Koralina

Koralina https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1180/bmid_koralina-2Tg-1180.jpg 4 1410 241

Malá Koralina Jonesová je chytrá a zvědavá holčička, která nenávidí, když si lidé pletou její jméno a oslovují ji Karolíno. Poté, co se rodina přestěhuje do nového domu, musí jej Koralina ihned celý prozkoumat. Objeví dvacet jedna oken a čtrnáct dveří, přičemž jen třináct z nich se dá otevírat a zavírat. Čtrnácté jsou zamčené a zůstávají pro Koralinu záhadou. Když se jí jednoho dne konečně podaří je otevřít, dostane se do jiného bytu v jiném domě, který se tomu jejich náramně podobá. Žije v něm ovšem Druhá matka, s knoflíky místo očí, která Koralinu považuje za své dítě a nehodlá ji pustit zpět...... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Polaris

Coraline , 2002

Mona-Lisa
06.11.2019 5 z 5

Tento autor mě s každou další přečtenou knihou utvrzuje v tom, že jeho cílový čtenář, nemusí být jen dítě. U něj bych si tipla, že mnohem víc si tyhle příběhy plné bizarností, odvahy a děsivých poznámek mezi řádky užívají při čtení dětem rodiče. Koralina mě dostala neotřelým příběhem, a hlavně pro autora typickou "fandění hodnou" hlavní postavou, která ani za mák nevykazuje infantilní chování jiných dětských hrdinů. Film miluji, bála jsem se, že si knížku stejně neužiju, ale mýlila jsem se, je stejně dobrá a ilustrace v ní, krásně podtrhují děsivost příběhu.

"Jak se jmenuješ?" chtěla vědět. "Podívej, já jsem Koralina, jo?"
Kočka dlouze a důkladně zívla. "Kočky nemají jména," řekla konečně.
"Opravdu?"
"Opravdu. To jen vy lidé máte jména. Protože nevíte, kdo jste. My víme, kdo jsme, tak nepotřebujeme jména."

Andrea_I_Am
20.08.2019 5 z 5

Gaimana, toho já můžu. On má takový svůj specifický způsob vykreslování příběhů a ta jeho fantazie je prostě zážitek. Má teda i lepší knihy, to zas jo, ale pořád si zaslouží pět hvězd. Takhle má vypadat strašidelná knížka pro děti. :-)

soupik2012
29.05.2019 3 z 5

Mno jak začít. Já si koupila 3 audioknihy od pana Gaimana a na seznámení s autorem jsem sáhla po té nejkratší. Aniž jsem si o té knize cokoliv zjistila. Věděla jsem pouze to, že je pro děti. Ale netušila jsem, že pro tak malé. Myslím si, že 8-12 let je cílová kategorie této audioknihy. Pro starší už to moc není. Oceňuji příběh, nápad, ale je to překombinované. Mělo to končit šťastným návratem domů. Audioknihu čte velmi dětsky paní Kristýna Podzimková

lenkaBajza
29.05.2019 4 z 5

Neil Gaiman je prostě mistr strašidelných pohádek. Dětský hrdina, tajemná říše, dobrodružství, odvaha. Skvěle jsem se bavila☺️

roni24
30.04.2019 5 z 5

Koralína mě naprosto uchvátila. Je krásně napsaná, čtivá, děsivá a přitom tak krásná. Všechny knihy Neila Gaimana mají něco do sebe a nedám na něj dopustit, Koralína to však ještě přesahuje. Být odvážný neznamená to, že se nebojíte. Být odvážný znamená, že se bojíte, opravdu se bojíte, a stejně uděláte to, co je správné. (Koralina)

Hanina61
06.04.2019 5 z 5

Jedním slovem: "Nádhera". Před pár lety jsem viděla film a ten mě nadchl. Teď jsem si přečetla knihu a přímo mi svou krásnou strašidelností učarovala. Jdu se znovu podívat na film a pak se pustím do dalšího Neila Gaimana, jehož tvorba mně - babičce - naprosto učarovala. PS. Terry Pratchett o knížce řekl: "Až ji dočtete, už nikdy se na knoflíky nebudete dívat jako dřív." Naštěstí mohu s radostí konstatovat, že všichni mí plyšoví medvědí nalezenci a sirotkové, kterým jsem místo ztracených očí přišila knoflíky (povětšinou černé, lesklé, kulaté), se chovají spořádaně... :-)

Zoui
27.02.2019 5 z 5

Knížka je skvělá. Děj je poutavý, takže se dá shltnout za jediný den. :) Jen jak už je tu zmíněno mi tam chybí postavy z filmu (to mě dost zklamalo).
Za přečtení rozhodně stojí.

