Karanténa

Karanténa https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444860/bmid_karantena-aQb-444860.jpeg 3 636 198

Thriller, který předpověděl celosvětovou pandemii. Londýn, epicentrum celosvětové pandemie, je kompletně izolovaný. V ulicích bují násilí a občanské nepokoje. Na dodržování zákazu vycházení dohlíží armáda. Před smrtícím virem, který si vyžádal tisíce obětí, není nikdo v bezpečí. Na staveništi, kde má vyrůst nouzová nemocnice, najdou dělníci tašku s kostmi zavražděného dítěte. Nemilosrdný vrah se volně pohybuje po městě, odhodlaný udělat cokoli, aby policii zabránil vypátrat, komu kosti patřily. Inspektor Jack MacNeil, který odpočítává poslední hodiny u sboru londýnské Metropolitní policie, musí až do poslední chvíle vést vyšetřování. Jeho kariéra je v troskách, manželství rozvrácené a virus zasáhne i jeho vlastní rodinu. Co ho zastaví dřív? Virus, nebo vrazi?... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Host

Lockdown , 2020

mi-380
07.12.2021 4 z 5

May využil a rozvinul tehdy (i dnes) aktuální téma, ale to mu nestačilo. Přidal dost dalších ingrediencí, svých i obecně známých, dalo by se napsat profláknutých. Z těch typicky mayovských identifikuji: čínská stopa, ekologická stopa, laboratorní stopa, dávná láska, a samozřejmě skotská stopa. Z těch ostatních, kromě lockdownu: zázračný střelec, zlomený detektiv, nelogičnosti v jednání hlavních padouchů (kdyby jednali logicky, nebylo by brzy o čem psát), nezbytná LGBT vsuvka, přehlížení důležitých zpráv v mobilu, finále jak s mladým Belmondem, a jistě by se dalo najít víc. Naštěstí ani tentokrát nechybí vše, na co je May mistr: napětí, nostalgie, atmosféra, stejně tak noční Londýn jako naživo. Když už jsem tam letos nebyl…
Tak jo, nechávám ****, i když to někdy vypadalo hůř.
75 % (zatím 464 hodnotících s modrým průměrem 67 %).

Meda77
05.12.2021 3 z 5

Hmm, nebylo to špatné, spíše takové průměrné počtení. Autor má jistě ještě kvalitnější počiny. Narozdil od současnosti, která se zaobírá honem očkovaných na ty jehlou nepoznamenaných, se kniha vyvíjí do detektivního vyšetřování s průměrným dějem. Kniha není špatně psaná, ale převážně u britských autorů se mi vždy zařezávají ponožky ze všudy přítomných názvů ulic. Angličani už by měli pochopit, že kvalitní román se dá napsat i bez znalosti geografie anglických měst a čtenář si jistě nekreslí na zdi mapu londýnského předměstí, jelikož by mu při úklidu jeho drahá polovička u každé z ulic jednu břinkla. Jinak průměrný počin z krimi žánru, až na ten zcela nevěrohodný konec, který by se hodil tak pro horor.

Sixao
24.11.2021 3 z 5

Na této knize je zajímavé to, že před jejím vydáním to bylo zdánlivě neprodejné sci-fi a myslím, že ani sám spisovatel nečekal, jak se přiblížil realitě nynějších všechních dnů.

Iki1
17.11.2021 4 z 5

Je sebemrskačstvím číst tuhle knihu v době zvyšujících se počtů nakažených, hrozícího lockdownu a snahy naočkovat co nejvíc spoluobčanů. Je úžasné sledovat, jak se autor vcelku trefil do atmosféry a nálady lidí. Jinak děj je dost plochý, konec nejméně od poloviny jasný. Na druhou stranu jsou bezvadně vykreslené povahy lidí.

Vilma232
14.11.2021 3 z 5

Ano, je to jiný May. Jak jsem se dočetla v předmluvě, původně měli nakladatelé tento příběh za nereálný a nechtěli ho vydat. Londýn zachvácený smrtelným virem a uzavřený přísnou karanténou.... A ejhle, v roce 2020 změnili názor.

tinka1974
04.11.2021 4 z 5

Tak tohle nebyl známý May. Tohle je úplně jiný žánr. V dnešní době by se dalo říct, že jen pro silné nátury. Zajímalo by mě, kdy to začal psát, protože to silně koresponduje s dnešní situací. Vir chřipky, farmaceutická společnost, asijská dívenka. Nebylo to špatné, ale také to nebylo ono. Možná by to chtělo víc propracovat konec. tím nemyslím zápletku.

IHT
03.11.2021 4 z 5

No, nebylo to zle! Peter umi vykreslit atmosferu (smekam za lockdown), reálie a okolnosti jsou dobre vyuzite k sestaveni dobreho pribehu. Ale ta casova tisen bohuzel ubira charakteru postav - nemaji prostor se barviteji projevit a tim padem jsou docela ploche... V druhe puli pribehu je Amy hrozne upozadnena a ani ostatni nejsou nijak zvlast barviti. Pinkie je celkove hodne divny a nerealny...
Cili, smekam pred promyslenosti a strukturou pribehu, ale mnohem radeji mam treba serii z Lewisu.

