Spravedlnost

Spravedlnost https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435172/bmid_spravedlnost-pTc-435172.jpg 4 165 62

Jack Reacher série

Jack Reacher je bývalý vojenský policista, vycvičený, aby si všímal věcí. Sedí v autobuse Geyhound a pozoruje spícího staříka, kterému vykukuje z kapsy silná obálka s penězi. Staříka pozoruje i jiný pasažér… očividně natěšený, že zbohatne. Když se zloděj konečně odhodlá k činu, Reacher přispěchá na pomoc. Stařík je vděčný, ale odmítne doprovod domů. Je zranitelný, vyděšený a očividně vězí ve velkém, velkém maléru. V jiné části města bojují o nadvládu dva nemilosrdné gangy, ukrajinský a albánský. Mají staříka ve své moci? Bude Reacher nečinně přihlížet a dopustí, aby došlo k nejhoršímu? Nebo se mu podaří zvrátit situaci ve prospěch těch, kteří to nejvíce potřebují? „Žijeme v náhodném vesmíru,“ říká Reacher. „Jednou za uherský rok něco dobře dopadne.“ Reacherova přítomnost zvyšuje šance. To rozhodně.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , BB art

Blue Moon , 2019

čef
18.04.2021 5 z 5

Příště asi Reacher vymete všechno zlo v celé USA možná i v dalších zemích. V této knize mu k řádění musí stačit jen jedno město velké asi jako Plzeň, plné zločinců dvou cizineckých gangů. Jak to asi může pokračovat, vědí fandové tohoto hrdiny určitě přesně, ostatním to samozřejmě neprozradím. Báječná četba pro toho, kdo si potřebuje zvednout sebevědomí.

hnusák
23.03.2021 1 z 5

Nejslabší kniha s J.Reacherem. To snad ani není možné, jak se zde tento ,,superman,, chová... Neuvěřitelná snůška plků, holka z baru je snad zakuklený agent z bojovými zkušenostmi a jednáním bez skrupulí ( již asi viděla hory mrtvol ), zabíjení je na denním pořádku ( ne zabíjení, ale hnusné vraždy ), policajti snad v tomto příběhu vymřeli, vše mu100% vychází a protivníci, organizovaná mafie, (a ne jen tak ledajaká, albánská a ukrajinská ) je zde líčena jako dementní a její členové pacholci jdoucí houfně bez mozku na porážku. Nekecám, cca 20 stránek před koncem jsem to zabalil a šel si strčit hlavu do mrazáku. Blbina.

hana4834
10.03.2021 5 z 5

Skvělí příběh hodně me bavil Ancylostoma zajímaví kolik lidí pomáhalo

kokrokr
21.02.2021 4 z 5

Trochu nadsázka. Dvě konkurenční mafie skáčou jak Reacher píská. Hlavně, že je to pořád zábava a dobře se to čte.

Afrodedek
18.02.2021 4 z 5

Za mě snad nejslabší věc. Z Jacka se stal bůh, kterému všechno vyjde přesně jak měl naplánováno, chyby nedělá a mrtvoly se hromadí. Jasný, furt je to čtivé, furt mě to bavilo, ale určitě napsal podstatně lepší věci.

Lolila
15.02.2021 4 z 5

Knihy od tohto autora beriem s nadhľadom. Sú to rozprávky pre dospelých:-), ktoré majú svoje čaro. J. Reacher sa nehrá na dobráka, všetko rieši po svojom, aj keď dosť neuveriteľne - rýchlo, bez emócie, bez zľutovania - veď ide o zločincov, ktorí robia "zle" :-) Uvidíme do kedy?....

jiri9568
29.01.2021 5 z 5

Klasicky Jack Reacher akce, napětí krimi. Doporucuji

Solverino
26.01.2021 5 z 5

Moc hezky napsané. Akční. Rychle to odsýpá. Sympatické. Všem doporučuji. Jeho manuál. Jak se to má dělat. Jednoduše. Žádná velká věda.

alzbeta4340
19.01.2021 4 z 5

Reacherovky mám ráda a vím, co od nich mám čekat. Ovšem tady těch mrtvých bylo snad až příliš. Na druhé straně ta scéna v u Albánců ve skladišti měla určitě své parodické kouzlo.

