Koralina

Koralina https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1180/bmid_koralina-2Tg-1180.jpg 4 1410 241

Malá Koralina Jonesová je chytrá a zvědavá holčička, která nenávidí, když si lidé pletou její jméno a oslovují ji Karolíno. Poté, co se rodina přestěhuje do nového domu, musí jej Koralina ihned celý prozkoumat. Objeví dvacet jedna oken a čtrnáct dveří, přičemž jen třináct z nich se dá otevírat a zavírat. Čtrnácté jsou zamčené a zůstávají pro Koralinu záhadou. Když se jí jednoho dne konečně podaří je otevřít, dostane se do jiného bytu v jiném domě, který se tomu jejich náramně podobá. Žije v něm ovšem Druhá matka, s knoflíky místo očí, která Koralinu považuje za své dítě a nehodlá ji pustit zpět...... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Polaris

Coraline , 2002

Johana
20.09.2020 5 z 5

Hororová pohádka o holčičce Koralíně a o její Druhé matce s knoflíky místo očí. Krásně napsané. Ukázka:

- Koralina odporem a hrůzou vykřikla a ta postava se začala zvedat, jako by se probouzela. Koralina zděšením úplně ztuhla. Ta věc pomalu otáčela hlavu, až se černé knoflíky upřely přímo na ni. V bezústém obličeji se protrhla ústa se zbytky té bledé hmoty přilepenými ke rtům a hlas, který už ani vzdáleně nepřipomínal tátův hlas, zašeptal: "Koralino."
"No," řekla té věci, která kdysi bývala její druhý otec. "Ještě že jsi na mě rovnou neskočil." Stvoření zvedlo hůlkovité ruce k obličeji a přesunovalo bledou hmotu sem a tam, až si vymodelovalo něco jako nos. Mlčelo. "Hledám své rodiče," vysvětlila mu Koralina. "Nebo duše ukradené těm ostatním dětem. Jsou tady dole?" "Není tu nic," řekla ta bledá věc nezřetelně. "Jen prach a plíseň a zapomnění."

Pro ty, kteří viděli výborný film Koralina a svět za tajemnými dveřmi, upozorňuji: kniha má trochu jiný děj, film byl spíš o lásce ale originální příběh je víc o statečnosti.

SmazenaCibule
11.09.2020 5 z 5

I v tomto případě platí, že kniha je lepší než film. Líbilo se mi, že knižní příběh nebyl tak utahaný jako film. Žádné okecávání, žádné postavy navíc, žádné vyplňování hluchých míst rodiči, kteří píšou a píšou. Krátce se čtenář seznámí s dalšími obyvateli Pink Paláce - s ruským cvičitelem myší panem Bobinským, s trochu šáhlými staršími dámami Spinkovou a Forciblovou a s trochu namyšlenou, sarkastickou kočkou (v knize fakt působí jako rapl šťastný z cizího neštěstí). Pak najdeme klíč a hurá k druhé matce, která ovšem už během první návštěvy ukradne Koralíniny rodiče a Koralína se musí k té divné ženské vrátit znovu a bojovat o rodiče. Knížka je to malá, sfoukla jsem ji za jediný večer. Byla jsem naprosto nadšená, Gaiman svým knihám dodává takové temno a mrazivo, že s jeho knihami budete vždy spokojeni.

jakub2199
03.08.2020 5 z 5

Zůstávám fascinován rozličností tvorby Neila Gaimana, každá kniha, kterou jsem od něj četl (bylo jich zatím jen poskrovnu) byla jiná a přitom všechny měli něco zajímavého co čtenáře vtáhne do světa. Ne jinak tomu bylo s Koralínou. Musím se přiznat, že jsem v minulosti viděl filmovou adaptaci, takže jsem byl s příběhem jako takovým seznámen, takže jsem nebyl abychom tak řekli tabula rasa, když jsem do četby vstupoval, to že se mi příběh líbí jsem již věděl. Mnohdy ovšem četba filmové adaptace překvapí. Režisér či scénárista může mít jiný přístup než autor a mnoho toho může být řečeno vizuální cestou, kdežto autor musí vše napsat a je na čtenářově fantazii to dotvořit.
Nyní ke knize samotné. Jde o prototypickou pohádku. Tím nemyslím, že jde o generickou tvorbu pro mladé čtenáře. Myslím tím, že přestože Koralína se odehrává v moderní době, její příběh a způsob jejího podání by se mohl s hrdostí postavit vedle takových klasik jaké napsali bratři Grimmové, či Andersen (ne však jejich moderní převyprávění, ale jejich původní nepřikrášlené a surové příběhy).
Na konci je řečeno, že příběh působí jako pohádka pro děti a horor pro dospělé a musím se k takovému hodnocení přidat. Celým čtením mě provázel pocit, který člověk má, když má zahnout za roh v neosvětlené části města, kde nikdy nebyl - pocit neklidu a nejistoty.
Jak doufám z předchozích řádků vyplynulo, kniha je to navýsost povedená a rozhodně neprohloupí mladý ani starší čtenář, pokud po ní sáhne na polici.

