Kříďák

Kříďák https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390150/bmid_kridak-hrk-390150.jpg 4 2912 877

Všichni máme tajemství. Před některými utíkáme, ale ona si nás najdou. A některé hry končí vždycky stejně… Mysteriózní thriller Kříďák je tu – a nedá se před ním utéct. Cítíte to v lese, ve škole i na hřišti, cítíte to v domech a v lunaparku. Cítíte to na většině míst v malém městečku Anderbury… strach, že vás někdo nebo něco sleduje. Začalo to na pouti roku 1986, kdy se stala ta nehoda. Toho dne potkal dvanáctiletý Eddie pana Hallorana – pana Křídu. Ten přivedl Eddieho na myšlenku nevinné hry pro něj a partu jeho přátel: za pomoci křídových kreseb si mohli nechávat vzkazy. Byla to docela zábava – dokud je křídoví panáčci nedovedli k tělu. Mrtvému dívčímu tělu, rozřezanému na kousky. Tahle událost se jim nesmazatelně vryla do nočních můr. A třicet let poté najdou v dopisních schránkách záhadnou obálku – s panáčkem a kusem křídy. Strašáci z dětských let totiž možná stále dokážou zabíjet.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kalibr

The Chalk Man , 2018

lee5747
16.12.2018 5 z 5

Je pravda že prvních asi 100 stránek mě knížka bavila, ale pořád jsem netušila o co jde. Každopádně tahle knížka je ale úžasná, příběh skvěle psaný, pro někoho možná trochu nepříjemné přeskakování v čase. Zápletka do konce knihy utajená a neměla jsem nejmenší tušení kdo za tím vším stál. Těším se i na další knihy.

kysely2759
16.12.2018 4 z 5

Tak tohle byla prostě vykrádačka Kinga! Kniha se četla dobře a rychle, ale pořád mi tam něco chybělo. Námět nebyl špatný, ale chtělo by to jednou tolik stran aby mohla autorka všechno víc rozepsat a zaměřit se na detaily. Na můj vkus to bylo strohé. V závěru se mi velmi libilo zjištění, že je hlavní hrdina tak trochu psychopat. Uzavřela bych to asi tak, že komu se nechce číst buchla TO ať si přečte tenkého kříďáka. Námět podobný jen osekaný od rozsáhlých popisů. Bonusové body má kniha za obálku. Ta je naprosto perfektní.

RockMartina
14.12.2018 4 z 5

Z Kříďáka jsem trochu rozpačitá. Hodně jsem se na něj těšila, ale bohužel mu nakonec "něco" chybělo. Jak tu již někdo zmínil, opravdu mi to něčím připomínalo Kingovo TO. Bohužel čím Kříďák utrpěl, je rozsah. Autorka se snažila dát do textu hodně dějových linek, ale vše poněkud nešťastně zhustila do tak malého rozsahu, že potenciál, který text má, tak úplně nezúročila. King věděl, proč TO má přes 1000 stran....Přesto za nápad a hlavního psychopata dávám 4*

Dela111
13.12.2018 5 z 5

"Hoď kamenem, kdož jsi bez viny." Téměř každý tu má v něčem prsty, něco udělal nebo naopak neudělal co měl. A právě to, co neudělal nebo zamlčel, je určující pro život hlavního hrdiny.
Jsou zde dobře vystavěné dvě dějové linie, současnost a minulost před třiceti léty v dětství hlavních postav. První polovina je hromada náznaků, tajemna a bez anotace bych tápala kam příběh vlastně směřuje. Druhá polovina se už čte jedním dechem. Thriller je skutečně mysteriózní a má v sobě spoustu tajemství. Nakonec je autorka všechny odkryje a vysvětlí. Závěr je velmi dobře napsaný, to je třešinka na dortu.

Kříďák je náročnější thriller, skvěle vystavěný a zpracovaný, ale neocení ho všichni. Váhala jsem mezi 4* a 5* hvězdičkami, nakonec dávám 5*, protože málokterý thriller je tak psychologicky propracovaný, tajemný a místy mrazivý.

kahuda01
11.12.2018 3 z 5

Parta dětí, prolínání dějových linek, návrat do rodného města, děsivé "tajemství" z jejich dětství, záhadný vrah, proč mi to připomíná "TO" od S. Kinga? Jinak tuctová kniha, nebylo to úplně špatné, ale nic co bych doporučil.

