Kříďák

Kříďák https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390150/bmid_kridak-hrk-390150.jpg 4 2912 877

Všichni máme tajemství. Před některými utíkáme, ale ona si nás najdou. A některé hry končí vždycky stejně… Mysteriózní thriller Kříďák je tu – a nedá se před ním utéct. Cítíte to v lese, ve škole i na hřišti, cítíte to v domech a v lunaparku. Cítíte to na většině míst v malém městečku Anderbury… strach, že vás někdo nebo něco sleduje. Začalo to na pouti roku 1986, kdy se stala ta nehoda. Toho dne potkal dvanáctiletý Eddie pana Hallorana – pana Křídu. Ten přivedl Eddieho na myšlenku nevinné hry pro něj a partu jeho přátel: za pomoci křídových kreseb si mohli nechávat vzkazy. Byla to docela zábava – dokud je křídoví panáčci nedovedli k tělu. Mrtvému dívčímu tělu, rozřezanému na kousky. Tahle událost se jim nesmazatelně vryla do nočních můr. A třicet let poté najdou v dopisních schránkách záhadnou obálku – s panáčkem a kusem křídy. Strašáci z dětských let totiž možná stále dokážou zabíjet.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kalibr

The Chalk Man , 2018

radka8970
29.11.2018 4 z 5

Nejdříve musím pochválit obálku knihy, přijde mi opravdu hodně povedená. V celém příběhu se střídají kapitoly z přítomnosti a z minulosti, kdy se to všechno stalo. Čtení Kříďáka je nesmírně napínavá knížka, která vás bude bavit. Trochu mě zklamal konec, který byl trochu překombinovaný, ale byla jsem jinak s příběhem spokojená. Zápletku jsem neodhalila a na konci knihy jsem byla hodně překvapená.

rodak
28.11.2018 4 z 5

Špatné to určitě nebylo,ale že by debut roku2018??!!

Martina1805
27.11.2018 5 z 5

Nad očekávání, většinou dokážu odhalit pachatele tak v půlce knihy, tentokrát mi to neklaplo. Strašně dobře paralelně napsaný příběh kde se prolíná minulost s přítomností a ten konec úplně mrazí. Osobně doporučuji .

efka.saf
26.11.2018 3 z 5

Musím říct, že nadšení, které u mě knížka vyvolala ihned po rozečtení, se po závěrečném rozuzlení definitivně vytratilo. Osobně nejsem čtenářka mistra Kinga (zatím), takže nemohu soudit, jak moc se autorka Kingem inspirovala (či jak moc jej vykradla), ale jestli i pan King má rozuzlení tohoto typu, myslím, že na něj u mě čas ještě neuzrál.

Plně souhlasím s názorem v komentáři pode mnou. Skvělá linka odehrávající se v minulosti byla poněkud násilně trhána linkou ze současnosti, a jak jsem stále byla naladěna na minulost, v případě, že jsem knihu na chvíli odložila (a pak začala číst děj odehrávající se v současnosti) mnohdy jsem se trochu ztrácela. Ke konci se ale situace podstatně zlepšila a já nad tím mávla rukou. Obecně mi děj přišel lehce překombinovaný, a i když toto slovo používám běžně v negativním významu, v této knize to hanlivě nemyslím. Hodně se toho dělo, lidé umírali, křídoví panáčci se objevovali a nevěstili nic dobrého a já byla napnutá jak malé kšandy, jak to bude všechno souviset. Autorka nás držela neustále v napětí díky mnoha lehkým cliffhangerům na koncích kapitol. Jaké ale bylo mé rozhořčení, když jsem se ke zmíněným (ne)souvislostem dočetla a zjistila jsem... co? Že vlastně nic.
Přitom musím říct, že kniha jako taková byla opravdu čtivá a já chtěla číst dál a to už od prvních stran. Chtěla jsem se dozvědět co nejdřív, kdo za vším stojí, ale kromě smrti Elisy mi vše ostatní přišlo alibistické, mnohdy nedořešené, chvílemi až na vratké hranici trapnosti a hlavně - nesouvisející!

Za mě knížku hodnotím spíše jako průměr, tudíž 3*. Jedna je určitě za obálku a celkovou čtivost, ale vzhledem k rozporuplnému rozuzlení víc dát nemůžu.

