Vánoční koleda

Vánoční koleda https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419545/bmid_vanocni-koleda-oGg-419545.jpg 5 1991 441

Vánoční koleda: čili Vánoční povídka s duchy. Vánoční koleda je osobním dramatem člověka, které oslovuje další a další generace čtenářů již přes 170 let. Rozsahem nedlouhá „moralita“ o pěti kapitolách se dočkala mnoha dramatizací, operního i filmového zpracování. Důvod není jen v silném příběhu či literárních kvalitách. Kromě nich je tu cosi, co se nás bytostně týká, co potřebujeme v životě takřka neustále: naděje. Českých vydání tohoto příběhu je několik, ale je jen jedno, které opravdu můžeme považovat za knižní skvost. Je to totiž jeden ze vzácných případů, kdy kvalitu knihy několikanásobně zvyšuje její estetická úprava. Knihu z nakl. Champagne Avantgarde z roku 1994 ilustroval italský malíř Roberto Innocenti. V New Yorku bylo toto vydání vyhlášeno za nejkrásnější ilustrovanou knihu roku 1991. A není se čemu divit. Velké obrazové kompozice, které dýchají ponurou zimní atmosférou, umocňují náladu celé knihy. Všechno je barevně laděné d o tmav&y acute;ch barev, převážně hnědé. Čtenář by neměl ilustrace opomíjet. Důležité je prohlédnout si opravdu celou kresbu. Innocenti si vyhrál s každým detailem, který nám dokonale přibližuje svět Anglie v první polovině 19. století. Vše je vykresleno v perspektivní harmonii. Zvláštností je jeho pojetí portrétování. Všechny postavičky na malbě mají téměř identické tváře, jakoby ploché s výraznými temnými body v místech očí. Jediná pozitivní ilustrace je vlastně až závěrečná, kde Innocenti použil i jiné než temné barvy. Kvůli Vánoční koledě navštívil Innocenti Londýn. Ne snad proto, že by zde chtěl objevit Dickensův svět, ale aby zhlédl originály výtvarných děl spisovatelových současníků. Inspiroval se a vlastní realistickou malbu k fantasknímu příběhu doplnil četnými detaily prostředí, výraznou expresí i magickým realismem, jimž dotváří sugestivní atmosféru Dickensova vyprávění. Kniha vychází s ilustracemi Roberta Innocentiho (1940), italského mezinárodně uznávaného výtvarníka, který získal četná ocenění včetně Ceny Hanse Christiana Andersena (2008).O značném přesahu jeho díla svědčí i to, že knihy s Innocentiho ilustracemi vydávají nakladatelé v Evropě, Asii, USA i v Japonsku a není tedy divu, že v deníku The New York Times byl představen jako „jeden z největších ilustrátorů dětských knih ve světě“.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Petrkov

A Christmas Carol , 1843

babyboar
11.01.2019 5 z 5

Sice jsem si ji nestihla znovu přečíst před Vánocemi, ale i po svátcích zahřeje na duši.

Aki12
06.01.2019 4 z 5

Vánoční koleda je právě jednou z knih, která vás při čtení donutí cítit vůni punče, mandarinek, pomerančů, citronového čaje a pečeného krocana a to vše, vás perfektně naladí do Vánoční nálady!
Mohu říci, že v tomto případě se mi líbí i filmové zpracování knihy, které se mi při čtení často připomínalo. I tak je kniha krásná a na Vánoce jako dělaná díky poselství, které nese.

JessieEx
04.01.2019 4 z 5

Taková hezká vánoční pohádka pro dospělé... Měli by si ji přečíst všichni, hlavně morousi a skrblíci jako byl Skruž - pár takových bohužel znám. Její poselství je doslova kouzelné, ale četla se mi trochu kostrbatě. Nejvíce se mi líbilo poselství třetího ducha a přála jsem si konec, který by s tím korespondoval, reálnější. Tady se ale ukázalo, že člověk může svými činy změnit osud svůj i druhých. Nejen o vánocích ale po celý rok.
P.S. Souhlasím s komentářem nademnou, že překlad jména Scrooge je přinejmenším dost mimo, taky mě to rozčilovalo

Adelajda_4
03.01.2019 5 z 5

Jak tu tak čtu ty komentáře, asi si také udělám novou vánoční tradici, každé Vánoce sáhnu po této nádherné knize. Dlouho jsem ji přecházela, letošní Vánoce jsem po ní sáhla a nezklamala mě. Je to kouzelný příběh nádherně napsaný, plný různých metafor a s mravoučným přesahem. Vývoj knihy je sice dost předvídatelný, ale je napsána tak krásně, že mi to vůbec nevadilo.

Sajmoonek
03.01.2019 5 z 5

Těšila jsem se celý rok, až si ji o Vánocích přečtu a nezklamala. A klidně ji budu číst rok co rok a pořád mě to bude bavit. Zdánlivě nenapravitelný Scrooge je prostě někdo, kdo by o Vánocích neměl chybět!

