Jako zabít ptáčka

Jako zabít ptáčka https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388979/bmid_jako-zabit-ptacka-Mia-388979.jpg 4 3090 3090

Jako zabít ptáčka série

Maycomb v Alabamě je bezvýznamné ospalé provinční městečko obklopené poli s bavlnou. Ve 30. letech 20. století jsou Spojené státy americké zachváceny hospodářskou krizí, ale ta se obyvatel Maycombu dotýká jen okrajově. O letních prázdninách je největší starostí osmileté Čipery a dvanáctiletého Jema vymýšlení plánu, jak vylákat místního podivína z jeho dobrovolného domácího vězení. Když je ale mladý černoch obviněn ze znásilnění bílé dívky, události naberou dramatický spád. Obhajoby se ujímá otec Čipery a Jema, advokát Atikus Finch. Toho čeká předem marný boj s předsudky, strachem a nenávistí. Román Jako zabít ptáčka ale rozhodně není o rasismu a nespravedlivých soudních procesech. Je to čtivý příběh o dospívání a braní rozumu, o různých formách osobní statečnosti, o přetvářce, morálce a zodpovědnosti. To vše vyprávěno pohledem osmiletého děvčátka. Harper Lee knihu dokončila v roce 1959 a román měl okamžitě obrovský úspěch. Získal Pulitzerovu cenu a dočkal se filmové adaptace s Gregory Peckem v roli obhájce Atika Finche.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mladá fronta

To Kill a Mockingbird , 1960

sarka45
04.02.2019 5 z 5

Nádherná kniha. Ani se mi nechce věřit, že se toto mohlo dít v civilizované zemi ve 20. století. Je úžasné sledovat tyto události očima malého děvčátka, čistého a bezelstného, nezatíženého předsudky a míněním "většiny". Jak prostá a čistá je pravda bez předsudků. A jak nepochopitelné je ve srovnání s ní chování dospělých. Atikus je neuvěřitelně čestný a statečný a děti mají skvělý životní vzor, i když si to zprvu neuvědomují. A nejen ony, my všichni bychom se měli od něj učit. Všichni by si ji měli přečíst a zamyslet se sami nad sebou. Rasová nesnášenlivost je v nás bohužel hluboce zakořeněná dodnes.

lucianah
04.02.2019 5 z 5

Skvělý příběh, Atikus je výjimečný člověk a spoustu jeho vět jsem si přečetla hned několikrát, protože řídit se podle nich vám usnadní život a budete si přát, aby bylo na světě víc takových lidí.

Miliarda
02.02.2019 4 z 5

Kniha ve mně zanechala velmi silný a hluboký dojem. Lee Harper nám zanechala v tomto svém příběhu nefalšovanou upomínku toho k jakým negativním následkům může vést rasová segregace, avšak na postavě hlavního hrdiny Attika Finche rovněž to, že není možné ztrácet naději ani v těžkých situacích, neboť se vždy najdou lidé ochotní s bezprávím bojovat. Mně osobně příběh obyvatel městečka Maycomb velmi oslovil a pokud po této knize sáhnete, rozhodně neprohloupíte.

Anet2106
01.02.2019 2 z 5

Silný příběh. Nejde tam ani tak o hlavní hrdiny, jako popsání celé společnosti a doby. Zajímavá, ale zároveň celkem náročná knížka. Každopádně to nebyla ztráta času

maweik
28.01.2019 5 z 5

Jedním dechem.

Meaki
27.01.2019 5 z 5

Nemůžu ohodnotit jinak než plným počtem hvězd. Příběh je krásně napsaný, téma zajímavé. Líbí se mi jak autorka pracuje s tempem knihy, nikdy jsem se nenudila, žádná část mi nepřišla moc krátká nebo dlouhá. To velmi oceňuji. Kniha mě na začátku vtáhla a nepustila mě dokonce. Mistrovské dílo.

evask
26.01.2019 5 z 5

Dávám pět hvězdiček, i když jsem místy byla duchem mimo, nemohla jsem se začíst. Zvlášť první část mě místy vůbec nebavila. Ale: hluboké myšlenky, nutnost přemýšlet a nich, podané prostě a jakoby mezi řečí... .Pravdivé postřehy ze života.
Jsem ráda, že se mně tahle knížka dostala do ruky. Vleze totiž do mysli.

Zimmy
25.01.2019 5 z 5

Skvělá knížka, ve které si každý něco najde. Lidí jako Atikus by mělo být na našem světě víc. Rozhodně doporučuji.

pixiepickpocket
16.01.2019 5 z 5

To, co se ze začátku zdálo být strašidelným příběhem o dětech, které se snaží vylákat svého podivínského souseda z jeho dobrovolného vězení, se postupně stalo jedním z nejlepších románů, jaké jsem kdy četla.

Ač se děj odehrává ve 30. letech v malém fiktivním městečku Maycomb v Alabamě, hodnoty, které v sobě příběh nese a je na nich v podstatě vystavěn, jsou pro nás stále aktuální. Atikus je příkladem človeka, který nepotřebuje ostré lokty k tomu, aby si "prosadil svou". Stačí mu k tomu laskavý přístup, slušnost a respekt jak k vlastním dětem, tak k ostatním lidem nehledě na jejich pohlaví, rasu, věk či společenský status.

Usilovat o to, být tím nejlepším člověkem, jakým jen můžeme být, by mělo být ultimátním cílem každého z nás. Nestydět se za svá slova a činy a chovat se k ostatním s úctou a respektem, protože nikdy nevíme, co mají za sebou a čím si zrovna procházejí.

