Já, robot

Já, robot obálka knihy
Mé hodnocení:

Isaac Asimov – při tomto jménu se všem příznivcům a čtenářům SF vybaví dvě věci – románový cyklus Nadace a hlavně: tři zákony robotiky. Jakže znějí? 1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby člověku bylo ublíženo. 2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy tyto příkazy jsou v rozporu s prvním zákonem. 3. Robot musí sám sebe chránit před zničením, kromě případů, kdy tato ochrana je v rozporu s prvním nebo druhým zákonem. Tvůrcem a otcem celé robotické etiky je právě americký spisovatel Isaac Asimov. V této dnes již klasické sbírce nacházíme jedny z nejlepších povídek, jaké kdy byly na toto téma napsány. A nelze jen dodat, že myšlenky v nich obsažené nijak nestárnou – spíše naopak....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30551/ja-robot-iVf-30551.jpg 4.41220
Literatura světová, Povídky, Sci-fi
Vydáno, Triton

I, Robot, 1950

Kniha Já, robot

tom2843

Jedná se o sbírku příběhů o rozvoji umělé inteligence a samostatně uvažujících robotů. Pokládají se zde výborné otázky, které jsou čím dál aktuálnější. Asimov je pro mě novodobým Juliem Vernem v tom, jak dokázal předvídat budoucnost. Jedinou drobnou chybou je určitá odtažitost - težko se mi budoval vztah k různým postavám a hrdinům, ale příběhy a etické otázky jsou skvělé.

Mooneylan

K mnoha knihám jsem ještě neměla možnost se dostat. Stejně to platilo pro titul Já, robot. Naštěstí jsem objevila Ameriku, tedy audio knihy. Myslím, že to bylo zatím nejlépe strávených osm hodin poslechu :) Zákony robotiky a jejich aplikace na technologický výzkum v přelomovém sci-fi díle mistra Asimova je úžasný zážitek.

stanislav0373

Stěžejní dílo sci-fi, 3 zákony robotiky přesahují do mnoha jiných knih, filmů, seriálů a bůh ví čeho ještě... Ale když jsem knihu četl, bylo úsměvné...víte, taková budoucnost minulých dob. To však na chytrosti zápletek a různě tvarovaných dilemat neubírá na kráse.
Za mě naprostá spokojenost náročného čtenáře!

Usire

Čapek mě vůbec nebavil, ale Asimov hraje na mou strunu. Další kniha, která nelze hodnotit jinak, než plným maximem.

misatrix

Kniha ve me budí zvláštní rozpolcení. Na jednu stranu jsem byla uchvacena jednotlivými příběhy a toužebně jsem očekávala rozuzlení. Na druhou stranu jsem se do knihy nedokázala zácist a nedockave vyhlizela její konec.

mulderka
14.11.2020

Co napsat k dílu, které je a zůstane jedním z nejpevnějších pilířů SF světa? Přelomový nápad se zformulováním tří zákonů robotiky a jejich chytré využití v sérii už dávno klasických povídek udalo směr celé jedné odnoži žánru a žije z něho už několik generací SF autorů. A co na tom, že v naší realitě se směr vývoje robotiky od Asimovových představ znatelně odchýlil?
Nelze jinak než přidělit pět krásně naleštěných pozitronových mozků. Přátelé, kdo z vás to má??

Jass
13.11.2020

Neskutečně inteligentní četba, v podstatě řešící matematické a etické problémy, která se právem řadí mezi klasiku. Nemůžu uvěřit, že mi trvalo tak dlouho se k ní dostat (kecám, naprosto tomu věřím... zkrátka příliš mnoho knih...). Jedna povídka je lepší než druhá, i když mojí nejoblíbenější musí být Rozum (viz komentáře u povídek).
S Asimovem jsem rozhodně neskončila, už se těším, až si od něj přečtu něco dalšího.
Také mě neskutečně bavila taková ta určitá "úsměvnost". Některé technické aspekty jsou pro nás stále nedosažitelné zatímco jiné už jsou dávno překonané. Na knize je poznat její stáří, ale já tenhle fakt vůbec neberu jako mínus, knize to přidává určité - autorem nezamýšlené - kouzlo.
Posloucháno jako audiokniha (1990, Milan Neděla) při zavařování gdoulí. Těsně po zapnutí jsem zvažovala změnu audioknihy, protože ač hlas nebyl vyloženě nesympatický, nebyl mi ani vyloženě příjemný a chvilku trvalo, než jsem si na něj zvykla. Audiokniha má také momenty, kdy se zničehonic výrazně ztlumí hlasitost, nicméně do pár vteřin se to vždycky spraví. Celkově spokojenost.

alabra
21.10.2020

Propojení tří zákonů robotiky s rozličnými situacemi vztahů člověk - robot. Osvěžující, chytrá, přemýšlivá četba. Za mě spokojenost.