Kami33
03.01.2021 5 z 5

Od první knihy Jatka ušel Reacher dlouhou cestu. V něčem se změnil v něčem zůstal stejný. Ale pořád jsou knížky s ním pohodové, zábavné čtení a u této jsem se bavila obzvlášť. Opravdu, trochu parodie, trochu pohádka, ale proč ne. Za mě skvělé.

oleg
31.12.2020 5 z 5

Nemohla jsem přestat číst,dokud nebyl konec,škoda.Opět velice dobré čtení,taková super oddechovka a hlavně konec,jaký má být....

veronika9761
24.12.2020 5 z 5

Skvělý jako vždycky.

ŠevčaMadVR6
21.12.2020 5 z 5

OK. Jack je zpět a to tak jak ho máme rádi. Brutální, přímočarý a dá se říct bezhlavý. Tentokrát protivníky méně likviduje rukama o to víc zbraní. Parádní oddechovka, napsaná klasickým Childovým stylem.

kolacky
05.12.2020 5 z 5

To byla jízda! Scéna v albánském skladišti neměla chybu. Jack je super jako vždycky, možná ještě o trochu víc!

phm
20.11.2020 odpad!

Hm, obrovsky propad v kvalite, pripomina popis mozkovych pochodu autisty. Protivnici paranoidni hlupaci, nahodni spolupomahajici neohrozeni hrdinove. Ani jsem nedocetl.

pejty
17.11.2020 5 z 5

Reacher se vrací a to v nejlepší formě. Po ročním půstu bez mého oblíbeného hrdiny jsem v této knize dostal přesně to, co jsem na této sérii miloval. Akce, napětí a Reachrovo perfektní deduktivní myšlení. Po sérii slabších knih jsem se tady zase opět na výsost bavil.

Balci007
17.11.2020 3 z 5

Pro mě jednoznačně zklamání, Reachera mám rád, prvních 20 dílů jsem přečetl během několika měsíců a byla to jízda. Tento díl ale nemá ten náboj, tu patinu tuláka v zapadákově co vychlastá hektolitry kafe někde v motelu a pak řeší ujetiny typickejch amíků.v zajímavejch lokacích nebo řeší případy v armádě, to mě bavilo. Posledních několik dílů ale už není co bývalo. Nevím, možná je to tím, že dřív jsem četl knížky několik hodin denně před spaním a jednu Reacherovku jsem slupnul za 2 dny, teď přečtu pár stránek po druhé v noci a u poslední usínám, tak se do děje tolik nedostanu, ale prostě ta knížka mě nedonutí se "zažrat". Pro mě asi nejslabší Reacher. Chybí mi tu nějaká zápletka, nějaké překvapení i napětí, prostě nic. Braková oddechovka (a to u takového Heteši či Kotlety se bavím daleko víc). Zklamání pane Childe:(

soukroma
13.11.2020 5 z 5

(SPOILER) Pro mne nečekaně příjemné překvapení: po tolika negativních ohlasech na knihu zde i doma, i od skalních obdivovatelů (spíše obdivovatelek) Reachera, k nimž se hrdě hlásím, se mi do knihy moc nechtělo. Proto jsem si nejdřív užila ušetřenou Večerní školu. A to teprve vynikl rozdíl!
Tahle kniha byla skvělým příkladem toho, co si autor po tolika úspěšných dílech (dvacítce?) své série může dovolit: udělat si legraci z vlastního stylu i námětů i svého "ošklivého velkého chlapa". V duchu konspiračních teorií ale mohl začít mít svého hrdiny už dost, nebo svých čtenářů vyžadujících další a další pokračování, nebo prostě potřeboval betonový oslí můstek pro přechod k následující knize série, kterou už napsalo duo Child-Child, resp. Grant-Grant (kdo četl bratrovy knihy, pochopí, nač narážím).

