S vlčí hlavou v erbu

S vlčí hlavou v erbu https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77613/bmid_s-vlci-hlavou-v-erbu-65ad5eee32b07.jpg 5 523 106

Hynek Tas z Boru série

Je mrazivá noc, leden roku 1421, a k bráně Drkolné, malé tvrzi v podhůří Šumavy, přijíždí do sedla zhroucený a těžce zraněný jezdec... Tak začíná děj volně navazující na předešlé romány Čtvrtý králův pes a Čas vlků. Hynek Tas z Boru znovu ztrácí lásku své ženy Markéty. Ale tato ztráta nepatří k jediným. Ztrácí svůj hrádek Vlkov, vodní tvrz Blatec, syna a někde v lesích mizí i jeho vlčice Šedá. Ale Tas nepatří k těm, kteří by se vzdali bez boje. I když je mnohdy na kolenou, zůstává mu vzpřímená hlava. Zůstává mu jeho kůň Flavius, získává nového přítele, ale i tajnou lásku ženy jednoho z německých běženců, nechává se najímat jako ochránce kupeckých karavan. To vše se odehrává v době nejdramatičtějšího kvasu v království, kdy Oldřich z Rožmberka obléhá Tábor a Zikmundu Lucemburskému se podařilo dát dohromady největší kruciátu té doby a kdy se schyluje k bitvě na Vítkově. Tento středověký příběh až mrazí svojí syrovostí a zároveň poodhaluje skutečnosti jinak v literatuře málo zmiňované.... celý text

ujira
30.01.2020 5 z 5

Opět vzrušující příběh rytíře Tase z Boru, zasazený do období válečných tažení husitů proti Zikmundovi. Pohled z druhé strany (než např. nabízí Jirásek)na nelehkou a neobyčejnou část dějin českého národa.

Maruspulpanu
05.12.2019 4 z 5

Na rozdíl od "Inspektora ...." bylo tohle čtení napínavé a prostě bylo lepší

Isew
16.11.2019 4 z 5

Zmrtvýchvstání Kadrnožky bylo jedním z největších šokujících vrcholů této knihy. Potěšil mě ale i návrat jiné z hlavních postav prvního dílu. Říkala jsem si, co se s touto postavou asi stalo a má zvědavost byla uspokojena. Takže bych jednu hvězdičku ubrala za nepochopitelné Kadrnožkovo zombie a hvězdičku přidám za mysteriózní femme fatal z chatrče vrostlé do kopce. Velmi dobře vykreslená doba husitských časů, které do země vnesly nesváry, bezpráví a v žádném případě to nebyla idylická doba, na kterou bychom mohli s pýchou vzpomínat.

jarin58
30.10.2019 4 z 5

Jako vždy napínavé až do konce.

Vesmich
27.10.2019 5 z 5

Tak sugestivně období počátků husitství zatím žádný jiný autor, kterého jsem četla, nepopsal. Hynek Tas je uvěřitelný i ve třetí části, autorovi nedojdou ani nápady, ani dech, ani téma a jižní Čechy před čtenáře vystupují ze středověku jak z mlhy. Krásná práce!

RenkaB
26.10.2019 4 z 5

Tentokrát jsem musela "vzít zavděk" knihou, oproti předchozím dvěma dílům, které jsem si poslechla v audioverzi (mimochodem naprosto úžasné). Příběh plynul jako voda a ani jsem si nevšimla, že už jsem na poslední straně. Kniha jako taková mne bavila, je napsaná fakt dobře a je tak trochu nabíledni, že když je to celá série knih, tak u hlavní postavy lze očekávat vlastnosti hodné samotného Chucka Norrise. Tas samozřejmě utrží sem tam nějaký šrám, občas o něj zakopne horečka, párkrát se hrabe hrobníkovi z lopaty, ale pokaždé se z toho dostane o pár jizev bohatší a jde dál životem se ctí sobě vlastní. Ovšem kam se hrabe na Kadrnožku, šaška krále Václava IV. Ten nám v prvním díle umřel (viz 12. kapitola - „Kde je Kadrnožka?! Bude se o Tase starat.“ „Je mrtvý, Milosti,“ osmělil se kdosi, ...“), ve třetím díle nám zmrtvýchvstal (viz 15. kapitola). Trochu to kazí dojem z knihy, ale za přečtení stojí. Pustila jsem se do dalšího dílu, schválně kdo vstane z mrtvých příště.

