Karanténa

Karanténa https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444860/bmid_karantena-aQb-444860.jpeg 3 636 198

Thriller, který předpověděl celosvětovou pandemii. Londýn, epicentrum celosvětové pandemie, je kompletně izolovaný. V ulicích bují násilí a občanské nepokoje. Na dodržování zákazu vycházení dohlíží armáda. Před smrtícím virem, který si vyžádal tisíce obětí, není nikdo v bezpečí. Na staveništi, kde má vyrůst nouzová nemocnice, najdou dělníci tašku s kostmi zavražděného dítěte. Nemilosrdný vrah se volně pohybuje po městě, odhodlaný udělat cokoli, aby policii zabránil vypátrat, komu kosti patřily. Inspektor Jack MacNeil, který odpočítává poslední hodiny u sboru londýnské Metropolitní policie, musí až do poslední chvíle vést vyšetřování. Jeho kariéra je v troskách, manželství rozvrácené a virus zasáhne i jeho vlastní rodinu. Co ho zastaví dřív? Virus, nebo vrazi?... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Host

Lockdown , 2020

kalinkacz
07.08.2020 3 z 5

Od Petera Maye jsem doposud nic nečetla... Jsem spíše thrillerový člověk a tento autor je prý spíše detektivkový typ... Proto když mi vyšel standalone, který měl velmi aktuální námět, kterým je pandemie a karanténa, tak stejně jako mnozí další jsem s nadšením po knize sáhla... Bohužel ale musím říct, že kromě aktuálního tématu jsem dostala jen průměrnou detektivku, která sice byla čtivá, ale nijak mě ke knize nepřipoutala.... Takže za mě zklamání...

charlizee
04.08.2020 3 z 5

Měla jsem tentokrát chuť na něco odpočinkového...
Karanténa a všudypřítomný virus v příběhu plní funkci jakéhosi fantastického prostředí, které už si ale v roce 2020 dokážeme naprosto živě představit. Příběh je standardní, dobře vystavěný, kroky detektiva jsou logické, ale ten tlak na strunu napětí, ten je přehnaný a často vyloženě pro efekt á la Hollywood (závěrečná scéna na London Eye byla dokonalou parafrází na úvodní scénu Mission: Impossible II).
Co mi ale nakonec vadí úplně nejvíce, je mediálně omílaná story o tom, kterak “Peter May před 15 lety předpověděl budoucnost”. Všichni vydavatelé jeho příběh tenkrát odmítli, protože byl prý těžko uvěřitelný, nerealistický.
Čím to, že to na mě působí jen jako dobře promyšlený marketingový plán?

encyklopedie
31.07.2020

...po přečtení /vlastně poslechu/ jsem nechtěl nic napsat....tahle kniha mohla mít velký potenciál ....námět - pandemie skvělý... leč May to dokonale zazdil a zprasil.... ten uhořelej maniak je fakt přes čáru....
nehodnotím .....nula bodov nedávám.....

ddkk
27.07.2020 2 z 5

Po skvělé trilogii Skála, výborném Ostrově Entry a zajímavých Aktech Enzo bohužel další zklamání. Peter May naskočil na vlnu spojenou s pandemií, oprášil své dosud neuplatněné dílko, na které sedal prach už drahně let v jeho šuplíku a poslal ho rychle mezi čtenáře, navíc s chytlavým titulem, který knihu určitě moc dobře prodává.

Děj snad ani nemá cenu popisovat, snad jen to, že o karanténu vlastně vůbec nejde. Ale o co vlastně jde? Těžko říct - pro mne to byl místy k neučtení nudný mišmaš, který na závěr vyvrcholil vražednou scénou přímo na londýnském Oku... Mnohokrát jsem měla chuť knihu odložit a přesto jsem z úcty k oblíbenému autorovi vydržela...

A tak si myslím, že něco takového si čtenář zrovna od Petra Maye opravdu nezasluhuje, nehledě na to, že to nemá tento výborný spisovatel vůbec zapotřebí.

Clara_C
26.07.2020 2 z 5

Peter May napsal skvělou trilogii, průměrnou sérii Akta Enzo, pár čtivých knížek, čínskou sérii jsem tedy nečetla, ale už poslední knížka Ochráním tě nebyla bůhvíco a Karanténa pokračuje v sestupné linii. Bohužel už večer asi nebudu vědět, o čem to vlastně bylo. Jediné co na mě zapůsobilo byla poslední věta, což není mnoho..

