S vlčí hlavou v erbu

S vlčí hlavou v erbu https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77613/bmid_s-vlci-hlavou-v-erbu-65ad5eee32b07.jpg 5 523 106

Hynek Tas z Boru série

Je mrazivá noc, leden roku 1421, a k bráně Drkolné, malé tvrzi v podhůří Šumavy, přijíždí do sedla zhroucený a těžce zraněný jezdec... Tak začíná děj volně navazující na předešlé romány Čtvrtý králův pes a Čas vlků. Hynek Tas z Boru znovu ztrácí lásku své ženy Markéty. Ale tato ztráta nepatří k jediným. Ztrácí svůj hrádek Vlkov, vodní tvrz Blatec, syna a někde v lesích mizí i jeho vlčice Šedá. Ale Tas nepatří k těm, kteří by se vzdali bez boje. I když je mnohdy na kolenou, zůstává mu vzpřímená hlava. Zůstává mu jeho kůň Flavius, získává nového přítele, ale i tajnou lásku ženy jednoho z německých běženců, nechává se najímat jako ochránce kupeckých karavan. To vše se odehrává v době nejdramatičtějšího kvasu v království, kdy Oldřich z Rožmberka obléhá Tábor a Zikmundu Lucemburskému se podařilo dát dohromady největší kruciátu té doby a kdy se schyluje k bitvě na Vítkově. Tento středověký příběh až mrazí svojí syrovostí a zároveň poodhaluje skutečnosti jinak v literatuře málo zmiňované.... celý text

KikiZ
14.02.2014 4 z 5

Mě ten Hynek Tas zkrátka baví, i když se mi nejvíce líbil díl druhý, tak i tento je poutavý a je to moc fajn čtení pro ty, kdo mají rádi historické romány a dobu středověku.

Lucik666
24.11.2013 4 z 5

Musím říct, že první dva díly jsem četla jedním dechem. Nemohla jsem se od nich odtrhnout. Od této knihy jsem se odtrhnout dokázala. Nebavila mě tak jako předchozí dvě. Nebyla špatná, to vůbec ne, jen mne prostě nechytla, tak jak jsem čekala.

vincek1
10.10.2013 4 z 5

Pokračování příběhu hlavního hrdiny mě nezklamalo, čte se opravdu jedním dechem a skoro se od něj nedá odtrhnout. Stejně tak jako v níže uvedeném komentáři jsem si vzpoměl a filmy O. Vávry a knihy p. Jiráska, které jsem jako kluk přímo hltal. Zde je ale popis husitských výbojů poněkud tvrdší, ale podle historiků pravdivější. Při popisu postavy a chování J. Žižky se mi vybavil herec p. Štěpánek a myslím si, že byl pro autora předlohou. Doporučuji každému.

Dandulka
21.06.2013 5 z 5

Myslím, že si Hynek Tas z Boru takové rozuzlení celého příběhu zasloužil.Moc pěkné čtení.

calibre44
19.05.2013 4 z 5

Knížka mi přijde o něco slabší než předchozí dva díly této volné série, které nasadily vysokou laťku. Ale přesto mě hodně bavila. Představuje dobu husitství jako dobu, kdy si nikdo nemohl být jistý vlastním životem a už vůbec ne svým majetkem. Je tak trochu opakem Vávrových filmů, které husitství spíše idealizují. Hlavní představitel Hynek Tas z Boru je už starší muž, zeman, který má v jedné chvíli všechno a vzápětí v jednom okamžiku téměř o všechno přichází. Jedná se o pragmatického člověka, který si je plně vědom nejen svých schopností, ale i možností. Přesto neváhá opovědět králi Zikmundovi Lucemburskému, což v jeho případě nejsou jen slova. Stejně tak se neskloní před mocnými Rožmberky. Na začátku knížky přijíždí vyčerpaný na svém koni Flaviovi na tvrz Dekolnou kde zraněný hledá úkryt. Děj knížky pak vypráví především o tom jak se do této situace dostal. U knížky se rozhodně nudit nebudete. Je plná překvapivých zvratů a rozuzlení.

dulinka
11.10.2012 4 z 5

tak tahle byla zase o něco slabší...