TerkaLangoš199
10.12.2018 4 z 5

Knihu jsem četla v angličtině. Zhltla jsem ji za tři dny cest autobusem do školy a ze školy, protože jsem se nemohla odtrhnout.. Mám ráda thrillery a ani tento nezklamal. Bezvadná zápletka, kdy do poslední chvíle netušíte - stejně jako hlavní postava, což vás s ní více sblíží. Konec, poslední stránka mi tak nějak říká, že by mohlo být pokračování. A nebo jen nenechává čtenáři oddychnout a nutí ho, aby přemýšlel, co je pravda?

Dáma s hrnstjm
10.12.2018 3 z 5

Skvělá dějová linka z 80. let, na tu jsem se vyloženě těšila, i na partu dětí, která jezdí na kolech a každý den se vrhá do nového dobrodružství. V tomto směru jsem byla celkem spokojená, jen ta slavná hra s křídami vlastně nemá v knize takový význam, který jí přikládá anotace. Události ze současnosti se příšerně vlekly, ale přinesly mnohé odpovědi. Závěrečnou akční scénu hodnotím jako vysoce nepravděpodobnou, ale rozuzlení smysl celkem dává. Ač tenhle knižní "dort" nebyl úplně dokonalý, v poslední kapitole se schovává pěkně mrazivá příslovečná třešinku, jejíž význam vrhá na některé věci nové světlo. To se mi líbilo.
Hodnotím na tři a půl hvězdičky. Ještě doplním, že mi vadilo to větší - téměř slabikářové - písmo. To se v nakladatelství báli, že by byla knížka moc tenká, kdyby použili normální velikost písma? Asi je fakt "in" číst tlusté knihy...

Aurorita
10.12.2018 4 z 5

Mám pocit, že poslední dobou čtu samé skvělé thrillery, které mě ale na konci totálně zklamou. Bohužel i Kříďák je tento případ. Kniha se čte vážně skvěle, pořád jsem četla dál a dál, ale ve finále tam toho thrilleru moc nebylo. Nemohu říct, že by mě kniha nebavila, ale čekala jsem něco trochu jiného.

Merynkaw
10.12.2018 4 z 5

Příběh, zápletka super, rozuzlení bylo malinko zklamáním, po tak skvělé zápletce jsem čekala na závěr nějakou bombu, která nepřišla. I tak jsem mi kniha moc líbila.

DeKo1996
09.12.2018 5 z 5

Tak tohle byla bomba.. Knihu jsem měla přečtenou za jednu směnu v práci a při snídani.. To bylo něco neskutečného. Pokaždé jsem si myslela, že už vím, kdo za tím vším stojí.. Ale mýlila jsem se.. A ten konec, tak ten mě dostal.. Tohle jsem absolutně nečekala..
Mezi postavami jsem si našla i oblíbence.. Ze začátku mi dělalo problém vyznat se v přezdívkách a v jejich normálních jménech, ale když jsem si to napsala na papír, tak to bylo v pohodě..
Kniha se četla sama, stránky rychle ubíhaly.

vonMalik
08.12.2018 4 z 5

Nápad s panáčky byl skvělý, příběh se četl tak nějak sám. Celou dobu si myslíte, že víte kdo za tím vším stojí a pak zjistíte, že je všechno jinak.

Bella09
07.12.2018 4 z 5

Před touto knihou jsem četla Šelmu, ale tu jsem nebyla schopná ani dočíst. Měla jsem obavy se pustit do knihy, která prošla taky velkou reklamou a když jsem viděla ta hodnocení už jsem nepochybovala, že jsem opět naletěla na reklamu. To bylo překvapení když jsem začala číst. Kniha se četla lehce a s napětím. Občas jsem cítila takové mrazení, jako když jsem četla Kinga. Prolínání dvou časových období mi nevadilo, ale hlídala jsem si data na začátku kapitol. Pachatele jsem jako obvykle neodhalila. Moc se líbilo, že autorka použila nápad s panáčkama.

