Husitská epopej. I, 1400-1415 - za časů krále Václava IV.

Husitská epopej. I, 1400-1415 - za časů krále Václava IV. https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231561/bmid_husitska-epopej-i-231561.jpg 4 919 195

Husitská epopej série

Jedinečná několikadílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království. Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rozvětvené rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví neúprosný osud proti sobě. První díl se odehrává v letech 1400 až 1415. V té době se rodina Prokopů rozdělí, část se usazuje v Praze, zbytek zůstává v rodných jižních Čechách. Kniha popisuje život na dvoře krále Václava, prostředí pražské univerzity, mládí Jana Žižky, bitvu u Grunwaldu a také počátky reformačního hnutí a upálení Mistra Jana Husa.... celý text

daniel1313
12.06.2016 3 z 5

Vondruška je dobrý v útvarech do 300 stran , pak se začíná ztrácet a děj se mnohonásobně
vrství . Často jsem se úplně ztrácel a abych byl v obraze , myslím tím postavy , tak jsem měl po ruce tužku a papír a psal jsem si kdo je kdo a kdo ke komu patří .
Možná už nejsem nejmladší , a také mi už to občas vynechává , ale takový text chce svoje .

Atuin
29.05.2016 3 z 5

Nečtivé. Velice suché, jazykově nevýznamné a obsahem velice slabé.Autor je příliš rozptýlen všude možně, což knihám výrazně ubližuje. Ani takový námět mu nedopomohl k lepšímu výsledku. Podle mě je Vondruška výborný na menším prostoru a s příběhem maličko svéráznějšího obsahu, než s těmito megalomanskými a jakoby výukovými texty. Nepodceňuji jeho snahu, ale neumí do toho zasít to zrnko, které právě takové knihy potřebují, neumí to dochutit.2,5./5

barynka15
20.05.2016 5 z 5

Genealogie je mou velkou zálibou a tak se mi líbí rodinný příběh - tedy malá rodinná historie během té velké národní. Ve škole se jen učíme, že byla nějaká revoluce, ale už si moc neuvědomujeme, že lidé museli v té době žít. Všichni buď hodnotíme velké činy Žižky a to, co vlastně přinesl Hus do dalšího historického vývoje. Ale už se moc nemluví o obyčejném "pěšákovi", který musel krvelačné války snášet a obávat se o svou existenci. Myslím, že se první díl autorovi velmi povedl. Jsem zvědavá na díly další...

Kosťacz
19.05.2016 5 z 5

Luxusní čtení o historii.

fojtikjirik
16.05.2016 5 z 5

Jiné hodnocení mě nenapadá. Kniha se velmi dobře četla (na čtivosti jí neubíral ani počet stran). Navíc nikomu nestranila a představila argumenty jak katolické, tak kališnické strany.

joona
10.04.2016 5 z 5

Husitská epopej je skutečně dokonale napsaný román, který nikomu nestraní. Jsou tu zahrnuty skutečné postavy naší historie, ale hlavní hrdinouvé jsou z nekolika generací rodiny Prokopů, kteří se hrou usudu dostávají do víru husitské revoluce na mnoha místech a nejednou proti sobě. Autor sem zařadil postavy všech společenských tříd od královského dvora, preláty, mestské patricie, válečníky i obyčejné obyvatele království českého.

kalista1
28.03.2016 5 z 5

Co dodat? Každý ví, jak Hus dopadl. Kniha je o boji Čechů s Němci v našich zemích, ale především boj české reformace se zkažeností katolické církve. Trvalo víc než půl tisíciletí než církev pochopila jeho názory, uznala jeho učenost a jeho přínos křesťanskému světu. Jsem rád, že se kniha věnovala i další české osobnosti 15. století Jeronýmu Pražskému.

