Kříďák

Kříďák
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390150/bmid_kridak-hrk-390150.jpg 4 2920 2920

Všichni máme tajemství. Před některými utíkáme, ale ona si nás najdou. A některé hry končí vždycky stejně… Mysteriózní thriller Kříďák je tu – a nedá se před ním utéct. Cítíte to v lese, ve škole i na hřišti, cítíte to v domech a v lunaparku. Cítíte to na většině míst v malém městečku Anderbury… strach, že vás někdo nebo něco sleduje. Začalo to na pouti roku 1986, kdy se stala ta nehoda. Toho dne potkal dvanáctiletý Eddie pana Hallorana – pana Křídu. Ten přivedl Eddieho na myšlenku nevinné hry pro něj a partu jeho přátel: za pomoci křídových kreseb si mohli nechávat vzkazy. Byla to docela zábava – dokud je křídoví panáčci nedovedli k tělu. Mrtvému dívčímu tělu, rozřezanému na kousky. Tahle událost se jim nesmazatelně vryla do nočních můr. A třicet let poté najdou v dopisních schránkách záhadnou obálku – s panáčkem a kusem křídy. Strašáci z dětských let totiž možná stále dokážou zabíjet.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kalibr

The Chalk Man , 2018

Megurine
22.01.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila. Byla psána svižně a tak nějak pohodově. Líbilo se mi střídání úseků minulosti a současnosti a i postavy mě jakýmsi zázrakem neiritovaly. Četla jsem dost né moc pozitivních recenzí, ale to také připisuji (mimo jiné) přehnané reklamě. Ta pak někdy nutí čtenáře očekávat více než může kniha nabídnout. Námět byl také zajímavý, kniha se četla sama.

booklaboratory
22.01.2019 3 z 5

Na tuto knihu som sa velmi tesil. Avsak po jej naslednom precitani nastalo mensie sklamanie, zial dej ani styl akym je podany fanusika dynamickeho krimi moc nenadchne. Jednym z hlavnych problemov tejto knihy bola kvalitativna nevyrovnanost. Samozrejme treba prihliadnut aj nato, ze je to debut. Este minimalne jednu sancu ak sa nieco objavi urcite tomu dam.

Dumicek
22.01.2019 3 z 5

Tak nějak nevím co si o té knize mám myslet...obrovská reklama opravdu nezaručuje, že to bude pecka nad pecky..nemohu říci, že kniha nebyla čtivá..jo četlo se to celkem samo, ale spíše mi to přišlo jako román s prvky detektivky..Rozhodně mi neběhal mráz po zádech a nebyla jsem nikterak v šoku..Vše v knize bylo předvídatelné. Jediné co se člověk nedozvěděl jak to bylo s těmi malovanými panáčky v kostele atd..přišlo mi, že autorka na tom chtěla založit celou knihu a nakonec světe div se, nic jsme z toho neměli..možná to mělo nádech Kinga, protože autorka je jím dosti ovlivněna, ale to je tak k tomu asi vše..jako na prvotinu to nebylo špatné dílo, ale má to právě hodně ALE.

Lindulinek
22.01.2019 5 z 5

Kniha se mi velice líbila. Doporučuji.

Market116
21.01.2019 4 z 5

Zvláštní příběh...rozhodně bych nechtěla mít sny jako Eddie :/ ale jinak kniha byla čtivá a lehce napínavá, trochu předvídatelná a je tu vidět, že karma existuje.
Co se týče Edových kámošů...no rozhodně bych o ně nestála...ale což, Ed sám byl dost ujetý...

Jakira
21.01.2019 3 z 5

Na 4 hvězdičky to není, ale tentokrát bych dala 3,5. Určitě se mi kniha líbila víc, než Šelma, která pro mě byla velkým zklamáním. Čtení Kříďáka mě bavilo, zajímalo mě, jak to dopadne a byla jsem i překvapená rozuzlením.
Byla tam ale řada věcí, které mě dost iritovaly. Třeba to, že autorka si úplně neohlídala to, aby kniha byla konzistentní. Přestože knihu vyprávěla z pohledu dospělého Eddieho, který se ve vyprávění vracel do dob 30 let zpět, přecházela pro mě zcela nepochopitelně v pasážích z roku 1986 do slovníku a způsobu vyjadřování dvanáctiletého kluka. To je samozřejmě dobře, pokud jde o přímou řeč, avšak v okolním textu je to nelogické, dost rušivé a nedává to smysl, pokud je vyprávění opravdu v minulém čase. Zřejmě zapracovala skutečnost, že se jedná o prvotinu autorky.
Druhá věc, která opět souvisí s tím, že se nejedná o zkušeného autora je neustálé opakování určitých slovních spojení nebo použitých frází. Hlavně toho "později jsem se dozvěděl..." bylo na můj vkus až příliš.
Poslední výtku bych měla k tomu, že mi hodně věcí a situací přišlo nedotažených do konce a nevysvětlených, například sny Eddieho, kdy se probudí a na nohou má listí, jako by sen byl skutečný nebo to, kdo nakreslil některé křídové panáčky mi přišlo nedovysvětlené.
Celkově byl ale námět zajímavý a na prvotinu autorky bych řekla, že jde o celkem povedenou knihu.

Kerberos
21.01.2019 4 z 5

Kniha mě příliš nenadchla,určitě jsem čekala víc.