Od prvních stran kouzelná parodie - Albánci versus Ukrajinci (s Rusy v zádech) v nejmenovaném americkém maloměstě (tedy půlmiliónové díře), gangy na východ a na západ od (jak jinak) Central Street a jedoucí ve svém druhu obchodů (lichva, prostituce), dokud se váhy nezhoupnou, sem, tam, sem, tam...až se rozhoupou jak perpetuum mobile. A do toho masakru se samozřejmě vynoří, no víte kdo, zachraňující staříka (židovského sedmdesátníka, kterého napálil lichvář i zastavárník...), aby jeho samotného (i staříka s rodinou) pak zachránila nezbytná krasotinka o polovic menší a lehčí (nevinná dvaatřicetiletá servírka, které nevadí pohled na krev, sama si zastřílí a ještě rozhoduje o tom, koho zastřelí Reacher).
A kdo na parodii nepřistoupil do strany 220, tak stranou 221 už nemá na výběr: počítadlo mrtvol způsobených Reacherem přesáhlo prstové počitadlo jedné ruky, pak i dvou (na jedné stránce), a celkové skóre mužů gangu (jen mezi sebou) naskakovalo jako ve Žhavých výstřelech (reklama na film jistě dovolena), zatímco Reacher byl tím nezničitelným králíčkem Dura... (reklama na zboží zakázána, autocenzurou, ostatně toho chudáka nakonec po mnoha pokusech odstřelili - Reachera nikoliv). A do konce zbývá celých 100 stran, tj. zhruba tolik dalších skoro či totálně mrtvol. Další dílky parodie lze vyzobat v předchozích komentářích, třeba hned v tom chronologicky předcházejícím.

"Jako sestřelovat růže na pouti....
Reacher trefil prvního.
Trefil druhého.
Trefil třetího.
...
Reacher přelezl hromady mrtvol." (s. 220/221)

"Organizovaný zločin je byrokratičtější než poštovní úřad."

"Hasiči teď vytahují z trosek opečené kostry. Velká senzace. Každý chce být u toho, aby měl co vyprávět vnoučatům."

"Musím si s ním vážně promluvit - To v armádě říkáme, když chceme někoho umlátit k smrti."

"Co by udělala námořní pěchota? - S největší pravděpodobností by evakuovala zaměstnance a pak podpálila budovu. Cíle v horních patrech by se buď stihly dostat dolů po požárním schodišti, nebo by uhořely ve svých výšinách. V každém případě úspěšná akce, bez velké námahy.
Co by udělala obrněná divize? - Standardní doktrína pro městské prostředí nakazuje sestřelit stěny v přízemí, aby se budova zhroutila do sebe. Vždycky je lepší, když se na ulici nepovalují trosky. Cokoli, co by se o minutu později ještě hýbalo, by sestřelili kulometem."

To byla oddechovka nevyžadující ani špetičku myšlení!
Ovšem nechápu vazbu originálního titulu a českého překladu.

Pozn.: na vážnější notečku, co jsem ještě nezmínila u posledních dílů a všímám si toho čím dál víc jako negativního prvku (tento díl nebyl výjimkou, ale zrovna té parodii to kupodivu docela slušelo) - lakonický styl kratičkých holých vět Reachera (často obsahujících obecná lakonická moudra) autor replikuje i do stylu mluvy všech ostatních postav. Ano, je to chytlavé (asi podobně tomu, co způsobí jeden Slovák mezi skupinou Čechů, neznámo proč najednou Češi mají neodbytnou snahu pohovoriť slovensky, obráceně jsem to tedy ještě nezažila). Ale alespoň v některých případech by mohl autor svým postavám dát vlastní (ne-Reacherovský) styl vyjadřování.

felia
13.11.2020 5 z 5

Mám prostě rád knihy od Lee Childa. Jsem potěšen, když Jack Reacher nakonec zvítězí. Child je můj nejoblíbenější současný spisovatel

Foks
09.11.2020 2 z 5

Co udělá obyčejný člověk, který se setká tváří v tvář tomu nejhoršímu násilí a vraždění? Reacher má obrovské štěstí, že potkal čtyři náhodné lidi a všichni s tím neměli žádný problém. Přestřelky, rvačky, zabíjení holýma rukama... Dokonce měl takové štěstí, že všichni čtyři měli taktické vojenské myšlení stejné jako on. Jako by odjakživa byli vojenští vyšetřovatelé. No nekupte to. A dočkáme se i nefalšované grotesky, když se banda mafiánů navzájem pozabíjí. Lee, prober se!

Lee Child
britská, 1954