Galadwen
20.03.2016 2 z 5

Pustila jsem se do téhle bichle hlavně proto, abych zjistila, jak v tomto případě odpovídá extra vysoké hodnocení tady na databázi (momentálně 92%) mým představám dobrého historického románu - a to i přesto, že mám dlouhodobě pocit, že knihy p. Vondrušky jdou kvalitativně dolů. No... písmenek hodně, to je pravda. Ale jinak mě to nebavilo: děj nemá spád ani šťávu, úplně chybí jakákoliv akce, postavy jsou příšerně ploché, nudné a zaměnitelné, nebyl tu vůbec nikdo, komu bych držela palce. A stylisticky mi kniha vůbec nesedla. Do dalších dílů už nejdu.

Tevik
28.02.2016 5 z 5

Moc se mi líbil pohled ze dvou stran ,kdy autor neodsuzuje katolíky ani kališníky,ale snaží se poukázat na dobré i zlé v otázce víry a pravdy.Kniha se moc pěkně čte

petr3048
01.02.2016 5 z 5

Z počátku jsem se s knihou trochu hůře sžíval, přeci jen postav je zde velké množství. Ale postupem času mě děj naprosto pohltil a poslední 1/4 knihy jsem dal skoro na jeden dech. Pěkně popsané velmi strastiplné období českých dějin. Člověk si udělá pěkný obrázek, jak se žilo v českých zemích na počátku 15. století. Pak si uvědomí, v jakém přepychu si dnešní člověk žije...

TeaPeter
29.01.2016 5 z 5

Podle mého názoru je tato kniha nejméně zatížená ideologií ze všech, které jsem k tomuto tématu četl. Je také první, co znám, která si odpouští glorifikaci osob, kteří určitě žádní svatoušci nebyli. Doufám, že snaha o vyvážený náhled na věc přetrvá i v dalších dílech.

Caporegime
21.01.2016 5 z 5

Prostě úžasný... moc se těšim na II. Kde půjdou, prapory s kalichem od vítezství k vítězství !

aknel.77
19.01.2016 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Nejvíc asi to, že na stejnou situaci je tam vícero úhlů pohledu. Moc pěkné a už se těším na další díl...

jitvav
16.01.2016 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Velmi čtivým způsobem nám přibližuje toto nelehké období našich dějin. Už se těším na další díly...

Maat
16.01.2016 5 z 5

Perfektní. Opět kniha, od které se mi nechtělo odcházet. Zajímavě popsaný život v Českém království počátku 15. století, včetně historických událostí a nálad v zemi.
Co dodat, velmi se těším na další díl.

kosmi
01.01.2016 3 z 5

dobré to bylo ale ne zase až tak moc. postavy hodně nevykreslené a jak přes kopírák, ženy vesměs všechny potvory a smilnice :-) , dost jsem se taky ve jménech ztrácel (ale tím jsem trpěl i u přemyslovské epopeje). téma je výborné a pro našince srdeční záležitost a i paralela s dnešními poměry je fajn. ale např. popis bitvy u grunwaldu je chabý a celkem mi přijde že bitvy a celkově vojenství pan Vondruška asi moc nemusí ale uvidíme v dalších dílech. ale což dobré je to

fina3210
27.11.2015 5 z 5

Skvělá kniha, četla se sama. Od autora jsem četla knih několik, kdysi jsem o něm zpracovávala i práci do školy - na kontakt autor reagoval ihned, na otázky mi vstřícně odpověděl,... navíc na jeho knihách zbožňuji pravdivě zábavně-deskriptivní vylíčení středověku. Husitská epopej se navíc týká doby pro českou zemi tak důležitou.

čef
19.11.2015 5 z 5

Obratně lidskými příběhy obalené historické kosti událostí před husitskými válkami. Zajímavé detaily života z počátku 15.století v Čechách, přičemž není naštěstí použito autorské fantazie k ohýbání doložených historických faktů. Vyprávění hodnotím jako z této doby ideologicky nejméně postižené a tím cennější dílo.

kedalch
05.09.2015 5 z 5

Ke knihám pana Vondrušky jsem přistupoval s určitou skepsí, ale Husitská epopej mě přinutila změnit názor. Výborná kniha.... těším se na další díly.

SteveG
05.09.2015 4 z 5

Nečteno,ale posloucháno!Dobrá kniha,ale myslím si ,že další díly budou lepší.Tento první díl byl seznamovací a končí upálením Mistra Husa.Proto jen 4 hvězdy.