Kříďák

Kříďák https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390150/bmid_kridak-hrk-390150.jpg 4 2917 2917

Všichni máme tajemství. Před některými utíkáme, ale ona si nás najdou. A některé hry končí vždycky stejně… Mysteriózní thriller Kříďák je tu – a nedá se před ním utéct. Cítíte to v lese, ve škole i na hřišti, cítíte to v domech a v lunaparku. Cítíte to na většině míst v malém městečku Anderbury… strach, že vás někdo nebo něco sleduje. Začalo to na pouti roku 1986, kdy se stala ta nehoda. Toho dne potkal dvanáctiletý Eddie pana Hallorana – pana Křídu. Ten přivedl Eddieho na myšlenku nevinné hry pro něj a partu jeho přátel: za pomoci křídových kreseb si mohli nechávat vzkazy. Byla to docela zábava – dokud je křídoví panáčci nedovedli k tělu. Mrtvému dívčímu tělu, rozřezanému na kousky. Tahle událost se jim nesmazatelně vryla do nočních můr. A třicet let poté najdou v dopisních schránkách záhadnou obálku – s panáčkem a kusem křídy. Strašáci z dětských let totiž možná stále dokážou zabíjet.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kalibr

The Chalk Man , 2018

jana1941
17.01.2019 3 z 5

Takový průměr, nenadchla, ale nemůžu říct, že by nestála za nic. Čekala jsem dle reklamy víc.

lachtan77
17.01.2019 4 z 5

Na to, že je Kříďák prvotinou C.J. tak to nebylo špatný. Myslím, že si zaslouží víc než dnešních 73% hodnocení. Jasně nebylo to bůhví jaké drama. Něco mi tam k dokonalosti scházelo, ale i tak mě děj zaujal. Jinak bych knihu nepřečetl na třikrát. Zdařilé bylo i střídání kapitol v čase. Navíc mě potěšila komunikace kreslením panáků křídou. Mám pocit, že dnes už některé mladší ročníky neví co se s křídou dá dělat (tedy mimo školy :)) Autorka mě tím nápadem potěšila a má určitě na to stát se dobrou a uznávanou spisovatelkou.

romanka26
16.01.2019 5 z 5

Tak tohle bylo perfektní!!

Evča123441
16.01.2019 4 z 5

Pěkné čtení.Na prvotinu fakt dobrá.

adaba
16.01.2019 4 z 5

Knížka se mi líbila, i když hlavního hrdinu jsem si zrovna neoblíbila. Námět byl hodně zajímavý, takže myslím, že by se z toho dalo vytáhnout ještě trošku víc. Knížka určitě stojí za přečtení a těším se na další knihu této autorky.

Veronika.Lap
16.01.2019 3 z 5

Na knihu jsem se těšila, ale možná jsem čekala až příliš mnoho. Každopádně kniha se skvěle čte, líbí se mi návraty do minulosti a střídání časů, které skvěle poznáte dle kapitol, takže čtenář není zmatený jako u jiných knih. Příběh je vystavený opravdu zajímavě, jsou zde zvraty a napínavé situace. Na konci jsem přemýšlela koho z té partičky jsem měla nejradši, každá postava prožila svůj silný příběh, nikdo to neměl lehké a s každým jsem soucítila. Nejmíň výrazný mi přišel Hop. Dráťák mě štval už od začátku, Špekouna jsem si ve finále oblíbila asi nejvíc no a Příšerka, co dodat... Za přečtení kniha ale stojí.

Katulinka69
16.01.2019 3 z 5

Bezvadně se četla,skvěle navazovala kapitola po kapitole,určitě přečtu i další od této spisovatelky. Každopádně plný počet hvězdiček dát nemohu.

Zandelka
15.01.2019 5 z 5

Ta kniha mě dostala. Napínavý příběh, v každé kapitole něco, co mě ke knize přikovalo o něco víc. Rozhodně doporučuji přečíst všem milovníkům temných kriminálek.

applause
15.01.2019 4 z 5

Knihu jsem dostala od přítele na Vánoce. Tento žánr moc nemusím, o to víc mě překvapilo, že mě kniha bavila. Byla poutavá, zamotaná, místy vtipná a místy i nechutná. Je tu i zástupce víry - reverend. Když už je v knize nebo filmu někdo takový, tak to smrdí. Nějak jsem to tušila, že to tak dopadne, ale úplný konec byl opravdu šokující až nechutný. Zajímavý námět, knihu doporučuji.

