Já, robot

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Isaac Asimov – při tomto jménu se všem příznivcům a čtenářům SF vybaví dvě věci – románový cyklus Nadace a hlavně: tři zákony robotiky. Jakže znějí? 1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby člověku bylo ublíženo. 2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy tyto příkazy jsou v rozporu s prvním zákonem. 3. Robot musí sám sebe chránit před zničením, kromě případů, kdy tato ochrana je v rozporu s prvním nebo druhým zákonem. Tvůrcem a otcem celé robotické etiky je právě americký spisovatel Isaac Asimov. V této dnes již klasické sbírce nacházíme jedny z nejlepších povídek, jaké kdy byly na toto téma napsány. A nelze jen dodat, že myšlenky v nich obsažené nijak nestárnou – spíše naopak....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30551/big_ja-robot-iVf-30551.jpg 4.41339
Žánr:
Literatura světová, Povídky, Sci-fi

Vydáno: , Triton
Originální název:

I, Robot, 1950


více info...
Nahrávám...

Komentáře (170)

Kniha Já, robot

hetzerjoke
30. března

Vynikající, propracované a zejména snadno stravitelné a stručné! Asimovova síla není v opulentních Sci-fi ságách typu Nadace, ale ukrývá se v několika stránkových povídkách, ve kterých figurují tři, maximálně pět protagonistů. A samozřejmě také vy, protože detektivní nádech každého z příběhů vás dříve či později donutí k tomu stát se robotikem samoukem a začít po boku knižních hrdinů vytvářet teorie a klást otázky. Jedním slovem brilantní, dost možná to nejlepší, co se dá od Asimova přečíst...

ManOfSteel
16. března

Obrovský zážitek!
Moje první kniha od Isaaca Asimova, už teď si vybírám, kterou jeho knihu přečtu jako další.


Morbidus
12. února

Jedna z knih, kterou jsem si chtěl přečíst už delší čas. Překvapilo (a potěšilo!) mě pojetí příběhu skrze volně navazující povídky, chronologicky popisující dějiny robotiky. Možná, že se nastíněná budoucnost nevyplnila, ale koneckonců - proč by měla? Obsažené myšlenky jsou nadčasové; a to činí tuto knihu výraznou.
Některé části jsou pochopitelně slabší nebo méně přehledné, nicméně hlavní myšlenka je skrze pointu vždy rozeznatelná. Psychologie lidí i robotů taktéž funguje bezproblémově. Možná mi tam ještě pár zásadních témat chybělo, ale nic se nemá přehánět.
Tento kus by neměl minout žádného nadšence do sci-fi a robotiky.

ElInWonderland
09. února

Sci-fi pro mě nikdy nebylo vyhledávaným tématem v knihách ani ve filmech ,ale po přečtení Marťana jsem zjistila že to byla celkem chyba. Pod záštitou neuvěřitelného světa budoucnosti jsou silné momenty k přemýšlení a v této knize je těch momentů pro mě dost. Fascinuje mě číst,jak si lidé (spisovatelé) představovali budoucnost před desítkami let právě o dnešku a jejich varovné signály, které nebyly úplné hlouposti a nebezpečně se přibližují pravdě.

Bafy
21. ledna

Vážně je to pouze sci-fi nebo realita, kterou si již dávno tvoříme?

Arev122
07. ledna

Zajímavě napsané, hezké , pohodové sci-fi čtení, které nutí k zamyšlení nad 3.zákony pro roboty.

MagdaFish
14.11.2021

Tak mě starouš Asimov taky doběhl. :) Řekla jsem si, že začnu povídkama, abych si osahala páně Asimovův styl, pro případ, že by mě nesedl.
No a ono mě to sedlo náramně. :) Ten technický pravěk z toho sice místama čouhá víc, než u takového Raye Bradburyho, který psal ve stejné době, ale dá se to překousnout. Síla téhle knížky je v něčem jiném.
Nestárnoucí dílo, fakt že jo.

intelektuálka
07.11.2021

Knihu jsem vybrala pro našeho juniora - ale nedalo mi, abych do ní nenahlédla ....

Seznámila se se zákony robotiky a hlavně s příběhy vyprávěnými robopsycholožkou Susan Calvinovou ....

Líbil se mi příběh o robotu Chytrouškovi a jeho opozicí vůči člověku:

" Teorie musí být založena na rozumové úvaze - a to, že byste mne mohli stvořit vy dva, je v rozporu se všemi zákony logiky ...."

A zaujal závěrečný Konflikt nikoli nevyhnutelný ...

" Každé stadium lidského vývoje mělo svůj vlastní jedinečný typ lidského konfliktu ....
které bylo údajně možné řešit jedinou silou ...."

.... roboti se postaví mezi lidstvo a zkázu ....uvidíte, co přijde ....

Tak tedy budeme čekat, pane Asimove ....

1 ...