Vánoční koleda

Vánoční koleda https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419545/bmid_vanocni-koleda-oGg-419545.jpg 5 1991 441

Vánoční koleda: čili Vánoční povídka s duchy. Vánoční koleda je osobním dramatem člověka, které oslovuje další a další generace čtenářů již přes 170 let. Rozsahem nedlouhá „moralita“ o pěti kapitolách se dočkala mnoha dramatizací, operního i filmového zpracování. Důvod není jen v silném příběhu či literárních kvalitách. Kromě nich je tu cosi, co se nás bytostně týká, co potřebujeme v životě takřka neustále: naděje. Českých vydání tohoto příběhu je několik, ale je jen jedno, které opravdu můžeme považovat za knižní skvost. Je to totiž jeden ze vzácných případů, kdy kvalitu knihy několikanásobně zvyšuje její estetická úprava. Knihu z nakl. Champagne Avantgarde z roku 1994 ilustroval italský malíř Roberto Innocenti. V New Yorku bylo toto vydání vyhlášeno za nejkrásnější ilustrovanou knihu roku 1991. A není se čemu divit. Velké obrazové kompozice, které dýchají ponurou zimní atmosférou, umocňují náladu celé knihy. Všechno je barevně laděné d o tmav&y acute;ch barev, převážně hnědé. Čtenář by neměl ilustrace opomíjet. Důležité je prohlédnout si opravdu celou kresbu. Innocenti si vyhrál s každým detailem, který nám dokonale přibližuje svět Anglie v první polovině 19. století. Vše je vykresleno v perspektivní harmonii. Zvláštností je jeho pojetí portrétování. Všechny postavičky na malbě mají téměř identické tváře, jakoby ploché s výraznými temnými body v místech očí. Jediná pozitivní ilustrace je vlastně až závěrečná, kde Innocenti použil i jiné než temné barvy. Kvůli Vánoční koledě navštívil Innocenti Londýn. Ne snad proto, že by zde chtěl objevit Dickensův svět, ale aby zhlédl originály výtvarných děl spisovatelových současníků. Inspiroval se a vlastní realistickou malbu k fantasknímu příběhu doplnil četnými detaily prostředí, výraznou expresí i magickým realismem, jimž dotváří sugestivní atmosféru Dickensova vyprávění. Kniha vychází s ilustracemi Roberta Innocentiho (1940), italského mezinárodně uznávaného výtvarníka, který získal četná ocenění včetně Ceny Hanse Christiana Andersena (2008).O značném přesahu jeho díla svědčí i to, že knihy s Innocentiho ilustracemi vydávají nakladatelé v Evropě, Asii, USA i v Japonsku a není tedy divu, že v deníku The New York Times byl představen jako „jeden z největších ilustrátorů dětských knih ve světě“.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Petrkov

A Christmas Carol , 1843

jiri77
23.12.2019 5 z 5

Nádherná vánoční klasika ,která u mě nechybí poslední roky ,jak v knižním vydání ,tak na televizní obrazovce. Vydání s ilustracemi od Innocentiho ,je naprosto skvělé.

Micha-Él
22.12.2019 5 z 5

Moje první od Dickense! Moc milá pohádka, která pohladí po duši, navíc v tomto vánočním čase. Líbilo se mi, jak Dickens přesně a citlivě zachytil kouzlo Vánoc - láska, víra, naděje... Těším se na další jeho knihy a těm, co nečetli, tuto vřele doporučuji! Kéž by i svět mohl být takový, jednou bych tuto pohádku ráda četla svým dětem.

Měňavka
17.12.2019 5 z 5

Nechápu, že jsem si ji nikdy nepřečetla a dopracovala se k tomu až teď. Úžasný příběh s poučením a poselstvím do života = takové mám moc ráda.

hroneczek
16.12.2019 5 z 5

Rychlé a krásné čtení pro zamyšlení.
I když musím říci, že filmové zpracování je ještě o chlup lepší.

Knižní střípky
14.12.2019 5 z 5

Tentokráte nebudu psát obsah knihy, myslím si, že je to zbytečné. Tuto knihu musí znát snad každý. Když tak nad tím teď přemýšlím, toto je asi kniha, kterou jsem četla nejčastěji. Mám ji doma v několika vydáních, ovšem toto konkrétní mám nejraději, ty ilustrace jsou nádherné. Čtu ji každý rok o Vánocích, začala jsem s tím snad někdy ještě na základce.... Takže ji mám přečtenou možná tak 30x, docela mazec a když jsem se kdysi dávno stala mámou, četla jsem ji staršímu synovi a nyní ji čtu s mladší dcerkou.... Dá se říci, že je to naše každoroční vánoční tradice.

