Jako zabít ptáčka

Jako zabít ptáčka https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388979/bmid_jako-zabit-ptacka-Mia-388979.jpg 4 3085 648

Jako zabít ptáčka série

Maycomb v Alabamě je bezvýznamné ospalé provinční městečko obklopené poli s bavlnou. Ve 30. letech 20. století jsou Spojené státy americké zachváceny hospodářskou krizí, ale ta se obyvatel Maycombu dotýká jen okrajově. O letních prázdninách je největší starostí osmileté Čipery a dvanáctiletého Jema vymýšlení plánu, jak vylákat místního podivína z jeho dobrovolného domácího vězení. Když je ale mladý černoch obviněn ze znásilnění bílé dívky, události naberou dramatický spád. Obhajoby se ujímá otec Čipery a Jema, advokát Atikus Finch. Toho čeká předem marný boj s předsudky, strachem a nenávistí. Román Jako zabít ptáčka ale rozhodně není o rasismu a nespravedlivých soudních procesech. Je to čtivý příběh o dospívání a braní rozumu, o různých formách osobní statečnosti, o přetvářce, morálce a zodpovědnosti. To vše vyprávěno pohledem osmiletého děvčátka. Harper Lee knihu dokončila v roce 1959 a román měl okamžitě obrovský úspěch. Získal Pulitzerovu cenu a dočkal se filmové adaptace s Gregory Peckem v roli obhájce Atika Finche.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mladá fronta

To Kill a Mockingbird , 1960

BaraQuda
14.03.2012 5 z 5

Mrzí mě, že toho nenapsala více. Protože si mě touto knihou naprosto získala. Konečně tady nebyl pohled na obyčejný svět ala Rychlé šípy nebo Tom Sawyer, konečně si "na své" přišla i holčičí generace a musím říct, že čekat se vyplatilo. Věřila jsem jí všechno, cítila jsem se být tou malou Čiperou celou tu dobu, chápala jsem ty problémy i to, jak špatně se vyrovnávala se skutečností, že do mužského kolektivu prostě nikdy nepronikne i kdyby měla kalhoty a kolena sebevíc dodřená. Místy, jako bych viděla sama sebe, malou holku polemizující o tom světě dospělých, nechápající, proč to právě tak musí být. Děkuji paní Lee, za tento krásný příběh!

Liwilterhage
30.01.2012 5 z 5

Nádherná kniha, která mě nadchla a nenechala jen tak spát. Skutečně vynikající dílo Nelle Harper Lee. I když se nejedná o velké dílo, svým rozsahem, jsou zde výborně vykresleny postavy, ke kterým si již od začátku lehce vytvoříte nějaký vztah.
Seznámíte se lépe s amerických jihem minulého století a navíc, i když kniha není nejmladší, je jistým způsobem stále aktuální.
Podle mého názoru by vůbec neškodilo, kdyby kniha patřila k povinné četbě.

Algren
03.01.2012 3 z 5

Príbeh prerozprávaný malým dievčaťom ma nejak extra nebavil. Kniha mi pripadala určená ako pre deti. Vlastne mi bolo aj jedno ako to skončí.

Renava
09.08.2011 5 z 5

Vynikajúca kniha.. Fascinovala ma postava Attikusa Fincha, jednak jeho autorita a vzťah voči svojim deťom a rovnako jeho ľudský charakter – za každých okolností pokojný a rozvážny človek - právnik, pre ktorého je spravodlivosť a morálka alfou a omegou. Nemenej ma očaril vzťah súrodencov - vyzretosť ich charakterov a vzťahov založených na vzájomnej súdržnosti, úprimnosti, formujúcich sa pod vplyvom udalostí vtedajšej doby, rasovej neznášanlivosti, netolerancii černochov, nespravodlivosti vtedajšej justície, predsudkov, strachu a nenávisti. Jednoznačne veľmi hodnotná a krásna kniha.

e-Lisbeth
02.08.2011 5 z 5

Kniha, kterou jsem kdysi objevila v podstatě náhodou a je to jedna z mála, ke kterým se vracím. Opravdu mohu vřele doporučit!

nightlybird
13.03.2011 4 z 5

Dalo by se říct, že po půlstoletí je ta kniha naprosto pasé - opak je ale pravdou. Jistě, podepsal se na ní čas, její základní myšlenky však neztratily nic ze svého obsahu. Snad proto se stala světovým bestsellerem, prodalo se přes 30 milionů výtisků a byla oceněna Knihovním žurnálem jako nejlepší román století. I když necháme stranou myšlenkový náboj, musíme ocenit duchaplný, jemně ironizující styl, výtečně vykreslená bohatá škála postav a postaviček a báječně vystižený kolorit amerického Jihu první poloviny minulého století.

makemake
06.12.2010 5 z 5

Harper Lee se podařilo vyřešit zapeklitý problém spisovatele, jak zaonačit, aby někdo nemohl říct, že další knížka je lepší nebo horší, než ta první. :)
Strhující, i po letech stále čerstvé, dojemné a plné dílo, které bere a bude brát dech dalším a dalším čtenářům.

Matej
30.11.-0001 4 z 5

Také zfilmováno o pár let později.
Ale kniha je kniha samozřejmě.

děti zfilmováno americká literatura znásilnění soudní procesy USA (Spojené státy americké) černoši rasismus hospodářská krize Alabama

Harper Lee
americká, 1926 - 2016
2018  89%Jako zabít ptáčka
2016  69%Postav hlídku

Kniha Jako zabít ptáčka je v

Přečtených4 271x
Čtenářské výzvě1 517x