Italské listy

od:


KoupitKoupit eknihu

Italské listy jsou první z řady cestopisných črtů a fejetonů. Karel Čapek navštívil a čtenářům přiblížil hlavní kulturní a historická centra Itálie - Benátky, Florencii, Neapol, Palermo, Řím, Pisu, Janov, Miláno, Bolzano.

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31904/italske-listy-31904.jpg 3.9124
Žánr:
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno:, Aventinum
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (14)

Přidat komentář
mahdal
07.08.2018

Italské listy, toť zklamání pro mě. Na rozdíl od Obrázků z Holandska mi tato kniha k srdci nepřirostla. Možná to bude tím, jak skepticky, místy pesimisticky, a dokonce si dovolím tvrdit, i sarkasticky Čapek popisoval italskou kulturu a umění. Z knihy sálalo Čapkovo přesycení z umění, jenž viděl v Itálii kolem sebe. Čekal jsem oplývání krásou a nešetření pozitivními přívlastky k italskému umění, s ohledem na autora jsem doufal v návaznost na tak opěvovanou renesanční italskou literaturu, bohužel marně. To mi však nezabrání, abych Čapkovy cestopisy už do rukou nikdy nevzal.

tynkaiscrazy
04.07.2018

Věděla jsem, že Čapek byl takový renesanční člověk - zvídavý, se spoustou zájmů a chutí objevovat. přesto mě velmi překvapila jeho znalost v umění, kterou promítal do téměř každé kapitoly. zpočátku se Čapek věnoval hodně popisu měst, lidí a pocitů, zhruba v polovině otočil a vyjadřoval se zejména k architektuře a umění obecně. dokonce jsem nabyla pocitu, že pozměnil způsob psaní, později začal velmi používat apostrofy, personifikace a patos, což působilo o něco knižněji než první část knihy.

iveta3689
19.04.2018

Rychlá a nenáročná jednohubka.

gubesh
22.01.2018

Pro mně je to zatím, asi jeho nejslabší cestopis. Má i světlé pasáže, kde Čapek popisuje více život lidí a píše o věcech, co se mu líbily a nelíbily, nebo o kráse žen, či vzpomínce na naší vlast. Ale to jsou většinou jen krátké odstavečky. Na můj vkus kniha je, až příliš přehlcená filozofickými monology o umění. Koupi, ale i tak nelituju, jazyk Čapka je pořád krásný a knížečka je navíc velmi útloučká.

Holden
10.01.2018

Po Anglických listech jsem sáhnul po zápiscích z Itálie a musím říct, že mě tady starej dobrej Karel trochu zklamal. Zatímco atmosféru Anglie můžete na každé stránce téměř cítit, v Italských listech se dočkáte spíše popisu architektury a umění. Snad je kapitola V boží dlani by se dala číst pořád dokola, protože tak nádherně vystihnout podstatu cestování by dokázal jen málokdo a na třech útlých stránkách vám Čapek ukáže, jak výborným spisovatelem je. Právě proto je velká škoda, že svýho umění nevyužil k něčemu hlubšímu než jen k pouhýmu zamyšlení o italské architektuře.

Phewell
19.10.2017

Pro mě velký objev a překvapení. Jasně, stručně a výstižně popsaný Čapkův úhel pohledu na italská zákoutí. Ovšem ten bohatý jazyk, inteligentní humor a ironie, wow. Jeho znalost umění a architektury, respekt. Ta přímočarost Čapkových názorů a vnitřních prožitků mě velmi oslovila. A ačkoliv nerozumím umění ani architektuře, lidskosti a humoru ano :-)

amaenium
13.10.2017

Musím říct, že mě tento cestopis příliš nenatchl. Bylo to pro mě obtížné čtení z více úhlů. Myslela jsem, že mi pan Čapek trochu zpříjemní můj pohled na Itálii, ale ukázalo se, že se Itálie skládá výhradně z pojmů. Dvě hvězdičky kvůli kapitole V boží dlani, která se mi nejvíce líbila.

eliska2106
12.02.2017

Nejde o soupis památek, které byste měli bezmyšlenkovitě obdivovat jen proto, že to někdo řekl. Jsou to místa vybraná srdcem. Nechte se inspirovat a vyberte si svoje ;)

-Pečivo-
29.01.2017

Největší utopie jakou kdy Čapek napsal. Kam se hrabe R.U.R., Bílá nemoc a ostatní - Italské listy pojednávají o cestách Čapka po Itálii. Pocud v pořádku. Celý to však má jednu malou chybičku. V textu se ani jednou nevyskytujou špagety.

Nalejme si čistého vína. To je stejný jako psát třista stránkovou esej o Halině Pawlowský a nepoužít slovo chubby. Čiré šílenství, bláznovství a absolutní ignorace. Další cestopisy ani číst nebudu. Pochybuju, že ve Španělských listech bude cerveza, rock'n'roll, corrida Español
nandej mi to señorito por favor. Rád se ušetřím tohoto zklamání. 4/10

Aliii
24.06.2016

Od Čapka jsem četla povídky, romány a divadelní hry, ale z fejetonů byly Italské listy první. Bylo to příjemné překvapení a moc zajímavé povídaní nejen o Itálii, ale hlavně o pocitech, o lidech a o životě. Ohromily mě Čapkovy znalosti malířství a architektury a ač to v závěru knihy píše, tak ostudu si rozhodně neudělal.

Jirina10
31.07.2014

Vlastním Italské listy vydané v r. 1995

bibi.r
19.05.2014

Popis výletu do San Marina byl uchvacující.

Sisi11
03.05.2013

Velmi krásná odpočinková knížka. Přelouskala jsem jí cestou v autobuse a bylo to velmi pěkné čtení. Skoro máte pocit, že si s autorem vyměňujete postřehy a své zážitky z Itálie. Velmi pěkné a příjemné čtení.

Amaranta
02.06.2012

Čapek mě přesvědčil, že jsem udělala jednu velikou chybu - nechtělo se mi vracet přes celé město do padovského kostela Eremitani. Před rokem 1944 byly Mantegnovy fresky v kapli Ovetari ještě celistvé, ale i ty zbytky by stály za to (s malováním kaple začínal v 17 letech, jeho první freskové dílo!). Ach jo, no, na druhou stranu mám dvě výhody - 1. nemusím nadávat na italské svátky a bídnou Mantovu "... mizerné místo, kam jsem vážil cestu, abych se podíval na fresky velikého, přísného miláčka Mantegny!" Cameru degli Sposi se mi poštěstilo navštívit již dříve, avšak letos - za 2. jsem na bolognském bleším trhu (v ambitu gotického San Francesco) ulovila velikou Mantegnovu monografii za 5 euro! Pravda, jen pro její mnohé reprodukce, ale je to takový taháček ke studiu italštiny...