Kříďák

Kříďák https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390150/bmid_kridak-hrk-390150.jpg 4 2912 877

Všichni máme tajemství. Před některými utíkáme, ale ona si nás najdou. A některé hry končí vždycky stejně… Mysteriózní thriller Kříďák je tu – a nedá se před ním utéct. Cítíte to v lese, ve škole i na hřišti, cítíte to v domech a v lunaparku. Cítíte to na většině míst v malém městečku Anderbury… strach, že vás někdo nebo něco sleduje. Začalo to na pouti roku 1986, kdy se stala ta nehoda. Toho dne potkal dvanáctiletý Eddie pana Hallorana – pana Křídu. Ten přivedl Eddieho na myšlenku nevinné hry pro něj a partu jeho přátel: za pomoci křídových kreseb si mohli nechávat vzkazy. Byla to docela zábava – dokud je křídoví panáčci nedovedli k tělu. Mrtvému dívčímu tělu, rozřezanému na kousky. Tahle událost se jim nesmazatelně vryla do nočních můr. A třicet let poté najdou v dopisních schránkách záhadnou obálku – s panáčkem a kusem křídy. Strašáci z dětských let totiž možná stále dokážou zabíjet.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kalibr

The Chalk Man , 2018

Jana_Hlus
01.01.2019 3 z 5

Nebylo to špatné, taková oddechovka, do S. Kinga to teda mělo daleko, ale přečíst se to dalo, napsáno je to svižně, nápad docela dobrý, bavil mě i jazyk vypravěče. Ale jinak bych řekla průměr. (3/5)

Darami87
31.12.2018 2 z 5

To je vtip? Tohle má být debut roku? Zpočátku kniha celkem zajímavá, ale z nějakého důvodu jsem měla ve své hlavě neustále záběry z filmu To. Myslím, z toho nového filmu. Byla to podobnost čistě náhodná nebo se jedná o mizerně provedenou vykrádačku? Jo, jasan, pachatel byl pro mě neznámý až do poslední chvíle, ale jinak se žádné velké nadšení nekonalo. A dočíst poslední stránky knihy bylo naprosté týrání. Nemohla jsem se donutit k četbě. Jediné, co mě zajímalo bylo, kde je hlava. Já vlastně věděla od začátku, kde je, ale doufala jsem, že se pletu.

Jandýs
31.12.2018 5 z 5

Bavilo mě to! Od nynějších severských titulů zcela odlišná atmosféra, která mě pohltila a nedovolila mi knihu odložit. Až do konce jsem netušila, jak to dopadne a musím přiznat, že místy to bylo opravdu až psychohororové ( ale to říká někdo, kdo se na horory nedívá!!!! :-) ) Paráda, doporučuji !

gad
31.12.2018 5 z 5

Velmi dobře napsáno. Nečekané rozuzlení a překvápko na konec. Knihy psané tímto stylem čtu rád. Vřele doporučuji.

Mat_bery
31.12.2018 5 z 5

Woow.. Tato kniha je prostě.. Divná...

Děj, zápletky, tajemno, děs.. Nikdy jsem nic podobného nečetl. Ze začátku kniha na mě působila divným dojmem. Příběh mě ale tolik pohltil, že jsem knihu přečetl doslova jedním dechem. A mé pocity po přečtení? Ta knížka je opravdu divná! Divně skvělá a jedinečná..

petrmosna
30.12.2018 2 z 5

Pokud by S. King zkoušel napsat detektivního bratra jeho To a moc se mu to nepovedlo, dopadlo by to asi tak jako tato knížka.

hanjana
30.12.2018 3 z 5

Velká podobnost s Kingovým To, možná i pro to napětí mezi dvěma paralelními příběhy mě kniha bavila a přečetla jsem ji skoro jedním dechem. Trochu mě ale mrzí samotné rozuzlení, u kterého jsem čekala trochu větší WOW efekt.

Mishell14
29.12.2018 3 z 5

Kniha na mne působila dojmem, že autorka hrozně moc chtěla, aby své čtenáře vystrašila. Přitom mě ty strašidelné pasáže přišly spíš k pobavení. Kniha se ale četla dobře nemohu říct, že by mě nudila, ale čekala jsem od toho víc. Hold je někdy označení bestseller spíše k ublížení, než k užitku.

Pajic21
29.12.2018 5 z 5

Milé překvapení! Nešla odložit.