Covenant
15.10.2019 5 z 5

Maso ze supermana trochu pokrájíme speciálními noži, vložíme pár těžkých překážek, prošpikujeme ostrými hroty kopí a posypeme chilli kořením. Následně ho vykoupeme ve sladké milostné marinádě a poté necháme uležet stranou, zatímco si přichystáme troubu na pečení. Zbavíme se spálených zbytků měst z předchozího dne a znovu podpálíme. Maso ještě osolíme. Když není sůl, požehnáme mu. Než vložíme maso do trouby, nabídneme mu spolupráci. Když odmítne, troubu za ním zavřeme a pak už jen čekáme, dokud se krásně neupeče. Jako přílohu si přichystáme brambory. Když nemáme brambory, ukradneme je sousedovi. Až maso budeme kontrolovat, musíme dát pozor, aby na nás nezaútočilo. Pokud útok přežijeme, připravíme se na další. Jestliže bude maso nakonec tuhé a příliš ostré, udělali jsme někde chybu.

Argony
03.10.2019 5 z 5

Opět super čtení, přesto mě zarazila jedna věc. Tedy první díl už jsem vrátila do knihovny, tak to zatím nemůžu ověřit, ale mám za to, že Kadrnožka byl zavražděn v předpokoji krále Václava, když byl spáchán pokus o vraždu Tase. A najednou se tam zas ve třetím díle objevil. Opravdu mám za to, že už jsem ho "oplakala".

PetrZastávka
20.09.2019 5 z 5

Niedl nikdy nezklame.

Rihatama
19.09.2019 5 z 5

Počátek 15. století. Václav je mrtev a nevlastní bratříček Zikmund dlouhá léta spíše drancuje, plení a podpaluje, než vládne, podobně jako četní lapkové či Žižkovi kališníci, s nimiž bojuje... V Českých zemích už se žilo i lépe. Ovšem bolestné ztráty zažívá i Hynek Tas z Boru, který sám musí bojovat o holý život. Nemá ale na své straně jen ztráty, ale i zisky. A to nejen finanční. Niedl v dalším pokračování dobrodružného života bývalého čtvrtého králova psa opět naservíroval příjemně napínavý a dobrodružný mix smutku a radosti, který nepostrádá momenty překvapení. Tasovým přístupem k životu, postojem ke vzdělanosti a jeho životní filozofií, společně s vysokým mravním kreditem, který v žádné situaci nepodrobuje jakýmkoli kompromisům, se lze rovněž inspirovat. Tedy řečeno v kontextu současného právního systému. Nabodání na kůl, jakkoli zasloužené, by dnes asi neprošlo ;-). Výborný historický román zobrazující život ale taky surovost středověké společnosti.

Lolila
16.09.2019 5 z 5

Opäť skvelé. Hynek je znovu o niečo starší, ale stále verný svojim zásadám. V tejto časti sa striedajú dve časové línie, ktoré vás držia v napätí - čo sa stalo a ako to dopadne:-)
Zaujímavo podané husitské obdobie, každý sa bojí každého, nikomu sa nedá veriť,....
a časť, ktorá mi pripomenula rozprávku "Soľ nad zlato", nemá chybu:-), aj strany, ktoré stoja proti sebe, sa vedia zrazu dohodnúť....
Teším sa na pokračovanie.