Michajela.cz
06.12.2018 4 z 5

Hele, jako jde to...
Až pozoruhodně moc mi knížka připomíná S. Kinga a jeho "To"..
Když pominu samotný děj, tak se knížka čte dobře a bez zaškobrtnutí. Retrospektivu a skutečnost, že vypravěčem je malý kluk (a poté tento jako dospělý), hodnotím kladně.
Zklamal mě děj... a hlavně ten konec, který se mi zdál tak trochu rychle upečený..
Vykreslení prostředí - super, ale u postav už mi to přišlo o něco slabší.. snad se mi to jen tak jeví, ale postavy jakoby autorka jen popsala, ale nějakou hlubší sondu do jejich ztrápených duší jsem nenašla. I když, kniha má určitě jiné plusy.. například celkem surový výklad některch scén - fakt bomba!
Celkem ucházející oddychovka řekla bych.

Jirulka
03.12.2018 5 z 5

Chtěla jsem knihu odložit, přišlo mi to o ničem. To se ale změnilo po nějakých 200 stranách, pak už jsem se nemohla odtrhnout. Neměla jsem tušení kdo je vrah,takže se konalo i překvapení. Dávám plný počet hvězdiček za zápletku a za první a poslední stránku knihy

Medvidek82
03.12.2018 5 z 5

Koukám na komentáře a nerozumím... za mě je kniha dobrá. Hezky táhlí příběh, který ukrývá překvapení ve stojaté vodě.

Rose18
02.12.2018 4 z 5

Upřímně musím říct, že takovou jízdu jsem opravdu nečekala! Kniha byla velice čtivá, napínavá a překvapivá; autorka si se čtenáři výborně pohrává. Kříďák jednoznačně stojí za pozornost, těším se na autorčinu další knihu!

Digi28
02.12.2018 2 z 5

tato kniha me zaujala svou obalkou i reklamou. Bohuzel vsak velke zklamani. cekala jsem vic napeti akce a mysteriozna. Pro me nuda cetla jsem jen ze zvedavosti

h.mose
02.12.2018 2 z 5

Kniha me nenadchla a docela i nudila. Rohodne nemuzu psat o nejakem napeti. Prolinani dejovych linek ted a pred 30 lety, neprinasi nic noveho. Navic ten pribeh z detstvi, to je jak Spravna petka a vylozene mi do stylu knihy nesednul. Provazanost neni nijak dumyslna. Kdo je vrahem me neprekvapilo a vlastne ani moc nezajimalo. Celou dobu jsem se modlila, at to neni ten, kdo jsem si myslela, protoze by to bylo nudny. No bohuzel to byl on. Kdyby autorka vysperkovala treba nejakou schizofrenii u hlavni postavy, bylo by to pro me zajimavejsi. Postava Kridaka byla plocha, defacto byl stredobodem vsech udalosti a dalo se s nim vic vyhrat. Nechapu, proc ma kniha takovou reklamu. Kdyz to strovnam treba s Mo Hayder, nebo Lars Keplerem, tak to vlastne byla ztrata casu takovou knihu cist.

Erzetka
30.11.2018 1 z 5

Byla jsem tak natěšená, že mi už konečně přišla domů a takové zklamání. Přesvědčila jsem se, že ne vždy je "nálepka" světový bestseller opravdu bestsellerem a zárukou povedené knihy.

Silwinka87
30.11.2018 3 z 5

Tak tohle bylo..Divné..
Tak do půlky se mi to líbilo,i jsem dokázala překousnout tu neskutečnou podobu s Kingem. Ale pak došel zvrat,druhá půlka knížky mě nebavila vůbec,dočetla jsem ji jen ze zvědavosti,konec mě překvapil,byl nechutný:-)
Neoslovil mě moc ani autorčin styl psaní,ale to neznamená,že si nenajde svoje příznivce..
Nejlepší na všem byla asi obálka,ta si zaslouží hvězdičku navíc,je fakt skvělá..