebo něco sleduje. Začalo to na pouti roku 1986, kdy se stala ta nehoda. Toho dne potkal dvanáctiletý Eddie pana Hallorana – pana Křídu. Ten přivedl Eddieho na myšlenku nevinné hry pro něj a partu jeho přátel: za pomoci křídových kreseb si mohli nechávat vzkazy. Byla to docela zábava – dokud je křídoví panáčci nedovedli k tělu. Mrtvému dívčímu tělu, rozřezanému na kousky. Tahle událost se jim nesmazatelně vryla do nočních můr. A třicet let poté najdou v dopisních schránkách záhadnou obálku – s panáčkem a kusem křídy. Strašáci z dětských let totiž možná stále dokážou zabíjet.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kalibr

The Chalk Man , 2018

Zmrzka1
06.01.2019 3 z 5

Přišly Vánoce a naši chtěli vědět, co chci k Vánocům. Tak jsem je požádal o tuhle knížku, protože jsem na ni viděl hodně reklam a upoutávek, ale bohužel jsem se nechal zlákat jako obvykle u filmu. Škoda. Sice jsem si zjišťoval hodnocení a různá doporučení, ale já blbec jsem si myslel, že je to hororová knížka. KU*VA! Mám rád hororový knížky, zato nesnáším detektivky (ty jo to byl rým roku 2019, to jsem se překonal). No, jak jsem říkal mám rád horory. Příběhem v poho, akorát jsem si připadal jako ve výměně manželek nebo nějaké jiné reality show díky těm ,,akcím''. Takový ,,akční'' dětství nemůžete zažít ani v lochu. Tak to mi docela dost vadilo a k tomu KDE SAK*A BYLY TY UFŇUKANÝ KŘÍDY?! TY SE HANBOU SNAD NĚKAM SCHOVALY NEBO CO?!?! Název Kříďák ÚZCE souvisí s dějem knihy. Nechápu, proč si autorka představuje každého muže jako úchyla či pedofila. FŇUK. Ta ženská je snad zas*aná feministka! Postavy byly trochu nesympatické, v knížce (nebo filmu) TO jsou o dost příjemnější. Trochu takové trapné a profláklé charaktery typu: ,,Chovám se jak kluk, i když jsem holka, ale jestli mi řeknete, že jsem holka, tak se budeme prát a ty mě stejně porazíš.'' Zápletky občas nedomyšlené a nevysvětlené, což mi DOST ublížilo na psychickém stavu, který je velmi náchylný na cringe. Konec vcelku nečekaný, ale přišel mi dost snadný, čekal bych něco temnějšího nebo děsivějšího. Knihu nedoporučuji, přijde mi, že ji lidé zde nadhodnocují. Lepší byl rok 2016, protože rok 1986 byl víc zhulenej a ujetej. Proklínám všecko přehnaný v téhle knize!

MiroslavKutík
06.01.2019 4 z 5

Kniha se čte rychle a lehce moc se mi líbilo střídání kapilol minulost a současnost.
Ale ten konec byl takoví zvláštní asi jsem čekal více napětí ale i tak se mi kniha moc lidila a stojí za přečtení..

Maki21
06.01.2019 3 z 5

Měla jsem od knihy veliké očekávání, a upřímně konec mě lehce zklamal. Čekala jsem nápaditější zakončení.

Baronkaj
05.01.2019 4 z 5

Nečekala jsem od knihy moc a musím napsat, že příjemně překvapila. Děj má spád, nenudí, přečteno za den. Sympatický styl psaní, za přečtení rozhodně stojí.

felia
05.01.2019

Nejprve jsem viděl reklamu v televizním seriálu a obával jsem se, že půjde o stejnou příšernost jakou byla posešívaná mrtvola od D. Coleho nebo něco od Bryndzy, ale byl jsem příjemně překvapen. Jde o napínavý příběh, dobře napsaný a čtivý

Sahir
05.01.2019

skvělá,do posledního okamžiku napínavá.