š.m.i.k
29.07.2019 5 z 5

Pořád mě to neskutečně baví, kvalita ani třetím dílem neupadá. Paráda. Těším se na další díl. ...a Hynek Tas... i když stárne, vidím ho jako muže, který by "stál za hřích" ;)

druzickaster
17.07.2019 5 z 5

Hynek Tas opět trošku jiný. Prolínání časové osy mě bavilo, umně to pan autor natahoval jako na skřipec a čtenář se jen dohaduje jak to vlastně všechno asi bylo. Každopádně velkolepý závěr s "výpraskem" potvor se mi líbil a teším se na další díl.

MKrat
12.07.2019 5 z 5

Opět skvělá jizda s Hynkem z Boru.. dík autorovi za hodnotnou knihu

soupik2012
11.07.2019 5 z 5

Další naprosto úžasné dobrodružství mého oblíbeného hrdiny. Nemám nic, co by se dalo této knize vytknout. Mám moc ráda podobné příběhy hrdinů z dob dávno minulých. Ale žít v těch časech, tak to bych rozhodně nechtěla. A pochybuji o tom, že by se někdo takový vůbec našel. Tuto sérii čte pan Dušan Sitek a jeho barva hlasu se k tomuto příběhu velmi hodí. Zkrátka Bookmedia je vlajkovou lodí všech audioknih.

Mark
07.07.2019 5 z 5

Skvělá kniha.

mythos91
16.06.2019 5 z 5

I třetí kniha o putování Hynka Tase z Boru se nese v duchu předešlých knih. Stále děj strhující čtenáře odhalovat nové události, kterým hlavní hrdina musí čelit a jak se s nimi dokáže vypořádat. Tentokrát se objevují dvě časové linie: Tvrz Drkolná - leden roku 1421 (krátké kapitoly o rekonvalescenci Hynka po zranění) a hlavní linie od jara roku 1420. Opět výborná kniha.
Tas k Janu Žižkovi: " Ještě nikdy, co svět světem stojí, taková společnost nefungovala. Společnost, která nic neprodukuje, jen ničí a spotřebovává, se pohltí časem sama." (str.338)

pingu1
27.02.2019 5 z 5

Třetí díl v sérii, znovu skvěle napsaný. Napínavý děj, přečteno jedním dechem... :-)

harena
26.02.2019 4 z 5

Král Václav IV. zemřel, nastala doba bezvládí, protože Zikmund měl svých starostí dost jinde. Stále se bojuje a dobývá a i Hynek Tas je v čele bitek a bojuje za svá práva, bojuje i proti husitům, proti Oldřichovi z Rožmberka, Sasům a proti lupičům. Lidé v české zemi zažívají hodně ošklivé a zlé časy.

Citace: "Milý Jene Žižko," uškliboval se Tas. "Ty máš své postupy, které tě vedou od jednoho vítězství k druhému. Při té cestě za sebou zanecháváš spoušť spálených měst a vesnic, povražděných nevinných, vypálených klášterů a znásilněných jeptišek..... a já mám zase své postupy. Vozím sůl a likviduji lapky, ať už od kališníků, nebo rožmberských."
Přes všechna neštěstí se zdá, že se Hynkovi v osobním životě povede maličko lépe, ale to se dozvím asi až v posledním, čtvrtém díle.

Jaruš7
12.01.2019 5 z 5

III. díl ze série Hynek Tas z Boru, a skvělá.
Titul je podstatný, neboť není erb na korouhvi jen takové mávátko používané pro identifikaci v boji, jdou s ním dělat i triky, které rozhodnou výsledky bitev, zamotají rozum i těm co chytračí.
Citace:"...bránil se jenom chabě, aby nepřítele moc nerozzlobil, a pak se vzdal. A aby toho nebylo dost, navrh se přidal k husitům."
"Ale co je to tu v Čechách, pane ...za zvláštní epidemii, že někteří mění korouhev i dvakrát do týdne?"
"To se musíš zeptat jich, pane ....Já se držím té své. Možná jsem příliš pohodlný na zvraty, které někdy připomínají zvratky."
Rok 1420 -1 doba bitek, zmaru, nenávisti, chamtivosti, nábožného fanatismu, přežít toto, pak je vyhráno.
Tas je *.