KočkomilkaJana
24.07.2020 3 z 5

Příběh Karanténa není špatný. Po jeho přečtení možná tuším, proč mají lidé Maye rádi. Hodně, opravdu hodně mne oslovil MacNeil - svěží závan v řadách policie (fyzicky i psychicky). Pokud se na moje doporučení rozhodne ignorovat anotaci, tak samotným slovům autora na přebalu knihy věřte:

Když jsem před patnácti lety napsal Karanténu, nikdo se s tím nedokázal ztotožnit. Teď to dokážou všichni.

petrarka72
21.07.2020 4 z 5

Ale no tak. Jak tak na to koukám, většina místních přispěvatelů čekala od thrilleru, který se odehrává za pandemie, příliš a zklamáni byli nevyhnutelně... Přitom by stačilo tak málo. Vzít na vědomí, že nejde o literaturu faktu, nejde ani o obdobu Defoeova Deníku morového roku - a vlastně nejde ani o thriller. Za mne je to spíš horror, kterému ubližuje rádoby aktuální promo... Přiznejme, že příběh má atmosféru a jistou přitažlivou krutost, popisy zamořeného Londýna jsou obrazivé a vcelku pochmurně zábavné. A když si jistou postavu představím po boku dr. Moreaua, třeba, a dovolím si všechno to okrajování masa a následky ohně plus podzemní útěky či honičky kolem Oka vnímat jako přitažené za vlasy, PROTOŽE v řádu žánru, nevidím důvod si stěžovat. Nehledě k tomu, že to všechno je předehra poslední věty, ve které se skrývá skutečný děs... a nehledě k tomu, že knihu mohu kdykoliv odložit a jít si pustit zprávy. Navíc Peter May už v roce 2005 uměl řemeslo...

honza5083
21.07.2020

Od Petera Maye jsem zvyklý na lepší kousky, ale není to špatné.
Tedy až na ten za vlasy přitažený závěr s Pinkiem....

marlowe
21.07.2020 1 z 5

Motto: Konec špatný, všechno špatné.

Než se pustím do hodnocení, chtěl bych připodotknout, že Petera Maye považuji za dobrého spisovatele a třeba jeho romány Skála nebo Muž z ostrova Lewis řadím – v žánru detektivních románů – mezi extraligové kousky. Nicméně je vidět, že i spisovatelé mají své mizerné dny…

Varování: Všechny, které láká chytlavě znající titul, nepokrytě odkazující na současnou koronavirovou krizi, bych rád upozornil, že motiv boje s pandemií se v knize vyskytuje jen velmi, velmi okrajově, vlastně je to jen jakási berlička, o kterou se celá zápletka opírá – primárně se totiž jedná o klasickou detektivku, která se postupně změní v thriller.

V předmluvě se nám autor snaží namluvit, že mu román v roce 2005 žádné nakladatelství nechtělo vydat proto, že (cituji): „…moje vyobrazení Londýna obleženého neviditelným nepřítelem H5N1 je nerealistické a že by k němu nikdy nemohlo dojít.“ Já si po dočtení románu myslím, že mu tehdy knížku nikdo nevydal proto, že všichni pochopili, jaká že je to nebetyčná slátanina.

První polovina románu, kdy se zápletka ještě odvíjí v duchu střízlivé detektivky, jsem byl relativně vstřícný a moje imaginární počítadlo spokojenosti v té době oscilovalo někde okolo čtyř hvězdiček, jenže postupem času se najednou v ději začaly objevovat nelogičnosti typu „proč se poškrábat za levým uchem levou rukou, když k tomu můžu požít tu pravou“ – a celý domeček z karet se začal povážlivě bortit. A v momentě, kdy dochází k nehodě na mostě a z detektivky se stává thriller (někdy v té době si musel autor udělat smaženici z lysohlávek) se úroveň knížky vydává nevídaným sešupem na cestu ke dnu: 4*, 3*, 2*, 1*… Napsat autor ještě dvě stránky navíc, zastavil bych se možná až u „Odpadu“, takhle zůstávám u jedné jediné přichcíplé hvězdičky, která se houpe na poslední nitce. Už jsem skřípal zuby nad kdejakým pitomým thrillerem, ale závěrečná čtvrtina tohodle nepodarku dělá z knihy všech pitomostí futrál.

PanKrbec
19.07.2020 5 z 5

Vzhledem k hodnocení tady, jsem nic moc neočekával, ale mně se to líbilo a četlo se to taky skvěle. Obešel bych se bez té závěrečné akční scény a stejně jako už tu psala Iveta3689, připadá mi nereálný a hodně přitažený za vlasy ten závěr s Pinkiem. A ještě poznámka k jedné z recenzí. Karanténa není autorovou prvotinou, jak tu píše ADE138 (viz první věta předmluvy).