"Víte, nikdy možná nenajdete odpovědi, které hledáte. (...) Anebo, ještě hůř, odpovědi najdete a nebudou takové, jaké jste chtěl."

buldozer5
25.11.2018 3 z 5

Hrozně rád bych knize dal čtyři hvězdičky, ale brání mně v tom pár věcí, přes které se jaksi nedokážu přenést. Z menší části se na tom podílí střídání minulosti s přítomností, kdy jsem byl v minulosti tolik vtažen do příběhu, že jsem děj s hlavními hrdinami tak prožíval, že mi vadilo, jak mě ty kapitoly v přítomnosti z toho úplně vytrhly a přenesly do života dospělého Eddiho, který byl především ze začátku docela nudný. V průběhu ten problém naštěstí začal ustupovat, potom byl děj napínavý i v přítomnosti.
Při čtení jsem si všímal, že se autorka hodně inspirovala Kingem, atmosféru teda uměla budovat dokonale. Jakmile se v knize postava dostala do nějaké zoufalé situace, přistihl jsem se, že opravdu občas zatajuju dech, co se stane dál. Charaktery postav se autorce taky povedly, jejich jednání a chování na mě působilo přesvědčivě. Dobře se jí každé postavě podařilo vykreslit dobře jejich povahu, takže jsem jí buď fandil nebo nenáviděl.
Jen mi připadalo, že do knihy zakomponovala tolik dějových linek a zápletek, že se jí ne všechny povedlo dotáhnout do konce, čímž se dostávám k závěru, který mi přišel docela přitažený za vlasy. Ano, hlavní zápletku s Elisou vysvětlila dobře, líbilo se mi, jak to nakonec v čele s farářem do sebe všechno zapadlo, ale třeba objasnění Mickeyho smrti mi nestačilo. Navíc, úplný závěr mě taky zklamal, na takový thriller mi to, co se snažila naznačit, že se děje Eddimu, přišlo opravdu primitivní.

Anna27
25.11.2018 2 z 5

Kniha se mi líbila, ale pokud to mám srovnat, tak u mě ani za mák nevyvolala takové napětí a adrenalin jako ŠELMA. Některé pasáže byly zdlouhavé a přitom konečně rozuzlení mi zase přišlo zrychlené až překombinované. Přečetla jsem za jeden večer, ale kniha po které ještě někdy sáhnu to není. ????

Supernova
25.11.2018 4 z 5

Tak mně se kniha líbila, zarytí fanoušci Kinga buďto uvítají žánr a takové, řekněme, tematické odkazy... na dílo velkého mistra, které mě osobně potěšily :), nebo začnou nadávat, že je to vykrádání. Je ale pravda, že to navozuje tu správnou atmosféru, kterou jsem od toho očekávala. Pouze jednu poznámečku budu mít: je to snad už několikátá kniha, kde jsem měla pocit, jako by autor/ka, v tomto případě autorka, najednou přehodila výhybku a rozhodla se to poněkud přeždímat, překombinovat, a tak už je to několikátý titul, kde si říkám "fajn, tak ten úplný konec se prostě nestal a budu v dobrém vzpomínat na to předtím". Mrazivé, já jsem strašpytel, takže vyhovovalo. Klidně další titul od paní Tudor. Obálka je bomba, a autorka má mimochodem super příjmení.

Illyria88
25.11.2018 3 z 5

Očekávala jsem nejspíš mnoho. Víc než příběh ze "současnosti" se mi líbil příběh z minulosti. Ale to už pak asi nejspíš nebylo čtení pro dospělé.
Každopádně kniha se četla dobře, kapitoly rychle odsejpaly, příběh ani neurazí, ale třeba ani nenadchne. Pro dlouhé zimní večery.

Hannik
22.11.2018 2 z 5

Knížka se mi moc líbila a velmi dobře se četla. Závěr byl trošku děsivý a překombinovaný, ale i tak hodnotím kladně.

