S vlčí hlavou v erbu

S vlčí hlavou v erbu https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77613/bmid_s-vlci-hlavou-v-erbu-65ad5eee32b07.jpg 5 523 106

Hynek Tas z Boru série

Je mrazivá noc, leden roku 1421, a k bráně Drkolné, malé tvrzi v podhůří Šumavy, přijíždí do sedla zhroucený a těžce zraněný jezdec... Tak začíná děj volně navazující na předešlé romány Čtvrtý králův pes a Čas vlků. Hynek Tas z Boru znovu ztrácí lásku své ženy Markéty. Ale tato ztráta nepatří k jediným. Ztrácí svůj hrádek Vlkov, vodní tvrz Blatec, syna a někde v lesích mizí i jeho vlčice Šedá. Ale Tas nepatří k těm, kteří by se vzdali bez boje. I když je mnohdy na kolenou, zůstává mu vzpřímená hlava. Zůstává mu jeho kůň Flavius, získává nového přítele, ale i tajnou lásku ženy jednoho z německých běženců, nechává se najímat jako ochránce kupeckých karavan. To vše se odehrává v době nejdramatičtějšího kvasu v království, kdy Oldřich z Rožmberka obléhá Tábor a Zikmundu Lucemburskému se podařilo dát dohromady největší kruciátu té doby a kdy se schyluje k bitvě na Vítkově. Tento středověký příběh až mrazí svojí syrovostí a zároveň poodhaluje skutečnosti jinak v literatuře málo zmiňované.... celý text

francouz
26.12.2016 5 z 5

Tas opět nezklamal, včetně netradičního pojetí částečné retrospektivy jsem byl opět zatažen do doby, která ač byla glorifikována, donesla jenom zmar, smutek a nejasnou budoucnost. Styl Františka Niedla se mě začíná líbit, opravdu jak je uvedeno v komentářích, nejedná se o Jiráska, ale to bychom snad ani nechtěli, číst o oblečení Tase na dvou stránkách, příběh by ztratil to co nás neustále vtahuje do děje, a to je napětí a spád.
Když vidím, jak někteří velmožové otočili i několikrát za rok otočili svojí přízeň na jednu, nebo druhou stranu, nejde si opět připomenout, že historie se opakuje, ano i naši představitelé mění své postoje podle momentální situace, prostě kam vítr, tam kališník...

Schamila
16.10.2016 5 z 5

Moc příjemné čtení - napětí i krásná historie a bezva hrdina - doporučuji.

blesecka
30.08.2016 5 z 5

Jako vždy vinikajicí, těším se na 4. díl, jen škoda že je poslední.

RaSu
14.07.2016 5 z 5

Jejda, já si celou dobu myslel, že jde o trilogii. Tímto se omlouvám. Nemám moc času psát - protože, dobrý a bodrý knižní bože - musím jít shánět čtvrtý díl, hned! Já to prostě musím přečíst. Ale zpět k tomuto třetímu dílu. Opět Pan autor nezklamal, schválně píšu s velkým P. S Hynkem Tasem jsem se doslova sžil a nezbývalo nic jiného, než mu držet palce. Dávám alespoň takhle symbolicky šestou hvězdičku. Díky moc autorovi za tuhle parádičku

Selinute
29.06.2016 5 z 5

Už když si knížku pana Niedla půjčuji, vím, že mně udělá radost, a tak se na čtení moc těším. I tato trojka byla absolutně bezkonkurenční a vynikající, no prostě opět mě na několik hodin připoutala ke křeslu.

Martin1974
24.06.2016 5 z 5

Niedl nie je žiadny Jirásek, ale jeho romány o Tasovi z Boru sa dobre čítajú, pretože ich naplnil akurátnou zmesou historických faktov a dobrodružného deja. Svojich hrdinov vyslal bojovať za svoju česť, milovať, ale i nenávidieť. Sú to doslova westerny v reáloch českého stredoveku.

evafort
30.03.2016 5 z 5

Oblíbila jsem si Hynka Tase i ostatní postavy z příběhu. Mám ráda ságy, kdy jsem s postavami delší dobu. Už se těším na další díl.

čef
20.02.2016 5 z 5

Celá série je výborná a tak samozřejmě i tento díl stojí za to. Svižný, napínavý děj, zásadový, rytířský hrdina, poměrně dost originální popis turbulentní doby. Historický dobrodružný román, který dává naději, že i ty nejsložitější záležitosti lze s odvahou rozumně vyřešit a to mně baví.

ritta
25.10.2015 5 z 5

Vynikající, napínavá kniha,jako ostatně všechny od autora.V poslední době vlastně nečtu nic jiného než knihy pana Niedla.