katerina5544
05.01.2019 3 z 5

Davam 3 hvezdy. Kniha byla ctiva a zapletka vcelku dobra. Vzhledem k obrovske reklame jsem cekala brak ale nestalo se a prekvapilo me to. Nicmene TO z toho nikdy nebude, nechapu jak to mohla autorka takhle zkopirovat. Snad v pristi knize vymysli neco sveho...

harmonny
05.01.2019 2 z 5

Právě dočteno, reklama předčila skutečnost, ale na konec jsem se dostal. Mám však velký problém, který se bohužel začíná objevovat čím dál častěji. Kříďák byl rozdělen na minulost a přítomnost s rozdílem třiceti let. To není problém. Problémem je překlad. V roce 1986 překlad super a rok 2016 - děj překládán v čase budoucím. Tento styl překladu je pro mne nečitelný. Jak jsem psal s tímto "moderním" způsobem překladu se nedokážu srovnat a bojím se, že budeme muset kromě anotací, v blízké budoucnosti, ještě před nákupem zjistit, kdo knihu přeložil. Například titul "Posedlost" od Neila Crosse je tímto překladem "vylepšen" kompletně a proto jsem byl nucen ho odložit navždy. Někomu tento způsob překladu snad nevadí, pro mne je to naprosto nepoužitelný způsob. Jinak Kříďák za tři.

WeryNika
04.01.2019 4 z 5

Prvních asi cca. sto stran mě nebavilo, ale pak začala mít kniha spád a četla se pěkně. Kniha Kříďák není žádné veledílo, ale za přečtení určitě stojí.

Tess33
03.01.2019 5 z 5

Naprostá pecka. To jak v každé kapitole odhalujete nové a nové indicie, které Vás nutí vytvářet si vlastní teorie aby ste pak s další kapitolou a další indicií zjistili že je vše vlastně úplně jinak. Příběh je napínavý a poutavý. Není to taková ta klasika jedna mrtvola jeden šerif jeden vrah... Když se dostanete na konec a myslíte si že už je vše naprosto jasné a objasněne přijde poslední kapitola a vyrazi Vám dech.

Mišutamyš
03.01.2019 3 z 5

Slibovala jsem si od téhle knížky víc. Byla čtivě napsaná, ale chybělo tam něco, co by mě nutilo číst dál a knihu neodkládat. Takže jsem od začátku čekala na tu slibovanou bombu, na tu pecku, která tam přece musí být... Není. Hlavní postava mi nebyla ani nijak zvlášť sympatická.

dorkas
03.01.2019 3 z 5

súhlasím, že sa to čítalo dobre. aj preklad bol fantastický, za ten fakt tlieskam a oba palce hore. ALE napirek tomu ma kniha až tak neoslovila. Celý čas v podstate tušíte, kto - čo spravil, kto má v čom prsty, pretože tých indícií v priebehu deja je tu fakt mrte a tým pádom záver knihy postrádal nejaké extra veľké odhalenie. Páčilo sa mi však, ako tu boli zakomponované činy AKCIA-REAKCIA, vykreslenie toho, že každý čin má svoje následky, čo zaseješ to aj zožneš a takisto aký dôraz bol v celej knihe kladený na slovko KEBY...

EDAADA11
03.01.2019 5 z 5

Velmi povedená kniha, musela jsem číst pořád dál, byla jsem zvědavá na to rozuzlení. Když už jsem si myslela, že vím, kdo to vše udělal, tak se událo něco, co mi moji představu rozbilo. Kniha Vám nedovolí přestat hltat stránky, protože chcete a musíte zjistit, jak to dopadne.

Andynka
02.01.2019 3 z 5

Z knihy mám velmi rozpolcené pocity. Zápletka byla skvěle propracovaná... ne, že ne...Ale nějaké záhady, měly docela lehké řešení.... A u hodně věcí jsem se divila až do konce, proč to vlastně pořád ještě řeší... Ale na konci, se vše vysvětlilo. Líbilo se mi, jak se příběh vypráví v přítomnosti a minulosti. Trochu mi dělalo problém spojit si přezdívky se jmény , a tak jsem se pořád musela vracet a hledat ke jménům přezdívky. Ale jinak to bylo fajn, kdykoli jsem se začínala nudil, přišla nějaká akce ! A každá postava, byla v příběhu důležitá, což se nestává v knihách často, takže za mě asi dobrý. :)

Strnady095
02.01.2019 2 z 5

...už TO tu o TO někdo napsal...dobrý námět, ale nějak nevím a ztrácel jsem se...dobrá za 3...