Eidalon
13.07.2020 3 z 5

Staronová kniha, jak sám autor popisuje vznikla dříve, ale je vydána až v roce 2020. Pandemie ptačí chřipky v minulosti dala podmět k napsání, pandemie Covid – 19 dala podmět k vydání.

Na pozadí Londýna se odehrává děj, který se prolíná – město je paralyzováno smrtícím virem a je až děsivé, jak si autorovy vize můžeme porovnat se skutečností uplynulých dnů a do této atmosféry je vsazeno vyšetřování nálezu kostí mladé holčičky.

Hlavní postava, svérázný detektiv Jack MacNeil si prožívá svá osobní traumata a je nucen řešit svůj poslední případ na který má pár hodin, pak od policie odchází.

Rozbíhá se zápletka, která se nakonec propojí se stavem pandemie, a znovu se prokáže jak touha po moci a penězích dovede lidi pokřivit až hluboko za mez všeho.

Pan May určitě psát umí, i v této knize čtenáře zaujme a vtáhne do děje, ale přesto je Karanténa na hony vzdálena jak jeho ostrovní trilogii, tak jeho sérii Akta Enzo a spíše se blíží Čínským thrillerům.

Jackovi se podaří vše vyřešit, ale přesto čtenáři zůstává v mysli spousta otázek, proč se situace řešila tak složitě, jaký smysl má vyšetřování smrti jedné dívky, když kolem umírají lidé po tisících. Děj se mnohdy natahuje o dramatické situace, které vůbec nemusely vzniknout, řešení bylo mnohem jednodušší. Ale pak by vlastně nebylo o čem psát.

Karanténu řadím spíše k průměru, za mne 3 hvězdy.

Marciem
12.07.2020 5 z 5

Velmi zajímavá myšlenka, pochmurná atmosféra, čtivý děj a strhující závěr. Doporučuji.

Didi15
11.07.2020 4 z 5

Četla jsem zajímavější knihy od tohoto autora, takže dávám o jednu hvězdu méně. Ale jinak jsem byla vcelku spokojená. Téma bylo zajímavé, až na téměř superhrdinsky závěr, který byl trochu přitazeny za vlasy, ale zase plus za posledni věty, které nedávají knize typický happend:)

JajaPaja
04.07.2020 2 z 5

No čekala jsem víc a četla jsem lepší na toto téma

ADE138
30.06.2020 4 z 5

Je znát, že kniha vznikla před lety a nějakou dobu ležela v šuplíku. Některé motivy použil May i v jiných knihách. Ale příběh se dobře četl, byl napínavý a měl spád. Tohle May umí

Dela111
23.06.2020 4 z 5

Z celé knihy je nejlepší rozuzlení, je tak reálné až z toho mrazí...
Kdo podle názvu očekává nějakou úžasnou jízdu s dějem jen kolem viru, karantény a chování lidí v uzavřeném Londýně, bude zklamaný. Zpočátku se dokonce zdá, že nákaza smrtícím virem tu tvoří nedůležité pozadí, ale není to tak.
Kniha má atmosféru odpovídající námětu - pochmurnou a beznadějnou. K jejímu vytvoření pomáhá popis prázdných a zdemolovaných ulic, vyrabovaných obchodů a vyhořelých vraků aut. K tomu hlavní hrdina zažívá těžkou osobní krizi, o to víc se soustředí na vyšetřování zločinu, jehož obětí je dítě.
Děj jde vpřed vyrovnaným tempem, celou dobu udržel moji pozornost. V závěru graduje napětí a konec je strhující. Rozuzlení se přesně hodí k současnému dění. Mimo určité nereálnosti při jedné akční scéně v závěru jsem spokojená.

iveta3689
20.06.2020 4 z 5

Zase výborná kniha, autor prostě umí. Ještě před půl rokem by to bylo sci-fi, ale po současných zkušenostech je to neuvěřitelně věrné. Příběh je napsaný čtivě, kapitoly ubíhají a nutí číst dál. Osobní příběhy postav jsou popsané jen ve střípcích, aby dokreslily charakter ale neobtěžovaly nadbytečnými detaily. Měla jsem problém jen se scénou s vyhořelým autem a tím, co následovalo s Pinkiem. Tam už to bylo přitažené za vlasy. Konec byl trochu uspěchaný, ale celkově mě kniha bavila.

ZuzkaH.
17.06.2020 2 z 5

Anotace knihy mne zaujala, námět je podle mne zajímavý, ale zpracování se mi moc nelíbilo, obsah absolutně nezaujal.