Já, robot

Já, robot https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30551/mid_ja-robot-iVf-30551.jpg 4 1548 204

Isaac Asimov – při tomto jménu se všem příznivcům a čtenářům SF vybaví dvě věci – románový cyklus Nadace a hlavně: tři zákony robotiky. Jakže znějí? 1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby člověku bylo ublíženo. 2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy tyto příkazy jsou v rozporu s prvním zákonem. 3. Robot musí sám sebe chránit před zničením, kromě případů, kdy tato ochrana je v rozporu s prvním nebo druhým zákonem. Tvůrcem a otcem celé robotické etiky je právě americký spisovatel Isaac Asimov. V této dnes již klasické sbírce nacházíme jedny z nejlepších povídek, jaké kdy byly na toto téma napsány. A nelze jen dodat, že myšlenky v nich obsažené nijak nestárnou – spíše naopak.... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Triton

I, Robot , 1950

Lenka Žofka
25.09.2013

Tak jsem čekala lepší zpracování povedeného filmu....a ono ne! Bylo to mnohem lepší! Povídky ze vzpomínek od začátku robotismu, vše postavené na problematice třech zákonů robotiky, které se zdají dokonalou biblí robotů...

Evus
21.09.2013 4 z 5

Klasika sci-fi, výběr spíše těch kvalitnějších povídek

Ječmínek
18.09.2013 4 z 5

Nejlepší povídková kniha, co jsem kdy četl. Možná nejlepší povídková kniha na světě. Podle mě teda jo.

Cyanine
15.09.2013 4 z 5

Z pohledu programátora mají některé z povídek velmi banální pointu. Nemohu uvěřit že problém nebyl odstraněn při testování - logicky by totiž k typům problémům docházelo daleko častěji než jen při ostrém provozu robota. Jiné povídky jsou ale chytré a ty se mi líbily.

Kyta
12.08.2013 4 z 5

Trochu jiná knížka, než obvykle čtu. Tenhle žánr, sci fi, se mi nikdy moc nezamlouval, ale po přečtení knížky Já robot jsem změnila názor. Nechyběly v ní zápletky ani souvislost - to ke knize patří. Autora obdivuji, že přemýšlel nad třemi hlavními zákony robotiky a vymyslel je tak dobře, že na sebe navazují a dávají dopodrobna smysl a souvislost. Bez doporučení jsem ji nevzala do ruky a to mi docela vadí. Teď už bych nad takovém originálním čtení nepohrdla. Ráda jsem ji přečetla a s obdivem doporučuji i dalším čtenářům!

Gyl
07.08.2013 5 z 5

Soubor volně navazujících povídek o robotech. Vyprávění robopsycholožky, která v rozhovoru vzpomíná, co všechno zažila a kudy se ubíral vývoj robotiky od počátku 80. let 20. století a později vypráví vlastní vzpomínky od roku cca 2000 do roku 2060. Vzhledem k tomu, že povídky byly napsány pře rokem 1950, popisují i na dnešní poměry neuvěřitelné objevy ve vědě, výpočetní technice, robotice i kosmických letech.
Vůbec neodpovídá filmu Já, robot. Ten očividně z knihy jen volně čerpal.

Hudis
24.04.2013 4 z 5

Povedené povídky, které v podstatě ukazují chyby třech roboticých zákonů při jejich zavádění.

lukazsss
21.03.2013 4 z 5

Velmi poutave povidky, ac zrovna povidky nemusi m, tak tyto me velmi bavily, originalni napady, poutave a zajimave prostredi ruznych koutu sveta i vesmiru, a velmi tajimave zapletky. Nejvice musim vyzdvihnout to, jak autor premysly nad tremi taklady robotiky a oklikami jak a pri jake prilezitosti je muze robot porusit. Doporucuji precist :) je to takove oddychove a pohodlne cteni.

borknagar
11.03.2013 5 z 5

Naprosto famózní sbírka povídek........ a tím bych svůj komentář ukončil. Nic více netřeba dodávat!

kattyV
18.02.2013 5 z 5

Karel Čapek dal světu scifi název robot a Asimov tři robotické zákony. Roboty už jistým způsobem máme. Budou ti příští mít zakódovány robotické zákony?

rakytnik
08.02.2013 4 z 5

Asimov a jeho tři zákony robotiky (později čtyři) jsou naprosto geniální.
Je to jako soukolí složitého stroje, které do sebe zapadá s naprosto precizní přesností.
Od doby co jsem četl toto dílo často používám slovní spojení "duch ve stroji"

helmiczka
24.01.2013 5 z 5

Úžasné, ako to zapadá do kontextu ostatných Asimových diel ... hlavne odporúčam čítať sériu "Romány o robotoch" až po tomto, inak vás čaká spoiler :)

Phoenix16.cz
03.01.2013 5 z 5

Ke knížce mě přivedl stejnojmenný film, i když ještě před čtením jsem věděla, že spolu tyto dvě média mají pramálo společného. Přesto film se mi líbil, a proto jsem chtěla vědět, co jeho autory inspirovalo. Nepřišla jsem na to, protože stejný je víceméně jen název, ale na konci knížky mi to vůbec nevadilo, protože kniha samo o sobě byla něco výjimečného. Několik zdánlivě nesouvisejících příběhů ve skutečnosti tvořilo skvělý příběh, ve kterém si téměř každý čtenář najde něco, co mu bude blízké.