Endy17
09.08.2015 3 z 5

Velké dilema, jak ohodnotit třetí pokračování série, mě provázelo několik závěrečných kapitol a rozhodl jsem se až na předposlední stránce. Nepochybně zajímavý příběh zasazený do realných historických událostí je ke své škodě plný složitých až překombinovaných souvětí. Sladkobolný konec potom naznačuje, že touto knihou chtěl autor původně celou sérii ukončit.
V žádném případě jsem nezanevřel na Tase z Boru ani na Františka Niedla, jen tahle kniha zůstává ve stínu těch předchozích.

Garik
07.08.2015 5 z 5

Akcia, napätie, množstvo skutočných historických postáv s uveriteľnými charaktermi, všetko hodnoverne zasadené do historického rámca. Hlavný hrdina akčný, drsný a zdanlivo neuveriteľne chladný, kým autor nezačne postupne odkrývať jeho vnútro vrstvu po vrstve.
Stavba deja je vystužená logikou, ktorá je v ďalších dieloch ďalej spevňovaná (to málo, čo sa mi v prvom diele príliš nepozdávalo, v dieloch nasledujúcich autor v plnej miere napravil).
Tiež oceňujem fakt, že pri maľovaní obrazu doby husitskej nebola použitá ružová farba romantizmu národných buditeľov 19. storočia.
František Niedl je bezpochyby skutočný majster pera. Jeho romány o Hynkovi Tasovi z Boru bez váhania radím medzi to najlepšie v žánri historického románu.

str. 270 – (Žižka k Tasovi) „Jsi člověk malověrný, který zřejmě nejenže nepochopil nové učení, ale, jak jsem slyšel, obejde se i bez toho starého. Schází ti vize nového světa. A pokud při cestě k němu zahyne pár lidí, nebo stovky či tisíce, je to daň za to nové, za nový svět bez zášti, válek, bez hrabivosti...“
„A bez soli,“ doplnil Žižku Tas. ... „Ještě nikdy, co svět světem stojí, taková společnost nefungovala. Společnost, která nic neprodukuje, jen ničí a spotřebovává, se pohltí časem sama.“

Pavla111
26.03.2015 5 z 5

I tato treti knizka o Hynkovi Tasu z Boru se mi moc libila a precetla jsem ji jednim dechem.

klokan.1905
11.05.2014 5 z 5

I třetí díl - ze života Hynka Tase Z Boru byl skvělý... V knížce snad nejsou žádná hluchá místa, vše mělo skvělý spád. Za mě jasných pět hvězdiček a mohu jen a jen doporučit dalším čtenářům....
Snad jenom škoda, že už nebude další pokračování... ;-) I když, pane Niedle, prosím... pěkně prosím.... :)

Gaara1
11.05.2014 5 z 5

Další osud Hynka Tase z Boru a jeho nejbližších se dozvídáme z téhle knihy. Tas má mnoho nepřátel a málo přátel a je opravdu zajímavé pozorovat jeho rozhodnutí, čestnost, pokoru k Bohu a k životu samému. Surovost středověku se vám otevře ve vašem pokoji, jak otevřete tuhle knihu a děj vás zavane do Českého království, kde je v těch dobách velmi nebezpečno. 95%

Temný snílek
29.04.2014 5 z 5

Příběh se čte velmi dobře a dějové zvraty vás plně pohltí. Většina knihy je psána ve svou časových linií - první je na Drkolné, kde se Tas zotavuje ze svých zranění a druhá je o tom, co předcházelo, než polomrtvý dojel na Drkolnou. To knihy zatraktivňuje, čtenář se musí více soustředit, aby mu nic neuniklo, a má z četby ještě větší požitek.
Vynikající historický román, který se nebojí ukázat pravou tvář české historie a hlavně válek, dále pak surovost středověké společnosti, jenž nám může připadat až příliš drsná. Jiná doba, jiné mravy.
Skvělé počtení, které vás pohltí.

Ranuncul
19.04.2014 5 z 5

Asi nejlepší díl ze série.

jardann
16.04.2014 5 z 5

Asi nejlepší díl ze série o Tasovi.

Heidrekr
29.03.2014 4 z 5

Prolínání děje se mi velice líbilo, ale na druhou stranu mě zklamal konec. Čekal jsem něco lepšího a uzavřenějšího.

Henriette
02.03.2014 4 z 5

Z celé série se mi nejvíce líbit Čas vlků, ale zklamal mě konec. U této knihy jsem pociťovala mírné zklamání na začátku, ale konec mě naprosto dostal. Skvělá knížka.

mpb1913
21.02.2014 5 z 5

Tak Hynek nám trochu zestárl a zfotrovatěl. Přestože poslední díl je slabší než první dva, ze staré známosti musím dát 5*.