Pitbullka
22.11.2018 4 z 5

Poutavé, líbily se mi střídající se časové linky. A ten konec, brr.

wendulka321
21.11.2018 5 z 5

Čtivě napsáno, napínavé až do konce. Rozhodně stojí za přečtení. A navíc ta obálka že.... :)

Petroleta
21.11.2018 5 z 5

Za mne super kniha. Jak už zde jeden uživatel (jedna uživatelka) psal(a), se Šelmou, na kterou jsem se hodně těšila, se tento napínavý příběh nedá srovnat. Za mne 9 hvězdiček z 10. Kinga mám moc ráda (ačkoliv zase ne úplně všechno), tudíž mi bylo jasné, že tato kniha se mi líbit bude. A líbila. Moc.

veru_nedvedova
20.11.2018 3 z 5

Jakože jo, ale že bych z toho udělala takové haló...to asi ne. Všichni teď kvůli této knize šílí a myslím si, že možná trochu zbytečně. Kniha se četla hezky, rychle, bylo to napínavé a konec mě lehce znechutil. Nejvíce se mi na tom ale líbila obálka.

Matita310
17.11.2018 4 z 5

Rozhodně to není nejlepší knížka, kterou jsem četla, ale za přečtení určitě stojí. Konec byl opravdu velice překvapivý. Ještě teď tomu nemůžu uvěřit.

Sedlmajerka
16.11.2018 1 z 5

Tady někdo legálně vytuneluje Kinga a kritici si z toho sedají na zadek.

Dani25
16.11.2018 3 z 5

Podľa mňa taký priemer a záver dosť čudný.

Lethania
15.11.2018 3 z 5

Kniha nebyla vyloženě špatná, ale určitě bych ji nenazvala debutem roku. To patří úplně jiným knihám. Dvě časové linie nejsou už takovou novinkou jako kdysi, přesto se mi toto rozdělení dítě/dospělý celkem zamlouval. Příběh se někdy vyslověně táhnul, nic pořádných se nedělo, jenom samé upovídané pasáže. Ale na konci přece jen došlo k překvapivému odhalení. Takový průměr tohoto žánru.

kytarka
14.11.2018 2 z 5

V knize se nám rozvíjí příběh, který se odehrává ve dvou časových linií. A to v roce 1986, kdy se našla rozsekaná mrtvá dívka a v roce 2016 kde se nám celý příběh rozuzlí. Velkou roli zde jsou křídový panáčci namalovaní např. na zemi, tak jak je známe z dětství. Kdo je však maluje? Proč tam jsou? Co znamenají? Aby jste na tyhle otázky dostali odpovědi, musíte si knihu přečíst. V recenzích na tuto knihu jsem dost viděla přirovnání s S.Kingem a jeho knihou TO. Tu jsem bohužel nedočetla, vůbec mě nebavila. Tuhle jsem dočetla do konce, ale co se příběhu týká, nemohu říct, že by mě nějak zvlášť bavila. Knihu jsem přečetla ale spisovatelka mě svým dějem nijak nezaujala. Myslím si, že nejsem cílený čtenář a tohle téma jde mimo mě, proto se mi zřejmě kniha nelíbí.

Kekik
13.11.2018 3 z 5

Debut roku? Pro mě bohužel ne. Není to propadák. Ale ani naprostá bomba. A právě tu bombu jsem očekávala. Ano. Tentokrát jsem se i já nechala obalamutit výbornou reklamní kampaní. Občas mi přišlo, že čtu jen nějakou slohovou práci. Ale abych jen nehanila. V knize jsou dost často zajímavé myšlenky a přirovnání. Obálka je dokonalá. Námět skvělý. Jen jsem bohužel očekávala jiné zpracování. Pravdu se dozvídáme postupně a hezky to do sebe zapadá. Konec může připadat trochu překombinovaný.
*Smrt byla něco, co potkává ostatní, ne nás děti, ne lidi, které známe. Smrt byla abstraktní a vzdálená. Na pohřbu *** jsem zřejmě poprvé pochopil, že ke smrti to neustále máme jen jeden chladný, kyselý dech. Její největší fígl spočívá v tom, že ve vás vyvolá dojem, že tu není. A smrt má takových fíglů ve svém studeném, temném rukávu spoustu.*
*Na dně lahve ještě nikdo žádnou odpověď nenašel. O což samozřejmě ani nejde. Smyslem vypití lahve do dna obyčejně bývá, aby člověk zapomněl otázku.*

SilvieSisinka
13.11.2018 4 z 5

Knihu jsem si skvěle užila. Jako malá jsem také malovala křídou. Příběh děti mě vrátil do dětství. Některé věci jsem naštěstí nezažila. Jiné si ráda připomněla. Zajímavá kniha.