black.susi
25.04.2012 5 z 5

Ke knížce mě dovedl stejnojmenný film, který se mi navzdory očekávání celkem líbil. I když upřímně, na začátku jsem od ní moc neočekávala, brala jsem ji spíš jako zabití času v tramvaji, teď jsem nadšená. Povídky většinou moc nemusím, ale tady mě dostalo, že na sebe povídky navazují, s tím jsem se ještě nesetkala, a sbírce povídek to dává úplně jiný rozměr. Jenom první povídka mi přišla trošku slabší, jinak se mi líbili všechny a robot Descartes v povídce Rozum je naprosto úžasný. Touhle knížkou mě Asimov naprosto dostal a už se těším až si přečtu něco dalšího.

stilgar1
17.03.2012 5 z 5

Karel Čapek dal robotům jméno, Isaac Asimov jim vdechl duši. To už jsem samozřejmě poznal z jiných, výraznějších děl tohoto autora, nicméně zde vyplývají na povrch zcela nové souvislosti. Člověk, robotův pán, si tvoří (zdánlivě) skvělého sluhu. Tří zákony člověkem vytvořené jsou ovšem natolik zrádné, že se tento vztah záhy převrací - z pána se stává sluha (ačkoliv stále zdánlivě zůstává pánem) a z robotů pak skutečný pán (Hegel by nejspíš jásal :)).
Doporučuji číst v kontextu mnoha jiných děl Asimova, neboť kniha zapadá do univerza Nadace, podobně jako další povídky a zhruba 20 románů (tj. samotná série Nadace, Série o robotech, série Galaktického impéria a další díla, jako Konec Věčnosti, Kalibán, atd.). Ačkoli se zdá, že Nadace nemá nic společného s roboty, nenechte se klamat. Vyústění je nejen epické, ale také natolik děsivé, že si člověk může jen nechat zdát o relativně malých důsledcích různých paradoxů spojenými s roboty v díle "Já robot".

Dodatek: Sbírka povídek? To ani náhodou. Leda bychom řekli, že Asimov pozvedává sbírku povídek na jinou úroveň (což rozhodně nečiní, neboť takto koncipovaná díla se objevovala již dříve). Mezi jednotlivými povídkami totiž existuje obrovská souvislost, která z díla vytváří román, svou strukturou velmi podobný jinému autorovu dílu - již zmíněné Nadaci, (která je vlastně taktéž vyprávěním několika relativně samostatných příběhů, které však mají velmi podstatnou souvislost).

lennyd
16.02.2012 5 z 5

Už když jsem tuto knihu četl poprvé, tak mne nejvíce zaujalo, že Susan Calvinová je o čtyři roky mladší než já :). To dalo této knize takový reálný nádech, díky kterému patří k mým nejoblíbenějším. Navíc povídky (bohužel až na dvě poslední) se výborně čtou, všechno do sebe nádherně zapadá (zákony robotiky, budoucnost - ač popisována jako historie, jména a značky jednotlivých robotů). Na základě knihy byl natočen film s Willem Smithem - z knihy čerpá pouze vlastní zákony robotiky, a postavu Susan Calvinové - ale klidně by scénář filmu mohl být další povídkou do této sbírky...

shenandoah
30.01.2012 5 z 5

Moje první setkání s Asimovem (když nepočítám stejnojmenný film) a jsem nadšená, přestože žánr sci-fi není moje káva. Je to čtivé, je to zajímavé a poutavé, je to nabité myšlenkami.

DonFilipson
13.01.2012 4 z 5

Super povídky :)) asi až na jednu jsem četl všechny jedním dechem :)

Djkoma
02.10.2011 5 z 5

Mé první setkání s Asimovem a ihned naprostá spokojenost. Isaacova chladná logika, která prostupuje každý příběh je neodolatelná. Stejně tak jeho přístup k látce, kdy robotický svět nenásilně přibližuje pomocí komplexních a jemně navazujících příběhu tzv. z praxe (robot a holčička, práce mimo Zemi, politik). Občas některé příběhy působily lehce zdlouhavě, ale každý má výbornou pointu a dále obsahují detaily, které Asimov zdárně využívá v dalších povídkách (viz. provázanost některých příběhů a letmé prořeknutí při interview s doktorkou Calvinovou). Pro milovníky robotů povinnost, pro ostatní silné doporučení, protože tady se psala historie sci-fi. PS: Jako milovníka filmů mě taky zaujalo, jak je z knihy "vytrženo" několik silných témat a nápadů, které jsou přetvořeny v nosné téma filmu Já, robot s Willem Smithem.

yerry
23.08.2011 5 z 5

Deväť špicových poviedok navzájom previazaných psychologičkou robotov Susan Calvinovou a podávaných formou interview ako príbehy, sú strhujúcou ukážkou klasického sci-fi. Nemôžem si pomôcť, ale knižke teraz nemôžem nič vytknúť. Logické konštrukcie jednotlivých príbehov utkané akoby z rébusov, psychológia robotov ako aj hlbšie fylozofické úvahy o existencii ako takej nútia k zamysleniu. Knižka je pre skutočných fajnšmekrov žánru sci-fi, blížiaceho sa až k hard. Neodporúčam tým, ktorí hľadajú akciu alebo príbehy o láske, hrdinami sú tu predovšetkým mysliace bytosti z kovu. Mysliace bytosti? V 2. poviedke to vysvetlí robot rukolapne - "Myslím, teda som." Naopak, odporúčam všetkým, ktorí majú radi záhady a riešenia na báze "tvrdej" logiky. Dávam maximálny počet bodov. Škoda, že nemôžem dať viac :-)