Steiniglovka
29.12.2018 4 z 5

Hrozně moc jsem se na Kříďáka a těšila a po shlédnutí hodnocení zde, jsem se trochu bála,že pro mne kniha bude zklamáním.
Naštěstí se tak nestalo a děj i závěr mi přijde dobrý, přestože mi chyběl ten WOW efekt na konci. Ale to vůbec nevadí.
Ano, podobnost s Kingovým To se nezapře, ale ani to mi nevadilo :)

EE
29.12.2018

Od knihy jsem určitě čekala mnohem víc. Četla se dobře, ale žádný extra zázrak.

sioux
28.12.2018 3 z 5

Kniha bez nějakého napětí a akce, ale čte se docela příjemně a občas tam jsou kvalitní myšlenky, což není u thrillerů běžné.

Kira128
28.12.2018 4 z 5

Bylo to dobré, celkově se mi to líbilo, ale možná jsem po tom boomu, který kolem Kříďáka všude panoval, čekala trochu víc. Některé části mě třeba vyloženě nebavily a konec se mi zdál strašně moc překombinovaný. Ano, bylo to fajn a rozhodně chválím nápad, ten mi přijde dost origoš, nicméně tak velký úspěch to u mě zase nesklidilo.

Klára187
27.12.2018 3 z 5

Nejspíš jsem čekala trochu víc, ale ve výsledku docela fajn čtení. Některé pasáže sice neměly moc spád ale závěr mě strhnul dokonale :-)

Lester555
27.12.2018 4 z 5

První asi třetina knihy mi přišla celkem pomalá, seznamování s postavami a až na pár věcí se nic moc nedělo. Dětství hl. hrdiny bylo dostatečně depresivní a prostředí dospívání taky. Menší spoiler: ta "skrytá" poznámka o tom, že reverend "všechny převez", a následně, že má "silné nohy", bylo jasný jako facka, nevim, že to hl. hrdinovi tak trvalo. Jinak to byla dobrá kniha, a o hvězdičku víc dávám proto, že mě až děsí, jak moc je charakter a život hrdiny podobný mému SPOILER: (akorát já nenašel mrtvolu a nemám schovanou lebku na zahradě)

BFJ
27.12.2018 3 z 5

Příjemná, pohodová četba. Příběh je celkem zajímavý a není zcela průhledný,až do konce jsem si nebyla jistá jak to dopadne.

Puntíkatýhrnek
26.12.2018 2 z 5

Žádná velká hitparáda...Jediná snaha o napětí (ovšem o to urputnější) je postavená na ukončení kapitoly a přeskok z minulosti do současnosti případně naopak. Příběh se mi zdá překombinovaný a víceméně spíš nechutný než strašidelný...postavu Kříďáka jsem naprosto nepochopila, celou dobu jsem očekávala, že je to klíčová postava knihy, ale po dočtení mi došlo, že je to vlastně jen vata...už jsem četla lepší knihy, za mě spíš nedoporučuji...

HaHa11
25.12.2018 5 z 5

Pokud dostane autorova prvotina označení "mezinárodní bestseller", zostražitím. Tentokrát jsem byla velmi, ale opravdu velmi mile překvapena. Jazykem (poetičnost a černý humor výtečně kontrastovaly s morbidními /nikoliv samoúčelnými/ detaily a brutalitou některých scén), výborně zpracovanými dějovými liniemi, které dělilo třicet let (ta z osmdesátých byla přeci jenom o kousek lepší - jestliže v děsivém příběhu dostane příležitost dětská parta, přináší to většinou plusové body - četli jste V lesích od Tany French nebo znáte famózní Stranger Things?), a i konec byl v podstatě takový téměř ideální. Přimhouřím oko, zapomenu na to "téměř", a po delší době dám pět hvězd.

Anita8
21.12.2018 5 z 5

Výborne napísané, zamotaný dej, trošku nechutné, trošku divné, ale absolútne nepredvídateľné. Záver všetko vysvetlil a prekvapil ma. Vidno že autorka je novinárka a má vycibrený štýl. Teším sa na jej ďalšie knižky.

Magnovak
19.12.2018 3 z 5

No... Tak já nevím.

Některé pointy mi byly jasné hned, třeba kdo kreslí ty panáčky. Není to úplně blbý, ale debut roku asi ne. Osvěžující je samotná hlavní linie těch kříd, to se mi líbilo. A zmiňovaná podobnost s "To" mě nechává chladnou. Bohužel jsem v knize nenašla jedinou postavu, kterou bych si nějak oblíbila, za to bych snad i dala ještě hvězdičku dolů.

Ale kniha je jinak plná celkem zajímavých postřehů, hlášek a citátů k zamyšlení, u podobné literatury mi to přijde spíše výjimečné..

Koupě nelituji, ale nadšení se nedostavilo. Závěr mě spíše zklamal a přála bych si to trochu psychopatičtější :-D