K moři

K moři https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14139/bmid_k-mori-4Mb-14139.jpg 4 1235 269

Próza začínající autorky Petry Soukupové se značně vymyká kontextu současné české literatury. V centru autorčina vyprávění je životaběh několika hrdinů: obyčejných lidí formálně propojených rodinnými vztahy, avšak lidsky vzájemně velmi vzdálených. Jejich příběhy se naplno a autenticky protnou pouze jednou: při víceméně náhodně vzniklé prázdninové cestě k moři. Tvarem i myšlenkou tato próza odkazuje k Virginii Woolfové a její dnes již klasické próze K majáku. Nejde ale o napodobivé formální cvičení: z autorčiny výpovědi lze vyčíst (vzhledem k jejímu věku) až překvapivě niterný prožitek rozpadu mezilidských vztahů a nemožnosti plnohodnotné komunikace ani mezi nejbližšími. Dotisk v r. 2016... celý text

Katka2382
03.05.2020 5 z 5

Ač je kniha psaná zvláštně úspornou formou tak mám pocit že se toho člověk o hrdinech dozví mnohem víc.Ale čte se to moc pěkně,alespoň po přečtení odpadne takové to a jak to asi dopadlo s tím či oním.

jprst
01.05.2020 2 z 5

Dost dlouho se mi do této knihy nechtělo, ale autorčinu tvorbu jsem neznal a tak jsem to zkusil. Kdybych tohle dílko nepřečetl, o nic bych nepřišel.

S.H.
30.04.2020 5 z 5

Tak jednoduché a tak dokonalé, ostatně jako všechny knihy od této autorky. Úžasně chytlavé již od první kapitoly až do konce.

Anet2106
24.04.2020 3 z 5

Pohodové, odpočinkové čtení o rodině, kde každý je jiný, každý vidí a cítí věci jinak, ale přesto je každý zahledění do sebe a nepřemýšlí nad tím, jak to cítí ostatní. Tahle kniha ukazuje, jak se na stejnou věc každý kouká jinak. Rozhodně doporučuji.

_Gretchen_
02.04.2020 5 z 5

Kniha mě moc bavila, tak nějak si představuji oddechové čtení s přesahem. Úžasně vykreslená psychologie postav a vztahy!

7507
21.03.2020 4 z 5

Knihy od Soukupový vyhledávám, protože miluju, jak si u nich oddechnu. Ideálně její knihy čtu po náročnější beletrii nebo odborné literatuře. Neuvěřitelná čtivost, knihu vždy zhltnu a odpočinu si u ní. Stejně tak s "K moři".

hapac
19.02.2020 4 z 5

Knížka se mi líbila, vzhledem k tomu, že to byla pro mne již třetí kniha o P. Soukupové, tak jsem si na její styl zvykla a čtení mne bavilo.

cirilla.s
17.02.2020 3 z 5

Pořád jsem čekala na “to”, co bude zápletkou. Věřím, že má kniha i autorka hodně přiznivců, můj šálek to nebyl. Přišlo mi smutný, jak některé osoby zaškatulkovala, ale možná jsem v tomhle jen moc velký optimista:)

KajaVolfikova
12.02.2020 4 z 5

nový vánek do českého literárního rybníčku

ErikaJ
11.02.2020 5 z 5

Mám ráda styl psaní Petry Soukupové. Je to úplně něco jiného a přece tak parádního!!!Vždycky na konci knížky lituju, že neměla alespoň 800 stran, protože bych mohla číst pořád dál a dál... Ještě nikdy jsem se u její knížky nenudila. Píše jednoduše, věcně a v tom tkví krása jejího psaní. Za mě opět *****

lencin
04.02.2020 4 z 5

Mně se kniha líbila,i ty zkratkovité popisy životů jednotlivých hrdinů....

Kami33
27.01.2020 4 z 5

Tak já nevím. Četlo se to hezky, ale pořád jsem Něco čekala a ono to nepřišlo a nakonec mi z toho bylo tak nějak smutno.

Višnička
13.01.2020 5 z 5

No...nevím, co paní spisovatelka přidává do svých knih za tajnou ingredienci, každopádně každá její kniha mě na první stránce vcucne a na konci vyplivne úplně převálcovanou...a jakoby ty dva dny, za které jsem knihu přečetla, okolní svět neexistoval a vstoupila jsem do děje a žila tam..opravdu klobouk dolů, knížka je krásná, čtivá, ze života...kdybych mohla, dám hvězdiček jednou tolik alespoň.

martineden
12.01.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila moc, četla jsem ji už před lety, od té doby sleduju, co autorka píše a snažím se vše přečíst. Obdivuju, že přes své mládí je tak dobrá autorka!

RendyaDav
09.01.2020 5 z 5

Co dodat kniha ,která baví....Tato spisovatelka se mi moc líbí jak píše....

Vakalik
04.01.2020 4 z 5

Mám ráda české romány, které popisují vztahy a fungování rodiny. Mám ráda styl psaní Soukupové - jednoduché, úsporné. Žádné zdlouhavé popisy na X stran. Za mě příjemná, čtivá kniha.

Placinecka
16.12.2019

Skvělé! Jednoduché, úsporné, výstižné. V pár jednoduchých větách je řečeno tolik. Málo slov, hodně emocí, příběhů a pravdy. Doporučuji.

wiix
13.12.2019 5 z 5

Ja som úplne zamilovaná do jej štýlu písania. Vtiahlo ma to, očarilo a vypľulo plnú emócii. Taká maličká knižka a taká veľká vec. Celé životy, nádeje, sklamania. Zo života a pritom netradičné.

Luca84
12.12.2019 5 z 5

Skvěle napsané, fantasticky čtivé. Život ve své nejupřímnější podstatě. Bez skrývání, zbytečného okecávání. Tleskám autorce. Tohle se fakt povedlo.

marion111
11.12.2019 5 z 5

Zajímavý styl psaní. Mně se kniha líbila moc.