Knihomolka506
27.07.2020 4 z 5

První seznámení  s autorem cca před pěti lety,  kdy jsem tady tu malou knížku dostala od sestřenice v anglickém originále. Skvělý příběh,  který člověka chytne a nepustí, ale hlavně perfektní autor,  který píše fantastické příběhy plné humoru a napětí , které miluji děti a dospělí po celém světě.

Adellll
20.06.2020 5 z 5

Moc pěkná kniha, která se díky své délce přečte za jeden večer. Oproti filmu, který jsem viděla nejdřív, zde byla Koralina mnohem chytřejší a celkově vyspělejší. Možná právě protože nebyla tolik naivní, jako Koralina ve filmu, mi byla ta knižní mnohem sympatičtější. I konec mi přišel mnohem víc propracovaný.

Annelies
17.06.2020 4 z 5

Kniha byl fajn, ale musím říct, že filmové zpracování mě zaujalo víc, což se mi stává málokdy. Každopádně, velmi originální zápletka a děj. Jen nevím, zda ji doporučit dětem. Jako mladší jsem pouštěla filmové zpracování bráškovi a údajně z něj míval noční můry. Já tento příběh ale miluji a budu se jak ke knize, tak k filmu vracet asi celý život.

Marekh
31.05.2020 5 z 5

Od autora jsem už četl více knih a rozhodl jsem se, že vyzkouším pohádkovou knihu KORALINA. Tato kniha mne lákala. Přestože se jedná o dětskou knihu, tak si myslím, že si ji může přečíst čtenář v kterémkoliv věku a může se mu líbit. Autor tuto knihu psal pro svoji dceru, psaní této knihy přerušil, takže vznikala poměrně dlouhou dobu. V PŘEDMLUVĚ se mi líbil tento citát: „Chtěl jsem napsat příběh pro moje dcery, který by jim pověděl něco, co jsem si moc přál vědět, když jsem byl malý chlapec: že když jste odvážní, neznamená to, že se nebojíte. Být odvážný znamená, že se bojíte, opravdu se bojíte, hrozně moc se bojíte, a stejně uděláte to, co je správné.“ Kniha má strašidelnou atmosféru, takže možná když děti budou číst tuto knihu, tak se budou bát, a nejenom děti. :) Kniha se mi celkově líbila, knihu hodnotím na 100 %.

Kniha má pěkné ilustrace, v závěru knihy se nacházejí také fotografie z natočeného filmu, dále je v knize uvedena kapitola – PROČ JSEM NAPSAL KORALINU a také se v knize nachází - ROZHOVOR S NEILEM GAIMANEM.

Kniha má pěkný přebal.

blackoutzuzi
13.05.2020 5 z 5

Dětský, dobrodružný, místy až hororový příběh - pokud se rádi bojíte, je tohle pro vás to pravé! Koralina se dočkala i svého filmového zpracování, které samo sebou taky doporučuji - ale knížka je knížka :))

Phoenix16.cz
04.05.2020 4 z 5

Zběžně jsem tušila, o čem kniha je. Že Gaiman umí vytvořit atmosféru, která by se dala krájet, jsem věděla. Přesto mě Coralina překvapila, na jak malém prostoru dokázala vybudovat silný příběh malé holky. Měla jsem za to, že je to kniha pro mladší čtenáře. Často je tak i zařazená. Ale při čtení některých pasáží jsem si říkala, že svým dětem ji asi ještě dlouho číst nebudu:-)

midone
01.05.2020 5 z 5

Knížka je hodně povedená. Po prvním přečtení anotace, si asi hodně lidí řeklo, že je to knížka pro děti, ale nenechte se prosím zmýlit. Je to trochu pohádka, to ano, jenže s prvky hororu. Přečetla jsem ji na posezení. Netroufám si soudit, jestli je horší nebo lepší než film. Za mě jsou obě formy skvěle podané a opravdu se od sebe odlišují hlavně dějem. Takže i když někdo viděl film dříve, tak neváhejte a přečtěte si to.