Turante
20.01.2019 4 z 5

Zajímavý námět, některé věci mi byli jasné, jiné mě překvapili. Četlo se to moc dobře a myslím, že pokud vyjde od autorky něco dalšího, tak si to ráda přečtu.

anishta
20.01.2019 2 z 5

Předem se fanouškům omlouvám, ale pro mě to bylo velké zklamání. Asi jsem se na to moc těšila, že to bude opravdu aspoň trochu jako Kingovo To. No, To to určitě není, Kingovi se to podobá, ale na jeho psaní to nemá. Autorka je prý velká fanynka jeho knih, jde to poznat.
Každopádně autorce (prvně jsem myslela, že je to chyba v překladu) neodpustím Alici Cooperovou! Boha, vždyť je to chlap! A kdyby si alespoň poslechla tu písničku, na kterou narážela, tak by to věděla.
Nechci spoilovat ostatním, kteří to ještě nečetli, ale za mě jen další velice dobře propagovaná kniha, která za to vůbec nestála. Ano, bylo to napsané velice čtivě, ale jinak průměrný thriller, na který pravděpodobně do pár hodin zapomenu.

dadahot
20.01.2019 4 z 5

Dobře se četla.

Hana86
20.01.2019 5 z 5

Knížku jsem koupila, protože mě zaujala anotace a nápad s křídami a moc se mi líbí obálka. Rozhodně to nebylo kvůli názoru pana Kinga na zadní straně knihy, i když jeho knihy mám moc ráda a patří k mým oblíbencům. Musím říct, že jsem se naprosto bez předsudků okamžitě začetla, příběh mě zaujal a nutilo mě to číst dál a dál. To pokud už někdo opravdu chce srovnávat s Kingem, tak tedy do některých jeho knih je o dost náročnější se začíst a bývá tam hodně omáčky navíc...
Ale zpět ke Kříďákovi. Román je o partě dětí, jejichž některá rozhodnutí a činy nebo naopak zamlčení nějakého skutku, ovlivnily osudy dalších lidí i jich samotných i po 30 letech. Každý z party dětí má nějaké tajemství a taky je svým způsobem divný. Sám vypravěč je také dost hodně zvláštní, člověk si k němu moc sympatie nevypěstuje.
Líbilo se mi, že jsem na konci knihy dostala odpovědi na všechny otázky, bylo to dořešené a tak se mi to líbí.
Jako prvotina autorky je to zdařilé a ráda si od ní přečtu něco dalšího. Očekávání jsem před čtením neměla žádná, o to větší překvapení pro mě bylo, že mě to tak zaujalo a bavilo a proto hodnotím 5 hvězdami.

MíšaS.
20.01.2019 1 z 5

Kniha mě vůbec nebavila, nutila jsem se do čtení, a vlastně mě ani nezajímalo, jak to dopadne a kdo je vrah. Ztráta času, ale nemám ráda nedočtené knihy.
Stephen King při hodnocení této knihy asi neměl svůj den, anebo dostal velké všimné...
Jedna hvězdička za nápad s křídami, ale podle mně absolutně nevyužitý.

DabelSejk
19.01.2019 3 z 5

Ten příběh mne moc neoslovil. Jsem rád, že jsem neměl takové dětství a už vůbec né, takové kamarády. Sice hezky napsáno, vyprávěno, ale námět byl dle mého slabý, lidsky skličující a závěr předvídatelný.

happy-smile
19.01.2019 4 z 5

Spíše než detektivka bych to nazvala detektivní román, protože přece jenom ty vztahy mezi postavami, jejich jednání a jejich pohnutky tam hrály hlavní roli. Autor má nesporně talent. Možná by se ale měl zaměřit hlavně na románovou tvorbu než na detektivní, protože na detektivku to může někomu připadat moc rozvleklé. I tak se mi kniha ale líbila.

Imy
19.01.2019 3 z 5

Kniha se dobře četla, za dva dny přečteno. Příběh byl napínavý, ale konci něco chybělo, přišel mi až moc překombinovaný a nedořešený. SPOILER: Vadily mi i chybějící odpovědi na to, kdo a proč opravdu zabil Mickeyho, kdo počmáral kostel a Eddieho obývák atd.

Wolf012
19.01.2019 4 z 5

Velmi poutavá kniha, která mne neustále nutila číst dál a dál, konec co se stalo jswm vůbec nečekal

Jane333
18.01.2019 3 z 5

Myslím, že autorka nevyužila potenciál. Námět byl zajímavý, ale že by to byl mrazivý thriller, tak to byl slabší odvar. Nebylo to špatný, ale nevím, jestli si koupím další knihu od této autorky.

Googies
18.01.2019 5 z 5

Ja nevim, ale pri cteni jsem mela porad pocit, ze ctu slabsiho kinga. Proste ten styl psani mi ho pripominal. Ale jelikoz Kinga miluju, tak se mi tato kniha libila :)

gordon13
18.01.2019 5 z 5

Já jsem vcelku nadšena, kniha se mi četla velmi dobře a opravdu se mi líbila, bylo to zase trochu něco jiného a skvěle mi sedla do nálady. Za mě plný počet...

nicole1990
18.01.2019 4 z 5

Námět dobrý fakt se mi to hodně líbilo a dobře se to četlo. Napínave to bylo tak od půlky knížky.