Princezna22
22.02.2019 5 z 5

Přečteno na jeden jediný den,kniha to je nádherná příběh strašidelný :) . Mě se to moc líbilo a kdybych to měla porovnat s filmem tak nevím (obojí má něco do sebe a hlavně film má přidané postavy ,nějak mi v té knize chyběli,ale to nevadí) ... :) Hlavně kniha má pěkné obrázky a jeden mě absolutně děsil :D .. Být dítě bála bych se více. Doporučuji

Denisa153
19.02.2019 5 z 5

Asi milionkrát lepší než film...

Devil-Ivet
20.12.2018 4 z 5

Koralina mi byla kdysi doporučena, přesto jsem se odhodlala až teď. Nelituji, protože se mi dostalo úžasného pohádkově tajemného příběhu. Jen škoda, že jsem neměla možnost to přečíst jako dítě. Měla bych z ní určitě jiné a úžasné pocity.

kaylee5060
04.12.2018 5 z 5

Poprvé jsem knihu četla asi před deseti lety. Možná v té době už byl i film a to byl důvod vyhledat tuhle knížku. Pamatuji se, jak mě nějaké části při prvním čtení nebavily, tudíž jsem je přeskakovala. Při druhém čtení jsem ji přečetla celou, ale ty části mě stejně nebavily a už si je moc nepamatuji. Film se v místech liší, ale o knize bych řekla, že ji mám raději.

Percabethka
01.12.2018 3 z 5

Tomu říkám nostalgie! Jako malá jsem byla z toho filmu úplně vyděšená, knížka mi teď ale tak děsivá nepřijde. Ale kdoví, možná je to jen věkem... I tak mi ale přijde, že se ta knížka docela dost liší od filmového zpracování...

TimeLord
02.09.2018 5 z 5

Kniha sa mi páčila viac než film, bola dosť dobrá, odporúčam.

sarka9190
17.08.2018 5 z 5

Koralina, když nepočítam Sandmana, byla první knížka, kterou jsem od Gaimana přečetla. Následovalo kultovní Nikdykde. Nicméně - asi proto, že byla první - se Koralina drží na špici. Důkaz, že vzduchem nemusí lítat uťaté končetiny a hektolitry krve, abyste pocítili závan vzrušení. Slyšela jsem zjednodušenou verzi v rádiu a i když byla notně abstrahovaná, dovedla ve mne nabudit stejný jemný pocit mrazení jako kniha. Film je opravdu pro děti. Někde se uvádí, že je kniha jednotvárná, ale když si OPRAVDU představíte, že se to, co se tam děje, převede, tak jak to leží a běží, na plátno, myslím, že bych děcko do kina nevzala:-)Skvěle napsané.

lucie.8
29.07.2018 3 z 5

Film se mi líbil víc (což se mi stává dost zřídka). Knížka se mi zdála poměrně nudná, děj moc neubíhal.

Tesinka_Laufey
15.07.2018 5 z 5

Začátek je poměrně slabý, ale potom následuje úžasný příběh. Nemám moc v lásce natahování příběhu, které se objevilo i tady, ale tady se mi naopak moc líbilo. Navíc si dovedu představit, že mladší čtenáře dokáže pořádně vystrašit...

Terez25
25.06.2018 5 z 5

Musím přiznat, že kniha je podle mě o něco slabší, než film. Ale protože animák miluju, tak nelze jinak, než 5. :-)

petrulka
20.06.2018 5 z 5

Přečteno za jeden večer. Líbila se mi moc, vůbec mi nepřipadala jednoduchá či plochá. Právě naopak. Vůbec by mi nevadilo dozvědět se víc.

ludek.n
28.04.2018 3 z 5

Klasický snově pohádkový Gaiman a jeho výlet za zrcadlo. Koralina Jonesová se koneckonců od Carrollovy Alenky zase až tolik neliší a svět za čtrnáctými dveřmi je podobně absurdní jako ten na druhé straně králičí nory. Jen je o poznání temnější, mrazivější a zdá se, že i děsivější. Nicméně, funguje to jen napůl. Dětská naivita protnutá hrůzným světem dospělých působí místy ploše a bezbarvě. Pro děti je vyprávění příliš děsivé, pro dospělé zase až moc jednoduché.

MayaBu
24.04.2018 3 z 5

Jako mladší bych se u Koraliny bála jako blázen, tím jsem si jistá! Teď jsem v ní viděla podivuhodnou a trošku strašidelnější pohádku. A musím uznat, že se mi líbila.