groula
14.01.2019 5 z 5

tak to byla jízda. masakr.
husí kůže každou chvíli. nedokázal sem to odložit a četl a četl.
Ted za 4 dny mám jít na čundr do zimních brd. sám v lese. a vůbec nevím jestli po tyhle knize to zvládnu...
fakt hustá kniha...
do poslední chvíle sem netušil kdo to udělal. napínavá kniha od začátku do konce!

l0st-g1rl
14.01.2019 5 z 5

Z mého původního plánu přečíst vždycky jen pár kapitol nakonec hodně rychle sešlo, protože jsem se nedokázala od knihy odtrhnout. A to už od samého prologu. Prostě jsem potřebovala, co bude dál a jak se bude příběh dál vyvíjet. Líbilo se mi i prolínání časových rovin, které byly jen dalším důvodem, proč jsem nedokázala přestat číst. Celou dobu jsem se navíc snažila přijít na to, kdo za tím vším stojí. Podezřívala jsem pomalu každou postavu a měla jsem spoustu teorií. A stejně mě nakonec autorka dostala.

Jido
13.01.2019 5 z 5

Bavilo mě to. Prolínání časových rovin a postupné odhalování zápletky do sebe zapadalo.

monika0356
13.01.2019 4 z 5

Kniha prectena za jedno odpoledne. Proste me zajimalo jak to cele bylo, debutem roku bych to asi nenazvala, urcite jsem cetla lepsi knizky, ale i tak se mi kniha libila.

veselaa
13.01.2019 3 z 5

Ikdyž má kniha velmi dobré recenze a je čtivá,moc mě nezaujala a nenadchla:Má krásný obal.Je to takové nenáročné čtení,asi jsem od knihy čekala více.

liskaeliska
13.01.2019 3 z 5

Kniha je velmi čtivá ale bohužel jsem měla velké očekávání ze zápletky, která mě tolik nenadchla.

plamínek21
13.01.2019 4 z 5

Navzdory mnoha vlažným ohlasům musím konstatovat, že mně kniha sedla a nedokázala jsem ji odložit. Je mi úplně jedno, zda je to debut roku nebo světový bestseller - tato označení se totiž často netrefí. Autorčin styl psaní je velmi poutavý, bavilo mne střídání dvou časových rovin. Velmi sympatická mi byla postava Kříďáka. Těším se na další autorčinu knihu už teď.

Swabinka
13.01.2019 4 z 5

Z mého pohledu velice čtivá kniha. Povedla se :)

Lenka.Vílka
12.01.2019 2 z 5

("So you wonder about the past, when you know that its already been, nothing seems to last, can it last will it last" ... Shaking - Our Lady Peace)

Autorka má ráda Stephena Kinga. A je to znát. Převedla jeho postupy do současného trendu vyprávění, takže chápu, že se kniha lidem líbí. Označení "Debut roku 2018" bych automaticky nezatracovala. Funguje na stejném principu "Světový bestseller". Tak si najděte na internetu popis toho, jakým způsobem to u knih vzniká, než začnete řešit, že ani jedno z těch označení nechápete u této knihy.

Tenhle příběh jen tak jednoduchý a prostinký. Jenže právě v tom je geniální. Možná si teď Knižní klub říká Kalibr, ale v knize to vypadá stále stejně. Velká písmena jako pro třeťáky jsou ideální do mhd, kde se vám díky krátkým kapitolám kniha bude číst dobře. Proto je tak "tlustá". Kdyby bylo písmo, formát a paperback, vypadalo by to úplně jinak.

("Tu blbou ledvinku jsem nesnášel. Ledvinky nosí tlustý turisti. Budu před ostaníma vypadat jako pako, zvlášť před Nicky. Jenomže když to mamka řekla takhle, nedalo se s ní smlouvat.")

Průměrná kniha, za pár dní nebudu vědět, co čem byla. Ale to neva. Za zapamatování mi to skutečně ani nestálo. Kniha není konkurencí pro mě oblíbené autory a autorky další dílko si nepřečtu. Málo času a knih hodně. Tak proč se zabývat knihami, které jedou jenom na půl?

SPOILER A teď je jasné, že maminka se má vždycky poslouchat! Kdyby si nechal tu ledvinku, možná by všechno dopadlo úplně jinak... SPOILER

esfinge
12.01.2019 5 z 5

Hodnotím plným počtem, od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Líbilo se mi prolínání času, postupné odhalování kdo co udělal a co kdo svým činem způsobil. Postupně vše do sebe zapadlo.

sarka0168
12.01.2019 4 z 5

Dobře se to čte, ale jestli pak jste si všimli jedné logické chyby? Bohužel knihu u mne dost shodila....