Kříďák

Kříďák
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390150/bmid_kridak-hrk-390150.jpg 4 2920 2920

Všichni máme tajemství. Před některými utíkáme, ale ona si nás najdou. A některé hry končí vždycky stejně… Mysteriózní thriller Kříďák je tu – a nedá se před ním utéct. Cítíte to v lese, ve škole i na hřišti, cítíte to v domech a v lunaparku. Cítíte to na většině míst v malém městečku Anderbury… strach, že vás někdo nebo něco sleduje. Začalo to na pouti roku 1986, kdy se stala ta nehoda. Toho dne potkal dvanáctiletý Eddie pana Hallorana – pana Křídu. Ten přivedl Eddieho na myšlenku nevinné hry pro něj a partu jeho přátel: za pomoci křídových kreseb si mohli nechávat vzkazy. Byla to docela zábava – dokud je křídoví panáčci nedovedli k tělu. Mrtvému dívčímu tělu, rozřezanému na kousky. Tahle událost se jim nesmazatelně vryla do nočních můr. A třicet let poté najdou v dopisních schránkách záhadnou obálku – s panáčkem a kusem křídy. Strašáci z dětských let totiž možná stále dokážou zabíjet.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kalibr

The Chalk Man , 2018

Violeta50
31.01.2019 4 z 5

Kniha byla velmi čtivě napsaná, jen konec mě trochu zklamal. Nebyla jsem z něj tak překvapená, jak kniha ze začátku slibovala. :)

Kamčučák
31.01.2019 2 z 5

Na to, jak kniha byla velmi propagována, tak za mě opravdu ne. Ale opravdu ne. Hlavní hrdina mi vůbec nesedl, mnoho otevřených dějů, všechno předvídatelné, mnohdy ani nedořešené. Jediné pozitivum bylo, že se rychle četla, ale to bylo asi tím, ať už to mám konečně za sebou.

Marllo
30.01.2019 4 z 5

Tuto povedenou knihu jsem dostal k Vánocům, ale už před tím mne zasáhla velice dobře vedená multimediální reklama, která byla zaměřená hlavně na autorku jako debutantku na poli knih. A za mne musím uznat, že "tentokrát" reklamy nebyli lživé. Po pár stránkách Vás ihned trkne odkud bere inspiraci. Kdyby se po čase ukázalo, že je C.J. Tudor je umělecké jméno levobočka Stephana Kinga, nedivil bych se. Parta dětí jako by vypadla z románu To či ne náhodou inspirovaném seriálu dle Kingových děl Stranger things. Parta dětí co nezapadá, ale navzájem doplňují nedostatky toho druhého. Ale i celkově vykreslení postav, jejich charakteristika a pohnutky, i to tajemno kolem nich. To jde autorce od ruky a bude si chrochtat blahem. Čekal jsem od knihy nějaký drasťák ve stylu Nesbo či Mo Hayder , ale zde hraje roli spíše plíživý strach, nejistota a tajemno. Zápletka mi přišla dobrá ač jsem, tam bylo nějaké hluché místo a uvítal bych větší popis některých situací. Určitě mě i zaujalo vyprávění v dvou časových rovinách a tím daný rozdíl ve vyprávění. Závěr knihy byl za mne uspokojivý a v jednom momentu dost překvapivý. Za mne určitě spokojenost. Jedno však autorce knihy nezávidím. Napsat na začátku své kariéry něco takhle povedeného přináší velká očekávaní pro knihu další. Tudor si nastavila laťku dost vysoko a budu jí držet palce, aby se minimálně držela takové kvality ,kterou prokázala v Kříďákovi.

jaroiva
30.01.2019 4 z 5

Poslouchala jsem jako výborně načtenou audioknihu a celou dobu se nemohla ubránit pocitu, že je to takové "To light" (Kingovo To v odlehčené variantě).
A protože To se mi líbilo právě v tom, co je v Kříďákovi "okopírované", líbí se mi i Kříďák.
Inspirace Kingem mi připadá velice zřejmá.
Ale jo, líbilo se mi to, příjemný poslech.

Jestli jste to četli a nečetli To, rozhodně doporučuji i To :)

MacHammer
30.01.2019 3 z 5

Do poloviny knihy to byla nuda, nuda, šeď, šeď ale pak to konečně dostalo očekávaný spád a zápletka se konečně začala rozjíždět. Ale za víc jak polovinu knihy plnou nudy nemůžu hodnotit více než 3 hvězdami.

LadyCarousel
30.01.2019 4 z 5

Povedená kniha, ale zůstalo mi přece jenom pár nezodpovězených otázek. Na 5 hvězd tomu chybělo po čtení takový ten wow efekt.

Hustoles380
29.01.2019 5 z 5

Že začátku jsem měl obavy, že jsem se nestrefil s koupí knihy,ale ty brzy vyprchaly.Bylo to podle mého názoru dost dobré a úvahy o pravdě vynikající.Na prvotinu paráda.

josska
28.01.2019 4 z 5

Knížka se mě celkem líbila,byla psaná ve dvou časových rovinách,to mám moc ráda...

Peta87
28.01.2019 odpad!

No to byla hrůza .

hanzmb
28.01.2019 5 z 5

Knihu jsem četl po Karikově Tmě. A byl to balzám. Na prvotinu klobouk dolů. Napětí postupně narůstá s budováním příběhu. A v poslední třetině jsou zase postupně jednotlivé slupky odkládá a vysvětlovány. Ano, závěr trochu násilně zakomponován, ale nic není nelogické nebo neskutečné. K tomu perfektní překlad pí Kunové.

