Jako zabít ptáčka

Jako zabít ptáčka https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14499/bmid_jako-zabit-ptacka-iW0-14499.jpg 4 3090 3090

Jako zabít ptáčka série

Dnes již klasický román moderní americké literatury, za který autorka v roce 1961 obdržela Pulitzerovu cenu. Příběh justiční vraždy nevinného černocha na americkém jihu v první třetině 20. století, viděný očima dvou malých dětí. Neměnný řád světa je narušen: nevinný černoch je křivě obviněn ze znásilnění bělošky a postaven před soud. Obhájcem černocha se stává otec obou dětí, který bere tento případ jako věc své osobní cti. Kniha navazuje na humanistické tradice Marka Twaina.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , XYZ (ČR)

To Kill a Mockingbird , 1960

lernami
24.11.2020 5 z 5

Skvělý, skvělý a skvělý!
Postava Atticuse je naprosto kouzelná a ke knížce se určitě ještě ráda vrátím!:)

lavash
21.11.2020 1 z 5

bez jakékoliv empatie k postavám.

neříkej mi, jak se mám stavět k otázce rasismu

Gabi13
14.11.2020 5 z 5

Děkuji za tak krásnou knihu. Je v ní naprosto všechna tíha světa, je v ní moudrost, láska, zlo i naivita. A to vše v příběhu vypravěném malým děvčátkem, které samo rozeznává život a dobro se zlem.

VeronikaKrake
30.10.2020 5 z 5

Moc se mi líbila, doporučuju!

Greenfingers
30.10.2020 5 z 5

Knihu řadím mezi mimořádné literární skvosty. Myslím si, že ocenění, které získala (Pulitzerova cena) ji právem náleží.
Román je protknut hlubokými humanistickými myšlenkami odsuzujícími rasismus, xenofobii, falešnou křesťanskou morálku a další nešvary. Příběh je sice zasazen do prostředí amerického jihu - tradiční bašty rasismu, ale mohl se odehrát prakticky kdekoliv a kdykoliv. Vždyť ještě dlouho poté, co nastaly události popisované v knize, byla rasová segregace v mnoha zemích běžnou záležitostí podporovanou příslušnou legislativou.
I když román pojednává o závažných věcech, vyprávění očima mladé holky je pohodové a humorné. Hrdinka a její starší bratr mi mnohdy připomínali mé oblíbené postavy z dětství - Toma a Hucka - tak jak je vylíčil Mark Twain.
Knihu vřele doporučuji!

barunka66
11.10.2020 5 z 5

Náhodně objevená kniha, viděla jsem film natočený podle ní. Chtěla jsem si ji přečíst a srovnat. Filmová verze je podle mne velmi přesným ztvárněním. SiIný příběh o marném boji proti předsudkům,nepochopitelná nespravedlnost.Viděno z pohledu malého děvčete.

juliesze
08.10.2020 5 z 5

Nechápu, jak jsem takový skvost mohla tak dlouho odkládat. Tak nějak jsem si z anotace knihy vybájila, že to bude jako Na východ od Ráje nebo O myších a lidech, a to mi nějak nesedlo. Nicméně po prvních stránkách jsem si byla jista, že tato kniha zcela pokořila moje srdce a dostala se do předních příček mých top knih. Celá kniha je tak kouzelná a milá, a to i přesto, že popisuje a analyzuje relativně do hloubky společenské předsudky, něvraživots a podobně. Trošku mi to připomínalo film Králíček Jojo, ale to bude zřejmě tou dětskostí vypravěče.

A málem bych teda zapomněla, že naprosto smekám před překladem!

Vanischka
06.10.2020 4 z 5

Přála bych světu nejen více lidí jako je Atikus, ale i možnost rozpomenout si na pohled na život, který jsme měli jako děti.

osman111
06.10.2020 5 z 5

Krásný, jemně psaný román z pohledu malé holčičky. Bylo to nádherné. Moc se mi líbil právě ten dětský náhled na absurditu nerovnoprávnosti. Poučné. Také jsem
mile překvapena postavou Atika. Většinou mě absolutně kladné postavy bez chybičky rozčilují od první stránky. Ale Atikus ne. Neznám asi žádnou postavu, která by byla tak morálně na výši (a zároveň nebyla strašně otravná). Takového Atika by chtěl mít v životě každý. Jako zabít ptáčka řadím mezi těch pár knih, které si ráda přečtu znova. Moc doporučuji, nebudete litovat

lencin
30.09.2020 5 z 5

Krásné a dojemné. Pohled dítěte na rasové otázky je úžasný.
(2016)

Janca007
29.09.2020 4 z 5

Kniha se mi četla dobře, ač přečtení mi trvalo docela dlouho, protože byly na práci jiné věci. Líbilo se mi téma i vyprávěné z pohledu dětských očí. Ke knížce se v budoucnu ještě určitě vrátím :)

goofinkaa
22.09.2020 5 z 5

Inšpiratívny príbeh očami detí pre dospelých. Neskutočne pravdivo popísaná história, spoločnost i svet. Lee predbehla dobu.

