Král Lávra

Král Lávra https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476743/mid_kral-lavra-kt0-476743.png 4 1979 188

Irská lidová pověst o králi s tajemstvím. Králův holič Kukulín nesmí nikomu prozradit co při holení vídá na jeho hlavě. Toto tajemství řekne vrbě. Muzikant Červíček si udělá z vrby kolíček k base. Basa na bále vše prozradí a král již nemusí před lidem dál skrývat pod vlasy to, co už všichni od Červíkovské basy slyšeli.

Ronnie68
12.03.2020 5 z 5

skvělá velmi krátká kniha ...

JulianaH.
12.03.2020 2 z 5

„A po krátké době,
když utich povyk,
líbil se přec lidu
dobrý panovník,
zdálo se jim, že ty dlouhé uši
právě dobře ke koruně sluší,
všechno může zvyk!"

Jakkoli mám ráda poesii a českou literaturu 19. století, Králi Lávrovi jsem nikdy nepřišla na chuť. I když se tu dají najít hezké partie, některé rýmy mě tahají za uši (Není každá vrba / jako viklovská, / ani každá basa / jak červíčkovská). Ráda Havlovi-Borovskému přiznám, že děj plyne svižně a že jadrně formuluje pointu, ale přesto k jeho básni cítím spíš nechuť a nepřestávám se divit, že stále ještě figuruje na seznamu maturitní četby vedle, řekněme, Machara. Snad ne kvůli tomu, že je „nízkoprahová"? Kollár a Linda veršovali o několik pater lépe.

DK197
18.02.2020 5 z 5

AUDIOKNIHA: Jak děti nechat zamilovat se do poezie? Pustit jim tenhle úžasný příběh od Borovského. Skvěle zvládnutý žánr, hezký příběh, nějaké to poučení i pobavení. Tady prostě nelze cokoli vytknout. A já děkuji za letošní Čtenářskou Výzvu, že mě k autorovi dovedla.

Irsaf
05.02.2020 4 z 5

Zatím nejhezčí poezie co jsem četla...
A ještě je tam zmíňka a o mém rodném městě :)

mi-380
29.01.2020 5 z 5

…Divili se lidé, mrzela je dost
na tom dobrém králi tato ukrutnost;
však co král chce, zdrávoť pro poddané,
tak po letech zvykli si Irčané
na tu podivnost.
Jenom holičové zvyknout nemohli,
na šibenici je špatné pohodlí…

Spojeno se vzpomínkami na mé rodiče, na jejich nacpanou knihovnu, na nedostatek místa, zadní řada knih je schovaná za přední. A já, žáček prvního stupně, se v těch pokladech přehrabuji, objevuji zázraky, slyším poprvé o nějakém Irsku a zjišťuji, že za své chybičky bych se nemusel stydět.
A tajemství pošeptám do vrby.
100 % (zatím 1406 hodnocení, průměr je zatím 78 %).

Lucissia
22.01.2020 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. I když mi verše samy o sobě neznějí nejlíp, hlas pana Mrkvičky mě donutil knihu doposlouchat. Škoda jen, že za mých školních let audioknihy ještě neexistovaly. :-)

-markéta-
18.01.2020 4 z 5

Kraťounké dílo, které každý zná, nebo o něm alespoň slyšel.
Po dlouhé době jsem si chtěla přečíst nějakou klasiku a jsem ráda, že jsem sáhla zrovna po této.
Příjemné odreagování.

bílárůže
12.01.2020 4 z 5

Jedná se o velmi čtivé dílo a vlastně pohádku, kterou jsem měla přečtenou za ani ne půl hodinky. I když je kniha veršovaná, chápu vše i díky tomu, že autor nepopisuje pocity postav moc do hloubky. Použitý jazyk mi vyhovoval a styl verše, použitý zde, jsem snad nikdy dříve nikdy neviděla, ale to je možná způsobeno tím, že básně moc nečtu. I přestože Karla Havlíčka Borovského moc nemusím, toto dílo je velmi hezké a jistě stojí za přečtení. Kresbami doplněné vydání z roku 2006 je velmi hezké a přitažlivé i pro oko. Určitě doporučuji.

jengibre
09.01.2020 4 z 5

Nebýt čtenářské výzvy 2019, báseň bych si nikdy nepřečetla. Rozhodně jsem nečekala, že se bude jednat o tak příjemné a svižné čtení. I když jsem samozřejmě věděla, co král Lávra skrývá pod vlasy, líbilo se mi, jakým způsobem se k této informaci autor dostává. V průběhu děje téma několikrát hezky nakousne, ale vše vyzradí až téměř na samotném konci. K mému velkému překvapení musím říci, že toto nejspíš nebylo mé poslední setkání s Karlem Havlíčkem Borovským.

Awča
06.01.2020 4 z 5

Krátké úsměvné dílko, klasika.
Děkuji za možnost stažení legálně zdarma.

hellena1523
03.01.2020 4 z 5

Jsem překvapená, jak čtivé toto dílo bylo! A samozřejmě, jak povinná četba velí, poučení nesmí chybět. Docela lituji, že jsem se před maturitou víc nezaměřovala na české klasické autory, bývala bych byla mile překvapená! A možná jsem dozrála až nyní a až nyní dostatečně docením jejich kouzlo.

Ikkju
26.12.2019

Bývaly časy, kdy nám dril učení se básniček dost znepříjemňoval život. Pár desítel let na to ale zjišťuji, že mi spousta veršů v hlavě zůstala, a není vlastně až zas tak velká nadsázka, že knihu umím nazpaměť úplně celou. Dojít někdy na realitu 451 st fahrenheita, z vrozené lenosti bych si možná vybral právě tuhle knihu :o

UMIKO
20.12.2019 4 z 5

Na knížku jsem zde narazil při procházení Eknih zdarma. Hned jsem si vzpomněl na školní léta, kdy jsme toto dílo měli v povinné četbě, a hned začal se stahováním. Myslím si, že se rád k této útlé knížce zase někdy na chvíli vrátím.

Hobo
02.12.2019 5 z 5

Opětovně přečteno ze zoufalství, že se blíží konec roku a stále nemám dokončenou výzvu. Hle, jaký požitek si může člověk připravit ze zoufalství! Občas je dobré vrátit se ke klasikům!

Janii90
04.11.2019 4 z 5

Fajn oddechové čtení

ivzu77
04.11.2019 4 z 5

Přečteno se synem v rámci povinné četby - ponaučení pro každého... KDYŽ TĚ NĚCO SVRBÍ NA JAZYKU, POŠEPTEJ TO DO DUTÉ VRBY.

mazlak
17.10.2019 5 z 5

Přečteno pro výzvu, ale tyto verše zná snad každý. Byla snad v každé čítance ve škole. A kdyby ji snad někdo ve škole vynechal, těch pár stránek dokáže přečíst každý.

Jitka6
02.10.2019

Pěkné čtení.

Arry
10.09.2019 4 z 5

Příjemná krátká báseň, aneb: Dávejme si pozor na to, co komu a kde řekneme.

PanKrbec
09.09.2019 5 z 5

Je to klasika. Můj táta mi ji vyprávěl, když jsem byl malej a táta byl dobrej vypravěč :). Teď jsem si ji, kvůli výzvě, stáhl v audiopodobě ve vyprávění pana Mrkvičky - taky skvělej vypravěč :) a spokojenost, zavzpomínal jsem na dětská léta, na tatu a znovu si oživil v paměti tento krátký příběh.