Teniskaha
22.04.2020 3 z 5

Animované zpracování je podle mě lepší.

kristyna3010
13.04.2020 5 z 5

Chytla mě jak kniha tak i film. Super.

JP
02.04.2020 3 z 5

Gaimanova 'Alenka' (-) mínus Lewis Caroll (ganja), (+) plus podivná "burtonovská" hororová atmosféra, zašlých, zaprášených, temných věcí. Je to trochu jako špatný sen s odvážnou a zvídavou hlavní hrdinkou, která se až pohádkově, díky vlastnímu důvtipu, dostane přes všechny překážky. Ale nepůsobí to otravně, protože celý svět téhle knihy je příliš podivný a odvádí vaši pozornost. Gaiman napsal knihu víceméně jako reakci na to, že mu jeho dcera diktovala příběhy s podobnou tématikou a chtěl jí koupit knihu, která by byla podobná, aby si ji mohla přečíst, ale nemohl prý nic najít - a tak jí něco sám napsal. A trvalo mu to deset let. Samozřejmě je v tom i mnohem víc, než jen to. Koncept = hlubší, detaily mají spojitost s autorovou minulostí, význam. Ale pro mě, osobně, jsem si chtěl doplnit pár věcí o Gaimanovi, potom, co jsem sledoval jeho Master Class, který ušlo (free) a vlastně jsem od patnácti, co jsem četl 'Nikdykde' od něj nic dalšího nečetl. Někdy bych si rád užil i tyhle jednodušší knihy. Ale zdá se, že mozek prostě "jde dál" a něco jako tohle už mě dnes prostě sdostatek nezaujme. Kdybych byl dítě, asi by to mělo dost velkou šanci mě strhnout víc... připomnělo mi to i 'Řadu nešťastných příhod', tu jsem taky nečetl, ale viděl jsem film a atmosférou je to na téže vlně. 'Coraline' je pro mě někde na půli cesty a tentokrát to není ani tak vina kvality materiálu, jako spíš, že něco se mi na tom líbilo, ale ten vlak už mě minul dlouhou dobu zpátky. Každopádně potěší mít ve sbírce cokoliv od Davea McKeana.

Paluska
25.03.2020 4 z 5

Strašidelné, dětské a hlavně velmi povedené.

Krekrína
16.03.2020 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, i když byla asi určená pro mladší. Velmi napínavá, asi stejně dobrá jako film.

Miretti
16.02.2020 5 z 5

Takhle exkurze do jiných literárních vod než na jaké jsem zvyklá , mě hodně bavila. Barvité, originální a takové živelné. Na film se určitě také podívám.

Luna7
11.02.2020 4 z 5

Film patří mezi mé oblíbené a viděla jsem ho x-krát. Teď jsem se konečně dostala ke knize a musím říct, že film je určitě za mě lepší. Kniha mi ze začátku přišla napsaná až moc dětsky, ale později, až jsem se začetla, to už šlo (asi jsem si ji měla přečíst mladší).
Ale tady vlasně vznikla celá ta myšlenka druhé matky a světem za dveřmi, takže to jsou u mě plusové body.
PS.: Stejně mám vždycky nejradši tu kočku. :)

Terez9119
02.01.2020 5 z 5

Kdysi jsem viděla film, aniž bych věděla, o co jde, a pamatuji si, že se mi i přes svou děsivost líbil. Po přečtení knížky se na něj zase určitě podívám. Ale k věci – zatím mě od Gaimana žádná knížka nezklamala, ani tahle ne. Je dětská, pro děti bude určitě děsivá a napínavá, pro dospělé vážně ne. Ale to nevadí. Gaiman má výbornou představivost na příběhy i různé pokrouceně odporné věci, takže příběh si užijete i jako dospělí. Krátké a moc příjemné čtení.

katerina5544
30.11.2019 5 z 5

Kniha se mi libila, ale film je kouzelny a opravdu o neco lepsi :) kazdopadne doporucuji k precteni, druha matka je desiva a je to celkove hezky pribeh.

Radovan_R
20.11.2019 1 z 5

V létě jsem ze studijních důvodů zhlédl film (a pak ještě jednou, ať si to správně vychutnám) a jelikož byl natočen podle knihy, tak ze zvědavosti jsem si ji přečetl.
S překvapením musím konstatovat, že nastal řídký jev, kdy film je výrazně lepší než knižní předloha. Kniha mi přišla nezábavná, příběh proti filmu mnohem jednodušší, rodiče normálnější a úplně tu chyběl Hubert (i když mezi obrázky z filmu se objevil). Děj se zhruba shoduje, ale ve filmu je toho prostě víc a víc to baví. Jděte radši na něj.