Kochy84
24.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Tohle byl perfektní brak!
Pana Maye mám zafixovaneho jako "ty skotské detektivky", některé mě bavily velmi, jiné míň, ale tahle se mi vysloveně trefila do vkusu.
Je to trochu sci-fi, zajímavé je, že jestli je pravda, že byla kniha dopsaná ještě před vypuknutím pandemie, pak se na několika místech May dost trefil s tím, jak to asi bude vypadat a to včetně roušek a zákazů vycházení a domobran. (U nás se naštěstí nestrilelo, ale lidi furt bonzovali měšťákům...)
Bavil jsem se i přesto, že cca od třetiny knihy mi bylo jasné jak to skončí, kdo je pan Smith a kdo všechno ještě umře. A to povětšinou rukou jednoho z nejzábavnějších vrahů vůbec. Líbilo se mi, jak takové ty vidlacke typy "cizáky tu nechceme" s bouchačkami v neproskolenych rukou zde zastupovala bohatší vrstva lepších lidí izolovaná na ostrově. Líbilo se mi, že i když je pandemie a zákaz vycházení, život (noční) si vždycky cestu najde. A v konfrontaci s realitou z ČR mě na tom místě rozesmalo, jak všichni měli roušky, desinfikovali sklenice a dodržovali rozestupy.
Ano, nebyl to typický Peter May, ale za mě možná jeho nejpřístupnější kniha. Jako audiokniha navíc skvěle načtená. Asi bych si rád přečetl nějaké volné pokračování..

Nočnípták
29.09.2021 3 z 5

(SPOILER) Petera Maye obdivuji. Jeho knihy mám moc ráda a kritizuji je jen výjimečně /Ochráním tě/. Tady jsem se musela několikrát ujistit, že čtu opravdu Maye. Děj nebyl špatný, ubíhal rychle. Konec byl rychlý a useknutý, ale líbil se mně /asi jsem divná, ale v některých knihách nemám ráda happyend/. Úplně knihu nezavrhuji, ale je to prostě jiný May.

SuperSojka
22.09.2021 3 z 5

Trochu jiný May, než jak ho znám. Je vidět, že kniha možná byla vydána trochu ve spěchu, aby ještě stihla pandemii. Pesimistický ráz si to udrží celou dobu, čtivé to je, předvídatelné ale taky. Taková konzumní pandemická jednohubka.

Acnaj
19.09.2021 4 z 5

Začátek mě překvapivě chytnul, ale závěr se mi nelíbil, je uspěchaný, neuvěřitelný...

Timkim
18.09.2021 3 z 5

Audiokniha. Překvapivě docela dobrý. Na to že je to popis pouze jednoho dne, super. Konec malinko přitaženy za vlasy, ale ok. Dalo se to.

HockeyGirl
15.09.2021 4 z 5

Hodně lidem se pod slovem "karanténa" vybaví právě Covid 19. Ale kniha Karanténa je o jiném viru, který zabíjí lidi a jeho epicentrum je v Londýně. Kniha je spíše krimi, ale je v ní odrážená i zmiňovaná nemoc. Smutný příběh malé holčičky, která se nechtěně zapojila do celosvětové pandemie. Aby jedna společnost mohla "přežít" a nezkrachovala, musela vymyslet, jak zase prodávat a tak vypustili vir, na který už měli lék a mohli tak začít zase vydělávat. Kniha se mi líbila moc, byla to první knížka od Maye, kterou jsem přečetla (a taky snad nebyla poslední). Dávám 4*, knížka se mi četla sama, nebyla moc dlouhá, kapitoly byly krátké a navíc nemá knížka popsané stránky od shora až dolů, což je taky plus.

Mudry
10.09.2021 3 z 5

Nemůžu říct, že bych se nudila, ale dost jsem se potýkala se spoustou náhod a neuvěřitelností. Na druhou stranu nebýt doby, ve které právě žijeme, málo uvěřitelného by bylo v příběhu ještě mnohem více .

Páájinka
09.09.2021 5 z 5

Audiokniha. Že začátku jsem tomu moc nedávala, ale bylo to super.

Vevericka.eva
02.09.2021 odpad!

Nedočetla jsem, tohle opravdu napsal Peter May? Nezáživné, nudné a zdlouhavé. Kvůli Covidu to opravdu vydávat nemusel.

the_res13
21.07.2021 3 z 5

Zajímavé pozadí příběhu, zajímavá vražda, zajímavý hlavní hrdinové. Jenže když se to spojí, je z toho trochu přeplácaná a vlastně ne zas tak dobrá kniha. Zhruba první 3/5 knihy jsou spíše o hlavních postavách, o pandemii, až člověk zapomene, že se tam stala nějaká vražda. A to je dost blbý.
Dost mě taky zaskočil fakt, že celá kniha je vlastně jeden den. Což vám asi dost řekne o tom, jak moc chodil autor kolem horké kaše a vyprávět back story k čemu se dalo.

Verrrunka
20.07.2021 2 z 5

Po dlouhé době šlápnutí vedle. Furt píšu, že Peter May je můj oblíbený autor, a to se nezměnilo, ale tohle asi fakt mělo zůstat v šuplíku.
V úvodu píše, že se to vydalo vlastně jen díky tomu, že pandemie opravdu přišla, knížku totiž napsal už v roce 2015.
Takže jasně, teď po tom lidi sáhnou, protoře jsou zvědaví, jako já, ale obávám se, že tohle autorovi jen uškodí.
Konec je totálně vyhrocený, celé to tak nějak plyne, ale nic moc zásadního se podle mě neděje. Škoda, velký škoda...

Schary
18.07.2021 3 z 5

Tak jak se tu píše, kniha je čtivá, napínavá, ale knížka klouže trochu po povrchu. A to jak po povrchu osobního života detektiva, tak po povrchu smrtící epidemie...

1v8na
08.07.2021 3 z 5

Příběh byl na jednu stranu čtivý a napínavý, nicméně měl hodně ale....
Jako detektivka byl průměrný.
Byly v ní pasáže, které mi přišly překombinované a vše se odehrálo a za velmi krátký časový úsek.
Ocenila bych trochu více popisu a zapracování lockdownu a samotného prožívání viru v Londýně a obecně celé Británii.
Tentokrát průměr.