Kniha apokryfů

Kniha apokryfů https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/102649/bmid_kniha-apokryfu-dZp-102649.png 4 300 48

Čapkovy apokryfy patří k textům, které k nám stále promlouvají současným hlasem. Čapek je příležitostně psal v průběhu celé své literární dráhy, a představují tedy určitý průřez tématy, jimiž se zabýval. Apokryf je specifický literární žánr s dlouhou tradicí – původně se jednalo o texty, které měly vyplnit „mezery“ v biblických příbězích a kanonických životopisech svatých. Čapkovy apokryfy se však nesnaží dobrat toho, „jak to bylo“ nebo dokonce „jak to bylo doopravdy“. Z každého velkého historického či literárního příběhu si autor bere pouze střep – postavu, větu nebo scénu – a zasazuje ho do vlastního rámu. Cílem není poučení, ale hra. V našem vydání jsme se rozhodli v této hře pokračovat a o poněkud netradiční ilustrace jsme požádali současného výtvarníka Mariana Pallu.... celý text

RHorse
20.08.2019 4 z 5

4 hvězdy dávám v souvislosti s jinou tvorbou Čapka, ne v souvislosti s ostatními knížkami. Některé fejetony se mi velmi líbily, obzvlášť ty s náboženskou tématikou. Jako nejpovedenější vidím ten z pravěku, který dávám přečíst všem lidem, kteří si stěžují, že za jejich mládí to bylo jinak. Některé fejetony mě úplně neoslovily, asi dáno tím, že některé příběhy neznám. Každopádně pro mě sbírka dokazuje, jaký měl Čapek ve své době přehled, jak se některé věci nemění a zůstávají stále platné i téměř po 100 letech a za dalších 100 let budou stále platné. K některým příběhům se budu určitě vracet. A doporučuji i namluvenou verzi některých kousků.

ArwenAragorn
13.06.2019 5 z 5

Velmi moudré i vtipné.

dadako
22.05.2019 4 z 5

Poprvé jsem se pokoušel číst v dětském věku a moc daleko jsem se nedostal. Nyní přečteno v rámci Výzvy.

Melanka
12.05.2019 5 z 5

Moudré a vtipné čtení, jako Čapek vždy!

JulianaH.
09.05.2019 5 z 5

Poprvé jsem knížku otevřela, když mi bylo patnáct, a zase jsem ji zavřela s předsevzetím, že se k ní vrátím, až budu mít 1) přečtenou Bibli, 2) vystudovanou historii. Tehdy jsem si ji nedokázala vychutnat do dna. (Oč vzdělanější ostatně byli průměrní lidé na počátku 20. století, než jsme teď my.)
Nuže, státnice za sebou sice ještě nemám, ale blíží se – a Bibli už jsem zvládla. Pustila jsem se tedy do Knihy apokryfů, nemohouc to už vydržet, a ... jsou prostě skvělé. Především don Juan, ale i Goneril, mladík prchající před Huny, Lot procházející Sodomou a benátský námořník. A Marta! Marta.
Karel Čapek zkrátka nikdy nešel pod svou úroveň, a ta byla zatraceně vysoká. V české literatuře jedna z vrcholových, ne-li nejvyšší. Smekám hluboce.

Merlinit
07.05.2019 5 z 5

Výborné! K.Čapka mám velmi ráda a když jsem si z antikvariátu přinesla tenhle kousek, neměla jsem tušení, jak krásné čtení mne čeká!

Anasa
19.03.2019 4 z 5

Pan Čapek by si za apokryfy zasloužil pět hvězdiček, ale dávám jen čtyři, i když vina je na mé straně. Apokryfy už mi do ruky přišly a po letech jsem se k nim vrátila s tím, že jsem vyzrálejší a budu k nim mít jiný přístup. Nestalo se tak. Vychutnala jsem si Janečkovy, soucítila jsem s Goneril, politovala Angličana, kterému nabourali představy o velké lásce, a mohla bych pokračovat dál. Upřímně ale musím říci, že byly i příběhy, které jsem jen přelétla a řekla jsem si: Ano, je jasné, co chceš říci, ale nějak mne to nebaví. A tak už vím, že příště zalistuji a vrátím se jen k těm svým oblíbeným.

boxas
10.03.2019 4 z 5

Klasika, některé Čapkovy příběhy mají tak silný morální imperativ, že se k nim ráda vracím už mnoho, mnoho let.