LucinkaPevensi
16.09.2020 5 z 5

,, Já myslím, že je jen jeden druh lidí. Lidé.''
Přestože v příběhu vlastně o nic nejde a skutečně napínavé to začíná být až ve druhé polovině u soudu s Tomem Robinsonem, kniha se čte dobře a má jasné a nadčasové poselství. Jen tak mimochodem: tato kniha se v USA vyskytuje na seznamu banned books (zakázané knihy). Mně osobně nad tím zůstává rozum stát.

tereza1198
01.09.2020 4 z 5

Překvapilo mě, že soud se začne řešit až v půlce knihy. Do té doby samé dětské problémy a lumpárny. Pěkná kniha. Viděla jsem film, takže jsem nebyla překvapená.

Jana512
30.08.2020 5 z 5

Příběh o moudrém a laskavém otci, který ve své profesi pracuje jako právník, který se zastává slabých a bezmocných černochů, nespravedlivě obžalovaných. Děj vypráví jeho dcera, malé děvčátko - Čipera. Má staršího bratra Jema. Otec jim vysvětluje , jak se mají k druhým chovat a nikomu neubližovat. Dokázat se postavit za slabé a bezmocné, jako Atikus, otec Čipery a Jema a být ke všem vlídný, to bych též chtěla dokázat.

blak
29.08.2020 4 z 5

Hrozně hezky napsaná knížka. Krásný svět osmileté holčičky, nezatížené "rozumem" dospělého. Chtěl bych být jednou stejným otcem, jakým byl Atikus.

Marekh
25.08.2020 4 z 5

Jedná se o první knihu (debut), kterou autorka napsala. Mladý černoch je obviněn ze znásilnění chudé bělošky.. Příběh vypráví Finchova dcera. Kniha je napsána jemným slohem, plným rafinovaného humoru. Kniha se mi líbila, časem zvažuji, že bych si knihu přečetl znovu, abych si ji připomněl, anebo se začetl do autorčiny další knihy - POSTAV HLÍDKU.

lenya
14.08.2020 4 z 5

Začátek knihy byl trochu slabší, měl delší rozjezd, ale na druhou stranu mě bavilo číst, jaké lumpárny ještě děti vymyslí. Často jsem také knihu odkládala, ale druhou polovinu jsem přečela během 2 dnů. A co se týká druhé části knihy, tak souhlasím s komentáři uvedenými níže.

tonysojka
13.08.2020 5 z 5

I mne si získal příběh jemným humorem a lidskostí a apelem k boji za spravedlnost,jakkoliv se zdá předem ztracený. Snad jen postava Atika mi připadala až příliš kladná, ale ústupek jeho poctivosti šerifově reálnému jednání v závěru knihy jí vrátil věrohodnost.

Chesterton
10.08.2020 5 z 5

/audiokniha/
Koncentrovanou moudrostí a lidskostí se mi jeví tento příběh, který mě k sobě zpočátku nepustil úplně zadarmo.
Za mě není až tak o rasismu jako o zdravé morálce, zdravé rodině a vůbec velmi realistickém náhledu na život. A zejména nechybí jemný humor. Moc fajn.

"Ať je kdo chce, jak sem někdo jednou vkročí,
je to tvůj host, a nežádej si mě, jestli tě ještě nachytám,
že někoho kritizuješ, jako bys byla bůhvíjaká honóra!
Jste snad lepší lidi než Cunninghamovic, ale to neznamená, že se budeš nad nima takhle vytahovat —
když se neumíš chovat, abys mohla jíst u stolu, můžeš
si sednout tady a jíst v kuchyni!"

„Předně si pamatuj, Čipero," řekl, „že s nejrůznějšími
lidmi mnohem lépe vyjdeš, když si osvojíš jednoduchý
trik. Jakživa nikoho opravdu nepochopíš, dokud
neuvážíš věc z jeho hlediska —"

„Existují prostředky, jak je udržet ve škole násilím, ale nutit násilím lidi, jako jsou Ewellové, do nového prostředí je pošetilost —"

"....prosím tě, udělej pro mě jedno:
hlavu nos vzhůru a pěstmi se neoháněj. Ať ti říká kdo
chce co chce, nenech se vyprovokovat. Zkus pro změnu
prát se hlavou... hlavu máš dobrou, i když se jí protiví
učení."

Obrovskou zásluhu má Klára Issová v audioknize. Barva hlasu a interpretace inklinuje lehce k americké líbivosti, ale proč ne :o)
5/4