Jamra
02.01.2019 3 z 5

Děj rychle plyne ač se vlastně nic nevyšetřuje, ale místama zvláštní a konec teda dost ujetý.

adevis
01.01.2019 2 z 5

Kříďák. Těšila jsem se, hodně, ale bohužel. Četl se dobře, rychle, ale nelíbil se mi. Poslední stránky a odhalení posledního kousku těla se mi zdálo až moc nechutný, zvrácený a úchylný. Očekávání jsem měla mnohem větší. Nejspíš je to tím, jak se o knize mluví a jak moc je populární. Takže za mě neee, zklamání.
Dvě hvězdy za dobrý námět příběhu - “piksla kříd”.
POZOR SPOILER!!! Dvě věci jsem nepochopila... Kdo sakra nakreslil ty panáčky v kostele? Proč by je kreslil Thomas??? A kdo byl teda Kříďák? Ed??!

Blasth
01.01.2019 3 z 5

Z počátku jsem byl z knihy na rozpacích. Četl jsem ji hned v závěsu po sérii od C. R. Zafóna, jehož jazyk a provázení dějem je mistrovské. Jednoduchý až úsečný jazyk knihy mě nejdříve odrazoval. V průběhu knihy jsem si na něj však zvykl a po přečtení knihy jej vlastně musím ocenit - "hlavním hrdinou" je střídavě dítě a střídavě muž, čtyřicátník, k nimž vlastně onen místy úsečný jazyk sedí.

Obsahově je kniha nápaditá, zajímavá i poutavá. Až do samotného konce vám průběžně odhaluje části pravdy - neunudí vás a místy vás překvapí. Na stranu druhou mě od počátku knihy doprovázel pocit, jako by se autorka obsahově inspirovala z To od S. Kinga. Zdůrazňuji slovo inspirovala - a tedy tím nemyslím bezmyšlenkovité kopírování.

Mám-li vyřknout svůj ortel - kniha stojí za přečtení. Rozhodně se jedná od nadprůměrné dílo a věřím, že i autorka se bude nadále vyvíjet. Na stranu druhou marketingový "humbuk" kolem této knihy čtenáře navnadí a očekává excelentní zážitek, čemuž však kniha nemůže dostát. (Je to jako by vás plošná reklama ze všech stran uháněla do luxusní restaurace na nezapomenutelný gurmánský zážitek - přitom jde "jen" o solidní podnik s nadstandardní pizzou. Za běžných okolností dobrou pizzou zklamáni nejste - za takových okolností však zůstává jistá pachuť).

Doporučuji proto ke knize přistupovat bez přemrštěných očekávání s otevřenou myslí. Připraveni vylechnout si poutavý příběh s koncem, který zaujme.

Zmitko.m
01.01.2019 5 z 5

Parádní kniha, doslova jsem ji shltal za 5 dní....Líbilo se mi, jak se dvě dějové roviny ( jedna z minulosti a jedna ze současnosti) k sobě postupně blížily a nakonec protly v konečném odhalení. Osobně jsem za pachatele v průběhu děje považoval jiné postavy, ale závěrečné odhalení mě doslova překvapilo, ikdyž dávalo smysl a vše do sebe dokonale zapadlo...a ta úplně poslední kapitola, to byla pecka, ...musel jsem si pak znovu přečíst prolog...s vědomím toho, co nyní vím......parádní kniha, mrazivý závěr..rozhodně ji doporučuji :-)

lucie5503
01.01.2019 3 z 5

Na to, jaký má kniha hype, zase tak světoborná není. Neříkám, že se nečte dobře, že není svým způsobem jiná, než většina detektivek, i když o originalitě se taky vedou diskuze, že. Za mě celkem průměrná,i když celkem čtivá kniha.