Jane417
28.01.2019 5 z 5

"Kříďák" se mně líbil moc! Po přečtení hodnocení jsem se čtení lehce bála, ale jsem ráda, že jsem se nenechala ovlivnit a odradit slabšími komentáři. Příběh je vyprávěn ve dvou časových rovinách. V minulosti se vracíme do 80. let 20. stol. a dozvídáme se o "dobrodružství", které zažila parta kluků. Bohužel to nebylo nic veselého a hlavní hrdina s jeho kamarády byli svědky nejedné tragické události. Pak se děj odehrává v přítomnosti, kdy jsou z chlapců dospělí čtyřicátníci, otevírají se staré rány a vyplouvají na povrch šokující informace a fakta, na která se před třiceti lety nějak zapomnělo. Kniha je, podle anotace, přirovnávána k "To" od S. Kinga a i mě toto přirovnání napadlo, ale jen do chvíle, než jsem začala číst. Autorka použila stejný námět party malých kluků a děsivé minulosti, ale to je vše. Rozhodně to není žádná kopie S. Kinga. Líbil se mi styl, jakým C. J. Tudor píše a jak bylo dokonale znát, když byl vypravěčem dvanáctiletý kluk a pak najednou čtyřicetiletý muž. Ačkoliv jsem něco tušila od začátku, přesto byl konec šokující, mrazivý a rozhodně k zamyšlení! Úplný konec...

irefir
28.01.2019 4 z 5

Po některých trochu vlažných reakcích čtenářů jsem se trochu obávala, jaká kniha buda, ale jakmile jsem začala číst, už to jelo!!! Přečetla jsem rychle. Uznávám, že některé věci možná nebyly úplně dotažené, postavy by určitě mohly být vykreslené víc do hloubky, ale přesto pro mě velmi pěkná kniha:)

MarVo86
27.01.2019 5 z 5

Mně se to líbilo!Po dlouhé době kniha s nálepkou bestseller, u které jsem se nenudila.Po večerech jsem se bála, v noci jsem cestou na záchod všude potkávala křídové panáčky a celkově mi to přišlo příjemně strašidelné.Ani mi tady překvapivě nevadilo střídání časových rovin - nevim co je to za módu cpát to do všech knížek. Za mě ano, na knihu jsem nikde předtím neviděla reklamu,autorku neznám a nic jsem neočekávala...

eliska8413
27.01.2019 2 z 5

Knížka měla potenciál, ale autor nevěděl, jak s myšlenkou naložit. Se spoustou věcí se v knížce nevyrovnal, jiné naznačil a nedokončil. U vraha asi sám přemýšlel komu to přišít. Prostě námět dobrý, realizace pokulhává. Třeba priste... Taky na to,jakou měla kniha reklamu je to nakonec dost zklamání.

kozisek1
25.01.2019 5 z 5

Naprosto super čtení. Přečteno za 4dny.

Adriassa
24.01.2019 4 z 5

Kdyz jsem videla hodnoceni knihy a nakonec ji rozbalila pod stromeckem o to vic jsem se na ni tesila....a nezklamala. Nez jsem se k ni dostala, hodnoceni jeste kleslo, ale ja se nedala odradit a jsem rada. Precetla jsem ji za dva dny...jeden zaver trochu necekany a druhy cekany. Urcite stoji za precteni.Postavy sice neprilis sympaticke, obcas jsem se v nich trochu ztracela diky prezdivkam. Dej napinavy a po vecerech i strasidelny..:-] Tesim se na dalsi knihy od autorky.

Lila94
24.01.2019 3 z 5

Každý autor se od někoho vždy inspiruje, ale tady bych na některé věci (postavy, i přímo některé scény) ukázala rovnou prstem, z jaké knížky S. Kinga jsou převzaté (To, Řbitov zviřátek). Do očí to bilo až neslušně. Celý styl knihy je laděný kingovsky, ale postavy mi přišly poněkud plytké, nebyly zabrány nějak do hloubky, a asi proto mi přišly i neosobní a měla jsem problém se do nich vžít, vcítit, cokoli..
Na druhou stranu čtení je to celkově příjemné, atmosféru to má, spád taky - stránky se obrací samy. Líbí se mi, jak každá postava má svého kostlivce ve skříni a k čemu mohou vést zdánlivě nevinné věci. Pro ty, kdo nečetli Kingovo knížky určitě super, pro čtenáře Kinga o něco slabší.

de_baques
24.01.2019 4 z 5

Několik poznámek - vliv Kinga na autorku byl enormní - balancuje to na hranici vykradače stylu, vykreslení postav Kingovy úrovně nedosahuje, zapojení módních detektivních prvků na velmi dobré úrovni, transformace prolife aktivisty (z definice hodní lidé) na žumpu všech nectností vypovídá zřejmě nejoriginálněji o anarcho-autorce. Zkrátka je to dobrá kniha s několika mínusy, která oprávněně budí rozruch.

CleoXandra
24.01.2019 3 z 5

Z knihy mám poněkud rozporuplné pocity. Na jednu stranu příběh nevybočuje ze "spolehlivého" žánrového vzorce mysteriozních thrillerů, na druhou stranu, čtivost, rafinovaná gradace, dobrá práce s vypravěčskými finesami ... takže vlastně příjemné odpočinkové čtení.

kululinka
23.01.2019 4 z 5

Na můj vkus měla kniha trošku pomalejší rozjezd, ale jinak super. Přistupovali jsem k ní trochu skepticky, po všech těch komentářích, ale byla jsem víc než příjemně překvapená. Super námět i popis z pohledu jedné postav a konec nečekaný. Paráda!