fruitbueno
22.02.2019 4 z 5

Takový ten pocit, že autor každým slovem tne do živého... To umí jen Čapek.

gubesh
20.01.2019 5 z 5

Geniální Čapkovy povídky filosofického rázu, které jsou napsány s nadsázkou a humorem, co pohladí a jak bílé ptačí chmýří pošimrá pod lícní kostí. Takový líbezný úsměv ve vás vyvolají především apokryfy, jenž parodují nevinné přirozené lidské vlastnosti a zlozvyky např., pračlověk polemizující o zkaženosti nastávající pračlověčí generace. Čapek se zabývá i tématy více vážnými a citlivými – válkou, hamižnou dobyvačností a manipulovatelností davu nevyjímaje.

Nutno podotknout, že využitím antických, biblických či historických motivů Čapek nejenom baví, ale i vzdělává. Právě v tom tkví jeho genialita, neboť velice vtipnou formou se snaží poukázat na nekonečný kruh lidských osudí a vzdělat své čtenáře o klíčových mytologicko-historických příbězích.

Péťa1950
23.07.2018 5 z 5

Co dodat, byl snad jasnovidec? Svět se zřejmě až tak moc nemění. Karel Čapek zase trochu jinak.
"A když semhle tamhle něco povím synovi, řekne: Tatínku tomu už vy nerozumíte, dnes je jiná doba, jiná epocha-Vždyť prý, ani ty kostěné zbraně nejsou ještě poslední slovo, jednou, říká, přijdou lidé ještě na onačejší materiál-"

lucie9699
17.07.2018 5 z 5

Velmi aktuální kniha.

heavy66
07.07.2018 4 z 5

V 80.letech jsem se shodou okolností dostal na domácí seminář jakési křesťanské sekty. Představení sekty odhalovali satanismus v umění, a mezi literárními díly, mimo jiné, objevili Satana v Knize apokryfů. Chápu, na církev musel působit Čapkův humor a jazykové mistrovství jako červený hadr na býka!

Marekh
08.02.2018 4 z 5

Kniha se mi celkově líbila. U některých povídek nalezneme také citáty z Bible. V knize nalezneme i divadelní hru. U některých příběhů jsem se pobavil, u některých jsem musel více přemýšlet. K zamyšlení je třeba charakteristika chytrosti, rozumu a moudrosti.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Chytrost je obyčejně krutá, zlomyslná a sobecká, vyhledává na bližním jeho slabost a dovede jí využíti k svému zisku; vede k úspěchu.

Rozum bývá krutý k člověku, ale je spravedlivý k účelům; hledá zisk obecný; najde-li na bližním slabost nebo zpozdilost, hledí ji odstraniti poučením nebo kázní; vede k nápravě.

Moudrost nemůže býti krutá, neboť je sama blahovůle a sympatie; nehledá už ani obecný zisk, neboť příliš miluje lidi, než aby mohla milovat nějaký další účel; najde-li slabost či ubohost bližního, odpouští jí a miluje ji; vede k harmonii.

Líbily se mi i ilustrace.

smazenaryba
13.07.2017 4 z 5

Agathon by o Knihe apokryfov povedal, že Čapek chytro využil historické udalosti a príbehy, okorenil ich rozumným množstvom humoru a vložil do nich múdrosť, ktorá prežije stovky ba možno aj tisícky rokov. Pokrm pre dušu a príjemné čítanie, ku ktorému sa určite znova vrátim.

morava
14.05.2017 5 z 5

Pro mne zase jeden uzasny ctenarsky zazitek, dortik ke kavicce. Filozofie pana Karla Capka okorenena spetkou humoru. Jak moudre, jak lidske , jak originalni, jak skvele.

Sidonie
31.01.2017 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších od Karla Čapka. V hlavě mi zůstala povídka Romeo a Julie a pak ta o pračlověku Janečkovi :-)

Wamann
31.03.2016 5 z 5

Mistr Karel Čapek, díky této knize u mne ohodně stoupl. Doporučuji

Iwíček
09.01.2016 5 z 5

Kniha se mi moc líbila a časem si ji určitě přečtu znovu. Tématicky je velice zajímavá :)

woodward
22.11.2015 5 z 5

Už je to dávno, a měl bych si Čapkovy Apokryfy znovu přečíst. Ale na starou Janečkovou, pohoršující se nad nestoudností bujných tvarů Věstonické Venuše, se prostě zapomenout nedá.