Husitská epopej. I, 1400-1415 - za časů krále Václava IV.

Husitská epopej. I, 1400-1415 - za časů krále Václava IV. https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231561/bmid_husitska-epopej-i-231561.jpg 4 920 920

Husitská epopej série

Jedinečná několikadílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království. Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rozvětvené rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví neúprosný osud proti sobě. První díl se odehrává v letech 1400 až 1415. V té době se rodina Prokopů rozdělí, část se usazuje v Praze, zbytek zůstává v rodných jižních Čechách. Kniha popisuje život na dvoře krále Václava, prostředí pražské univerzity, mládí Jana Žižky, bitvu u Grunwaldu a také počátky reformačního hnutí a upálení Mistra Jana Husa.... celý text

SteveG
05.09.2015 4 z 5

Nečteno,ale posloucháno!Dobrá kniha,ale myslím si ,že další díly budou lepší.Tento první díl byl seznamovací a končí upálením Mistra Husa.Proto jen 4 hvězdy.

Selinute
04.09.2015 5 z 5

Jak jinak, než opět vynikající. Taky se těším na další díl.

Soptinka
29.08.2015 5 z 5

Kniha se mi moc libila a rozhodne jsem si jejim prectenim rozsirila obzory. Vetsinou si historicke okamziky nepamatuji,ale to se timto pribehem zmenilo. Uz se tesim na dalsi dil.

knihomol 61
25.08.2015 5 z 5

Ze začátku jsem se nemohla začíst,ale knihu jsem dočetla a líbila se mi.Opět pan spisovatel Vondruška nezklamal a velice dobře se zhostil i historických faktů. Opět mne utvrdil v tom ,že v celé historii šlo jen o moc ,peníze a majetek. A chování našich "státníků" ? V ničem není jiné,než dnes....

achilles
18.08.2015 4 z 5

Kniha je pro ty, kteří knihu budou brát jako relax, pohodové čtení, vyprávění, které Vondruška umí. Ten, kdo se ale chce dozvědět více o husitské historii, toho dílo nepotěší. Dílo je psáno jako kronika rodu, kdy před každou kapitolou se dva bratranci dohadují (jeden kališník, druhý katolík), kdo byl v právu, což je na knize asi nejzajímavější. A abych nebyl pouze kritický, závěr knihy popisující proces s Husem svým pojetím překonal knihu.

inikori
05.07.2015 5 z 5

Z více úhlů nahlížená situace kolem Jana Husa, plus exkurse do života napříč společenskými vrstvami, plus klasicky dobrá čitelnost Vondrušky.

Pl2899
01.07.2015 5 z 5

Tato kniha je velmi poutavá a strhující. Nemohl jsem se od ní odpoutat. Také se mi líbí, že zde nejsou Husité adorováni (na rozdíl od jiných knih s podobnou tématikou) a jsou popisování bez zbytečných příkras. Věřím, že další pokračování budou na stejně dobré úrovni.

Shardlake
16.06.2015 5 z 5

Velmi čtivou formou přiblíženo nelehké období českých dějin.

Lenka4
13.06.2015 4 z 5

Přiblížení života v několik set let vzdálené době a tehdejší společenské, politické či ekonomické situace na příbězích lidí z různých vrstev a prostředí je podáno velmi zajímavě. Ocenění zaslouží především to, že se autorovi daří při sledování osudů členů jednoho rodu rozvíjet několik dějových linií, z nichž každá by vydala na samostatný příběh. Kniha se velice pěkně čte, pouze líčení známých osob a dějů (královský dvůr, dění na univerzitě, koncil) trochu ztrácí jiskru. Patrně je to tím, že autora svazuje snaha o historickou přesnost. Prvním dílem epopeje si pan Vondruška nasadil hodně vysokou laťku. Doufejme, že se mu ji v pokračování podaří udržet.

buschka
09.06.2015 4 z 5

Moje první kniha od Vl. Vondrušky a jsem moc spokojená. Těším se na další díly.

evarec
08.05.2015 5 z 5

Moc hezka knizka, uz mam koupeny druhy dil a tesim se na pokracovani. Libi se mi, ze autor nehodnoti, nestoji ani na :-D edne strane, poutave popisuje udalosti a u nekterych historickych postav jsem byla prekvapena jejich charakterem.

wooloong
27.04.2015 5 z 5

Potěšilo mě, že na rozdíl od učebnice dějepisu není tato doba podána černobíle. Navíc příběh rodiny Prokopů je velmi zajímavý, poutavý a napínavý, ale i snadno uvěřitelný.

pagac17
27.04.2015

Jsem velmi spokojen s výkladem spisovatele z tohoto zajímavého a divokého období naších dějin. Je to patnácté století, ve kterém byl upálen náš Mistra Jan Hus. Pan Vondruška vyjádřil podle svého mínění současné problémy těchto části dějin. Píše to mistrně a zajímavě. Je to nejen učebnice dějin, ale také zábavné a populárně podané životy králů, bohatých rodů, řemeslníků a prostého lidu. Připomíná to i naše současné dějiny a životy našeho lidu. Bohužel, ta tehdejší nesnášenlivost, boj o moc a i korupce se opakuje v trochu jiném dějinném pojetí i dnes.

Filios dVekerec
08.04.2015 4 z 5

Příjemné čtení, nechytlo mne to, jako Přemyslovská epopej, ale protože mám rád husity, dávám min. čtyři hvězdičky. Už se těším na pokračování. Z mého pohledu autor trochu kulhá v teologických otázkách, ale očividně to není hlavní obor jeho profesionálního zájmu. Jsem velice vděčný za nestranný a historicky reálný příběh. Konečně si dělám jasno...

ritz
07.04.2015 5 z 5

Výborné, výborné. V první moment jsem se lekla rozsahu stránek, ale četlo se lehce, příjemně a velmi zajímavě. Doporučuji...

antonio22
31.03.2015 5 z 5

Velmi velmi velmi příjemné překvapení!!!!

Recycler
18.03.2015 4 z 5

Je to fikce, ale jako přes kopírák skutečné historie. Velmi čtivé a i velmi poučné. V malých detailech jsou ukryty střípky naší historie podané jinak, než je chápe oficiální dějepis. Například umučení Sv. Vojtěcha, Husova nešťastná anabáze v Kostnici nebo pohled na Václava II. Jsem velmi zvědav na druhý díl.
Dík patří i vydavateli, který si dal s knížkou práci.

cérka
10.02.2015 5 z 5

Úžasné, opět dobře napsaná knížka. Škoda jen, že člověk dopředu ví jak to s Husem dopadne a pak dvě noci nespí, jak je mu ho líto :-). Už se moc těším na pokračování.

rasputin
09.02.2015 5 z 5

Jen je škoda, že víme, jak to s Husem dopadlo. Jsem zvědav na toho lumpa Žižku v příštím díle.

Gaara1
29.01.2015 5 z 5

Další vynikající kniha od Vlastimila Vondrušky, který opět dokázal svůj spisovatelský um a nechal mě na chvíli přenést a nakouknout do 14. století. Seznámil jsem se z mnoha lidmi, prožíval jsem s nimi jejich životy, útrapy, strach z morové rány a poslouchal jsem kázání v Betlémské kapli z úst Jana Husa. Těším se na další díly až budu moci zase stanout vedle dalších známých i neznámých lidí, kteří utvářeli dějiny Českého království. 5 hvězd.