Já - cynik a idealista v jednom - na vzory až tak úplně nedám, Atikus ale ztělesňuje tolik dobrého a lidského, že není možné netoužit být alespoň trochu jako on. Atikus totiž nevěří, že by byl lepší než ostatní, nemá potřebu se povyšovat a s ostatními soutěžit.

Jako zabít ptáčka obsahuje samozřejmě mnohem víc než jen postavu Atika, ale na to už přijdete sami.

"Atikus říkal, že je zdvořilé hovořit s lidmi o tom, co zajímá je, nikoliv o tom, co zajímá nás."

"...důsledky vašich činů mohou přijít třeba až po desítkách let. Je dobré to mít na paměti zvlášť v dnešní rychlé době, kdy se zdá, že minulost a současnost spolu nesouvisí. A že s budoucností už minulost nesouvisí vůbec. Je to omyl." (Navara, L.)

pavel2849
05.01.2019 5 z 5

Bezprostředně po přečtení ve mne zůstaly dvě věci:
- bezmezný odpor k rasismu, nesnášenlivosti, hulvátství a bezpráví
- chuť být znovu dítětem

123Lussy
04.01.2019 5 z 5

Nádherná kniha!
Attikus je přesně člověk, kterým by měl být každý.

animovanej medv
04.01.2019 5 z 5

Rozhodně doporučuji. Kniha je hlavně o rasismu v době kuklus klanu, ale je to vyprávěné pohledem 8leté holčičky. Dozvíte se více o životě a morálce, než od dospělých :)

martina.culik
02.01.2019 4 z 5

Kniha psaná z pohledu dítěte se vždy čte trochu jinak, než z pohledu dospělého. Chvílemi mě ale právě tohle rušilo.

kofee
30.12.2018 4 z 5

Rasová otázka očima dítěte. Moc v rukou davu, závisti a nenávisti. A o tom, jak sovy nejsou, čím se zdají být.

gaspoda159
30.12.2018 5 z 5

Poutavě napsaná kniha, která mě zaujala především svým autentickým popisem společnosti a vztahu bílých lidí k černých obyvatel města. Postupně, jak jsem četla jsem nedokázala pochopit logiku nesnášenlivosti bílých Američanů vůči černochům především v tom, že byli schopni o nich říkat a často jim i dělat opravdu špatné věci a přitom je nechávali vychovávat a starat se o jejich děti. Jak říká postava Atikuse v některých ohledech je jejich služka ve výchově dětí lepší než by byla jejich vlastní matka, kdyby byla naživu. Toto mi přišlo opravdu zajímavé. Mám v plánu si přečíst Černobílý svět tak mi snad dokáže odpovědět na mé otázky a víc přiblížit poměry. Hezké na knížce však je, že tento konflikt není hlavním tématem. Můžeme se kouknout na všechno očima bezstarostné malé holky, která vnímá věci a události jinak než dospělí a upřímně občas i mnohem lépe.

VladkaBU
29.12.2018 4 z 5

... příběh soužití bílých a černých očima osmileté ČIpery. Jestli je černý vinen nebo ne, pravda je to, co říkají bílí. Myslím, že oproti Černobílému světu a Velkých maličkostech je o trochu slabší, ale čtivý je stejně, a zase trochu jiný

MayaBu
22.12.2018 3 z 5

Očekávání byla vysoká a proto musím přiznat, že jsem trošku zklamaná. Prokousávala jsem se tím dlouho, rychleji mi stránky ubíhaly pod rukama až ve druhé polovině, kdy jsem si k četbě pustila do sluchátek audio anglického originálu.
Čekala jsem, že mě příběh osloví a opravdu zaujme, jenže se tak nestalo, přestože k tomu měl potenciál. Snad jen Bubu Radley mě zajímal od začátku do konce. Ani Čipera mi jako hlavní hrdinka nesedla a mé sympatie si nezískala, naštěstí kolem ní bylo pár zajímavějších postav (ať už Aticus, teta Alexandra či jiní).
Váhám mezi 2* a 3*. Jsem ráda, že jsem si to přečetla, ale... čekala jsem prostě víc.

happy-smile
17.12.2018 5 z 5

Podle mě není diskriminace černochů hlavním tématem knihy. Je to jenom jedna z epizodek, které se mihnou v životě party dětí. V knize sledujeme tuto skupinku dětí a to, jak tráví svůj volný čas na vesnici. Vše je popsáno z jejich bezstarostného pohledu. Kniha je taková pěkná oddechovka, a to i přesto, že se tam mihne několik neveselých a závažnějších témat (vzteklina, požár, soud, rvačka). Dětské vnímání to přece jenom nebere tak vážně. Doporučuji.

nanana
12.12.2018 4 z 5

"Předně si pamatuj, Čipero, že s nejrůznějšími lidmi mnohem lépe vyjdeš, když si osvojíš jednoduchý trik. Jakživa nikoho opravdu nepochopíš, dokud neuvážíš věc z jeho úhlu pohledu – dokud si nevlezeš do jeho kůže a neprojdeš se v ní."

"Kdepak, Jeme, já myslím, že je jenom jeden druh lidí. Lidi."

Kabátice
12.12.2018 5 z 5

Pěkná, čtivá a poučná knížka, která má něco do sebe a moc mě bavila. Zbytek už napsali ostatní...