Nikola_
16.11.2019 5 z 5

Krásný a smysluplný vánoční příběh..

dagsvob
12.10.2019 5 z 5

Nádherný vánoční příběh. Četla jsem v říjnu a přesto jsem cítila vánoční atmosféru, určitě si ji přečtu i v době adventu...

Taralcielle
28.08.2019 4 z 5

Oproti Oliveru Twistovi velmi hezká pohádka s dobrým koncem, ze které se nejen poučíme, ale uvědomíme si, co je opravdu na světě důležité. Klasika Vánoc. Jednoduchý, ale neotřelý příběh. K této se ráda vracím.

Magrata15
06.07.2019 5 z 5

Krásná vánoční pohádka s ponaučením a s dobrým koncem.

postrach
23.06.2019 5 z 5

Tento krásný vánoční příběh doporučuji všem věkovým kategoriím.Na světě je spousty takovych lidi,kteří by se nad sebou měli zamyslet a změnit.I filmove zpracování je moc povedené.

Bauriska
01.06.2019 5 z 5

Krásný příběh. Jednoduchý stylem a tolik bohatý ve svém jádru.

Mybooks
29.05.2019 5 z 5

(SPOILER) Je to skvělá kniha. Je poučná a zároveň vám před očima připomene tu vánoční náladu a také to, jak si Vánoc štědře vážit.

Cher
03.03.2019 5 z 5

Krásný vánoční příběh a velmi poučný.

Placi
24.02.2019 5 z 5

Tradiční vánoční příběh, který jsem již viděl zpracovaný v několika podobách. Vánoční koleda se stala klasikou. Doporučuji číst během vánočního období se sváteční náladou.

Kryštofka
02.02.2019 5 z 5

Vždycky, když čtu podobná kvalitní díla starších autorů, uvědomím si, jak dobrou mají logickou stavbu. Skoro jako hudební skladba. V tomto případě například: úvod, tři sloky, velké radostné finále. Neplácají se od ničeho k ničemu, neplýtvají slovy, ale neomylně míří k morálnímu poselství. I jazyk se mí líbí, i mnohé chytré myšlenky.

Shimy
28.01.2019 4 z 5

Knihu jsem se rozhodla přečíst kvůli čtenářské výzvě a plánovala jsem ji číst před Vánoci. Bohužel to mi nevyšlo, ale i tak jsem ji stihla dočíst do konce roku, kdy bylo ještě takové to povánoční období :) Je moc hezky pojata a i přesto, že už je tak stará, dala by se zasadit i do dnešní doby, což se mi moc líbilo. Obvykle takový styl knížek nečtu, ale vzhledem k tomu, jak byla kratičká, jsem ji měla rychle přečtenou a ani mi to nestihlo vadit.

_Janina_
25.01.2019 4 z 5

Vánoční atmosféra viktoriánské Anglie je zachycena opravdu působivě. Autor se zbytečně nerozepisuje ve složitém popisu děje a postav, jak je u jiných jeho doby zvykem, kniha má spád, žádné zbytečné dialogy. Moc se mi líbila.

Jerry2
25.01.2019

Už prvních kapitolách Bůh: Svržení předsudků a mýtů Ing . Petr Fiedor mne kniha oslovila pomohla mi se zorientovat se v otázkách a odpovědích autora

coppacabana
24.01.2019 5 z 5

Pohádka mě už zaujala ve své filmové podobě - o Vánocích si ji se ségrami zpravidla nesmíme zapomenout pustit -, a jsem ráda, že jsem se konečně dostala ke knížce.
Je to přesně ta knížka, kterou si vezmete s sebou do postele a čtete ji, zatímco na nočním stolku máte čaj, vedle tácek cukroví a pokud se poštěstí, za okny vám padá sníh. Čtení si přímo vychutnáváte - nádherná sváteční atmosféra, Vánoce můžete prakticky ochutnat na jazyku a rozkošné rozuzlení. Křenila jsem se, když se Skruž ke konci vzbudil a byl z něj snad ten nejmilejší člověk ve městě.
Jsem si jistá, že až budou zase Vánoce, vezmu novelu znovu do ruky a udělám z její četby další vánoční tradici v řadě. Doporučuji.

Leenah
17.01.2019 5 z 5

Skvělá kniha, ke které se ráda budu každoročně před Vánoci vracet (po přečtení knihy půjčené z knihovny jsem si koupila svoji vlastní). Krásně zachycuje vánoční atmosféru Londýna a nechybí ani ponaučení. Jsem vděčná, že mě k ní dovedla čtenářská výzva.