Tereza99
01.01.2019 5 z 5

Krásná pohádka (nejen) pro dospělé.
Ideální na vánoční čtení s čajem pod peřinou ♥♥

ChristineDaee
01.01.2019 5 z 5

Keďže som pomerne rýchlo zistila, že atmosféru vytvárajú spomienky, rozhodla som sa systémom opakovaných zvykov budovať svoje sviatky. Jedným zo zvykov, ktoré poctivo dodržiavam je čítanie Vianočnej koledy každý Štedrý deň. A nikdy jej nemám dosť. Každý rok ma znovu a znovu očarujú vtipné prirovnanie, zložité metafory a dokonalé budovanie atmosféry. Každý rok tak ako predošlý mi behajú zimomriavky po chrbte pred príchodom dávno mŕtveho partnera (ktorý bol bezpochyby mŕtvy, inak by tento príbeh nemal zmysel), vždy mi stisne srdce pri pohľade na veľmi skromnú štedrovečernú večeru rodiny tajomníka Boba a najmä koniec máloktorej knihy ( a už vôbec nie z mojich obľúbených, lebo tie sa zvyčajne končia trpko, ak nie priamo tragicky) ma naplní tak nesmiernou radosťou z lásky, dávania a z toho, že konečne sú tu Vianoce! A Scroodge je jedna z mojich najmilších knižných postáv, nielen preto, že sa na konci tak krásne polepšil, ale aj preto, že s ním zdieľam názor na duchov všeobecne a vrelo súhlasím s miernou úpravou jeho známeho výroku, vianočné naháňanie za jedlom, gýčovitými svetielkami, spievajúcimi mikulášmi, stepujúcimi tučniakmi a množstvom alkoholu je humbug! :D Lepšie je utiahnuť sa k teplému kozubu s touto rozkošnou knižkou a potom odviesť rodinu na prechádzku bez ohľadu na poveternostné podmienky (ďalšia z mojich vianočných tradícií). Veselé Vianoce všetkým! (bez ohľadu na to v akom čase čítate tento komentár :D)

knihovnička007
31.12.2018 5 z 5

Dlouho jsem kolem této knihy chodila, ale...
Kniha se mi hodně líbila, není to klasický příběh, ale poučný. Ač žil autor před dvěma sty lety, příběh je stále aktuální. Jen teď by se ti duchové hodně nalítali.
Velká škoda :(

Příběh je krásně napsaný.

Ivan F
31.12.2018 5 z 5

Čo sa dá napísať k novele Vianočná koleda? Len toľko, že je to klasika, ktorá mi veľmi dlho utekala. Minulý rok som videl animované spacovanie a tento rok mi výzva dopomohla k tomu, aby som si ju prečítal. Inak by mi asi utekala ešte pekne dlho a zostala neprečítaná. A to by bola škoda, pretože Dickensov štýl mi naozaj ulahodil. O čom príbeh je, netreba zmieňovať, je notoricky známy a k Vianociam rozhodne patrí. Verím tomu, že si príbeh niekedy v budúcnosti s chuťou prečítam ešte raz. Na Vianoce 2018 som mal pekný čitateľský zážitok a to sa cení.

Denisa153
31.12.2018 5 z 5

Krásný vánoční příběh, nad kterým by se měl každý zamyslet.

snimcibdim
29.12.2018 5 z 5

Krásný vánoční příběh - mravoučná pohádka pro malé i velké. K dokonalosti v mém případě chyběl jen sníh za oknem a praskající krb. Doporučuji číst opravdu ve vánočním období, má to svoje kouzlo.

Nunynka
28.12.2018 5 z 5

Klasika,která se neomrzí.

Devil-Ivet
27.12.2018 5 z 5

Příběh, který má opravdu mnoho co říct. Naladí tu správnou atmosféru na Vánoce a jeho kouzelnost a vřelost vyvolá tak úžasné pocity… Ráda se do ní ponořím příští Vánoce.

mahdal
26.12.2018 3 z 5

Vynikající kniha od anglického autora 19. století, Charlese Dickense. Bohužel jsem knihu četl až poté, co jsem zhlédl animovaný film (tuším z roku 2009). Bylo to trochu na škodu, jelikož jsem porovnával pasáže ve filmu s knižní předlohou (až na malé výjimky je film velmi zdařilý a věrohodný knize). Na druhou stranu jsem mohl knihu díky tomu lépe interpretovat. Je to má první kniha od tohoto autora, v minulosti jsem měl rozečtené Nadějné vyhlídky, ale knihu jsem odložil, snad se k ní v budoucnu vrátím a porovnám styl autora v různých dílech. Dickens dokáže navodit krásnou vánoční atmosféru!

dzejkbeltygros
26.12.2018 5 z 5

Jednoduchý a výstižný příběh o hamižnosti bohatých a laskavosti chudých. Chovejme se dobře a dobro se nám i vrátí. :) Aneb karma je zdarma! :D

dany512
26.12.2018 5 z 5

Krásný vánoční příběh - doporučuji.

xichtik
25.12.2018 5 z 5

Miluju tenhle příběh ... V knižním, filmovém i divadelním zpracování.

wiolca
25.12.2018 5 z 5

Moc hezká vánoční "pohádka", kdy konec pohladi po duši. A kdy jindy si ji přečíst než o Vánocích.
P.S.: Kdo by jí teď sháněl, mají ji v levné knize za pár ☺

Vakalik
25.12.2018 4 z 5

Hezký příběh, taková trochu pohádka. Nejkrásnější na tom je to poučení na konci. Líbilo se mi to celé včetně překladu.

Michalka98
25.12.2018 5 z 5

Nádherný vánoční příběh, který chytí za srdce. Jedna z mých nejoblíbenějších knih.